Rozpojovac TT, servo, ockove sprahlo

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rozpojovac TT, servo, ockove sprahlo

Příspěvekod belgarat » pon 12 lis, 2018 8:36 am

Vracím se ke svému starému "projektu" rozpojovačů - včera jsem si se svým výtvorem více hrál a stále ma do dokonalosti dost daleko. Chci se zeptat na zkušenosti: Dámo a pánové, používá někdo OČKOVÁ spřáhla a je SPOKOJENÝ s elektricky ovládaným rozpojovačem na svém kolejišti ? Upozorňuji, že jsem i v této oblasti začátečník: můžete najít chyby nad kterými budete kroutit hlavou a protáčet oči. Nestyďte to ventilovat v odpovědi, hlavně když mně postrčíte někam kde to funguje lépe.

Konstrukce rozpojovačů je a la Hank, pohon servem ale s tím, že používám jako zvedadlo dřevěný hladký hranolek v plastovém dutém čtvercovém profilu. Hranolek musí být relativně těsný, aby se plošina rozpojovače neotáčela; na druhou stranu moc těsný hranolek - velké tření a zadrhávání. Výsledek je kompromis. Čekám až od Litomyského dorazí čtvercové duté mosazné profily, pak některé rozpojovače předělám.

Je možné, že "trable" jsou prostě dané konstrukcí rozpojvače, vozidel -- což asi nezměním (magne-maticy nechci). Možná typem spřáhla - prosím o vyjádření ty, kteří rozpojují a používají zejm. Tillig spřáhlo. Přesto, pokud to aspoň trochu půjde, bych se rád přidržel oček. Mám historicky danou sadu vagonů s očky, nakupoval jsem další, měnit se mi moc nechce ... zkušenosti nových spřáhel vítám, ale prosím ať se diskuse nezmění v boj spřáhlistů. Rád bych také zachoval "pohon" servy.

Pozorované potíže:

Vozidla:

Rozpojovač mi sice Rosničku nenadzvedne, ale třením o bříško ji značně ztíží pohyb až někdy proklouznou kolečka. Navzdory náběhům a zaoblení z obou stran občas rosnička při jízdě plošinku "nepřetlačí" a o zvednutý rozpojovač se zarazí (jiné těžší a výkonnější loko problém nemají). Menší plocha by to asi rešila, plošina má délku cca 25mm.

U některých lokomotiv (Sergej) je uchycení spřáhla tak pitomé (není to standardní spřáhlo do šachty), že je držák nízko v úrovni spodku třmene a "očko" je nad ním - zatimco "standardni" spřáhlo má uchycení v úrovni očka a jinak je prostor pro rozpojovač volný. Účinná délka rozpojovací plochy us Sergeje se pak sníží na cca 10-12mm (závisí na sklonu náběhů), v podstatě délka třmenové části spřáhel: rozpojovac se zvedne do pracovni vysky az poodjede drzak Sergejova sprahla.

Spřáhla:

Při přejezdu rozpojovací plošiny se třmeny nadzvednou, ale občas tření vodící / zvedací tyče rozpojovačů plus váha spřáhel zabrání úplnému zvednutí plošiny; ta se zvedne až po průjezdu spoje. V této situaci pomůže zacouvat, spřáhly nad zvedlou plošinu, a popojet dopředu. Možná pomohou kovové profily pro vedení ?

Povedlo se někomu eliminovat potíže tak, aby s obyčejnými (ne magnet, ne digi ovládání) spřáhly bylo rozpřahování (téměř) spolehlivé ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rozpojovac TT, servo, ockove sprahlo

Příspěvekod belgarat » pon 19 lis, 2018 11:43 pm

Video http://bordel.klfree.net/~belgarat/rozpojovacn.mp4 kde je videt 'zotaveni' po neuspesnem prvotnim rozpojeni. Celou "akci" resi Arduino na sbernici XPressNet- prozatim je spusteni posunu provedene rucne z klavesnice PC.

Sergej (?) ma blbe resene sprahlo (viz jinde), takze se rozpojovac zarazi o uchyceni sprahla. Stejny (ale mensi) problem je Brejlovec a jeho pluh. Kdyz se rozpojeni nepovede (senzor detekuje prejezd dalsiho vagonu), tak se souprava vrati "skoro" zpet (to "skoro" se s dalsimi pokusy upravuje tak, aby rozpojovac trefoval do ruznych casti mezery) a zkusi se to znova.

Ten dlouhy odjezd na konci je dany time-outem na prujezd jednoho vagonu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků