Rozpojovac / servo

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rozpojovac / servo

Příspěvekod belgarat » pát 03 čer, 2016 9:21 pm

Cau,

lamal jsem si chvili sisku s tim, jak vyrobit rozpojovac ... vim, uz se to resilo milionkrat. Proto taky pisi (pokus o) konstrukci c. milion +1, protoze nekdo z vas kdo pouziva system jiny, ktery jsem neopravnene vyradil, muze mne poucit / presvedcit ... hlavne kdyz bude jednodussi :)
Navrhy na zlepseni jsou vice nez vitany.

Chtel jsem pouzit serva (protoze je pouzivam jako prestavniky k vyhybkam). Protoze jsem chtel setrit jednak misto, jednak samotna serva rikal jsem si, ze by mozna nevadilo, kdyby 2-3 blizko sebe lezici (napr. na soubeznych kolejich v nadrazi) ovladalo jedno servo. Zaroven vsak nechci, aby servo nadzvedavalo vozidla na kolejich - sily na to ma dost, a kdybych prevadel silu "prilis primocare", servo nadzvedne i lokomotivu.

Co jsem vyradil:
1/ Kadee rozpojovac: 1/ civka je obrovska, 2/ nemam moc rad magneticke pole 3/ ad Radula, magneticke pole vs. kolecka vozidel a dalsi kovove veci ...
2/ serva a la Hank61 -- primy prenos sily na tahlo terciku. Jinak vahadlo se mi libi a bylo zneuzito. Zavazi ... no ;) nemam je
3/ elektromagneticke rele s kotvou, prenos pohybu kotvy na tercik. Tohle je asi nejvice kontroverzni "ne"; muze nekdo potvrdit, ze sila pritahu kotvy je "dost mala" na to, aby nezvedala vozidla ? Pri vlozeni pruzneho elementu se dostavame na ekvivalent servo-reseni ...

Vnejsi efekt je videt na videu #1 (http://bordel.klfree.net/~belgarat/rozpojovac1.avi): (jednotliva sepnuti jsou slyset - vrci servo, po 5 sec se vraci do puvodni polohy)
* Prvni sepnuti: pri stojici lokomotive se terc prakticky nezveda.
* Druhe sepnuti: prekona minimalni odpor sprahla, nadzvedne, rozpoji.
* Treti sepnuti: sepne pod stojici lokomotivou, kdyz ta poodjede, napruzena struna dorazi terc do horni polohy

Konstrukce je videt na videu #2 (http://bordel.klfree.net/~belgarat/rozpojovac2.avi): servo taha za vahadlo, vahadlo je "zahnute", v podstate takova vacka :) takze tahani serva prevadi na vicemene vertikalni pohyb - do uvrate se doufam nedostane. Doraz vahadla je vrut ... vic zasroubovany = vetsi zdvih. Pruzny element tvori ohnuta struna. V pripade pritahnuti servem se napruzi dostatecne, aby prekonala treni a terc nadzvedla jakmile to pujde ... tedy jakmile odjede lokomotiva.

Vrceni serva v koncovych polohach ignorujte - ridil jsem ho Arduinem, vrci z nejakeho duvodu i kdyz nema vubec zadnou zatez; neresil jsem, je to pokusna konstrukce na kusu styroduru.

Poznatek: rozpojovaci plocha je moc velka. Udelal jsem ji symetricky 3 prazce na kazdou stranu ... spatne rozmysleno, musi se idealne "vejit" do mezery za lokomotivou. Take nabeh by mel byt ostrejsi nez je videt na videu -- aby se pokud mozno ihned za pluhem vozidla terc zvedl.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rozpojovac / servo

Příspěvekod radula63 » sob 04 čer, 2016 3:18 am

Zdravím.
Možná máš zbytečně složitou mechanickou stránku věci. Zde je , podle mého názoru, jednodušší varianta (též servo) - viewtopic.php?f=1&t=8761&start=735#p192023 .
A moje verze rozpojovače (ovšem ne servo) - viewtopic.php?f=6&t=9755&start=15#p188352 .
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Rozpojovac / servo

Příspěvekod belgarat » sob 04 čer, 2016 7:16 am

radula63 píše:Zdravím.
Možná máš zbytečně složitou mechanickou stránku věci. Zde je , podle mého názoru, jednodušší varianta (též servo) - viewtopic.php?f=1&t=8761&start=735#p192023 .
A moje verze rozpojovače (ovšem ne servo) - viewtopic.php?f=6&t=9755&start=15#p188352 .


Ano, take myslim ze je to slozite. Nicmene, co se u Tebe stane, kdyz (omylem, ...) zvednes terc pod lokomotivou ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rozpojovac / servo

Příspěvekod sidlo » sob 04 čer, 2016 9:06 am

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rozpojovac / servo

Příspěvekod belgarat » sob 04 čer, 2016 12:43 pm



Mas-li to odzkousene - tentyz dotaz: nezveda vozidla ? Pri rucnim ovladani asi O.K., to si dam pozor ... ale ja to chci sprahnout s train controllerem a zastaveni pomoci senzoru az tak presny asi nebude :) (druha vec je, ze pro mne by to znamenalo asi tahnout dalsi napeti, momentalne mam rozvod 9V, ze ktereho regulatorama srazim na ~6V pro serva).

Dalsi pokus zkusim a la Radula jen s prohnutim struny kvuli pruznosti, uvidime ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rozpojovac / servo

Příspěvekod radula63 » ned 05 čer, 2016 5:29 am

belgarat píše:
radula63 píše:Zdravím.
Možná máš zbytečně složitou mechanickou stránku věci. Zde je , podle mého názoru, jednodušší varianta (též servo) - viewtopic.php?f=1&t=8761&start=735#p192023 .
A moje verze rozpojovače (ovšem ne servo) - viewtopic.php?f=6&t=9755&start=15#p188352 .


Ano, take myslim ze je to slozite. Nicmene, co se u Tebe stane, kdyz (omylem, ...) zvednes terc pod lokomotivou ?


Rozpojovač hnaný motorkem. Lokomotiva je dost těžká, takže lokomotivu nezvedne. Celý vtip i nutnost je v předřadném odporu před motorkem, který zamezí přílišnému odběru proudu a vyhřátí komutátoru motoru. Motorek bez předřadného odporu si při "zaseknutí" (rozuměj při stavu rozpojovače v horní poloze) a dostatečném silném zdroji vzal i 1A proudu a zdroj šel do přetížení *) . V té chvíli má rozpojovač i dost síly na zvednutí mašiny. Odporem se omezí odběr proudu a tím i síla motoru. Tuším, že jsem odpor dával něco okolo 47 Ω až 56 Ω. Takto postavené rozpojovače máme na modulovce KŽM Praha 3 už několik let a zatím "neodešel" ani jeden.

p.s. * - přetížení nejen díky rozpojovači, ale celkově neunesl zatížení. Na modulovce má každá stanice cca 2A zdroj 12V na zabezpečení stanice a regulátory trakce.

belgarat píše:... ale ja to chci sprahnout s train controllerem a zastaveni pomoci senzoru az tak presny asi nebude :) (druha vec je, ze pro mne by to znamenalo asi tahnout dalsi napeti, momentalne mam rozvod 9V, ze ktereho regulatorama srazim na ~6V pro serva).


Rozvod napětí,. Já mám použit motorek na 12V, ale myslím, že při 9V by "běhal" taky. Úvaha... Když stejně srážím sílu motorku i proud tekoucí motorkem odporem.

V automatizaci bych volil asi kontrolu polohy (mezeru mezi vozidly) optickým čidlem http://www.navestidla.cz/news/opticky-senzor-/ .
Kopie ze stránek pana Němečka : Po odstínění optických prvků je výstup aktivní ještě cca 1,5s. Tato prodleva slouží jako filtr při průjezdu soupravy a tím vyhodnotí celou soupravu jako jeden celek ( vhodné při použití s modulem přejezdu PR3C, řídící elektronikou Zhlavík atd. ) Prodlevu lze vypnout proletování dvojice pájecích plošek na rubové staně desky senzoru. Pak je senzor možné použít např. pro detekci mezery mezi vagony u rozpojovače atd.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.


Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků