IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Byl by zájem?

ano
155
90%
ne
17
10%
 
Celkem hlasů : 172

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Kavka_ » čtv 17 pro, 2020 8:02 pm

Včera osobně vyzvednuta a ihned disciplinovaně předána rodičům, aby mi ji zabalili pod stromek, takže vánoce budou megaluxussuperskvělý...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank61 » pát 18 pro, 2020 9:51 am

Velké díky autorům, distribuci a Ježíškovi :wink:

IMG_20201218_104507.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod pekl024 » pát 18 pro, 2020 10:05 am

Mě knihu zabavila ta paní co se mnou bydlí, tak až ježíšek :D :lol:

Milane a spol. děkuji
Naposledy upravil pekl024 dne pát 18 pro, 2020 10:24 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod sidlo » pát 18 pro, 2020 10:20 am

Potvrzuji, že svátky mohou začít.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 18 pro, 2020 12:50 pm

Taky už mám knihu doma, uloženou a zabalenou, takže se na štědrý den těším jak malej :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank » pát 18 pro, 2020 2:12 pm

Jenom si dovolím upozornit na množství zbytečných chyb v textech. Absence profesionální jazykové redakce a/nebo textových korektur jsou dlouhodobě nejslabší stránkou všech dílů publikace a ani změna způsobu vydání a zapojení dalších autorů k odstranění chyb v tomto dílu nevedly. Chyby jsou různého druhu: Gramatické - "... děti, jež ... si chtějí splnit svůj sen. Tím snem, jak by nám sdělili...", řada skladebných chyb - za všechny např. "Kolejiště...lze pojmout jako dioráma, případně tak i pro modelaci menšího provozu.", slovotvorné - nesprávné psaní spřežek jako např. "po té", "v tom", věcné - když se na Slovensku řekne, že se po dráze vozila kapusta, tak se tam vozilo zelí; kdyby se tam vozila kapusta, byl by to kel, i překlepy - "...je odbočka chráněna mechanický návěstidly...". Výjimkou jsou texty Zdeňka Šindlauera, v nichž jsem při prvním zběžném čtení nenašel žádnou chybu. Je to škoda, výkresy i ilustrace jsou jako obvykle špičkové a polygrafické zpracování knihy také ční nad obvyklý průměr. Proč není v tiráži uvedena tiskárna? Za grafiku, za tisk ani za knihařské zpracování se výrobci publikace vůbec nemusí stydět.

Přes uvedené výhrady zakoupení publikace samozřejmě nelituji, ale většině jazykových chyb se při pečlivější práci dalo předejít.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod MirekTT » pát 18 pro, 2020 3:05 pm

Naštěstí je to velmi specificky zaměřený druh technické poezie, kde cílová skupina, až na několik exotických vyjímek, hltá pouze obsahovou část díla.

Takže nějaká ta chyba v knize, která se sice rodila v profesionálním prostředí, ale pro nás a na náš popud, mě osobně nevadí. Dokonce natolik, že na ně nemíním ani poukazovat. Už vůbec ne veřejně, byť i s dobrým úmyslem.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod peter_vy » pát 18 pro, 2020 3:17 pm

Hlásim, že vďaka zásielkovne, je kniha od včera už aj na Slovensku! Stačí už len stromček postaviť na príslušné miesto, ozdobiď ho a čakať na tú pravú chvíľu... Ďakujem Milanovi a tiež všetkým zainteresovaným, čo to umožnili! Tajne dúfam, že o rok sa dočkáme zase ďalšej peknej knižky.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod sidlo » pát 18 pro, 2020 3:33 pm

hank píše:Proč není v tiráži uvedena tiskárna? Za grafiku, za tisk ani za knihařské zpracování se výrobci publikace vůbec nemusí stydět.

Tiskárna by v tiráži být uvedena měla. Je na to dokonce nějaký zákon. Jinak sazba a zlom se dnes už v tiskárně nedělá. Bývá zvykem že grafické studio bývá v tiráži uvedeno také.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Střelec » pát 18 pro, 2020 3:48 pm

Taky už je doma.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod jafobe » pát 18 pro, 2020 3:53 pm

K nám už taky dorazila.

Takže velké díky Milanovi i všem ostatním co se na tom podíleli. :wink:
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank » pát 18 pro, 2020 3:59 pm

sidlo píše:Jinak sazba a zlom se dnes už v tiskárně nedělá.


Jak kde. Některé polygrafické závody mají pod palcem celý výrobní proces včetně sazby. Jinak samozřejmě vím, že dneska si lze koupit ofsetový stroj, do kterého se strčí DVD a vypadne z něj vytištěná publikace, přičemž za obsah toho nosiče tiskárna nenese vůbec žádnou odpovědnost. S knihařinou to zatím takhle jednoduché není, skoro se mi chce zvolat "díkybohu", protože v knihárnách, jakkoli strojně vybavených, ještě pořád jakž-takž přežívá i řemeslo. Proto taky v Čechii nezbylo moc kniháren nabízejících kompletní rozsah vazeb od V1 až po V8; myslím, že bych je spočítal na prstech. A třeba i proto mě zajímá, kdo tu vazbu provedl.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank » pát 18 pro, 2020 4:03 pm

MirekTT píše:...cílová skupina, až na několik exotických vyjímek, hltá pouze obsahovou část díla...


Myslím, že těch výjimek je větší než malé množství, viz toto vlákno:
viewtopic.php?f=28&t=5241
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Dan Buchtela » pát 18 pro, 2020 4:36 pm

hank píše:Jenom si dovolím upozornit na množství zbytečných chyb v textech. Absence profesionální jazykové redakce a/nebo textových korektur jsou dlouhodobě nejslabší stránkou všech dílů publikace a ani změna způsobu vydání a zapojení dalších autorů k odstranění chyb v tomto dílu nevedly. Chyby jsou různého druhu: Gramatické - "... děti, jež ... si chtějí splnit svůj sen. Tím snem, jak by nám sdělili...", řada skladebných chyb - za všechny např. "Kolejiště...lze pojmout jako dioráma, případně tak i pro modelaci menšího provozu.", slovotvorné - nesprávné psaní spřežek jako např. "po té", "v tom", věcné - když se na Slovensku řekne, že se po dráze vozila kapusta, tak se tam vozilo zelí; kdyby se tam vozila kapusta, byl by to kel, i překlepy - "...je odbočka chráněna mechanický návěstidly...". Výjimkou jsou texty Zdeňka Šindlauera, v nichž jsem při prvním zběžném čtení nenašel žádnou chybu. Je to škoda, výkresy i ilustrace jsou jako obvykle špičkové a polygrafické zpracování knihy také ční nad obvyklý průměr. Proč není v tiráži uvedena tiskárna? Za grafiku, za tisk ani za knihařské zpracování se výrobci publikace vůbec nemusí stydět.

Přes uvedené výhrady zakoupení publikace samozřejmě nelituji, ale většině jazykových chyb se při pečlivější práci dalo předejít.
Hanku, díky za postřehy, jsou samozřejmě vítány. Spoustu chyb jsme také našli až ve finální knize, přes mnohanásobné čtení bohužel nebyla odhaledny při korekturách. Já už dokonce našel jednu chybu i v textu od Zdeňka... Ale co už, teď s tím nic už nenadláme, nezbývá, než se omluvit čtenářům. A jak mi řekl jeden můj kamarád, který se oboru věnuje dlouhodbě: Nejde vydat knihu, aby v ní nějaká chyba nezůstala. Ale chápu, že poukazujete na množství, a i já bych si přál, aby ji bylo méně, když už ne žádná. Grafika je uedena jasně: Jiří Jelínek. Tisk nebyl důvod uvádět, ani to tiskárna nepožadovala, provedli jen tisk dodaných dat. Ale technicky pracují skvěle, děláme s nimi od prvního dílu.

Jinak dvě osobní poznámky k vám:
1) máte-li takto skvělý postřeh, moc rád bych Vám nabídl spolupráci na korekturách příštích knih. Každé bystré oko navíc je vítáno.
2) chcete-li, pošlu Vám některé výchozí texty před korekturami, abyste měl představu o rozsahu práce na textech...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank » pát 18 pro, 2020 5:07 pm

Dan Buchtela píše:Tisk nebyl důvod uvádět, ani to tiskárna nepožadovala, provedli jen tisk dodaných dat. Ale technicky pracují skvěle, děláme s nimi od prvního dílu.

V tom případě vím, o koho jde, jenom nechápu jejich nemístnou skromnost. Ale polygrafie není jenom tisk. Vazbu V8 taky neumí kvalitně udělat kdekdo a když se trvale daří, je to dobrá vizitka knihárny.

Dan Buchtela píše:1) máte-li takto skvělý postřeh, moc rád bych Vám nabídl spolupráci na korekturách příštích knih.

Když Vám nebude vadit, že se považuji jenom za mírně poučeného laika... Vždyť ani neznám profesionální korektorské značky. :( Lepší práci než já by jistě odvedla každá učitelka češtiny ze základní školy. Ale předběžně se tomu nebráním.

Dan Buchtela píše:2) chcete-li, pošlu Vám některé výchozí texty před korekturami, abyste měl představu o rozsahu práce na textech...

Klidně to zkuste, ale myslím, že představu mám dost dobrou. Posledních 10 let mě živí převážně práce s texty; sice jsou to "jenom" překlady technických, komerčních a dokonce občas i právnických textů, ale už jsem měl i tu čest opravovat překlady po tzv. profesionálních překladatelských agenturách. Výživná zkušenost byla taky výpomoc dceři s překlady textů pro filmový dabing...

Jak s oblibou říkával jeden kolega: Tak, a teď by to ještě chtělo přeložit z češtiny do češtiny...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků