Plan kolajiska X

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Plan kolajiska X

Příspěvekod mikinko » ned 07 úno, 2016 3:39 pm

Veľmi pekné plániky koľajísk. Pre inšpiráciu si dovolím pridať prvý plán nášho koľajiska. Aktuálne je koľajisko už v značnej miere rozostavanosti a prerába sa hlavná stanica. Plánik bol síce celý zmenený, ale poslúžil ako inšpirácia a podchytenie základnej myšlienky koľajiska. Finálny plán tratí je hotový, ale práve kreslím budovy, cesty, vegetáciu, ....
Je to vo veľkosti H0 .... rozmery panela sú 6,5x2m + 5,5x1,5m
Přílohy
LAYOUT_A4.jpg
mikinko

Příspěvekod milan ferdián » ned 07 úno, 2016 6:22 pm

Tady vidím zkušenost při tvorbě plánku kolejiště.Velmi dobré :wink: .
"Kunčická ouzká" H0e
N-scale / Moduly Brno
milan ferdián

Příspěvekod mikinko » ned 07 úno, 2016 6:55 pm

milan ferdián píše:
Tady vidím zkušenost při tvorbě plánku kolejiště.Velmi dobré :wink: .

Diky za uznanie ... od profika poteší dvojnásob :-)
mikinko

Příspěvekod milan ferdián » pon 08 úno, 2016 8:20 am

Podotknu na adresu všech stavebně chuťových modelářů.Pro vaše budoucí kolejiště se pomalu a jistě stává prokletím osobní vozy "Y".Tyto vozy potřebují prostor ve stanici,vhodné poloměry a né každý z vás splňuje tyto dvě základní podmínky. :wink:
"Kunčická ouzká" H0e
N-scale / Moduly Brno
milan ferdián

Příspěvekod mikinko » pon 08 úno, 2016 8:30 am

Súhlasím s uvedeným. Minimálne polomery vo viditeľnej časti koľajiska (H0) sme natiahli na 900 mm, na hlavnej trati je to 2500 mm. Pokiaľ nebolo možné toto dosiahnuť tak sme to schovali do tunela.
Pokiaľ je plánovaná vozba rýchlikov, je potrebné vo vľkosti H0 počítať minimálne s dĺžkou staničných koľají (užitočná dĺžka) aspoň 2,5 metra, optimum je od 3m vyššie. Lebo predsa len rýchlik s troma vozňami je ... tak trochu čudný .... Osobne som čerpal veľa užitočných informácií z knihy majstra Zusku - Modely železnice v terénu. Síce sú už mnohé modelárske techniky prekonané, ale množstvo informácií uvedených v tej knihe je univerzálne platných bez ohľadu na obdobie a technický pokrok .... :-)
mikinko

Příspěvekod milan ferdián » pon 08 úno, 2016 8:32 am

Přesně.....
"Kunčická ouzká" H0e
N-scale / Moduly Brno
milan ferdián

Příspěvekod Tomáš » pon 08 úno, 2016 2:43 pm

No jo pánové,jenže ono to celkem složitý. Když chci v TT provozovat epochu IV a ještě ČSD tak bych ani nemohl používat osobní vlak ? Teda pokud nejsem natolik zručný,že si něco postavím. Já jsem za tu soupravu 4-5 ypsilonů moc rád,i když by někdo ohrnoval nos. Teď jsem dosochal dva balmy 050 udělal k nim pojezdy a zjistil,že v oblouku to je ještě horší. Takže co mám se toho vzdát a vozit za brejlovcem 010 ? Jo ještě mám patráky,ale ty nejsou taky ideální.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Tomáš

Příspěvekod _pavel_ » pon 08 úno, 2016 3:29 pm

Složité to není, jen je třeba mít dostatečné místo na ten Os s Y. A nejenom délkově, ale i šířkou, aby to v oblouku nebylo jak skládací metr. Pokud na to tyto parametry nemám, tak smůla. Při dostatečné délce je možné ostré oblouky schovat do tunelu, jak bylo psáno výše. A co za brejlovce ? Jedině náklad, nějaká ucelenka, např.
_pavel_

Příspěvekod Tomáš » pon 08 úno, 2016 4:00 pm

No nevím! Moc se mi tento názor nezdá. To,že nemám na železnici tělocvičnu ještě přeci neznamená,že doma nemůžu provozovat to co se mi líbí.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Tomáš

Příspěvekod Rocky_MK » pon 08 úno, 2016 5:05 pm

Náhodou taková Baruna s třemi čtyřmi Balmy je taky hezká souprava, před pár měsíci jsem ji viděl u nás v Hodoníně. Na své kolejiště TT, kde mám největší poloměr 342mm na jedné ze staničních kolejí, jsem si ze srandy zkusil postavit Hektora s dvěma Y a vychází mi z toho, že tak okolo těch 350 mm bude pro Ypsilonky minimum, pokud budu větší kolejiště někdy stavět. Samozřejmě, že i kdybych se chtě nechtě musel spokojit s R310, tak je budu provozovat, ale to už je fakt naprosté minimum, přes které bych nešel.
A když jsem si zkusil kolejišťko se zmíněným Hektorem + 2xY projet (na trati mám min. R290), tak jsem pomalu ani neprojel skrz můstek.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Rocky_MK

Příspěvekod _pavel_ » pon 08 úno, 2016 5:11 pm

Ale ano, doma si může postavit každý co chce. Jen pokud by chtěl člověk dodržet určité podmínky, např pro Os s pěti Y, tak potřebuje větší prostor. Na menším prostoru, to prostě není ono. Takž můžeš si doma udělat jakoukoliv soupravu v jakékoliv epoše,(Když chci v TT provozovat epochu IV a ještě ČSD tak bych ani nemohl používat osobní vlak ? )jen u některých to bude na ostrých obloucích vypadat divně.
_pavel_

Příspěvekod czhunter » pon 08 úno, 2016 7:27 pm

mikinko píše:Lebo predsa len rýchlik s troma vozňami je ... tak trochu čudný

Tady u nás jezdí rychlíky se dvěma vozy a to ještě jedním motorovým a druhým řídícím :-)
Ale epocha IV už tu není, to je fakt.
Modely tramvají a vlaků na mém Shapeways shopu:
https://www.shapeways.com/shops/minitrains?s=0
czhunter

Příspěvekod mikinko » pon 08 úno, 2016 7:34 pm

Vždy je to o tom, kto je ochotný urobiť aký kompromis. Pokiaľ ti nevadí, že vďaka malým rozmerom súprava s Y-nmi nepôsobí na koľajisku veľmi modelovo, je to OK z tvojho pohľadu a ak ti to robí doma radosť, je všetko v poriadku.
Ja osobne mám ale také skúsenosti, že keď som robil príliš veľké kompromisy, tak sa mi môj výtvore po čase prestal páčiť - proste mi to začalo vadiť. Tak sme pri stavbe posledného koľajiska zadefinovali ako prvú požiadavku, že kompromisy len po únosnú mieru. A koľajisko začať plánovať nie tým, že čo všetko na danej ploche chcem, ale čo dokážem !!! stvárniť na danej ploche tak, aby to vyzeralo ako zmenšenina reality. Námetov v skutočnosti je dosť a aj na malej ploche sa dá stvárniť pekná lokálka, ktorá bude veľmi zaujímavá. A oveľa dôležitejšie ako na danú plochu nahádzať kde čo je dôležitý NÁMET koľajiska - teda definovať si, akú časť prevádzky chcem realizovať. Napríklad menšiu stanicu na vedľajšej trati s vlečkou do podniku, koncovú stanicu, kde sa súpravy "točia" s malou remízou, ... Oveľa viac zábavy si človek užije vtedy, keď prevádzka na jeho koľajisku má zmysel a napodobňuje realitu, ako keď len vlaky bezcieľne krúžia hore dole po množstve mostov, tuneloch, serpentínach, slučkách, ....
No, a keď tá premávka má zmysel, tak ti určite veľkú radosť urobí aj to, keď po koľajisku bude behať 810 s prívešákmi, alebo malá para s dvojosákmi. Mimochodom, keď už máš toho brejlovca, tak nebolo nicím výnimočné, že za brejlovcom/bertou bolo vlečených viacero rybákov (hlavne v dobe sprartakiády to bol obraz viac než bežný) ....
P.S. My sme sa tiež nakoniec v pláne vzdali druhe menšej stanice na vedľajšej trati ako aj dlhšieho rovného úseku - niektoré "čačky" proste ustúpili modelovosti ... Viď aj nový plán (zatiaľ len rozpracovaný bez krajinky .... tú práve kreslím ... :-)
Přílohy
Kolajisko - Farba.JPG
mikinko

Příspěvekod fulda » pon 08 úno, 2016 7:42 pm

czhunter píše:
mikinko píše:Lebo predsa len rýchlik s troma vozňami je ... tak trochu čudný
Tady u nás jezdí rychlíky se dvěma vozy a to ještě jedním motorovým a druhým řídícím :-)
Ale epocha IV už tu není, to je fakt.
Kdo jste byl někdy na dni otevřených dveří v depu v Chomutově, tam mají nejmenší parní rychlíkovou lokomotivu, která tahala právě jeden vagón. Ale moc si toho z výkladu nepamatuji, jen to, že jezdila někam do lázní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod hank » pon 08 úno, 2016 7:49 pm

fulda: Nemohly to být Luhačovice? Pozůstatky jedné z luhačovických dvojspřežek v depozitáři ještě nedávno byly, i když už se to lokomotivě moc nepodobalo... Ale klidně mohla na lokálce vozit nějaký přímý vůz, který se v Újezdci připojil k nějakému/odpojil od nějakého rychlíku nebo osobáku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť