tapeta

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

tapeta

Příspěvekod zdeno » pát 23 říj, 2020 8:40 am

chcem se zeptat zkusenejsich, na jaky podklad tisknout tapetu krajiny za dioramu ?
Je tam docela hodne moznosti od kartonu, platno. plast folie a papir.
Chcem dat samolepici tapetu, jsou s tim nejake problemy ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod sidlo » pát 23 říj, 2020 8:58 am

První nabídku jsem dostal na plastovou desku. Problém pro mě byla cena. Pak jsem testoval papírovou tapetu. Problémem bylo lepení na zeď. Plastovou samolepku jsem vůbec nepoptával. Neměl jsem dobrou zkušenost s bublinkami a vráskami.
Záleží na velikosti tapety. Dále pak na způsobu uchycení - samonosné, zavěšené, nalepené na nosnou desku. Také je nutné zvážit barvy obyčejné nebo UV odolné. Těch kritérií je více.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » pát 23 říj, 2020 9:02 am

tak nejak jsem tusil, ze to nebude jednoduche a snadne :D
Jako vlastne vsechno, se to musi umet a proto se radsi zeptam.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod Trixt » pát 23 říj, 2020 12:10 pm

sidlo píše:Plastovou samolepku jsem vůbec nepoptával. Neměl jsem dobrou zkušenost s bublinkami a vráskami.

Co se týká bublinek, zde je pomoc jednoduchá. Tenkou jehlou bublinku propíchnout a nehtem vzduch vytlačit a tapetu uhladit
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: tapeta

Příspěvekod Pavel 152 » pát 23 říj, 2020 2:59 pm

Lepení plastové se nebojte. Profesionálně jsme lepili folie na sklo. Postup je přes vodu. To znamená podklad (v mém případě to bylo sklo) Se zmáčí vodním rozprašovačem, zmáčí se i folie zbavená blány, po té se po přiložení vytlačuje od středu ven tvrdou stěrkou s gumovou hranou. Okna byla tvrdá práce, chlup, smítko byl problém. Plastová tapeta, zvládne to i dítě. Před dvaceti léty mi šestnáctiletá dcera přijela z Prahy, a chválila se, že toto dělala v propagaci, např. fólie na benzínkách, výlohách. Bublinky prý propichovali, chlup, smítko neřešili. A já se chytal za hlavu, jak to mohlo vypadat.
Zato pokladní v pokladně ČD mi občas ty bublinky v přepážce připomínala, ale žertem, protože to před pokladničinou taky lepila profesionálně. Auta se taky polepují na vodu.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 421
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: tapeta

Příspěvekod jipol57 » pát 23 říj, 2020 3:33 pm

Do vody jsem přidal ještě kapku saponátu.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » pát 23 říj, 2020 3:42 pm

ja budem lepit na omitku, teda klasika, tam bublinky nehrozi.
Teda se spise bojim toho, ze se to bude casem odlupovat.
Teda by byla vhodna penetrace te omitky, aby to drzelo ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod sidlo » pát 23 říj, 2020 4:01 pm

Já jsem si vzal vzorek tapety. Potom jsem šel do sklepa a ten vzorek si přilepil. Výsledek byl hodně neuspokojivý.
Udělej si napřed zkoušku.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » pát 23 říj, 2020 4:20 pm

sidlo píše: Výsledek byl hodně neuspokojivý.

definuj, v cem to bylo spatne ? Podklad, bubliny, zmena barev ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod sidlo » pát 23 říj, 2020 4:54 pm

Nanesením lepidla se papír natáhl. Po nalepení na zeď to vypadá dobře. Po zaschnutí se papír zase stáhl. Začaly se odtrhávat okraje papíru. Možná to je jenom moje neschopnost tapetovat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: tapeta

Příspěvekod JanoH0e » pát 23 říj, 2020 6:23 pm

Ja som na tapetu pevne nalepenú na stenu rezignoval. Kdesi na internete písal modelár, že to vyriešil nalepením hornej strany tapety na obojstrannú pásku na koberce. Stačí iba horná hrana a úprava miesta spojenia. Funguje to. Ja som to vylepšil, že som tapetu takto prilepil na styrodur 0,5 - podlážku. Ten je za koľajiskom. Drží to už 2 roky, nie je problém, nedostatky, vzniklé časom sa rýchlo odstránia. M. Holz zase popisuje, že tapetu upevnil na dosku - laťku, ktorú potom umiestnil vo vhodnom mieste. Tapeta široká 1,35 m a dlžka 11 m.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » pát 23 říj, 2020 7:12 pm

mne nabizeji plastovou samolepici foliu v cene 20 Eur za m2.
Teda cena za 270x 60cm =32 Eur vcetne tisku 24 bit barvy.
Co si o tom myslite a ci je to realne pouzit ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod Fox » sob 24 říj, 2020 8:13 am

tapetu za kolejiště mám právě v aktuálním plánu. Materiál, na jaký tisknout jsem zadal grafikovi (příbuzný..), tak dám pak zprávu, jakou techniku vybral. Bohužel, nyní kvůli Covidu se to asi protáhne. Co bych ale rozhodně neudělal, lepit přímo na zeď. Já ksem použil kvůli váze Kapa desky, ale pokud to chseš na zdi, vyhovoval by i Sololit a podobné materiály, které bych zavěsil na tu zeď. Při lepení na zeď budeš mít jen jeden pokus, na odnímatelném podkladu si můžeš vyhrát opakovaně.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: tapeta

Příspěvekod Trixt » sob 24 říj, 2020 8:41 am

zdeno píše:mne nabizeji plastovou samolepici foliu v cene 20 Eur za m2.
Teda cena za 270x 60cm =32 Eur vcetne tisku 24 bit barvy.
Co si o tom myslite a ci je to realne pouzit ?

Já myslím, že je to přijatelná cena. Jediné čeho bych se bál při lepení přímo na stěnu je kvalita a rovnost povrchu omítky. Nebylo by lepší ji nalepit na něco tenkého hladkého a teprve to lepit na stěnu?
Naposledy upravil Trixt dne sob 24 říj, 2020 2:46 pm, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: tapeta

Příspěvekod workous » sob 24 říj, 2020 2:37 pm

Trixt píše:
zdeno píše:mne nabizeji plastovou samolepici foliu v cene 20 Eur za m2.
Teda cena za 270x 60cm =32 Eur vcetne tisku 24 bit barvy.
Co si o tom myslite a ci je to realne pouzit ?

Já myslím, že je to přijatelná cena. Jediné čeho bych se bál při lepení přímo na stěnu se kvalita a rovnost povrchu omítky. Nebylo by lepší ji nalepit na něco tenkého hladkého a teprve to lepit na stěnu?


To je správně jak píšeš...dokonce jsem to tu někde viděl, že je nalepena tapeta na zed, která měla špatnou strukturu tedy drsný štuk a samo to vyleze ven a pak nic moc. Lepil jsem vlies tapetu a opravdu jsem oškrábal původní malbu a vytmelil podklad final stěrkou na SDK a pak zbrousil + penetrace a tapeta je hladká jak dětská prdelka,ale to bylo pohledové do obýváku. Myslím, na kolejiště by šla použít https://eshop.dencop.cz/lehcene-pvc-pal ... -3050x1560 deska stojí 685,- a ušetří se nepříjemná práce a bordel ze škrábání a tmelení.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků