Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Vladimirjandacek » úte 28 dub, 2020 1:38 pm

Dobrý den, mohu se zeptat jakou používáte 3d tiskárnu pro tvorbu modelů? nevím jak moc je to tu rozšířené, ale napadlo mě, že by se na tom dalo dodělat hodně detailů, jelikož docela ovládám modelování, tak bych si dokázal i něco vytvořit sám. S 3d tiskárnou jsem nikdy v kontaktu nebyl, tak nevím co by bylo ideální do začátku. Vím, že se dají koupit nějaké tiskárny z Číny za poměrně nízkou cenu, ale radši bych si asi připlatil, protože se na tom dá dělat opravdu spoustu věci co jsem koukal, takže by nešlo čistě jen o koníčka. Docela mě zaujala tato tiskárna https://recenzezdarma.cz/original-prusa-i3-mk3-recenze/ hlavně kvůli tomu, že jde o český výrobek, ale nejsem si jistý jestli už to není trochu moc peněz, tedy jestli je o tolik "lepší" než třeba tiskárna za 10 tisíc.. budu ráda za jakýkoliv tipy. děkuji
Vladimirjandacek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 17 dub, 2020 7:46 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal.kubista » stř 29 dub, 2020 3:32 pm

Ahoj,
tak nevím co chceš tisknout za doplňky k modelům, na to asi většina tiskáren je příliš hrubá, zejména FDM tisk (plastová struna). O něco detailnější tisk docílíš na SLA tiskárnách (UV zářením osvětlovaná pryskyřice).
Já mám oboje 3D tiskárny.
Pokud chceš drobné detaily, tak se porozhlédni po po SLA tiskárnách, ale jsou v nich rozdíly jak cenové, tak v kvalitě výtisků... Já mám od Anycubik Photon, a už ho chci doupravit o lineární vedení, protože to původní vedení osy Z není ideální, jinak tiskárna super. Tady na fóru prezentuje svoje věci Yellow Dwarf právě tisk z SLA: viewtopic.php?f=5&t=12172
FDM tiskárnu mám průšu, jen model Mini. Má menší tiskový prostor, ale jinak Průšova kvalita. Zkoušel jsem levné čínské tiskárny, dají se rozchodit, dají se celkem dobře vyladit, ale je to dost laborování a hraní si. Já chtěl tisknout a tak už mám toho Průšu. Ten Mini je za 10000,- , což už docela jde. A na FDM tisknu hlavně mechanické díly a to, co má vydržet. Naproti tomu léta budou pořád vidět a extra jemné detaily neuděláš ani s menšíma tryskama.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod RadekH0 » stř 29 dub, 2020 7:02 pm

Důležité je taky uvést, pro jaké měřítko by byla tiskárna využívána. Pokud by šlo o H0 a výš, tak i FDM tiskárna dobře poslouží. Sám ji používám, konkrétně Průša MK3S a v H0ce jsem si zatím vždycky vystačil.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Vladimirjandacek » čtv 30 dub, 2020 8:57 am

Díky za tipy. Vůbec jsem nevěděl o SLA tisku. To vypadá jako to co potřebuji. Podle fotek a videí co to zvládne by to mělo být ideální. Je ten Anycubic dostačující? Co jsem koukal tak ta od Průši stojí 35 tisíc.. to je rozdíl více jak 20 tisíc. Přeci jen v té SL tískárně vidím spíše využití pouze pro modely..
Vladimirjandacek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 17 dub, 2020 7:46 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal.kubista » čtv 30 dub, 2020 3:01 pm

Mě Anycubic Photon stačí, vytisknul jsem si třeba jízdní kolo ve velikosi HO a je tam vidět i výplet kola.
Na druhou stranu pokukuju po úpravách spojených s vedením osy Z, takže dneska bych radši připlatil a vzal Anycubic S, který je v podstatě stejný, ale má už lepší vedení Z osy.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Netáhlo » pát 01 kvě, 2020 8:54 pm

Anycubic Photon S a nemusíš nic řešit, ani osu Z. Tisknu i věci na TT.

Zde např. bagr na MUVku v H0 i TT

93307302_294860408147030_4160025307664875520_n.jpg

93564219_1819245601539802_7935779629363625984_n.jpg
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal.kubista » sob 02 kvě, 2020 6:56 pm

Když jsem kupoval já, tak Z-ko ještě nebylo, takže musím upgradovat.
@Netáhlo: Používáš nějakou UV "komoru" nebo to necháváš dojít na slunku. Mě se některé delší výtisky na sluníčku ohýbají. Teď jsem koupil UV-led pásek, tak jsem zvědavej, jestli to pomůže.
Ten bagr vypadá perfektně, najdu někde STLko?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Netáhlo » ned 03 kvě, 2020 1:24 pm

Nevytvrzuji vůbec, při vytvrzení se mi taky výtisky zkroutily (používal jsem UV lampu na nehty od manželky). Pokud to ihned stříkneš barvou, tak se ti nic nezkroutí, ještě lepší je to zaformovat a odlívat, ale bohužel je plno věcí (jako třeba tenhle bagr), které odlít nejdou.
STL najdeš pouze u mě v PC, kreslil jsem to sám.


BAGR v1.jpg
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Polabský » ned 03 kvě, 2020 9:20 pm

Vážení,
ten nakladač, jako nástavba HR byl původně navržen do zemědělství.
Taky se mu občas říká "hnoják".
S tímto nástrojem totiž neuděláte žádnou díru do země jako s bagrem. Ta lopata se na otoči ramene kroutí, jak cosi v proutí !
Ale jako nakladač je to velmi praktické zařízení.
Jako model moc a moc zdařilé, jako živé. Moc se mi to líbí.
Jedny z prvních nakladačů tohoto typu dělali v NDR pod značkou Empor, přímo na lehkém traktorovém podvozku. Motor, snad z multikáry, byl pod sedačkou hadrové budky. I když tomu taky říkali hrdě bagr :D .
Hezký den Všem
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod TTjenik » pon 04 kvě, 2020 6:58 pm

@ michal.kubista
předělání osy Z můžu jen doporučit. Kupoval jsem Photonku (né S) za dobrou cenu s tím, že to nebude tak hrozné. Bylo! S těmi nesmysly o dotažení a vyladění vůle v excentru jsem se ani nezabýval a ani ne měsíc od koupě to rovnou předělal. To že dotažení excentru je nesmysl mě přesvědčil už oficiální návod na YT, kde kvůli tomu rozdělávají 1/2 tiskárny, což je zbytečné. Celé rameno se dá vytáhnout mnohem jednodušeji.
https://img26.rajce.idnes.cz/d2601/15/15019/15019405_d0df07d0ebf07038d54eeeff600212d7/images/P1200263.jpg
Troufám si říct, že po předělání je to ale ještě lepší než S-ko, protože obě vedení jsou kuličková a celé šasi je na rozdíl od S-ka kovové. Navíc jsem měl štěstí, že mám už z výroby podporu AA (anti-aliasing). Tu neměly všechny Photony a dokonce ani ne všechny Photon S, byť se to tak prezentovalo. Dá se to přeinstalovat, ale prý né vždy se to povede.
Pro info, celé mě to vyšlo asi na 550,- za materiál + práce a nějaké ty nervy :)

Tisku 3x Zdar!
Uživatelský avatar
TTjenik
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 10 led, 2008 2:55 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal.kubista » úte 05 kvě, 2020 6:48 pm

@Netáhlo: ten nabarvený bagr vypadá ještě lépe, prostě paráda.

@TTjenik: Tuhle úpravu Z-osy jsem ještě neviděl a asi se mi líbí nejvíc, co jsem viděl. A přitom je to tak jednoduchý. Silně zvažuju podobnou úpravu.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod OndraTT » pon 18 kvě, 2020 1:28 pm

Pro inspiraci pro 3D tisk pro H0 doporučuji kouknout na videa přímo od Prusi https://youtu.be/XXlU1vjWRxA, kromě vlaku vytiskli i budovy a krajinu - normálním FDM. Něco z toho je i uvolněného ke stažení

Na jejich fóru je už i par lokomotiv a vagonů od lidi ke stažení , třeba T334 by třeba potěšila https://www.prusaprinters.org/prints/55 ... -scale-187

Na YouTube je par videí i z tisku SLA vlaku zkus třeba kanál Toy Man Television, ale je to dost ukecany nebo NSmodeler24 https://youtu.be/gUmJWMr8V6Y
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jkiss » úte 02 čer, 2020 5:45 pm

Ahoj,
nejaký ten rok už trápim rôzne 3D tlačiarne... tento album je z Anycubic Photon
https://photos.app.goo.gl/CyCMU7Y5JrNm9d0r1

J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zx1974 » úte 02 čer, 2020 8:16 pm

Jožo, moc pěkný pokusy.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod belgarat » ned 02 srp, 2020 6:12 am

Vzhledem k tomu, ze se tu obcas objevuji nejasne odkazy stran budoucnosti a/nebo provoznich omezeni zdejsiho fora jsem si dovolil - s uvedenim autora - zkopirovat par souboru a obrazku k 3D tisku: https://modelwiki.klfree.net/w/index.php/3D_Index

Pokud mate nejake modely, ktere jste OCHOTNI poskytnout ostatnim, prosim poslete (nebo sem strcte) obrazek a soubory pro 3D tisk, idealne takove, ktere se jeste daji upravovat "na miru". Zapracuji do galerie ... pripadne roztrhnu stranku na nekolik tematicky, pokud se modelu sejde vice.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník