tapeta

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: tapeta

Příspěvekod TomHrom » sob 24 říj, 2020 3:07 pm

zdeno píše:chcem se zeptat zkusenejsich, na jaky podklad tisknout tapetu krajiny za dioramu ?
Je tam docela hodne moznosti od kartonu, platno. plast folie a papir.
Chcem dat samolepici tapetu, jsou s tim nejake problemy ??


Moje pracovní zkušenost, pracuju v reklamce:
Tisk PVC samolepky s matnou laminací + nalepení na plastovou desku nebo na pěnovou Kappa desku (to by ti měli v nějaké reklamce rovnou nalepit bez bublinek). Jde udělat samozřejmě i tisk na papírovou samolepku, ale nebude to tak odolné.
Tisk přímo na plastovou desku nebo na pěnovou Kappa desku (UV tisk, nedělají to v každé reklamce)
Tisk na speciální WallArt samolepku, která se lepí přímo na zeď (vhodné nejlépe jen na hladký ošetřený sádrokarton).
Tisk na bilboardový nebo tapetový papír, nalepit lepidlem přímo na zeď.
+ je samozřejmě možno i různé jiné varianty: tisk na papír a připínáčkama na zeď, apod.
p.s. Ta pěnová Kappa deska je lehounká, levnější, ale méně odolná, takže pokud je to na nějaké exponovanější místo, dal bych raději plastovou desku.
Orientační ceny by měly být zhruba:
PVC samolepka s laminací + plastová deska: 1000 Kč/m2
Tisk přímo na desku: cca 900 Kč/m2
Samolepka cca 500 kč/m2
Tisk na papír cca 300 Kč/2
Atd. Variant je opravdu hodně.
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: tapeta

Příspěvekod hank61 » sob 24 říj, 2020 4:54 pm

Zdeno. Já jsem si před několika lety nechal vytisknout krajinu na křídový papír opatřený navíc matnou laminací. To by bylo ideální, ale chybu jsem udělal tím, že jsem to nalepil přímo na zeď. Toho už bych se příště vyvaroval. Jednak proto, že pokud zeď není ideálně rovná, tak je to dost vidět a dělá to bubliny a také proto, že s pozadím není po nalepení už možné jakkoliv manipulovat. Časem to určitě předělám a nové pozadí nalepím na desky z lehčeného plastu běžně používané v reklamě a ty nějak odnímatelně umístím za kolejiště :wink:

krajina.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » úte 27 říj, 2020 3:54 pm

dnes jsem zkusil pomoci programu PosteRazor rozdelit velky obrazek na rozmer A4 a vytisknout.
Zkusil jsem jen jeden z 20 obrazku vygenerovanych do PDF formatu a byl jsem prekvapeny.
Tiskne se to bez okraju a kvalita je super.
---
Dal bych to sem, ale soubor je obrovsky, ma to hadam 15MB a pritom je to opravdu dobre.
Celkem doporucujem PosteRazor do zaradeni na plakatovou tvorbu. Je to GNU.
Přílohy
PosteRazor.rar
(737.29 KiB) 243 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » pon 09 lis, 2020 10:36 am

chcem se zeptat, ci nemate nekdo v sufliku čelní fotku nejakeho lokalkoveho nadrazi ? (panorama ? )
Chtel bych to dat na levou stranu Carendt kolejiste jako oddeleni skrytaku.
Realna velikost asi 100x 20cm, teda aspon 3000x600pixelu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod Zlámalík » čtv 12 lis, 2020 12:06 am

Co se týká materiálu, tak doporučuju tisk na Kapa desku. Jsou s papírovým nebo plastovým povrchem, podle použití a v různých tloušťkách. Nebo doma tisk na samolepku (pro laser či pro inkjet) a na něco plastového nalepit.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » čtv 12 lis, 2020 6:51 am

[quote="zdeno"]chcem se zeptat, ci nemate nekdo v sufliku čelní fotku nejakeho lokalkoveho nadrazi ? (panorama ? )

teda nikdo nic nema, potom bych se chtel zeptat, jak se takova fotka dela ?
Na webu je toho dost, jak delat panoramy, ale mne se spise jedna o to, co je dulezite a jak nedelat skolacke chyby.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: tapeta

Příspěvekod Zlámalík » pát 13 lis, 2020 11:54 pm

Mělo by být světlo, ideálně měkké, aby se nedělaly tvrdé stíny, mělo by svítit na budovu z čela a z té strany, odkud pak i na model dopadá světlo, pokud je u okna. Obrácené stíny vždy naštvou. Na fotoaparátu by se měla zamknout expozice (AE Lock), aby byly všechny snímky stejně exponované. Zrcadlovky a lepší kompakty to umí. Během focení neměnit zoom a nepřeostřovat (AFLock), příp. zaostřit manuálně na čelo budovy a toho se držet. Vzhledem k použití a pohledu diváka bych nedělal klasické panorama "dokola", ale nafotil bych co nejvíc snímků kolmo proti budově/budovám - ideálně tak, aby se vždycky z poloviny překrývaly, aby ml program z čeho brát. A pak fotky složit - umí to Zoner, umí to řada programů jsou i programy přímo na to (hledat heslo photo stitching).
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: tapeta

Příspěvekod zdeno » sob 14 lis, 2020 7:27 am

to s temi stiny je dulezite, to je klasika, co kazdy vi, jen ja ne. :D
Planujem vycestovat do Bytcice, to je stanice na trati Zilina - Rajec a tam to zkusit. Jinde su troleje, to by mi vadilo.
---
Na druhou stranu dioramatu planujem arkady, teda kamenne oblouky s vyplni. Idealne od Fallera, uvidim, ci je sezenem.
Celkem by bylo pekne, kdybych na tu arkadu dal cestu s auty.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Předchozí

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků