Staniční cedule

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Staniční cedule

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 07 pro, 2022 12:36 pm

Ahoj nevím kam to napsat tak to dám sem potřebuji cedule stanice Javorník ve Slezsku, bílý podklad černý písmena nebo to byly modré písmena? , a i Modrý podklad a bílé písmena A asi i Německý nápistiskne to někdo nebo máte program kdo to namaluju a vytisknu díky moc .
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Staniční cedule

Příspěvekod Zlámalík » stř 07 pro, 2022 12:59 pm

Pošli předlohu a rozměry, zkusíme.
Dá se to v Corelu (nebo nakonec i ve Wordu :D ), jen to chce správný typ písma. V Corelu se dá s písmem hrát, ve Wordu pak už nikoliv.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Staniční cedule

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 07 pro, 2022 1:21 pm

Zlámalík píše:Pošli předlohu a rozměry, zkusíme.
Dá se to v Corelu (nebo nakonec i ve Wordu :D ), jen to chce správný typ písma. V Corelu se dá s písmem hrát, ve Wordu pak už nikoliv.

Poslal do SZ chtěl bych to v TT
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Staniční cedule

Příspěvekod BohousP » stř 07 pro, 2022 3:25 pm

Zlámalík píše:Pošli předlohu a rozměry, zkusíme.
Dá se to v Corelu (nebo nakonec i ve Wordu :D ), jen to chce správný typ písma. V Corelu se dá s písmem hrát, ve Wordu pak už nikoliv.

No, když najdeš nebo upravíš ten správný font v Corelu, určitě potěšíš více modelářů 8)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Staniční cedule

Příspěvekod TomHrom » stř 07 pro, 2022 4:34 pm

BohousP píše:No, když najdeš nebo upravíš ten správný font v Corelu, určitě potěšíš více modelářů 8)


Já jsem použil různé písma, viz pár příkladů: Helvetica (např. Horní Lipová), Helvetica Condensed (Bystřice nad Pernšt.), Euromode (Freistadt), France (187), Helvetica Narrow (muži-ženy), Bahnschrift Semibold (Ostrava-střed černobílá).
Některé jsem v Corelu i mírně deformoval aby to lépe sedlo na předlohu. Dělám to v TT a nejsem tedy "počítač nýtů", takže mi případné mírné odchylky nevadí :)
Přílohy
Bez názvu - 1.jpg
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Staniční cedule

Příspěvekod Zlámalík » stř 07 pro, 2022 6:46 pm

Počítač nepočítač, písma by měla respektovat epochu (zda příbuzný typ písma v té době existoval) a hlavně pravopis. Dovolím si upozornit na Ostrava - Střed. Střed není název místní části, tedy se píše malým "s" a dále, části obcí se převážně píšou se spojovníkem a bez mezer: Ostrava-střed, Praha-Pankrác, ale i Frýdek-Místek apod., s mezerami pak víceslovná označení, např. Brno - Královo Pole, Brno - dolní nádraží a Praha 10 - Vršovice. Milan mne nedávno prosil o článek na toto téma, asi ho sepíšu.

Nádražní cedule současné jsou podle TNŽ 73 6390, typ písma Helvetica tučná, barva modrá je RAL 5010, tedy RGB 0/43/112, případně HSB 217/100/43,8. Výška písma 360 mmm, odstupy od okraje a dalších částí 120 mm.

Edit:
Dívám se, že tu normu někdo v r. 2018 novelizoval a namísto Helveticy se předepisuje Arial Bold. Asi to na GŘ ve Windowsech neměli. Achjo, tohle je taky jedna známka "blbnutí lidstva". Někdo to navrhne nějak elegantně a pak, aby se vyhovělo i "méně zdatným", se to upraví. Zrovna tyhle dvě písma jsou podobný, ale třeba R jsou jasný. Arial je obecně takovej "podvyživenej", není tak elegantní.

Helv-Arial.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Staniční cedule

Příspěvekod TomHrom » stř 07 pro, 2022 9:59 pm

Zlámalík píše:Počítač nepočítač, písma by měla respektovat epochu a hlavně pravopis...


Přiznávám pochybení u Ostravy, nicméně jsem text na tabulku dal přesně jak jsem do dostal napsáno, dělal jsem na zakázku to místní stavědlo. Gramatiku cedule jsem tehdy asi určitě nezkoumal, měl jsem spoustu jiných věcí které jsem potřeboval uhlídat. A mám takový pocit, že jsem tehdy dostal i nějakou starou fotku kde to tak bylo napsáno, ale nebylo to z toho stavědla... A ano, Arial je opravdu zlo, jako člověk pracující v reklamě-tisku se mi z něj zvedá kufr :oops:
Přílohy
Ostrava střed - stavědlo.jpg
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Staniční cedule

Příspěvekod Zlámalík » čtv 08 pro, 2022 8:39 am

Ale čistá práce, chválím!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků