Kamufláž vojenské techniky ČSLA (60.-70.léta)

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Kamufláž vojenské techniky ČSLA (60.-70.léta)

Příspěvekod Jarda H. » pon 14 črc, 2008 7:18 pm

Jako doplněk nejednoho kolejiště jsou modely vojenské techniky (tanky, OT, UAZy, ....) a můj dotaz směřuje k jedné věci - nelíbí se mi unifikovaná zelená khaki barva na modelech, tak jsem pátral na netu po nějakých fotkách a podkladech na vícebarevné kamuflážní maskovací nátěry ! Informace k UAZu a PV3S mne jakž takž uspokojily a mám jakous takous představu, další mne zklamalo (možná špatně hledám :oops: ?) !

Konkrétně by mne zajímaly kamufláže na OT-64, OT64A (Skot), OT 62 Topas, příp. BVP-1 ?! Asi převládala ta jednolitá hnusná zelená barva, ale .... Nemá někdo ponětí, kde se dá na netu něco vidět (kromě vojenského muzea samozřejmě např. v Lešanech, což je ale momentálně z ruky) - dvě tři fotky jsem si stáhnul, ale je to celkově bída !
Vojnu jsem strávil za totáče u Migů, takže mě ÓTéčka, BéVéPé apod. minuly, navíc mne zase vojna dvakrát nebrala :lol: :!: Pamětníci nebo fandové armádní techniky - najde se se něco ? Díky :lol: dopředu !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod alexander » pon 14 črc, 2008 7:56 pm

V bývalej ČSLA bol na kamuflážne nátery predpis, ktorý určoval rozloženie kamuflážnych polí pre jednotlivé typy techniky. Používali sa práškové farby riediteľné všetkým možným, voda, nafta, benzín... A podľa toho vypadal aj odtieň. Aj rozmiestnenie farebných polí bola skôr vlastná tvorivosť.
Letná kamufláž. zelená, tmavá hnedá, okrová. Zvláštnosťou bolo oddeľovanie jednotlivých farebných polí čiernou linkou.
Ono obrázkov asi nebude veľa, pretože kamuflovanie techniky sa v tej dobe príliš často nepoužívalo, bola to skôr výnimka. A fotiť kamuflovanú techniku na cvičení hraničilo s kriminálom...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Příspěvekod mawerick » pon 14 črc, 2008 8:04 pm

Ahoj Jardo, já používám pro zjištění informací nejen o vozidlech ČSLA tyto stránky: http://www.1rota.com/, http://www.militaryvehicles.cz/ a vůbec nejobsáhlejší je asi tohle fórum http://forum.valka.cz/. Na něm je hodně ochotných lidí. Kolikrát jsem sehnal i nemožné informace 8)
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Jarda H. » úte 15 črc, 2008 5:13 am

Díky :lol: kolegové za informace !

To alexander : na netu jsem našel okopírovaný list A4 s popisem barevných polí na kamufláže jaro - léto - podzim - zima, a jak píšeš, byla to spíše lidová tvořivost, jinak převládala po většinu času (pro mne) nesympatická jednolitá zelená khaki barva ! Ta lidová tvořivost při tvorbě maskovacích nátěrů aspoň neomezuje, dává to relativně volnost při tvorbě vlastních nátěrů modelů, což je výhoda :!:

To mawerick : dík za odkazy, zvláště ten forum.valka si projdu !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 15 črc, 2008 6:11 am

Na tom forum.valka to si dáš než to vše projdeš :D . Kamuflážní předpis sice existoval, ale pokud nebyla ta černá linka namalovaná přímo na vozidlech (zůstávala tam celý rok), tak to opravdu byla lidová tvořivost daná rozkazem přislušného gumáka nebo záleželo na tvůrčí invenci osádky. Ty černé linky pro kamufláž byly pokud vím většinou na nákl. autech (vejtřas, zily, občas nějaký uaz). Na bojové technice se ty linky moc nepoužívaly - jediný co jsem kdy viděl byl PTS obojživelník a ještěrka (protiletadlová V3S).

Ke kamufláži - jak tady už zaznělo, používaly se barvy zelená, tmavá hnědá, okrová (někdy spíš s nádechem do žluta). Barvy byly univerzální - daly se míchat vodou, naftou či jiným svinstvem a tomu taky odpovídala kvalita nátěru a jeho finální odstín!

Mám doma pár dílek z produkce Armádního filmu - např Štít 84 je lahůdka - kamuflovaný scud, bvpčka, t-55 i t-72 aj. Bohužel příšerná kvalita daná přepisem z Beta na VHS a z toho zas na dvd...

Dále k lidové tvořivosti - na Bahnech člen jednoho z klubu vojenské historie ukazoval fotky bvpéček kamuflovaných podobně jako technika Wehrmachtu z WWII - tj. flíčky ambush a hady na základní žluté. Vypadalo to impozantně. Bohužel osádky příslušných vozidel musely brzo vozidla přemalovat - nátěr a la naci byl neslučitelný s duchem ČSLA!

Ty kamufl. barvy se používaly pro letní cvičení až do nedávna - takže inspirací může pro tebe být i nějaké foto z archivu Armády ČR či SR - já takhle našel BVP1 i 2 i T72 - zdroj např. sborník pamětních pohlednic vydaných AVISem kolem roku 1995

Pokud by jsi chtěl svoje osobní kasíno ozdobiti nějakými údernými plakáty, obrať se na Michala Daleckého - včera jsem mu přivezl vzorek našich nových Goffy plakátků, novin a nápisů na obchodech z doby Varšavské smlouvy :D
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » úte 15 črc, 2008 2:09 pm

Tak jak jsem po prvním čtení na forum.valka zjistil, panovala opravdu lidová tvořivost, ale většinou se maskovací nátěry nedělaly :cry: ! Jak píšou pamětnící od útvarů, situace se lišila útvar od útvaru !! Takže nějaké ty základní informace mám, jsem rád že se nemusím striktně držet "něčeho", i když na kamuflážní maskovací nátěry byl předpis Žen-xx-x (někde jsem zahlédl přesné označení). Ale na forum.valka se ještě budu vracet, tak uvidíme, co se dál objeví za informace ! Navíc mne se opravdu ta khaki zelená zajídá, když jsem před lety dělal plastikové modely letadel (neměl jsem vyhraněnou éru nebo letectvo), raději jsem tryskáče kromě verze pro ČSLA dělal ve verzích Uganda, Egypt, Severní Korea, Pákistán, ... tam se dalo na kamufláži vyřádit :shock: :!:

To Petr Z. : "vlastní" kasíno nehodlám zakládat, spíše mám představu o části kolony (techniky) před vagonováním - takže kolová technika, žádný T34 nebo T54 (tanky) ! Asi se do toho na podzim po burzách dám :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod pjp » úte 15 črc, 2008 4:45 pm

Pokud jela technika s kasina na vagonovani, tak to byl ve vetsine pripadu pouze zeleny hnus. Kamoflaze, pokud byli, se delali az ve vycvikovych prostorech.
stejne tak, kdyz se vracela, to uz to obvykle byl zase ten puvodni zeleny hnus, nebo dost podivne destem omite barvy ...
Pavel
pjp
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 03 črc, 2007 5:25 pm
Bydliště: Vsade a nikde

Příspěvekod Jarda H. » úte 15 črc, 2008 5:51 pm

pjp, díky za postřeh a informaci ! Možná tu techniku strčim někam na louku k lesu (jako do vojenského prostoru) anebo budu tenhle fakt "ignorovat" :oops: ! Mně se ta zelená fakt nezamlouvá ?! Navíc nejsem perfekcionalista :lol: :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 15 črc, 2008 10:00 pm

Neřeš to - normálně si to udělej jak se to bude tobě líbit! Když budeš mít kamuflovaný vozidla na vagonech, nikdo ti nemůže nic říct - kamarád dělal před odchodem do civilu 30 let logistu v armádě a potvrdil mi, že v případě velkých spojeneckých cvičení se technika taky převážela zpět k útvarům jen zbavená bahna, ale s těma provizorníma kamuflážema!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » stř 16 črc, 2008 7:04 pm

Petře, tak nějak to bude :lol: :!: Jak jsem se dál dočetl na forum.valka, tak i pamětníci od útvarů vzpomínají, že někde se nemaskovalo vůbec, ani na cvičení, jinde zase ano (je to ale menšina), a někde zase pro maskování ani nevyužili všechny předepsané barvy (ze tří použili jen dvě !!), .... no zkrátka v tomhle směru má člověk vlastně volné ruce a prostor pro vlastní fantazii, inspirovanou fotkama skutečné techniky :shock:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod alexander » stř 16 črc, 2008 7:57 pm

Jednoducho sa treba zmieriť s tým, že vojenská technika bola a je zelená. Či už sa to páči alebo nie. Maskované tanky, OT alebo tatrovky na vagónoch sú skôr fantázia. Osobné vagóny boli tiež dlhé roky v unifikovanej zelenej a nad tým sa nikto nepozastavuje... Je to proste fakt.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Příspěvekod nexus » stř 16 črc, 2008 8:05 pm

Nevím, kdo to fotil, je to stažené z internetu, snad autor promine...
Obrázek
Uživatelský avatar
nexus
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 29 lis, 2007 9:16 am
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod Jarda H. » čtv 17 črc, 2008 5:54 am

alexander píše:Jednoducho sa treba zmieriť s tým, že vojenská technika bola a je zelená. Či už sa to páči alebo nie. Maskované tanky, OT alebo tatrovky na vagónoch sú skôr fantázia. Osobné vagóny boli tiež dlhé roky v unifikovanej zelenej a nad tým sa nikto nepozastavuje... Je to proste fakt.


To alexander : já nikomu svojí fantazii nenutím, tak mi neber mojí :lol: :lol: ! Ale jak je vidět (i když naše vojenská technika byla většinou khaki zelená), našly se se i kamuflovaná auta, OT, ... - viz fotky a pamětníci (třeba na forum.valka) Takže zase tak úplnou pravdu nemáš :D :!:

Jinak všem díky za postřehy a hlavně fotečky !!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 17 črc, 2008 7:44 am

To Nexus - ta fotka je ale ze současnosti! Armáda ČR má právě kvůli rozbití siluety vozidla a taky lepší ochrany v infraspektru téměř všechnu svou techniku přebarvenou do barev co máš na fotce. Rozložení polí barev a ani odstíny však neodpovídají těm z ČSLA!

Nicméně kdo chce mít vejtřasky na vagonech a dělá čd - moc hezká ukázka :D
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » čtv 17 črc, 2008 10:38 am

Petr Zatrepalek píše:.... ta fotka je ale ze současnosti! ..... Nicméně kdo chce mít vejtřasky na vagonech a dělá čd - moc hezká ukázka :D


To určitě - zajímavý záběr :shock: :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků