Imitace vody

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod MirekTT » úte 17 úno, 2009 7:20 pm

Konečně jsem našel tu zašantročenou foliovou vodu od Malé Železnice.

http://mirektt.rajce.idnes.cz/Voda_Ma-Zel/
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Tomáš » čtv 19 úno, 2009 7:11 pm

Má někdo z vás zkušenost s touto soupravou na výroby vody od Nocha. http://tauvec.rajce.idnes.cz/voda2/#P2180001.JPG Mělo by to být něco podobného jako granulky od Woodland Scenics.Jev tom pytlíček 250g a pak nějaká tuba s čirou gelovou kapalinou.Nestálo to moc peněz a tak jsem to prubl.Neumím moc německy a tak bych to nerad zničil.Pochopil jsem,že se to musí rozehřád v troubě 30min a pak to nalít do 2min do koryta řeky.ale co ta tuba s gelovou kapalinou k čenu ta je?Možná by to mohl někdo kdo umí nemecky líp jak já přeložit.

Das Granulat wird in einen hitze bestendigen Behälter gefüllt und bei 100C für cca. 30 Minuten im Backofen erhitzt.Nach dem Schmelzen bleibt das Material cca zwei minuten lang flüßig und kann in dieser Zeit in das vorberaitete Bach- oder Seebett gegoßen verden.Das Granulat härtet transparent aus.Mit einem Haarföhn können Sie die Oberfläche jeder zeit anschmelzen und nachbearbeiten.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Vladimír » čtv 19 úno, 2009 7:55 pm

Tomáš píše:Má někdo z vás zkušenost s touto soupravou na výroby vody od Nocha. http://tauvec.rajce.idnes.cz/voda2/#P2180001.JPG Mělo by to být něco podobného jako granulky od Woodland Scenics.Jev tom pytlíček 250g a pak nějaká tuba s čirou gelovou kapalinou.Nestálo to moc peněz a tak jsem to prubl.Neumím moc německy a tak bych to nerad zničil.Pochopil jsem,že se to musí rozehřád v troubě 30min a pak to nalít do 2min do koryta řeky.ale co ta tuba s gelovou kapalinou k čenu ta je?Možná by to mohl někdo kdo umí nemecky líp jak já přeložit.

Das Granulat wird in einen hitze bestendigen Behälter gefüllt und bei 100C für cca. 30 Minuten im Backofen erhitzt.Nach dem Schmelzen bleibt das Material cca zwei minuten lang flüßig und kann in dieser Zeit in das vorberaitete Bach- oder Seebett gegoßen verden.Das Granulat härtet transparent aus.Mit einem Haarföhn können Sie die Oberfläche jeder zeit anschmelzen und nachbearbeiten.


Dle mého jsi to pochopil správně, ta trouba musí být rozehřátá na 100°C a po roztátí granulátu do 2 min. nalít do koryta, rybníku apod. Mělo by to zůstat transparentní. Podle toho návodu je možné kdykoliv pomocí fénu na vlasy povrch "vody" nahřát a upravit. Otázkou je kolikrát to takto můžeš opravovat, ale to už je jiná věc.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Tomáš » čtv 19 úno, 2009 8:06 pm

jjo tohle je asi jasný,ale nejde mi nějak na rozum k čemu je ta tuba s gelovou kapalinou.Tady je celej návod třeba se tam o tom píše.jestli to není nějaký trvdidlo nebo něco fakt divný

http://tauvec.rajce.idnes.cz/voda2/#P2180003.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Vladimír » čtv 19 úno, 2009 8:28 pm

Tomáši, tak jsem se na to podíval ještě jednou, takže to v té tubě je změkčovadlo, které se přidává k těm granulím před jejich rozpouštěním.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod PaMi » ned 22 úno, 2009 12:41 pm

Já jsem s tím dělal a celý postup jsem zdokumentoval tady:
http://www.vlakytt.cz/jezirko.html
Jinak ten gel se opravdu přidává do granulí před rozehřátím. Ale pozor, co se mi stalo - když se granule rozehřály, tak jsem nedostatečně promíchal rozehřáté granule s touto hmotou a místy se objevila lepkavá nezatvrdlá místa. Vytvrdla asi po roce.
A co se mi "podařilo" ještě dál bylo když jsem teplovzdušnou pistolí vytvářel vlnky, tak jsem spálil foliáž na břehu.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Příspěvekod Pavel-HP » ned 22 úno, 2009 1:02 pm

PaMi píše:Já jsem s tím dělal a celý postup jsem zdokumentoval tady:
http://www.vlakytt.cz/jezirko.html
Jinak ten gel se opravdu přidává do granulí před rozehřátím. Ale pozor, co se mi stalo - když se granule rozehřály, tak jsem nedostatečně promíchal rozehřáté granule s touto hmotou a místy se objevila lepkavá nezatvrdlá místa. Vytvrdla asi po roce.
A co se mi "podařilo" ještě dál bylo když jsem teplovzdušnou pistolí vytvářel vlnky, tak jsem spálil foliáž na břehu.



... a pozor na létající hmyz...
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Ivos » pon 30 bře, 2009 6:53 am

Taky jsem zakoupil sadu na vodu od Nocha, jsou v krabičce jen bílé granule a tuba. Měl bych dotaz, jestli je možné do granulí při rozehřívání přidat nějaké barvivo, aby byl nádech trochu do modra, případně do zelena. V krabičce žádné barevné granule nebyly, není nějaké náhradní řešení?
A jestli jsem dobře pochopil, ta tuba je na to, aby vytvrzení neprobíhalo tak rychle? Dvě minuty se mi zdají opravdu dost málo.
Modely TT a 1
Uživatelský avatar
Ivos
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 28 bře, 2009 6:21 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvekod caruso82 » pon 30 bře, 2009 8:44 am

co sa tyka farbenia, tak by som skor odporucal zafarbenie dna jazierka, alebo rybnika, ktory chces robit.
caruso82
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 07 črc, 2008 9:45 am

Příspěvekod Tomáš » pon 30 bře, 2009 12:30 pm

Ivos píše:Taky jsem zakoupil sadu na vodu od Nocha, jsou v krabičce jen bílé granule a tuba. Měl bych dotaz, jestli je možné do granulí při rozehřívání přidat nějaké barvivo, aby byl nádech trochu do modra, případně do zelena. V krabičce žádné barevné granule nebyly, není nějaké náhradní řešení?
A jestli jsem dobře pochopil, ta tuba je na to, aby vytvrzení neprobíhalo tak rychle? Dvě minuty se mi zdají opravdu dost málo.


už jsem to dělal a dopadlo to super.Vydlabal jsem v polystyrenu koryto a do něj prvně vlepil několik 5-8 vrsev toaleťáku řádně vylouhovaného v lepidle (typ herkules) po vytvrzení dna sem vysypal koryto přesátou hlínou a kamínky toto už jsem nelepil jen volně.ta ochrana polystyrenu je důležitá rozehřátá kapalina by polyš zničila.Pak rozehřát troubu na předepsanou teplotu granulky nasypat do sklinky např.od marmelády a vymačkat celou tubu.Rozehřát cca 30-45min.důležité je dobře míchat,aby nezůstaly žádný bublinky..dalo by se to určitě něčím obarvit sám jsem to ale nedělal.řekl bych,ale že když do toho decentně vmícháš trochu barvy nec by se stát nemělo.poté co je kapalina jako hodně tekutý med nalít do koryta.kapalina se pěkně rozlívá,tak kde se blbě dostává dá se tomu pomoct tím míchátkem.když už je dost tuhá a neteče,
(nedá se zpracovávat dlouho cca 5-6min) dá se znovu nahřát...já použil klasický fén na plnej kotel,šlo to dobře...po vytvrdnutí je voda hotová
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod kubulak » stř 01 dub, 2009 2:22 pm

Tak ja zkusil na potok pouzit umelou vodu od Polaka - bila flaska, uvnitr neco ala herkules v podobe gelu.

Zakladni preklizku jsem vzal lehce modrou a zelenou lihovou fixou a pres to hnedou vodovkou, vypadalo to velmi dobre. Nalepil jsem po brezich nejake kameni a nalil tohle.

A co se nestalo - dokazalo to nejak ze dreva vytahnout tu modrou lihovku, takze ted mam misto ceskeho potucku spis ricku v Alpach... bud to seskrabu a zacnu znova, nebo to pouziju jako nove dno, prijde na to pisek a zacneme znova...
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod group b » pát 24 črc, 2009 10:31 pm

omlouvám se, že otvírám staré téma ale nedalo mi to.
Zde je několik mých modelů
Hluboká stojatá voda
Obrázek

Mělká stojatá voda
Obrázek

Průjezd potůčkem
Obrázek

Průjezd menší říčkou
Obrázek

Mořské pobřeží
Obrázek

a ještě jednou moře
Obrázek

a nakonec ten na začátku vzpomínaný zatopený lom
Obrázek

Vše je děláno stejnou technologií, kterou vám zde nabízím. Je to levné, vcelku dostupné a podle fotek snad i pěkné.
Takže - základ jakékoliv vody je gel z gelových svíček :!: :!: :!:

Jak na to : hluboká stojatá voda
máte dvě možnosti, ta první je nalít na model odpovídající množství gelu, což asi nebude ono, takže jinak. Vytvoříte si dno, které bude max 1 cm pod úrovní hladiny. Dno nabarvíte různými fleky hodně tmavých barev - černá, hnšdá, tmavá šedá, zelená či modrá. je to vcelku jedno, ale chce to fleky, ne souvislou barevnou plochu. Gel lijeme ve dvou vrstvách- první vrstvu použijeme gel tmavé barvy . dá se sehnat od čiré po tmavě zelenou, modrou či hnědou ( červenou asi ne). Tmavým vyplníme zhruba polovinu výšky hladiny. Po zaschnutí " zatvrdnutí" nalijeme světlejší odstín modré či zelené. Gel si rozpustíme v nějaké staré plechovce a musí ho být tolik, aby vyplnil celou hladinu. Jinak tam budete mít fleky, jak se napojovaly jednotlivé vrstvy. A to je vše.

Mělká voda.
Zde vytvoříme koryto pro vodu, na kterém musíme vytvarovat dno. Tedy provedeme posyp pískem doplníme kamínky atd. Nakonec nalijeme odpovídající vrstvu gelu a necháme vychladnout. Hotovo.

Tekoucí voda.
Ta se dělá trochu jiným způsobem. Pokud jí není mnoho, vytvoříme si koryto se dnem a gel do koryta kapeme po kapkách a to tak, aby spodní vrstvy stačily vychladnout. Tím dostaneme vnitřní i vnější vodu v pohybu.
Jelikož gel je mírně lepivý, můžeme na jeho povrchu vytvořit vlnky zpěněné vody. K tomu postačí velmi tenká vlákna obyčejné vaty.
Z vaty se dá udělat i rozstříknutá voda, atd.

Mořský příboj.
Základem jsou vytvarované nárazové vlny z vaty, kterou natvarujeme a přestříkáme lesklým lakem. Vlny přichytíme na modek a dokapeme k nim z tmavého gelu močskou masu.

Horská bystřina
Aby voda vypadala ještě " rychlejší" můžeme použít následující metodu .
Vytvarujeme koryto se dnem, nalejeme zhruba do poloviny koryta gel, necháme zavadnout a na něj nalepíme vlákna z vaty. Na vatu nakapeme druhou vrstvu, kterou můžeme v místech hřebenů doplnit pramínky vaty.
Kombinace vata gel vytvoří i " vzduchové hrany" uvnitř vody.

Vodopád
je asi nejsložitější součástí modelu. Uspokojivě se dá opět vyrobit v kombinaci gel vata. Vatu nacupujeme a vytvarujeme do požadovaného tvaru a následně několikrát stříkneme lesklým lakem. Tím se jednak zpevní a jednak se na ní uchytí kapičky lesklého laku. Po umístění vodopádu v terénu je možno na něj kapat horký gel. Ten po něm steče, ale zanechá určitou strukturu. Toto je složitý proces, ne vždy se výsledek podobá vaší představě. Pokud se na vodopádu drží příliš velké kapky, je možno je rozmazat pomocí pájky.

Zpěněná voda pod vodopádem
jak jí docélit, odpověď zní, opět vata

Vlnky okolo plavců, lodí atd.
I toto se dá s gelem lehce vyrobit, opět k tomu poslouží pájka.

To je asi vše, případně se ptejte.
group b
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 24 črc, 2009 9:42 pm

Příspěvekod mnitka » stř 31 bře, 2010 6:17 pm

Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Radek » stř 31 bře, 2010 7:19 pm

mnitka píše:pán ve žlutém plášti...
http://mnitka.rajce.idnes.cz/ja_a_chemi ... _je/#album
Ten tvůj hrdina ve žlutém se ale naběhá... :lol:
Opět vydařené dílko. Z čeho jsi dělal vodu?
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod mnitka » stř 31 bře, 2010 7:30 pm

Z čeho jsi dělal vodu?

voda je z mnohými zatracovaného EPOXY 1200, z materiálů přímo určených ke ztvárnění vody jsem zkusil hodně, nic ale nemělo vlastnosti jako EPOXY 1200.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: BohousP a 6 návštevníků