Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Fox » pon 03 čer, 2019 6:12 am

Tak jsem konečně našel trochu času a instaloval několik stanů a loďky, které mně laskavě poskytnul "Franky". Není ještě úplně hotovo, ale stav k datu je zde: viewtopic.php?f=1&t=10445&p=256326#p256326. Při realizaci jsem získal několik poznatků:
- materiál je opravdu křehký. Nejprve jsem podpory zkusil odštípat úzkými štípačkami, ale docházelo k prasklinám (viz dolní hrana prvního stanu zleva). Nakonec jsem použil mikrobrusku DREMEL s řezacím karborundovým kotoučkem (prům. 20mm) a šlo to úplně luxusně. Bokem kotoučku šly zbylé nerovnosti pěkně zabrousit.
- před barvením jsem stříknul jen lehce šedou základovkou ve spreji (byl jsem líný špinit Airbrush) - funguje to.
- stany jsem nejprve natřel štětcem (akryl Lifecolor), ale na hladkých plochách stanů to dělalo kocoury. Tak jsem vzal (konečně) Airbrush a šlo to úplně luxusně.
- naproti tomu štětec se plně osvědčil na loďky, kde povrch není rovný a je potřeba barvit i vnitřní části
(omlouvám se za kvalitu fotky, vytáhnul jsem detail z celku)
stany a lode det.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Ove » úte 04 čer, 2019 5:44 pm

Řeším sloupy pro trolejové vedení a narazil jsem v Havlíčkově Brodě na tyto, které už by šly vymodelovat na 3D tiskárně, měl by někdo chuť se tím zabývat?
Přílohy
68CB229D-15F3-4564-A60D-F2F521B6BDF1.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod belgarat » sob 29 čer, 2019 11:05 am

Off topic (lehce):

O diky vsem co mne dokopali abych se naucil (trochu) OpenSCAD ... a kolegovi @milanb zvlaste.
Decka zlomily upevneni bazenove sitky na sbirani bordelu na teleskopickou tyc ... tak jsem tu matici a nastrcny dil vytiskl. Haleluja.

Pri te prilezitosti jsem zjistil ze 1,5mm2 licna co Cinan dodal pro vyhrivani podlozky je poddimenzovana (vzpominka na BohouseP a jeho clanek o prurezech vodicu pro lamy -- take diky) - jeste diky cinskemu pajeni svorkovnice k mainboardu hrala v miste pripojeni tolik, ze se svorkovnice ponekud roztekala...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Milan_V » stř 31 črc, 2019 11:21 am

Zdravim ve spolek,
taky jsem se rozhodl vyzkoušet něco noveho v oblasti 3D tisku.
Tiskarna: Sparkmaker FHD (https://www.sparkmaker3d.com/sparkmaker-fhd)

První pokus... 200l barely nove a poskozene. Sede jsou ciste vytisky, barevne jsou jiz po povrchove uprave.
IMG_0732.JPG
barel1.jpg

Druhy pokus byl Volkswagen transporter T4, ale neuspesny, snad se zadari po uprave tiskových parametru.
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » čtv 01 srp, 2019 9:48 am

Přidávám taky něco málo: 3D tisk + má oblíbená optická vlákna = kašna v N, půdorysné rozměry cca. 30x30 mm
Přílohy
50021_1024x768.jpg
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Milan_V » čtv 01 srp, 2019 2:03 pm

Tak se nakonec povedlo, bohuzel tiskarna ma "vlastni nepresnost" a tiskne s meritkem 98.5% ale neni to moc poznat. Taky jsou kola prilis krehka pro tisk.. jedno jsem ulomil pri odstranovani podper.
Volkswagen Transporter T5
IMG_0737.JPG
IMG_0737.JPG (51.59 KiB) Zobrazeno 6953 krát
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » pon 05 srp, 2019 11:10 am

Další kašna je na světě
Přílohy
50021_1024x768 2.jpg
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jirkah » ned 08 zář, 2019 8:39 am

Ahoj , nemáte někdo STL na železniční most ? Původně jsem chtěl koupit od KBmodel , ale nevyhovuje mě délka mostu , tak bych to chtěl zkusit řešit cestou 3D tisku .
Děkuji pokud se najde nějaká dobrá duše .
Jirka

Edit: tak jsem si to nakonec našel a vytisknul sám.
Přílohy
most ocelový_s.png
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milanb » úte 17 zář, 2019 9:20 pm

milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Milan_V » stř 18 zář, 2019 11:10 am

Maly 3D tiskovy pokus….

potreboval jsem vybaveni do kancelare a tak jsem vytisk "kopie" nabytku od IGRY. Foto pro porovnani…

IMG_0900.jpg

Z nejakeho neznameho duvodu, vklada fotografii vyhruru nohama bez ohledu na to, jak je vytvoren soubor…:(
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Šachty

Příspěvekod sidlo » ned 06 říj, 2019 8:49 am

Šachty se povedly a jsou funkční.
Námět na inovaci: postranní přírubu odříznout a nechat jenom přední - zadní.

sachta.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jirkah » ned 06 říj, 2019 7:49 pm

tak ono by možná stálo za to aby ta horní základna byla obdelník a pouze to co jde do díry kulaté , ale dá se to ořezat kotoučkem . Malovat se mě to nechce přesto , že to nebude asi složitá úprava pro autora :-).Jinak když jsem si to vytisknul tak mě napadlo to samé co tebe.Tisknul jsi i něci jiného pro TT ?
Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod sidlo » pon 07 říj, 2019 4:41 am

Ta šachta je univerzální bez rozlišení měřítka. Tiskli jsme ještě držáky na serva.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod OndraTT » pát 10 led, 2020 3:58 pm

Divám se ze je tu asi jen jeden příspěvek na tisk autíček, přitom pro TT jich moc není resp. za částky, ale také v úrovni detailů, které neodpovídají jejich přínosu v kolejišti - speciálně pro začátečnická kolejiště.

Nezkoušel to nikdo? 3D modelů aut je všude dostupno dost zdarma (spíš základní detaily), i třeba dnešní Škodovky apod. Že by to bylo něco co by mělo kvalitu odlitku, který si už člověk dodělá (nabarví)..

Je za tím něco? Cena? Nebo nedostatečná úroveň detailů z tiskárny?

P.S. - třeba autíčka od Abrexu stojí 145 Kč z kovu a s ultra detaily se vším všudy, bohužel ne v TT -> ale to je tak maximum co bych dal za autíčko hotové, ne 250-350 Kč jako se prodávají (nebo dokonce jen jako lepty)

Co myslíte?
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod OndraTT » stř 15 led, 2020 9:24 am

Ahoj, odpovím si po par dnech zkoumání a debat se zkušenějšími sám - kromě času na přípravu (jendorázově) je to hlavně výsledná kvalita tisku, která v této velikosti není dostačující, povrch je znatelně nerovný a nepřesný z jednotlivých vrstev.

Nicméně z těch diskuzí jsem se dostali k tématu, které je podle mě budoucnost všech těchto detailních malých tisků a to 3D tisk z resinu tedy SLA/DLP tisk - malé čínské tiskárny jsou do 10tis Kc, nedávno (12/2019) na trh vstoupil i Prusa (cca 45 tisKc) s polo-profi strojem (0,025 mm resp až 0,01 mm rozlišení vrstev).

Z toho co se dá dohledat na netu, detaily jsou dosud nevídané - myslím že na to postupně přejdou všichni co dnes resin odlévají, díky tomu že nejsou potřeba formy a na tiskovou plochu se tiskne stejně rychle jeden jako x-výrobků co se vejde. Příkladem modelařiny jsou tisky figurek pro různé stolní hry, kdy stačí odstranit podpěry a jiná úprava povrchu není nutná.

Třeba se tak někdy zase dočkáme autíček a doplňků (nebo karosérií lokomotiv a vagonů) na kvalitativní úrovni starých Š1201, Š1202 za pár kaček, kdo ví ....a tím se pak dá zaplavit středoevropský trh :)

P.S. - pokud výše zmíněné je místním znalcům dávno známé, tak se nezlobte, jen se v tom začínám orientovat
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků