Plan kolajiska

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Blizzy » ned 20 led, 2008 2:42 pm

juroH0 píše:co povies na toto?? PS: je to len jedna z moznosti: http://juroh0.rajce.idnes.cz/kolajisko/ ... -navrh.JPG :wink:

Tak jsem udelal podle toho navrhu jeste nejake dalsi - stale nevim jestli nebude na analogu problem s tou vratnou smyckou tady
Asi to vypada, ze zacnu nadrazim a podobne - hlavniho seradovani a pak budu pokracovat a uvidim co z toho vyleze :)
Blizzy
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 18 led, 2008 7:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod sco_27 » ned 20 led, 2008 2:54 pm

No Juro, je to dost dobre.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod milan ferdián » ned 20 led, 2008 4:02 pm

Blizzy,něco jsem vykoumal,ale osobně si myslím ,že od juryho s tou odbočnou lokálkou lepší.
Naposledy upravil milan ferdián dne ned 18 kvě, 2008 9:30 am, celkově upraveno 1
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Blizzy » ned 20 led, 2008 4:31 pm

milan ferdián píše:http://www.ukazto.com/?img=1959750,Blizzy.jpg
Blizzy,něco jsem vykoumal,ale osobně si myslím ,že od juryho s tou odbočnou lokálkou lepší.

Je to hezke ale stale nejak nemohu pochopit vratnou smycku na analogu - bylo by to dobre by se krizily dva vlaky proti sobe na dve vratne smycky, ale jak to udelat elektricky ? Jsem trochu pomalejsi v chapani elektroniky :)
Blizzy
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 18 led, 2008 7:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod sco_27 » ned 20 led, 2008 4:48 pm

Blizzy mam doma nieco o zapojeni vratne smycka na analogu, pokusim sa to podhladat.
Milan, ty si pracoval na zeleznica (alebo pracujes :D ) ked to je uplne ako v reale a je to perektne premyslene...Uz len pockat na Jura :)
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 20 led, 2008 5:34 pm

Tedy ja ti nechci opet radit, ale pokud zacinas, tak rovnou zacni na digitalu. Rikam to kazdemu zakaznikovi a nakonec mi vsichni daji za pravdu. Pak podobne veci (viz. smycka) vubec nebudes resit. DCC v setu poridis pod 5 a samotny ROCO digital za 2,5tis (trafo, booster, ovladac).
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod sco_27 » ned 20 led, 2008 5:47 pm

Inak dal by som na radu P.Deleckeho.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod juroH0 » ned 20 led, 2008 6:22 pm

milan ferdián píše:http://www.ukazto.com/?img=1959750,Blizzy.jpg

Blizzy,něco jsem vykoumal,ale osobně si myslím ,že od juryho s tou odbočnou lokálkou lepší.


no milan mne sa zas viac paci tvoj navrh :lol:
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod milan ferdián » ned 20 led, 2008 6:32 pm

adBlizzy:Nejjednodušší zapojení smyčky v analogu,zdroj ŽELEZNIČNÉ MODELARSTVO V KOCKE,autoři I.NEPRAŠ/D.SELECKÝ/1980/POLYTECHNICKÁ KNIŽNICA
Jelikož nejsem moc kovaný v elektřině,použil jsem schéma z této knihy a nyní postup vjezdu a odjezdu vlakové soupravy.
základní poloha
přepínač nalevo -vstupy na přerušeném úseku 0 (bez proudu) a - (mínus),regulátor trafa vytočen doprava,výhybky 1 v poloze odbočka
1-vlak přejíždí kolejový kontakt výhybky 1 a staví automaticky výhybku do polohy odbočka (jen v případě nepostavení základní polohy výhybky 1 do polohy odbočka)
2-vlak projede výhybkou 1 odbočkou a objíždí celou smyčku
3-vlak zastavuje automaticky na oboustranně přerušeném úseku,protože zde na jedné kolejnici není proud
4-regulátor trafa vrátime na polohu nula (bez proudu)
5-přepneme přepínač doprava
6-v přerušeném úseku se objeví (jako) + (plus) a - (mínus)
7-regulátor vytočíme doleva a vlak se rozjíždí
8-přejíždí kolejový kontakt výhybky 1 a ten automaticky postaví výhybku do polohy rovně (přímo)
9-vlak projíždí výhybku 1 postavenou do polohy rovně
10-vlak najíždí na kolejový kontakt výhybky 1,který postaví automaticky výhybku 1 do polohy odbočka
11-vlak opuští celkový prostor smyčky

DODRŽET!!!
Vzdálenost kolejového kontaktu (poloha odbočka) od jazyku výhybku 1,umístit na délku nejdelší provozované vlakové soupravy na kolejišti .Nedodržení této vzdálenosti způsobí přehození výhybky do polohy odbočka a jelikož celá souprava nepřejela výhybku 1,dojde k vykolejení vlaku.
Oboustranný přerušený kolejový úsek,délka nejdelšího hnacího vozidla na kolejišti.
Prosil bych profíky v elektru, zda kolejové kontakty jsou správně umístěny.
Naposledy upravil milan ferdián dne ned 18 kvě, 2008 9:31 am, celkově upraveno 1
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Blizzy » ned 20 led, 2008 6:34 pm

[Tak tady vstrebavam Vase napady a nazory - necham si to jeste projit hlavou a uvidim - spocitam financni moznosti, ale podle vseho co jsme pres vikend precetl na netu - mozna do toho digitalu opravdu pujdu. Zatim dik za rady - jdu studovat a vstrebavat dal.
Blizzy
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 18 led, 2008 7:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod milan ferdián » ned 20 led, 2008 6:37 pm

sco_27 píše:Blizzy mam doma nieco o zapojeni vratne smycka na analogu, pokusim sa to podhladat.
Milan, ty si pracoval na zeleznica (alebo pracujes :D ) ked to je uplne ako v reale a je to perektne premyslene...Uz len pockat na Jura :)

Bohužel ne..é :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod sco_27 » ned 20 led, 2008 9:54 pm

No Mialne tak de beres sakra tie napady ? Take napady mi nevedeli spravit ani rusnovodici, vypravcovai a pod.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Sandy » ned 20 led, 2008 10:09 pm

Michal Dalecký píše:Tedy ja ti nechci opet radit, ale pokud zacinas, tak rovnou zacni na digitalu. Rikam to kazdemu zakaznikovi a nakonec mi vsichni daji za pravdu. Pak podobne veci (viz. smycka) vubec nebudes resit. DCC v setu poridis pod 5 a samotny ROCO digital za 2,5tis (trafo, booster, ovladac).

No, je mi to líto ( :( ), ale to je jenom a./.
ad b./ je to, že každá loko je pak nejméně +600,- a problematické je využití starších lokomotiv nebo pojezdů na zakázku. :shock:
A myslím si, že přechod z analogu na digitál je nesrovnatelně jednodušší než naopak ( pokud to vůbec je smysluplné). :!:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Martin Srb » ned 20 led, 2008 10:38 pm

ještě ad a./ Smyčka v digitálu také není tak jednoduchá. Ke zkratu může dojít stejně dobře jako na analogu, ale vzhledem ke střídavému napájení se to nedá vyřešit diodami. Nutno pořídit další digitální součástku, $$$.
Další podobné věci - zastavování před návěstidlem, pomalé jízdy - v analogu se řeší diodami a odpory (v ideálním případě zdarma, z televizoru nalezeného vedle popelnice :) ), v digitálu je nutná speciální součástka... $$$.
Kdo má omezený rozpočet, možná by měl s digitalizací počkat a soustředit se nejprve na modelařinu.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod Miloš_P » ned 20 led, 2008 11:47 pm

Tady je jeden z možných způsobů řešení vratné smyčky (i se skrytým nádražím).
http://www.volny.cz/masinky2003/vratna_smycka.html
Pro samotnou smyčku (jednokolejnou) stačí na třech místech přeříznout koleje a připojit 4 diody. Investice za pár korun, zapojit to dokáže i úplný začátečník :D .
Obsluha je jednoduchá: vlak vjede do smyčky a po vjezdu lokomotivy do zeleného úseku se sám zastaví (viz. schéma v odkazu). Pak stačí jen na ovladači změnit směr jízdy a jede se dál...(žádné přepínače...žádné relé... žádná komplikovaná elektronika...) 8)
To abych zapojil smyčku bych rozhodně nepovažoval za důvod ke koupi digitálu. Jen pro srovnání je potřeba se podívat na cenu DCC komponentu pro řešení vratné smyčky... :shock:
Kouzlo a přednosti digitálu jsou v něčem jiném. Pravda je, že jednoduché věci řeší složitě (např. zastavování před návěstidlem...), ale snadno umožňuje věci, které se zase na analogu řeší složitými obvody.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků