Imitace vody

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Imitace vody

Příspěvekod MirekTT » úte 09 říj, 2012 6:01 pm

No, jestli je ta Polákova voda Polyesterová pryskyřice, tak s tou běžnou laminovací nePolákovou mám následující zkušenosti:
1. fatálně aromatická. V obytných prostorách naprosto nepoužitelná. Vydává silný těkavý velmi pronikavý rozpouštědlový zápach.
2. je barvená, zpravidla do modra. Po zamíchání aktivátoru (je ho třeba míň, nežli tvrdidla do klasické pryskyřice) trochu změní osdtín do zelenožluta. Tato vlastnost ale není pro tvorbu modelové vody závadná. Pryskyřice v menších vrstvách do jednoho centimetru stejně přijme odstín podkladu, nebo probarvení a svým téměř průhledným zabarvením naplánované odstíny nijak neovlivňuje.
3. Je to silné rozpouštědlo, proto bacha zejména na pěnový polystyren a styrodur, nesmí s nimi přijít do styku.
4.Nelze dělat vlnky. Tato pryskyřice v procesu tvrdnutí mění konzistenci z tekuté nejprve na rosolovitou. Jako rosol ji nelze nijak tvarovat, trhá se a trhliny se už nespojí. Pro získání bližších zkušeností si kupte v lahůdkách vejce v aspiku, chová se to stejně.
5.Vše, k čemu tato pryskyřice není určena k lepení a laminování, zejména hladké neporezní materiály, rezolutně odmítne přilnout. Zejména deklíky PET lahví odmítá velmi tvrdošíjně.
6.Fenomén bublinky - pryskyřice je relativně řídká a po zamísení aktivátoru vpodstatě zkapalní. Záměsový vzduch snadno uniká dopryč. V tomto stavu vydží pouze cca 15min/20st teploty okolí. Z vyšší teplotou se tento čas významě zkracuje. Potom začne medovatět za celekm významné produkce tepla a následně rosolovatět, po té se s ní už nedá pracovat.
7.Nicméně je to zřejmě dobrý materiál na tvorbu vodní hladiny. Budu jí teprve zkoušet a pokud bude její vzlínavost nižšší, nežli křišťálovka či Langmesser, bude určitě lepší bez ohledu na to, že pekelně smrdí, leptá a je trochu zabarvená, což je spíše plus.

A vlnky se opět jako u předešlých dvou dotvoří nějakým vhodným přípravkem. Ještě jednou opakuji, že tyto mé informace se týkají běžné polyesterové pryskyřice z drogešky, nikoli té Polákovy.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Imitace vody

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 09 říj, 2012 6:07 pm

Honza168 píše:Tvoje srovnání (ve prospěch vody Langmesser) samozřejmě pokulhává, ...Cenový rozdíl v hodnotě dvou piv nepovažuji za tragický.
To nechť si rozhodne každý sám. Primární dotaz zde zněl na imitaci vody, zmíněny byly oba materiály, tak nevím, co je na tom pokulhávajícího...
Naopak pokulhávající, či spíše zavádějící je Tvá informace o cenovém rozdílu v úrovni dvou piv. Patrně jsi ovšem přehlédl informaci o množství. Přepočtu-li totiž balení křišťálovky na stejný objem, jako je Langmesser, pak vyjde 375ml křšťálovky na 562 Kč!!! Cenový rozdíl 172 Kč, to jsou proklatě luxusní piva! :idea: :wink:
Honza168 píše:Blbé je jen to, že obě chemikálie nepříjemně vzlínají, jak jsem pochopil z předešlé diskuse, což je z hlediska užitných vlastností staví na stejnou úrovně.
Ano, v tomto jsou srovnatelné. Na tuto vlastnost je ovšem v návodu upozorněno, cituji: "Voda má schopnost vzlínat do travin a savých materiálů, proto konečnou úpravu břehů realizujte až po zatvrdnutí vody!"
Pokud tedy modelář s touto vlastností dopředu počítá a uzpůsobí tomu své technologické postupy, nemůže ho to zaskočit a může pak dosáhnout s vodou skvělých výsledků.

Obrázek

Obrázek

Samozřejmě ale netvrdím, že voda Langmesser/Model Scene je to jediné správné řešení. Vždy vede k cíli více cest. A to je na modelařině hezké :)

A ještě dovětek na téma agresivních pryskyřic...jednou z hlavních předností vody Langmesser je, že je netečná k materiálům typu Styrodur či polystyren.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Imitace vody

Příspěvekod MirekTT » úte 09 říj, 2012 6:35 pm

Ještě bych dovětil následující:
Ona ta vzlínavost, pokud se s ní počítá předem, nemusí být zase až takovej průšvih. Rákosí se zavrtá po zatuhnutí, břehy se dosypou pískem, hlínou a grassem také po ztuhnutí. Loďky, kmeny a pneumatiky vyčnívající z vody se znenápadní následným vlnkováním, čili vzlínavost bych nebral jako překážku.
U křišťálovky bych též uvedl, že neleptá nic z dostupných běžných krajinářských materiálů včetně pěnových a tvrzených polystyrenů. Co je na křišťálovce unikátní - vše lze před ztvrdnutím umýt jarem a vodou, tedy nikoliv rozpouštědly. Dále má křišťálovka jednu nectnost (a možná platí i pro Langmesser, ale nevím to jistě), a sice nesmí zmrznout, nebo být déle skladována ve větším chladnu (přesné teploty si nepamatuji). Pokud se tak stane např vlivem cestování po velkoskladech a na kamionech, křišťálovka pak tvrdne ne 24hodin, ale tři dny. Moje balení tuto vlastnost mělo ale byl jsem na ni prodejcem předem upozorněn. Nic víc se tomu nestalo, jen to zkrátka tvrdne dýl.
A bohužel musím přiznat, že křišťálovka zkrátka dražší je.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Imitace vody

Příspěvekod Tomas_C. » úte 09 říj, 2012 6:56 pm

...A musím taky reagovat...křišťálovku jsem měl od Mirka a je pravda, že se s ní pracuje krásně...žádné bublinky krasně se rozteče...ale opravdu vzlíná do savých podkladů, ale nerozpouští podklad...taky jsem si všiml, že pokud s ní budeme pracovat po cca 3 hodinách po namíchání...tak je vzlínavost ta tam stejně tak i její viskozita roste a podobá se medovité kapalině... s touto již předtvrzenou hmotou se pracuje lépe a ke břehům se jí musí více pomoci třeba párátkem...
Takže problém je myslím hlavně v té viskozitě při aplikaci...tu si modelář musí pohlídat...Takže pokud se nebude spěchat a na malém vzorku si nejdřív vyzkoušíte, kdy opravdu začne tuhnout a odhadnete čas její aplikace máte vyhráno. To se bude týkat určitě i Langmesseru...
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Imitace vody

Příspěvekod Honza168 » úte 09 říj, 2012 7:41 pm

V odpovědi Rudolfovi: Ano, Polákova voda existuje a je výborná. Např. Karel Brejša ji použil na N-kovém kolejišti v ZŠ v Roudnici n/L. - http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/03/1 ... ?nggpage=2 . Tahle "voda" ale bohužel "žere" styrodur, protože její hlavní složkou je styren. Znamená to dno vodní nádrže či potoku nejdříve vyplnit vhodnou hmotou, třeba stěrkovým tmelem a tento obarvit. Voda se dá dobře barvit pigmenty. Mimochodem, existuje několik dalších přípravků pro vytvoření modelové vody - ale to je předmětem této diskuze výše. Podle všechno je ale velmi obtížné stanovit nějaké pořadí těchto prostředků z hlediska užitných vlastností, efektu, ceny apod.. Bylo by ale velice prospěšné, kdyby se někomu se zkušenostmi podařilo takovou tabulku sestavil. Rád mu ji zpublikuji.

A ještě pro Dana Buchtelu: Trvám na tom, Dane, že Tvoje srovnání publikované 9. 10. 2012 v 00:06 hod. pokulhává, protože Tvé srovnání nemá logiku v kontextu s tím, co jsem napsal. Když už jsi citoval, tak jsi kdoví proč opomenul citovat obsah i druhé poloviny mé věty, cit. já: "...protože křišťálová pryskyřice není primárně určená pro "výrobu" modelové vody, zatímco voda Langamesser ano." Zdůrazňuji slova "není primárně určena". Proč tedy nějaké cenové srovnání, říkám si... To za prvé.
Za druhé, Jsem rád, žes nás poučil o skutečném cenovém rozdílu obou přípravků, a to opravou mého "básnického" přirovnání ke dvěma pivům. Nezklamal jsi mne.
A konečně - a tentokrát již bez ironie - věděl jsem, že máš v záloze odborné vysvětlení, jak na to. Jinými slovy, že z nectnosti Langmesseru (vzlínání) vykouzlíš přednost, cituji Tě: "Pokud tedy modelář s touto vlastností dopředu počítá a uzpůsobí tomu své technologické postupy, nemůže ho to zaskočit a může pak dosáhnout s vodou skvělých výsledků." To je bez diskuse pravda a díky za toto upřesnění i za naprosto dokonalé snímky a poznámku, že Langmesser "nežere" styrodur. Na to jsem zapomněl. Ostatně, křišťálová pryskyřice také ne.
Dovoluji si už jenom nastolit kacířskou myšlenku, že mám takové neblahé tušení, že jak přípravek Langmesser, tak i křišťálová pryskyřice se nalévá do malého balení z jednoho velkého sudu(ů) možná označeného Translux D153 (viz článek, na který jsem odkázal minule), nebo nějak podobně, a že všechno se vyrábí v mostecké firmě ACR CZECH. Ale to je opravdu už jen taková úvaha na dobrou noc... hlav
Naposledy upravil Honza168 dne úte 09 říj, 2012 8:25 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Imitace vody

Příspěvekod Rudolf » úte 09 říj, 2012 8:24 pm

Já jsem ji jednou použil (vodu Polák). Dno byl styrodur polepený cca třemi vrstvami papírových utěrek, lepidlo herkulese a posypaný štěrkem. A stačilo to. Předtím jsem dělal pokus se styrodurem pouze přelepeným těmi utěrkami a bylo to také bez problémů.

V každém případě si to chce vyzkoušet to někde mimo v malém.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Model scene

Příspěvekod dnovy » stř 05 čer, 2013 1:34 pm

Je možno požádat o krátký návod kolegu Dana z Model scene o pracovní postup na jeho vodu. Vím jen že to vzlíná a že se nemá dělat okraj před zatvrdnutím vody. Co ale pár tipů na to jak patinovat, jak tam dát např. loďku nebo jak udělat vlnky. Myslím, že by to mohlo podpořit i prodeje těchto přípravků

Díky

David.
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Imitace vody

Příspěvekod Honza168 » stř 05 čer, 2013 2:57 pm

Protože téma imitace vody není mrtvé (a to mám radost), dovolím si poskytnout dalších několik poznámek, neb ne každý pravidelně čte web Honzíkovy vláčky. Několik prvních poznámek jsem učinil v článku "Několik poznámek k modelové vodě I." - ZDE: http://www.honzikovyvlacky.cz/2013/03/03/nekolik-poznatku-k-modelove-vode/ Tam jsem také na základě bádáním chemiků dospěl k závěru, že moje předtucha o stejném chemickém složení Křišťálové pryskyřice a modelové imitaci vody Langmesser nebyla správná. Z hlediska chemického složení je každá něco jiného.
V dalším pokračování tématu v článku "Několik poznámek k modelové vodě II." jsem - možná k nevoli těch, kteří vzlínání všelijakých pryskyřic považují za přednost - objevil způsob, jak vzlínání zamezit. To se prostě koupí v drogerii sprej na impregnaci oblečení nebo bot, lůžko pro vodní plochu (ať už ze dřeva nebo styroduru apod.) se natře barvou (barvami), ty se nachají pořádně zaschnout a pak se na dno rybníčku, potoku atd. nastříká impregnační sprej. A když i ten se nechá zaschnout, tak nalitá pryskyřice, ať už křišťálová nebo jiná, třeba od pana Langmessera, prostě nezvlíná. Kupodivu, při mých testech jsem měl spíš potíž ji pěkně rozlít, aby vytvořila přirozenou hladinu. Podrobněji se o tom rozpisuji ZDE: http://www.honzikovyvlacky.cz/2013/04/03/nekolik-poznatku-k-modelove-vode-ii/. A je to!
No, a možná kolega David najde v cit. článcích návod, jak na to... Tím ovšem nechci brát vítr z plachet Danovi, protože jeho zkušenosti nejen s vodou Langmesser mají pro modelářský svět velkou cenu.
Všechny zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Model scene

Příspěvekod Dan Buchtela » čtv 06 čer, 2013 2:55 pm

dnovy píše:Je možno požádat o krátký návod kolegu Dana z Model scene o pracovní postup na jeho vodu. Vím jen že to vzlíná a že se nemá dělat okraj před zatvrdnutím vody. Co ale pár tipů na to jak patinovat, jak tam dát např. loďku nebo jak udělat vlnky. Myslím, že by to mohlo podpořit i prodeje těchto přípravků
Díky
David.

Jo, Dan by moc rád, ale teď bohužel není čas něco spáchat, omlouvám se. Pokusím se během letních prázdnin spáchat nějaký článeček na dané téma... Jinak další možností je účast na workshopech Model Scene, kde se práci s vodou věnujeme na Krajinařině I. a prakticky pak na Krajinařině IV. Do měsíce by měly být vypsány termíny podzimních workshopů...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Model scene

Příspěvekod dnovy » čtv 06 čer, 2013 5:52 pm

Dan Buchtela píše:
dnovy píše:Je možno požádat o krátký návod kolegu Dana z Model scene o pracovní postup na jeho vodu. Vím jen že to vzlíná a že se nemá dělat okraj před zatvrdnutím vody. Co ale pár tipů na to jak patinovat, jak tam dát např. loďku nebo jak udělat vlnky. Myslím, že by to mohlo podpořit i prodeje těchto přípravků
Díky
David.

Jo, Dan by moc rád, ale teď bohužel není čas něco spáchat, omlouvám se. Pokusím se během letních prázdnin spáchat nějaký článeček na dané téma... Jinak další možností je účast na workshopech Model Scene, kde se práci s vodou věnujeme na Krajinařině I. a prakticky pak na Krajinařině IV. Do měsíce by měly být vypsány termíny podzimních workshopů...


Zdravim Dane, ja u Vas na workshopu byl a nemuzi si ho vynachvalit. ale bohhuzel tech terminu je tak malo a IV treba pokud se nepletu vubec nebyla v Brne. a nam moravakum se v Praze nelibi:-)
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Imitace vody

Příspěvekod E27 » pát 14 čer, 2013 5:41 am

Keď môžem čo sa týka vody za seba povedať, používam vodu od NOCH spolu s water effect. Treba sa s tým vyhrať. Tekutinu je možné naliať aj priamo na styrodur a vôbec nereaguje negatívne.

Obrázek
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Imitace vody

Příspěvekod mnitka » pát 14 čer, 2013 10:13 am

Moc pěkné to je. Pokud se příště podaří udělat lepší fotky bude to super :wink:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Imitace vody

Příspěvekod chameleon » pát 14 čer, 2013 12:15 pm

E27: Mě jen přijde, že ten bazének se tím proudem naplní za 5 minut.. :?: ale třeba to tak je schválně, v hutích se nevyznám..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Imitace vody

Příspěvekod Radek Strnad » pát 14 čer, 2013 5:41 pm

Odhlédnouc od minimální doby zaplnění bazénku,se mi to líbí.Moc.Možná svou vodu z kolejiště ve volných chvílích vypreparuju a začnu jinak,aby to vypadalo nějak takto. :lol:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Imitace vody

Příspěvekod mizl » pon 17 čer, 2013 11:52 am

chameleon píše:E27: Mě jen přijde, že ten bazének se tím proudem naplní za 5 minut.. :?: ale třeba to tak je schválně, v hutích se nevyznám..


Pokud se dobře dívám a modul je ukončen tímto způsobem a nepokračuje, tak si dokážu představit že bazének pokračuje dál a možná se i rozšiřuje. V místě výpustě je takto zúžen zřejmě proto, že nebylo místo. Divili by jste se, co je možné vytvořit v průmyslových areálech. Takže vše je možné.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků