Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » čtv 14 kvě, 2020 4:47 pm

Stavěl a provozuje někdo z vás Kameničky nebo jiné podobné kolejiště podle III. dílu plánků M. F. (Zadní Doubice apod.) přesně podle plánku? Tzn. i včetně ručně ovládaného mechanického rozpojovače ve skrytém nádraží na koleji se spádem? Jestliže ano, jakým mechanismem ten rozpojovač ovládáte?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hopeter » čtv 14 kvě, 2020 4:56 pm

Původní rozpojovač sloužil i jako zarážka pro udržení vagonů na spádovišti. Ovládání bylo ponecháno na fantazii. Možno přimáčknout tyčkou nebo přidat zespodu táhlo. V podstatě to byl pásek plastu natvarovaný do stříšky. Podobně jako plíšek u mikrospínače.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » čtv 14 kvě, 2020 5:29 pm

hopeter: Publikaci mám a princip toho, co je vidět, je mi jasný... Ale právě proto, že ten zbytek byl ponechán na fantazii každého soudruha, tak hledám soudruhy, kteří tu fantazii zapojili a zajímá mě, s jakým výsledkem. :mrgreen:

Jestli někdo použil táhla, s největší pravděpodobností potřeboval převést svislý přímočarý pohyb na vodorovný. A to je právě to, co mě zajímá konkrétně. Princip té rozpojovací zarážky je z kategorie "low-tech" (= opak hi-tech), tak mě zajímají i možnosti low-tech řešení těch táhlových mechanismů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod bambulak » čtv 14 kvě, 2020 5:58 pm

Já bych ten pohyb převedl pomocí kladky. A jestli by to byl hi-tech, ta pomocí MP1. Viz. Dolany Mistra Foxe.
patláma TT paprťála
bambulak
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 25 bře, 2017 8:40 am

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod JanoH0e » čtv 14 kvě, 2020 6:10 pm

Existujú servopáky - rôzne druhy. Potom tiahla, bowdeny, tyčky atď. Záleží iba na konkrétnej situácii, ako a čo použiješ a akým smerom. Ja osobne používam rôzne spôsoby tak, aby to bolo funkčné. Môžem ti tu hodiť nekvalitné fotky - pod koľajišťom je tma, alebo nakresliť schematicky. Dosť záleží aj na vzdialenosti od ovládacieho pultu, okraja atď. Najjednoduchší spôsob je "klikovka" či "fotbalek" ale tá zase nemôže byť vyvedená na vhodnom mieste.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » čtv 14 kvě, 2020 6:45 pm

Fotbálek znám a je mému srdci blízký. :lol: Jenže jak převést pohyb vodorovného táhla na svislý pohyb?

Vzdálenosti jsou dány rozměry původního plánku M.F.:

Zadní Doubice.jpg


Tzn., že ruční ovládací prvek (madlo, rukojeť) by měl být umístěn vlevo vpředu (blízko "jihozápadního" rohu) kolejiště.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod JanoH0e » čtv 14 kvě, 2020 7:16 pm

Pokiaľ budeš to robiť v najjednoduchšej forme, tak áno. Ale nie je problém to viesť aj od stredu alebo pravého okraja. Dokonca od pravého okraja vpredu by sa to dalo urobiť úplne jednoducho na bowden. Ak je to vzdialenosť aspoň 1 m. Ak od stredu, je to len otázka vhodných pák - musia byť s púzdrom pri prednom okraji, priamo pod rozpojovačom stačí obyčajná "voľnobežná". Pred stavbou a hlavne nákupom je si treba zistiť presne aké páky je potreba, ich priemery atď. Je ich viacej druhov, holt piloti riešia inakšie problémy ako blbý rozpojovač. :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » čtv 14 kvě, 2020 7:33 pm

JanoH0e: Děkuji, žes přeformuloval zadání problému tak, aby mu rozuměli i strojaři. :lol: Teď ještě nějaký ten návrh řešení...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod JanoH0e » čtv 14 kvě, 2020 8:01 pm

Zadaj konkrétne požiadavky, predstavy atď. Dôležitý je aj rám, aký bude a koľko miesta bude pod koľajiskom, spôsob ovládania a miesto ovládania. Potom miesta výstuh rámu, či je možné pripevniť držiaky na dosku - drevo alebo napr. styrodur atď. Napr. u "fotbalku" , ktorý by bol úplne mimo ovládacieho pultu v strede, nie je potrebné vykonávať pohyb vpred - vzad, stačí iba pootočiť "kľukovkov" , čím sa vykoná pohyb hore alebo dolu. Kľukovku potom stačí vhodne aretovať. Je to na webe tuším modulárov Brno, riešilo sa to u ovládaní výhybiek. Ak by bol ovladač v strede a bol by to napr. pákový stavedlový prístroj od MŽ, potom je treba viesť od neho drôt k páke s púzdrom, hneď za rámom, ktorá je na spoločnej hriadeli s druhou pákou s púzdrom, ktorá je oproti rozpojovaču. Ja mám hriadeľ uložení v L držiaku - plechu, ale sú aj plastové s rôznymi priemermi dier. Platí zásada, aký priemer hriadele, taký priemer diery v držiaku. Držiak je prišrubovaný k rámu jednou stranou, druhá je pre hriadeľ. Hriadeľ môže byť tyčka kovová, plastová, popr. drevená, titanova atď. Je potreba do nej vyvŕtať otvor, plôšku pre aretáciu páky. Posúvaním drôtu v ovládači sa mení poloha oboch pák súčasne. Od 2 páky na hriadeli je vedený drôt - dotatočné tuhý, napr. vizací 0,8, oceľ. struna, špic od bycikla atď. k páke pod rozpojovačom. Ta je nastavená kolmo k páke 2, tak aby sa pohyb priamočiary menil na zvislý. Jednoducho, páka 2 tlačí na rameno páky, najlepšie polkruhovej a tím posúva drôt k rozpojovaču smerom nahor. Ten tlačí, sťahuje rozpojovač Žiadaním smerom. Zložito napísane, ale strašne jednoduché. Konkrétne umiestnenie podľa konkrétnych podmienok. Je lepšie s tím počítať už v projekte.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » čtv 14 kvě, 2020 8:30 pm

Díky za ten odkaz. Všechno už někdo někdy vymyslel. V tomto případě bude asi nejjednodušším řešením úhlová páka.

Ale pořád jsem zvědavý, jestli to někdo podle plánku M.F. realizoval nebo jestli to zatím fakt zůstává jenom na papíře...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod Zlámalík » čtv 14 kvě, 2020 11:05 pm

Hanku, já řešil ovládání výhybek mechanicky, velkým posuvným přepínačem, do něj vlepeným drátem a na konci úhlovou pákou z jiného drátu. Na to tvoje by to šlo adaptovat taky, páka holt bude nastojato.

Přepínače v panelu
P1020177.jpg

Napojení táhel
P1060746.jpg

Převod pod výhybkou, volný konec je ohnutý a spíná mikrospínač
P1060745.jpg


JanoH0e: vy byste měl být vedoucí metodik.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank61 » pát 15 kvě, 2020 4:53 am

Můžeš použít táhla z drátu, nebo závitové tyče a úhlové páky z čehokoliv - třeba i z překližky. Já jsem podobné ovládání řešil
zde http://hankovystranky.cz/2018/10/06/variabilni-minikolejiste-h0-cast-2-pokladka-koleji-a-dalsi/
a zde http://hankovystranky.cz/2019/07/07/hostomice-pod-brdy-model-nadrazi/
V první variantě se jednalo o ruční ovládání rozpojovačů otočnými ovladači, ve druhé ruční ovládání výhybek posuvnými ovladači. Způsobů je dalších X.
Pro ty, kteří opovrhují ručním ovládáním, tak třeba motorický přestavník, nebo obyčejné modelářské servo ovládané pomocí servotesteru, či vhodného modulu apod......
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » pát 15 kvě, 2020 8:06 am

Zlámalík, hank61: Děkuji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod jardaficz » pát 15 kvě, 2020 11:35 am

Já stavěl Doubice a zkusil jsem vybudovat ten samospád, ale vozy sjely jen k výhybce a dál ne. Ten pásek jsem měl z kousku slabého kartonu ještě napuštěného vteřinovým lepidlem a k tomu přilepený špendlík, který byl spojený s el.mag. přestavníkem od kolejiště horažďovice
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Původní Kameničky - mechanický rozpojovač?

Příspěvekod hank » pát 15 kvě, 2020 1:06 pm

jardaficz píše:Já stavěl Doubice a zkusil jsem vybudovat ten samospád, ale vozy sjely jen k výhybce a dál ne. Ten pásek jsem měl z kousku slabého kartonu ještě napuštěného vteřinovým lepidlem a k tomu přilepený špendlík, který byl spojený s el.mag. přestavníkem od kolejiště horažďovice


No jo, ale nebyla to spíš otázka jízdních odporů modelů?

Například tady
https://youtu.be/V7fD3YsJ65g
je vidět, že by to mohlo fungovat...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků