rozpojovace vagonu

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod zdeno » čtv 14 led, 2021 11:20 am

hrajem si s tema plastovyma rozpojovacema a je to dost haklive na presnost.
Odzkousel jsem asi 20 vagonu a kazdy ma sprahlo nastavene trosku jinak a musi se to nivelizovat na stejnou vysku.
Asi nejvetsi problem jsou starsi vagony, kterym se musi sprahlo rozpohybovat, aby to ten pasek zdvihnul.
Je fakt blbe, ze se kazdy jeden vagon musi individualne nastavovat a doladovat. Jeste stesti, ze jen jednou.
Nove vagony jsou v pohode a nemaji problemy. Asi lepe dodrzuji vyrobci normu.
---
Dalsi nesnaz je v tom, ze ten pasek musi byt na jedne strane napevno uchyceny, aby se nestocil a nefungoval jako vykolejka :oops:
Navic musi byt ten pasek oprety na obou koncich a jedna strana jen klouze po prazcich.
To proto, ze tuhost te plastove pruzinky klesa se vzdalenosti a pokud se zdvihne jedno sprahlo, nestaci to na zdvihnuti sprahla na druhem vagonu.
Jinak jsem spokojeny, je to dobra vec.
Naposledy upravil zdeno dne pát 30 dub, 2021 7:20 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod HonzaM » čtv 14 led, 2021 12:06 pm

O které modelové velikosti se tady diskutuje? Asi by to mělo být v názvu tématu, problematika se pro různá měřítka dost liší.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod zdeno » čtv 14 led, 2021 4:46 pm

ja delam jen H0
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod mpinta » čtv 11 úno, 2021 10:06 am

Třeba někomu přijde vhod moje laborování s rozpojovačem. Osobně jsem byl velice příjemně překvapený.
Je to ovšem TT, jiná měřítka jsem nezkoušel.
http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejivo/rozpoj.htm
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod zdeno » čtv 11 úno, 2021 11:12 am

mpinta píše:Třeba někomu přijde vhod moje laborování s rozpojovačem. Osobně jsem byl velice příjemně překvapený.

souhlasim, je to genialne jednoduche.
Ty mas asi koleje nalepene, ja to strkam pod prazce a teda nebude problem to nasledne aj zastrkovat.
---
Muj nejvetsi problem jsou stare vagony s kovovym sprahlem od Piko (kterych mam hafo), ktere jsou proste stare a provozem poohybane. S zeleznicenim jsem zacal pred rokem 1990.
Kazde jedno sprahlo jsem musel rozebrat a ponarovnavat a seridit podle normy. Celkem prplacka.
Jinak obrovska vyhoda techto sprahel je v tom, ze se hacik da trosicku ohnout ku vagonu a tak vubec nedochazi k rozpojeni pouhym prejetim, ale musi se cuknout !!
To se u umelohmotnymi neda a kazde sprahlo se na tom rozpoji.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod ohruska » čtv 18 úno, 2021 11:47 pm

Zkusil jsem rozpojovač vytisknout na 3d tiskárně a do těla zasunout umělohmotný pásek 0.2 mm.
Výzkum proběhl na spřáhlech "Tillig", pro rozchod TT.
Zatím to vypadá dobře, je to první pokus.
Při rozjezdu a rychlejším přejezdu se spřáhla nerozpojí.
Při pomalém přejezdu se spřáhla rozpojí.
Pro koncové koleje to vypadá jako dobré řešení.
Inspirovalo mě toto video: https://www.youtube.com/watch?v=nPQHzq999ig
Přílohy
Rozpojovac.JPG
Rozpojovac.JPG (30.01 KiB) Zobrazeno 6897 krát
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod hank » stř 24 úno, 2021 8:02 pm

Máte prosím někdo vyzkoušený tento
http://4.litomysky.com/sprahla/732-rozp ... kolej.html
rozpojovač z permanentního magnetu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod Fox » stř 24 úno, 2021 8:34 pm

@ohruska: prosím, moc zajímavé řešení - můžeš uvést podrobnosti, rozměry, způsob uchycení pásku apod.? Až mi přijde 3D tiskárna (neodolal jsem - nejen kvůli rozpojovači :D ), rád bych také experimentoval. Spolehlivý rozpojovač je věčné téma. Díky.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod JanoH0e » stř 24 úno, 2021 9:50 pm

Hank - pokiaľ máš spriahla Kade, je fajn. :D Dá sa využiť aj na kovové očkové spriahla PIKO, Roco.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod ohruska » stř 24 úno, 2021 9:53 pm

Pásek z průhledné umělé hmoty, síly asi 0.2 mm, je pouze zasunut do těla rozpojovače. Pásek musí být kratší, aby ho bylo možno po celé délce přitisknou k tělesu rozpojovače. to proto, že lokomotivy mají kryty ozubených kol na podvozku. Lokomotiva tedy musí projet bez nadzvedávání a drhnutí. (pro ty co vlastním mě to fungovalo.)
Výška od maximálního bodu v ohybu pásku po spodek rozpojovače, tedy po pražce je asi 4 - 4.1 mm.
Přiložil bych i zdrojový soubor, případně tiskový soubor, ale nevím jak je sem vložit.
Ota
Přílohy
Rozpojovac01.JPG
Rozpojovac02.JPG
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod Fox » čtv 25 úno, 2021 7:23 am

Díky Oto,
teď mi to je jasné, hlavně v průhledu, jak ten pásek drží. Není to tak složité to přemalovat. Až mi dojde tiskárna je to dobrý námět na hraní. Objednal jsem si https://shop.prusa3d.com/cs/66-original-prusa-mini, předpokládám, že to je tištěné na obdobné techlologii (FFF)?
OT:
počet "skrytých" majitelů i fanoušků 3D, zdá se, valem přibývá a tato problematika by si zasloužila vytvoření samostatného základního tématu například v sekci "Modelová železnice - obecná témata". Zde by se mohly soustředit všechny důležité informace na jednom místě, v členění tak, aby se v tom dalo dobře hledat. Včetně volně dostupných modelů, kdo se chce podělit. Dávám do připomínek ADMINOVI.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod zdeno » čtv 25 úno, 2021 8:01 am

na co to delat jednoduse, kdyz to jde slozite, vsak ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod hank » čtv 25 úno, 2021 8:02 am

ohruska: Rozumím tomu dobře, že při stlačení ta pružná část zajíždí do šliců v těle rozpojovače? Tzn., že při správné volbě materiálu - tloušťky, pružnosti - by mohl fungovat i samotný ten ohnutý pásek volně zasunutý na obou stranách pod pražce?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod Fox » čtv 25 úno, 2021 8:16 am

Pánové... já si vyzkoušel jaké to je štelovat pružnost a umístění proužku přímo na kolejišti a neulomit lampu nebo návěstidlo. Proto jsem pokusy zatím zanechal. Já naopak toto řešení považuji za velmi chytré - tedy pokud opravdu funguje, nezkoušel jsem. :D Je to samostatný kousek, který si mohu posunovat podle potřeby, najít si správné místo k rozpojení, v případě problémů jednoduše sundat a pohrát si s tím na stole. :D Tedy když se dobře vyřeší mechanicky, aby si to pěkně zapadlo mezi pražce a drželo to.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: rozpojovace vagonu

Příspěvekod ohruska » čtv 25 úno, 2021 8:32 am

Řešil jsem to tato, abych měl přesně nastavenou výšku rozpojovače. To je velmi důležité.
Polohu na kolejišti si odzkouším a potom to tam zafixuji kapkou tavného lepidla mezi pražce a rozpojovač.
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků