IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Byl by zájem?

ano
155
90%
ne
17
10%
 
Celkem hlasů : 172

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod polarniliska » pát 18 pro, 2020 5:48 pm

Tak už ji mám taky doma. Ale bude ke čtení až 24.12. tak už se těším :D
Uživatelský avatar
polarniliska
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 12 lis, 2013 9:57 pm
Bydliště: Kraslice

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Jeňa Sova » pát 18 pro, 2020 7:55 pm

Ty texty jsou opravdu otřesné... Nějaká učitelka češtiny vám jistě za drobnou úplatu ráda korekturu udělá. Pak by bylo fajn se držet názvů buď odborných nebo jen amatérských, nekombinovat to. Také přezdívky vozidel není vhodné používat, leckde se jedna přezdívka používá pro jiná vozidla. Ono je tam toho víc, co se mi nelíbí. Např. citace slovenských pracovníků v češtině. Nehledě na to, že jako v knize se na železnici opravdu nemluví. Popis některých odborností je taky mimo. Přitom by to šlo napsat celé jednodušeji tak, aby i obyčejný člověk vše lehce pochopil. Spousta zbytečných překlepů. Zatím jsem přečetl čtvrtinu knihy a uvažuju, jestli ty texty raději neignorovat... Při čtení mám pocit, že bych si měl dělat poznámky o chybách, ale to by vydalo na malý sešit. Je to velká škoda. Jinak kniha opravdu stojí za to a díky Milanovým plánkům ji doporučuji všem zájemcům o koupi.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank61 » sob 19 pro, 2020 12:07 am

Promiňte mi někteří kolegové, ale nemohu se ubránit dojmu, že místo, aby jste poukazovali na klady této publikace, tak na ni hledáte a kritizujete její drobné nedostatky, které by většina čtenářů vzhledem k tématu ani nezaregistrovala. Když už se k nim potřebujete nutně vyjádřit a dokazovat tak svoji odbornost, nechápu, proč se s kritikou a připomínkami neobrátíte privátně na vydavatele a musíte to zde prezentovat veřejně. Zkuste se vcítit do role autorů a položte si otázku, zdali je tyhle vaše "chytrácké připomínky" budou motivovat k vydání dalších dílů. Inu jsme v Česku že? :evil:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Jeňa Sova » sob 19 pro, 2020 5:55 am

Sám Dan Buchtela napsal, že postřehy jsou vítány, tak jsem si dovolil jich pár zmínit. Co se týče motivace pro další díly, tak tu doufám neztratí. Já je budu kupovat, i kdyby texty byly absolutně o ničem (což jsem nenapsal) a i kdyby tam nebyly žádné. Jde mi prioritně o Milanovy výkresy a ty považuji za hlavní téma knihy. Texty nejsou špatné, možná jsem se v předchozím příspěvku nevyjádřil úplně šťastně. Jen mi prostě přijde škoda těch chyb. Poslední dobou se snažím vrátit ke čtení, a bohužel se tento trend v nových knihách vyskytuje běžně. A mě to prostě mrzí. Nebyl jsem na škole žádný premiant, ale když mě chyby a překlepy bijou do očí, vadí mi to. Sám jich taky jistě spousty utrousím, ale já nevydávám texty a nepožaduji za to peníze. Ani bych si na to netroufl. V tomto mají všichni autoři můj obdiv.
Za každou knihou je jistě spousta hodin práce, mraky času, co se mohli třeba věnovat své rodině... Věřím, že vydělané peníze byť nad rozsah nákladů toto nedokáží kompenzovat. Takže abych své zamyšlení uzavřel. Autorům knihy patří velký dík za velmi rozsáhlou knihu plnou poutavých plánků. Také bych rád poděkoval za to, že věnovali svůj čas této úžasné tvorbě. A na závěr jim přeji, aby se knihy do poslední prodaly. Těším se na další díly. Koupím všechny, které se na trhu objeví.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Střelec » sob 19 pro, 2020 7:28 am

Dan Buchtela píše:
hank píše:Jenom si dovolím upozornit na množství zbytečných chyb v textech. Absence profesionální jazykové redakce a/nebo textových korektur jsou dlouhodobě nejslabší stránkou všech dílů publikace a ani změna způsobu vydání a zapojení dalších autorů k odstranění chyb v tomto dílu nevedly. Chyby jsou různého druhu: Gramatické - "... děti, jež ... si chtějí splnit svůj sen. Tím snem, jak by nám sdělili...", řada skladebných chyb - za všechny např. "Kolejiště...lze pojmout jako dioráma, případně tak i pro modelaci menšího provozu.", slovotvorné - nesprávné psaní spřežek jako např. "po té", "v tom", věcné - když se na Slovensku řekne, že se po dráze vozila kapusta, tak se tam vozilo zelí; kdyby se tam vozila kapusta, byl by to kel, i překlepy - "...je odbočka chráněna mechanický návěstidly...". Výjimkou jsou texty Zdeňka Šindlauera, v nichž jsem při prvním zběžném čtení nenašel žádnou chybu. Je to škoda, výkresy i ilustrace jsou jako obvykle špičkové a polygrafické zpracování knihy také ční nad obvyklý průměr. Proč není v tiráži uvedena tiskárna? Za grafiku, za tisk ani za knihařské zpracování se výrobci publikace vůbec nemusí stydět.

Jinak dvě osobní poznámky k vám:
1) máte-li takto skvělý postřeh, moc rád bych Vám nabídl spolupráci na korekturách příštích knih. Každé bystré oko navíc je vítáno.
2) chcete-li, pošlu Vám některé výchozí texty před korekturami, abyste měl představu o rozsahu práce na textech...



Bude třeba sestavit tým toho, čemu se u běžné literatury říká "betačtenáři". Tedy lidé, kteří dostanou text knihy k přečtení hned po napsání. Ti odchytí nejhorší mouchy (většinou každý jiné - dle specializace, protože nikdo nezná ani nevychytá všechno) a pak se to teprve dá dohromady. Dělal jsem to pro scifisty, tak proč ne pro vláčkaře.
Jedním problémem ale může být programové vybavení. Rozdíly mezi verzemi programu mohou napáchat celou řadu chyb. S jedním autorem jsme si takhle posílali stránku textu a po čtvrtém přeposlání už byl obsah o něčem jiném, než před prvním odesláním. V práci jsem měl stejný problém, ale tam jen mizely mezery mezi slovy a občas nějaké to písmeno. Řešili to ajťáci půl dne, než se obě subverze texťáku shodly a výsledek se dal číst.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank » sob 19 pro, 2020 8:07 am

hank61: Promiň, ale s tímhle vůbec nemůžu souhlasit. Jakmile si někdo nechá za dílo zaplatit tržní cenu, musí počítat i s tím, že se od něj automaticky bude vyžadovat profesionálně odvedená práce. A za veřejně prezentované dílo musí počítat i s veřejnou kritikou.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 19 pro, 2020 9:53 am

Vážení diskutéři, děkuji vám za vaše připomínky a postřehy, dvojnásob pak za ty věcné. Ještě jednou se omlouvám se množství chyb, které unikly při korekturách. Věřte, že mne osobně trápí ještě mnohem více, než vás. Nejsem takový negramot, jak by z některých uniklých chyb mohlo vypadat :wink: Ujišťuji vás proto, že si z toho pro další práci určitě bereme ponaučení, Hankovi děkuji za přijetí mé nabídky na příští korektury.

Nechci Vás zatěžovat technickými detaily vydání publikace, ale když už jste se do nás tady takto pustili, tak si dovolím doplnit drobnost na vysvětlení (nikoliv na omluvu): práce na finalizaci publikace probíhaly od konce léta dle harmonogramu tak, abychom pohodlně stihli vydání před Vánocemi. Vidle do toho hodila tiskárna, když nám podle plánu zbývaly ještě cca 2-3 týdny na finální korektury. Sdělili nám, že kvůli přehlcení výroby prodlužují termín dodání ze slíbených šesti na 8-9 týdnů. Stáli jsme tedy před rozhodnutím, zda vydání publikace odložit na příští rok nebo zkrátit čas na finální korektury ze tří týdnů na dva dny a prostě jsme to riskli. Bohužel, výsledek je takový, že tam prostě ta osekaná poslení fáze korektur je znát.

Ponaučení pro příště je pro mne jasné. Tým na korektury bude rozšířen a hlavně už se příště nenechám tlačit žádným termínem!

Navzdory všemu věřím, že i tak vydaná publikace udělá mnoha čtenářům radost a odnesou si z ní všechno to dobré, které snad přece jen převžuje. Krásné Vánoce všem našim čtenářům!
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod veteran » sob 19 pro, 2020 9:58 am

Zdravím,já neumím moc češtinu,ale vyslovím tady jednu myšlenku.
Chyby v knize? Pánove školitele! Až vyjde druhé tzv.opravené vydaní knihy.Víte Vy jakou bude mít cenu první vydaní .
Každý kdo tet´zaváhá při koupě prvního vydaní, za rok zapláti za první vydaní klidně i deset krát tolik.
Zkušenost životní, jaké díla ,známky ,peníze,mince,obrazy, fota, mají největší cenu? No přece ty které mají nějakou vadu-chybu.
Příklady vám tady nebudu uvádět .
Ahoj Honza G
ps. Milane jestli nebude příští rok Vratimov ,tak pro napsaní věnovaní do knihy přijedu si do Havířová osobně.
veteran
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 17 pro, 2012 7:24 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod sidlo » sob 19 pro, 2020 10:07 am

Dan Buchtela píše:práce na finalizaci publikace probíhaly od konce léta dle harmonogramu tak, abychom pohodlně stihli vydání před Vánocemi. Vidle do toho hodila tiskárna, když nám podle plánu zbývaly ještě cca 2-3 týdny na finální korektury. Sdělili nám, že kvůli přehlcení výroby prodlužují termín dodání ze slíbených šesti na 8-9 týdnů.

Toto je společný problém vydavatelů, kteří vydají jeden titul za tři roky. Zatímco před lety byl rozdíl v objednávkách mezi létem a předvánočním obdobím pro tiskárnu v řádu desítek procent, tak dnes je to v řádu stovek procent. Prostě všichni chtějí svoji knížku před Vánoci. A tiskárna si musí vybrat jestli vyrobí pro zákazníka který bude objednávat i v březnu, nebo pro zákazníka který si možná znovu vzpomene za tři roky před Vánoci. I tak si myslím, že to dopadlo skvěle a všechno, i když trochu ve stresu, se stihlo.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod mariov8 » sob 19 pro, 2020 9:39 pm

Je tam toho opravdu hodně, přesto je informační a řekněme umělecká hodnota knihy tak vysoká, že moc rád přimhouřím oči. Je jasné, že podmínky vzniku se na knize podepsali. Sám jsem si podobným "školením" prošel před 15-18 lety, kdy jsem taky vydával jeden "občasník". Situaci úplně živě vidím. Na konci jsem zůstal téměř na vše sám a nemít čas (po týdnu už jsem chyby viděl, na druhý den ještě ne) nebo někoho na korektury bylo strašné. Držím týmu palce! Rád bych třeba příště taky pomohl, ale obávám se, že odborně nemohu nic moc nabídnout a jazykově tu budou větší borci.
H0 a H0e, analog (zatím), III a IV epocha. Lepty. Prototypy. Technika a její vývoj - historie.
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod Dovi » ned 20 pro, 2020 11:20 am

 
S chybami je v malonákladových dílech tohoto typu asi nutno počítat; ostatně ani první tři díly jich nejsou prosty.
A logické vysvětlení Dana Buchtely ohledně nečekaného zkrácení času na korektury ze 3 týdnů na pouhé 2 dny (u tohoto zatím posledního čtvrtého dílu) mluví za vše - a nutně se to muselo projevit.

Nejedná se přitom jen o gramatické chyby (včetně chybějící interpunkce), ale i o chyby věcné.
Jedna z nich byla patrná už v době, kdy kniha ještě nebyla na trhu a upoutávka na ni včetně tří doprovodných plánků s popisem se objevila na eshopu vydavatele. V posledním odstavci u Bratislavy se tak čtenář např. dozvídá, že na Slovensku zřejmě vypukla secese už tři desítky let před jejím faktickým vznikem :-)

secese_pred_rokem_1860.png
secese_pred_rokem_1860.png (10.69 KiB) Zobrazeno 5705 krát


Publikaci jsem si také objednal, i když tentokrát už ne přímo u vydavatele. Jako drobný škudlil jsem ušetřil na poštovném, když jsem ke své zatím rozpracované objednávce modelářského zboží vydal svému prodejci pokyn: Tož eště k temu cosik přikúpim !!
I přes to množství chyb představuje tato kniha krásný počin pro nás modeláře, a ty chyby nás vlastně nutí číst pozorněji a někdy se i opakovaně vracet v předkládaném textu zpět, v hlavě si to všechno pěkně sesumírovat a překládat do své vlastní češtiny (nebo slovenštiny).

Toto všechno ale nic nemění na užitné a umělecké hodnotě plánků a vůbec celého díla z pera Milana Ferdiána a Zdeňka Šindlauera.
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hopeter » ned 20 pro, 2020 1:33 pm

Kam se poděli všichni modeláři ? Až na několik vyjímek se tady dočtu o poučování začátečníků jak nehledají , probíhá školení češtiny , nářky na poštovní a kurýrní služby a pitvání dlouho očekávané knížky. V rubrikách kde vždycky bývalo touto dobou spousta ukázek z modelářského snažení je pusto. :? :roll:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod MirekTT » ned 20 pro, 2020 2:30 pm

:arrow: hopeter
Zrovna jsem jim sem chtěl napsat, kdybyste místo toho žvanění o ničem raději vzali překližku, koleje a udělali Milanovi radost postavením kolejiště dle jeho plánku..... :mrgreen:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod hank61 » ned 20 pro, 2020 3:14 pm

Honzo a Mirku. Pravdu máte. Ono je to totiž daleko jednodušší, než cokoliv vytvořit. Dám do své úzké alespoň několik fotek, ať ještě trochu rozšířím pole kritiky :wink: :D
Naposledy upravil hank61 dne ned 20 pro, 2020 4:51 pm, celkově upraveno 1
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: IV.SLOVENSKO /ex VI.díl Plány koľajísk

Příspěvekod rendo » ned 20 pro, 2020 4:09 pm

Ak je o tomto nase modelarstvo,tak zbohom potom.A necudujem sa ze modelarstvo upada,hlavne nezaujem u deti.Ked toto vidia,ani sa necudujem.Milanovi a vsetkym co sa podielali na knihe,treba povedat Velke dakujem. Miesto toho clovek cita,co je zle atd. Keby aj vsetko dobre bolo,tak by niekto napisal,ze to malo bit na inom papieri,vedsie obrazky atd. Skratke nieco by sa naslo,co skrytizovat. Co by dali nektory,za vase problemi ake mate! Pekny vecer prajem..
rendo
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 12 led, 2011 2:01 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků