Koncové lampy pro železniční vozy

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Rudolf » ned 24 bře, 2024 5:07 pm

Potřebuješ dva póly, takže by magnety musely být dva...

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod jipol57 » ned 24 bře, 2024 6:19 pm

Jestli jsem ho pochpil, tak nemyslí přes magnety vést proud. Ale magnety by jen držely, a pro vedení by tam byly dotykové plošky.
Petr Zatrepalek píše:Do kastle vagonu se těsně vedle magnetu navrtají dva otvory na průchodky pro měděný drátek nebo vývody led z lampičky,... ... Drátky od LED na lampě i drátky na vagonu by mírně vystupovaly z obrysu, magnet by svým přítlakem pak zajištoval permanentní elektrický kontakt.

Ale titěrná hodinářská práce. Vhodná snad pro 0. H0 už je na to moc malá.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod BohousP » čtv 28 bře, 2024 8:59 am

Asi by se daly využít i 1,27 mm konektory. V lampě dva piny (zboku) a ve vagónku dvě samičky. Vedlo by to proud i drželo mechanicky. Ale chce to dobré oči a pevnou ruku.
Přílohy
Screenshot_2024-03-28-09-57-39-313-edit_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod rawen » čtv 28 bře, 2024 2:22 pm

Kolegové, H0kaři...
dlouho mi to vrtá hlavou, styděl jsem se zeptat, ale teď už jsem to překonal.
Nějak nerozumím celkovému záměru. Ty svítící koncovky mají být použitelné na každém libovolném vagonu, který zrovna pojede na konci vlaku? Pak tedy smekám před tou trpělivostí to ve všech připravit.
Anebo mají být jen na jedné straně jednoho, který tvoří konec ucelenky? Pak proč je řešit odendávací?

Anebo jsem úplně vedle?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Mcx » sob 30 bře, 2024 7:18 am

Stačí kouknout zpět do vlákna - MilanD se udělal jeden vagon z petrolejovými konci ..... a pak se na to nabalily mimo jiné i svítící nesmysly. Když jsou dneska ty malé LED musí přece všechno svítit ..... tak když se kouknu do doby kdy končily petrolejové konce na vlaku, tak ve dne na bahnhofu nesvítilo nic a za tmy jen málo toho, ale když modelářům se ty svítící nesmysly tak líbí, ale kdo má to dotaženo do reality nočního provozu .... no z modelářského hlediska naprd .... nic tam nevidím skoro všude byla tma :D
Ale zpět k normálu, konce použitelné k nasazení na konec vlaku, modelářsky řešeno ... asi jediná možnost nasazovat je na nárazníky - jediný díl na modelu na konci vozidla který to snese, myslím, že již před x-lety řešeno ve Fremo.
I když je to spíše než modelové řešení, tak řešení aby se na konec něco dávalo a bylo to jak ve skutečnosti .... označení konce vlaku, ale modelové to není.
Takže pokud nejezdím se stabilními soupravami, kde si na konec dám vagon se správně vymodelovanými konci, tak to modelové řešení nemá.
Mně vždycky berou mory na modulových setkáních - jezdí se 60. léta, ale každý druhý strojvedoucí si rosvítí světla na lokomotivě .... nysmysl, jezdíme denní provoz - nic nesvítilo !! Světla až v V. epoše v 90. letech. Je to svítící mor.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod BohousP » sob 30 bře, 2024 7:53 am

Souhlasím s Mcx, svítící petrolejka na modelu jen těžko může být vidět. Zrovna tak, jako světelné návěstidlo nemá svítit 180° kolem sebe. Ale na modelech se často používají drobnosti, které atmosféru oživí. Typicky figurky. Výpravčí, který stojí se zvednutou výpravkou na nástupišti několik let, dokud nezemře ve vysavači. Návěst Konec vlaku přehazovat z vagonu na vagon asi moc lidí nebude. (A hlavně upravovat vagony pro ni.) Ale pokud někdo chce a zvládne to, proč mu bránit?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Milan.D. » sob 30 bře, 2024 9:05 am

Upřímně řečeno, mě docela překvapilo kam se stočila diskuse o koncovkách. Nikdy mě nenapadlo udělat je svítící, ale pokud to někdo v H0 dotáhne do zdárného konce, tak klobouk dolů. Pro mne je asi největším oříškem to, jak jednoduše připevnit koncovky na jakékoliv vozidlo. V období počátku sedmdesátých let, které se snažím modelovat, už byly toulce minulostí. Navrtávat do každého vozu dvě dírky na každé straně, pro zasunutí držáku z drátku, je nesmysl, stejně jako instalace magnetek. Takže jako nejjednodušší mi připadá třeba modelářská lepicí hmota tack it, nebo malý kousek oboustranné lepicí pásky. No, jdu to vyzkoušet. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod jipol57 » sob 30 bře, 2024 9:50 am

Mcx píše:Mně vždycky berou mory na modulových setkáních - jezdí se 60. léta, ale každý druhý strojvedoucí si rosvítí světla na lokomotivě ....

A navíc k tomu červené konce na loko, když táhne vlak.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Zlámalík » sob 30 bře, 2024 12:31 pm

...jsem myslel, že moduláři mají provoz zmáklý, na rozdíl od nás "jezdičů na koberci" :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod prcek » sob 30 bře, 2024 1:37 pm

Zlámalík píše:...jsem myslel, že moduláři mají provoz zmáklý, na rozdíl od nás "jezdičů na koberci" :lol:


Ale maji, jen obcas nekdo uklouzne. Na druhou stranu je to nejjednodussi zpusob, jak poznat na kterou stranu se masina rozjede.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Radek Strnad » sob 30 bře, 2024 8:45 pm

Já používám koncové lampy dlouhá léta i v TT. Používám lucerny, které přibaluje k některým svým modelům Tillig. Samozřejmě ideální je vůz, který jezdí na soupravě stabilně na konci. U osobního vozu mám lampy připojené na funkční dekodér osvětlení. V CV se dá nastavit svit. Když otočím soupravu, lze konce vypnout a dělat, že zhasnuté lucerny "nevidím". Samozřejmostí je kondenzátor, který eliminuje chvilkovou ztrátu napětí. Když vůz zvednu z kolejí, svítí konce ještě několik vteřin. Mám takto upravenou i cisternu od BTTB s dosazenými kovovými podvozky a kondenzátorem v kotli. Vypadá to perfektně. Lucerny přilepené k vozu nemám. Je to tak malé, že to v pohodě udrží přívodní drátky.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Zlámalík » sob 30 bře, 2024 10:37 pm

Vůbec se v téhle problematice nevyznám, ale vy, kteří víte, byste třeba využili něco z tohoto sortimentu: https://fischer-modell.de/Zubehoer/Loklaternen/
Omlouvám se, pokud je to notoricky známá věc. Já to dřív neznal a lampy odtud se mi hodily, je to pěkně a čistě provedené.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod jafobe » úte 02 dub, 2024 2:38 pm

Něco pro inspiraci, ať je z čeho vybírat... ale ne vše je z našich končin...

DSC00475x.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Koncové lampy pro železniční vozy

Příspěvekod Polabský » úte 02 dub, 2024 8:54 pm

Hezký soubor ale koncovek je z toho pomálu :oops:
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Předchozí

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků