Realizované plánky dle publikací

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Realizované plánky dle publikací

Příspěvekod milan ferdián » ned 13 říj, 2019 10:13 am

Dostal jsem od kolegy dvě otázky. Kolik už jsem navrhl a nakreslil plánků kolejišť a druhá kolik jich bylo skutečně dle mých návrhů realizováno. První otázka šla odpovědět lehce, protože jsem dělal nedávno zběžnou inventuru a vyšlo mi cca 500 kolejových plánků pro české a slovenské modeláře. Druhá otázka mě zaskočila. Především jsem zapoměl na toto vlákno, tak jsem jen hlesl "dva,tři :?: " a v 99% zpětnou reakci od stavitelů nemám. Většinou mi spíše oznámí, že kolejiště nedokončili a prodali. To jsem netušil co mě čeká v poště. Další dva velké projekty zastaveny a prodány :oops: . Pak jsem si vzpoměl na slova jednoho modeláře, viz. jeho neupravená citace.

"Celkově k plánkům od MF – ne všechny plánky mám rád (spíš zdaleka ne všechny), ale Milanova práce pro mě převádí „zbytečně rozsáhlou realitu“ na něco modelářsky uchopitelného – Milan tvoří kolejiště a stanice, které jsou postavitelné, zachovávají si typický československý ráz nádraží a hlavně jejich funkčnost při zmenšení rozměrů a zjednodušení. Díky němu se stovky lidí naučily modelovat realitu a ne vlakodromy. Tenhle odkaz tu dalších 10-20 let přetvrá, než se objeví něco dalšího. Milan, ač sám propagátor modulovky, naučil lidi opět lásce k domácím kolejištím – že nepotřebují moduly, aby si reálně zajezdili, že stačí si postavit zajímavé nevelké kolejiště i doma v rohu. Dneska můžeme asi konstatovat, že modulovka nenahradila běžná kolejiště, ač bylo období cca před 8-10 roky, kdy se to modulové kluby snažily takto stavět – že jedině dobře si zajezdíme na modulech, ale není to pravda. Spousta členů už dnes zase nejezdí, naopak si doma dneska spousta lidí zase staví „to svoje“ aby si mohli zajezdit kdykoliv a bez lidí .V.V."

Nerozebírejme jeho slova, protože tuším, že první se ozvou moduláři se slovy, "..to není pravda" :wink: . Respektujme jeho osobnost, pro modeláře též hodně udělal a stále dělá. Já jeho slova beru jako uznání za svoji práci, kterou jsem vykonal pro vás železniční modeláře.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Realizované plánky dle publikací

Příspěvekod Fox » úte 15 říj, 2019 6:10 am

Čtu si se zpožděním tento post a mám připomínku k realizaci. Jedna věc je převzít celý plánek i "s chlupama", druhá věc je inspirace plánkem nebo jen částí. Troufám si říct, že druhá varianta je mnohem častější a jen na svém kolejišti je takových částí několik. Ale asi to stěží statisticky podchytíme... A jestli se ještě někdy do něčeho pustím, rozhodně začnu listováním v publikacích MF :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Realizované plánky dle publikací

Příspěvekod Polabský » úte 15 říj, 2019 6:49 am

Hezký den Všem, ahoj Milane
přidám se k příspěvku kolegy Lišáka. Je mnoho lidí, kteří se nechají částečně inspirovat Tebou Milane v řešení své realizace.
Sám jsem v etapě příprav stavby segmentového kolejiště a doufám, že ho dokážu zbudovat.
Počítám už nyčko s výstavbou na několik etap tak abych si mohl záhy užívat částečného provozu.
Vycházím ze dvou Tvých plánu a několika dalších drobných motivů.
Až to nějak učešu, požádám Tě o oponentní posudek.
S přáním Všeho dobrého Všem slušným lidem,
Polabský

P.S. Z toho tedy Milane vyplývá, že Tvoje práce má smysl, děkuji Ti.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Realizované plánky dle publikací

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2019 8:36 am

Kluci, ta inspirace byla hlavní myšlenkou a základem všech kolejových plánků. A proto jsem rád, že jestli se naplňuje tato myšlenka a účel kolejových plánků splňuje. Nechtěl jsem bezděčné kopírování podkladu, ale i vaší tvůrčí činnost. Tady jde a je na místě otázka, proč některé zadané projekty dopadly jak dopadly. Smyslem bylo splnit modelářová přání a jeho sny. O to více jsem zdrnželivější a opatrnější, když se objeví velké plochy pro kolejiště na internetu s otázkami typu "..poraďte mi, vše jsem vyzkoušel a nevím si rady nebo kdo by mi mohl navrhnout návrh kolejiště.." Zaujímám pozorovací polohu a koukám co se bude dít dál :mrgreen: :wink: .
Chtěl jsem ještě doplnit slova k tomu co napsal V.V.. Jeho slova mě dost potěšila, jestli se mi skutečně podařilo dostat jen zlomek k návratu k železničnímu modelářství, beru to jako velký úspěch své práce :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Realizované plánky dle publikací

Příspěvekod Ivan » úte 15 říj, 2019 11:20 am

Já zas začal modelálařit po navštívení stránek Trainmaniaka (předtím jen dětské BTTB kolejiště), postavil jsem do knihovny 80cm Dioráma (se spoustou chyb) a pak to přišlo... Publikace MF, chvíli trvalo než jsem našel co jsem hledal, dokud Milan nevydal před vánocemi extra plánek a bylo rozhodnuto. Upravil jsem ho rozměrově a vlastně celkově přizpůsobil, takže původnímu se už tolik nepodobá, ale obsahuje prvky z více mini kolejišt od Milana.
Realizace je teď dost v pomalém tempu (jen rám plus korek), hold musím počkat, až dítko (brzy snad dítka) odloží dřevěné koleje a pomůžou mi se stavbou :D
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1698
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Realizované plánky dle publikací

Příspěvekod pekl024 » stř 16 říj, 2019 12:27 pm

Ahoj,

Milane, pokud tě to alespoň trochu potěší, stále pracuji na projektu Bezdužic, bohužel rychlostí šnečího závodu. Je to jediný projekt kterému věnuji modelářský čas, až se budu moct pochlubit alespoň menším celkem určitě zveřejním.

Myslím že o tvém přispívání do modelářství není pochyb, přeji ti mnoho nápadů ať mám co sledovat, Díky

S pozdravem Petr
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Předchozí

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků