Vinohrad_vinná réva

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » pon 28 pro, 2020 4:57 pm

Zdravím kolegove.
Chtel bych vytvorit vinohrad na modulu. Co jsem vyhledal, tak "Řadové sloupky. Tvoří základ konstrukce vinohradu. Vzdálenost mezi řadovými sloupky se pohybuje dle terénu a zvyklostí vinaře cca 4 - 6 m, vzdálenost jednotlivých řad mezi sebou zohledňuje techniku, která bude do vinohradu nasazena, a bývá v rozmezí 1,6 – 2,4 metry"
Tot teorie. Ja jsem zacal pokusny vinohrad ( velikost H0) delat ze plastovych hranolku 1x1mm. Navrtal jsem do nich vrtackem tri dirky na provleceni dratu. Dale jsem se dostal na tvorbu vlastnich sazenic. Prozatim cekam az to zaschne. Ma nekdo nejake napady co stim dale? Jak to delat jinak?
Cipisekmp.
Přílohy
c.jpg
b.jpg
a.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » pon 28 pro, 2020 4:58 pm

Jeste jedna fotecka. Neni jeste nic nabarvene, takze je to jen pokus. Cipisekmp.
Přílohy
d.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod MirekTT » pon 28 pro, 2020 5:12 pm

Kdysi velmi velmi dávno jsem to taky zkoušel
https://mirektt.rajce.idnes.cz/Doplnky_ ... /325943816
A nedozkoušel.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » úte 29 pro, 2020 12:57 pm

Takze dnesni pokus.
Vymenil jsem draty ve vedeni vlastniho vinohradu za nit. Krom toho ze draty nesly napnout (nebo spis se blbe napinali) tak jeste nemusim "drat" barvit. Byla to sice sranda to navlect do tech sloupku ale kdyz se nit na konci napustila vterinakem to slo. Vterinakem je i fixovana na sloupky na konci.
Druha vec je vlastni vinohrad. Natrel jsem jej hnedou syntetikou a pomoci laku na vlasy fixoval molitan. Nevypada to uplne zle na prvni pokus, ale nedovedu si predstavit jak to dostat to tech dratu.
Kdyz bych dal prvne sloupky, pak do nich "nasadil" jen hole natrene sazenice na hnedo, provlekl draty mezi ty slahouny (do ted si to dovedu predstavit jak to udelat) tak jak je ozelenit tak, aby ten molitan nebyl i na tech dratech?
Cipisekmp.
Přílohy
b.jpg
a.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod MirekTT » úte 29 pro, 2020 1:29 pm

Tak v prvé řadě máš chybu v drátech. Máš jich málo a blbě. Tady na té fotce tečky ukazují počet a polohu
https://www.rajce.net/f325943872
Dva spodní dráty jdou středem sloupku. Přes druhý odspoda se ohne tažeň vyrůstající z hlavy a uváže ke spodnímu. Odrosty se pak zastrkují mezi horní dva páry drátů, které jdou vždy po stranách sloupku.

Samotnou rostlinu bych dnes asi znázornil tak, že z tvrdého bych vyrobil jen hlavy a tažně. Odrosty bych dělal s olistěné nitě a do drátů ji všelijak v plétal.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » úte 29 pro, 2020 2:13 pm

Ahoj.
Urcite mas pravdu. Puvodne jsem i myslel ze bych tam udelal nejake uhelniky abych draty dostal mimo sloupek ale vzhledem k meritku tohle stejne nakonec v te zarostle busi videt nebude. To bych musel delat vinohrad v zime kdy je videt lecos.
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=42&t=7221&p=282219&hilit=vinohrad#p282219 tady ma Milan Cernohorsky vinnou revu a nevypada vubec spatne a to se stim vyrobce rozhodne tak nehral. Jen jak to udelat aby to vypadalo alespon takhle.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » stř 30 pro, 2020 9:58 am

Takze pokracuju v tvorbe vinohradu. Udelal jsem si jiz vetsi pokusny radek. Sloupky jsem nabarvil at to ma fazonu. Zasadil jsem prvni ctyri hlavy.
Kardinalni otazka: Vypada to jak vinohrad?
At vim jestli ma smysl v teto technice pokracovat pripadne co udelat lepe. Rozhodne to pak musim jeste necim striknout kvuli fixaci toho molitanu na hlavu a k dratum. At to proste neopada.

Ted fotky ve dvou prispevcich. Cipisekmp.
Přílohy
3.jpg
1.jpg
2.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » stř 30 pro, 2020 9:58 am

Druha sada fotek.
Přílohy
5.jpg
4.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod jafobe » stř 30 pro, 2020 10:51 am

Něco málo pro inspiraci... sice tam to vázání není moc vidět, je to dost z jara...

vinica.jpg


A až vinice pořádně narostou... tak někteří přestanou pít, aby se jim nemotala hlava jen při pohledu na ní... :D

vinica1.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 704
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » stř 30 pro, 2020 11:12 am

Fotky vinohradu me az tak netrapi. Mam jej "u nosu" kdyz na to dojde. Spis me zajima jestli ten muj "vytvor", je vinohrad nebo ne. Jako tvurci se me to blbe posuzuje. Me to trebas pripada obstojne ale... vic oci vic vidi.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod Myšpulín » stř 30 pro, 2020 11:34 am

Hele, já jsem z druhé půlky republiky a něco v tom vidím. Jestli z toho bude víno nebo kalvádos snad není až tak podstatné. https://mapy.cz/zakladni?x=15.8557235&y=50.4296529&z=17&pano=1&pid=39017143&yaw=0.261&fov=0.857&pitch=0.003. Co se týče výšky, tyto jsou asi 2/3 maximální velikosti, co nechávají. Pak to vykácí a začnou od znova.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod michal.kubista » stř 30 pro, 2020 2:15 pm

Ahoj Cipísku,
jsem přímo z vinařské vesnice, tak zkusím reagovat. Na první pohled jsem ve tvém výtvoru vinohrad poznal, přesto mi to o něco víc ( a čím víc na to koukám, tak...) vidím jablečný sad pěstovaný na drátech. Sorry. A chvíli jsem přemýšlel proč, a asi jsem na to došel. Vinná réva oproti jabloním mají podstatně větší listy, které vytvoří takovou skoro stěnu.
Hledám správné popisy, aby to nevyznělo jako kritika, protože se mi ta tvá práce hodně líbí, ale aby ti to pomohlo. Případně mě ignoruj, prý jsem až moc perfekcionista.
Ještě mě napadlo, že takhle zarostlý by asi byl spíš starší, méně udržovaný vinohrad. Však ty hlavy mají silnější kmínky. Nové udržované vinohrady si nechávají na hlavě méně těch hlavních "větví", tři někdy i jen dvě, ty se většinou táhnou kolem dolních drátů. Z nich pak vyrůstají nové, jednoleté pruty, které se ohýbají do oblouků přes ty horní řady drátů. Ty tam máš takové poměrně lomené větve, což na mladých vinicích neuvidíš.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » stř 30 pro, 2020 3:09 pm

No konecne nekdo kdo se k tomu vyjadril "fundovane". Ja mam nekolik variant pokracovani:
1. Mene tech "haluzi" a hlavy blize k sobe. (To ale podle me neresi ten vlastni tvar listovi)
2. Stejne tech haluzi ale zmenit to cim ty haluze obalit. Polyfiber s listovim? Nebo jen jemnesi molitan co ja vim.
3. Vyzkouset na ty haluze flok a na to pak listovi ci jemnejsi molitan.

No trebas me jeste neco napadne, rozhodne bych uvital napad, jak z toho sadu (kdyz jsem to videl tak me to taky tak pripadalo) udelat vinohrad.

Cipisekmp.

edit. samozrejme je pak otazka, v jakem obdobi rustu je ten vinohrad a jake je jeho stari. Stari nepoznam ac z vinnarske oblasti teze ale vinohrad jsem nikdy nemel. Rozdil jestli je na jaro, nebo v plnem rustu pred ostrihanim a pod.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod cipisekmp » stř 30 pro, 2020 6:25 pm

Tak zas trocha pokusu o vinohrad.
Dve fotky kazda jina technika. Jedny hlavy jsem rucne nasypal flok 4mm. Pak nasypal listovy od Polaka.
1.jpg

Druhe dve hlavy jsem dal polyfiber a opet to listovy.
2.jpg

Na me je ten polyfiber i kdyz jsem ho tam dal jen par chlupu moc husty. Bud jeste ubrat nebo tuhle cestu vynechat uplne. Nedaji se ani pak ty haluze vplest do tech dratu.
Jeste pro porovnani ty "jablone" a varianta s flokem.
3.jpg

Ze bych z toho byl nejaky uneseny..... Musim i pohrat s tim "kmenem" Nelibi se me tam ty kapy barvy a lepidla. Toto jsem natiral hustou barvou at to je rychle a tak to dopadlo. Je to ale ted druhorady problem.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1587
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vinohrad_vinná réva

Příspěvekod hank » stř 30 pro, 2020 7:47 pm

Já jsem do toho původně nechtěl vůbec kecat, ale když tak na to koukám, tak si jenom dovolím podotknout, že v našem kraji je několik sadařů - velkopěstitelů jabloní a hrušní a ty cipískovy obrázky mi silně připomínají jejich jabloňové stěny...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků