Diskuse ke III.dílu

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod jirkan » ned 28 pro, 2014 4:04 am

Já bych se také dovolil připojit k hodnocení publikace.

Nejprve pár slov ke kritice, která zde zazněla. Myslím, že výsledný efekt je daleko lepší, než by se ze zde uvedeného zdálo. A protože jsem již taky nějakou tu stránku popsal, tak vím z vlastní zkušenosti, co je to provádět korektury a vychytat chyby. A taky konstatuji, že je to prakticky nemožné. Takže z mé strany jediné doporučení - pokud někdo narazíte na něco, co by pozměnilo smysl či technickou správnost, uveďte to třeba sem, aby se autor mohl vyjádřit, a pak to chápejme jako oficiální opravu (nemyslím, že by se něco tak závažné našlo). A u ostatního - buďme shovívaví. (A kdybych chtěl být jedovatý - opatrně si přečtěme své vlastní příspěvky a hledejme chyby tam :wink: )

Jinak z mého pohledu je kniha opět přínosem zejména v detailech. Našel jsem zde několik řešení, kterými doladím své rodící se nové kolejiště, a mám jistotu, že to bude vypadat reálně. Myslím že to je na všech knihách to nejcennější - asi jen velmi málo čtenářů bude stavět kolejiště přímo podle daného plánu. Ale inspiraci a poučení zde najde určitě každý.

Z tohoto důvodu je (opět z mého pohledu) daleko důležitější vlastní kolejový plán, než jeho ztvárnění - které z něj v tomto případě dělá spíš umělecké dílo :D . Proto ani netrvám na 3D řešeních či doplňujících ilustracích.

Takže závěrem - můj celkový dojem je výborný a - jak často s oblibou píšu v posudcích - drobné překlepy a nedostatky nemohou nikterak snížit vysokou úroveň posuzované práce :wink: :wink: . Jen tak dál. A pokud by další publikace měly vyjít o něco dražší, určitě to přežiju....
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » ned 28 pro, 2014 7:04 am

MirekTT píše:
milan ferdián píše:Největší zlobivci již spí :mrgreen: .

Mohu tě ubezpečit, že nespím :lol:

Ale je to tady fičák, chvílu je to tu zamčené, pak du zas kolem a naráz je tu další stránka příspěvků :o

K těm plánkům ztrácejícím se ve hřbetu vazby bych řekl toto: nejsou tak hrozné, aby nešel plánek pochopit, není jich tak mnoho, aby mě to štvalo a hlavně hůř se to skenuje :wink:

Tak tebe jsem Mirku zrovna nemyslel :mrgreen: .
Ano je to pravda,na chvíli jsem téma uzamkl,neboť jsem měl obavy,že se diskuse stočí tam,kam není třeba.Ale pak jsem si řekl proč? :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod SettO » ned 28 pro, 2014 8:18 am

/Psal jsem hned na "objednávací" mail, ale teď tedy veřejně/:Tak za mě:radost, nadšení, studnice nápadů a čtení-studium na mnoho večerů. Celému týmu velký dík.
A propos, Milane, co je to zmínku na (3.nebo 4.straně) diskuse, o něčem dalším než IV. dílu? To zní zajímavě, jupííí!
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Myšpulín » ned 28 pro, 2014 8:21 am

Ano, máš pravdu, šel jsem spát.

milan ferdián píše:... Ha,ha 8) ,že se tři listy formátu A4 nacpalo na jednu stránku... :lol: se sice nemuselo,ale nenapadlo mne,že nejsem jedinej,co nevidí :wink: .

Zatím jsem to přečetl. Ale co bude později, pak budu asi opravdu potřebovat tu lupu. A jak píše Jirka, jedině s tvým věnováním. :wink: Ale pokud se chystáš pokořit Japonce, v tom ti bránit nebudu. Trénuj, trénuj. :D :D :D

A nyní vážně. Nejsem typograf, ale neexistuje nějaké doporučení o velikosti písma v klasické knize? Jasně, že odborná publikace je něco jiného, ale proč nezachovat nějaký standard a doporučení, pokud existuje. Dětské knihy mají kobyly jak hrom a je to určitě taky něčím doporučeno.

Ale víc už rýpat nebudu.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » ned 28 pro, 2014 8:29 am

Myšpulín píše:Ano, máš pravdu, šel jsem spát.

milan ferdián píše:... Ha,ha 8) ,že se tři listy formátu A4 nacpalo na jednu stránku... :lol: se sice nemuselo,ale nenapadlo mne,že nejsem jedinej,co nevidí :wink: .

Zatím jsem to přečetl. Ale co bude později, pak budu asi opravdu potřebovat tu lupu. A jak píše Jirka, jedině s tvým věnováním. :wink: Ale pokud se chystáš pokořit Japonce, v tom ti bránit nebudu. Trénuj, trénuj. :D :D :D

Ne,nechci pokořit Japonce.Měl jsem si uvědomit,že tak to nejde a příště mohou být i na samostatné stránce :wink: .

Myšpulín píše:A nyní vážně. Nejsem typograf, ale neexistuje nějaké doporučení o velikosti písma v klasické knize? Jasně, že odborná publikace je něco jiného, ale proč nezachovat nějaký standard a doporučení, pokud existuje. Dětské knihy mají kobyly jak hrom a je to určitě taky něčím doporučeno.

Ale víc už rýpat nebudu.

Já se snažím základní velikost písma 18 dodržet.No stává se při komprimaci,že text se stane nečitelným,ale na to musím být upozorněn.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » ned 28 pro, 2014 8:36 am

SettO píše:/Psal jsem hned na "objednávací" mail, ale teď tedy veřejně/:Tak za mě:radost, nadšení, studnice nápadů a čtení-studium na mnoho večerů. Celému týmu velký dík.

Děkujeme a těší nás to.
SettO píše:A propos, Milane, co je to zmínku na (3.nebo 4.straně) diskuse, o něčem dalším než IV. dílu? To zní zajímavě, jupííí!

8) 8) 8) 8)
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod sidlo » ned 28 pro, 2014 9:06 am

Problémy s nesprávným zmenšováním III. str. 10./11. nebo naopak zvětšováním II. str. 112./113. patří do společné skupiny chyby při stránkovém zlomu a nemá smysl na nich bazírovat. V příštím dílu to bude určitě lepší.

chameleon píše:
pekl024 píše:V některých knihách /např.mapy/ jsou "vloženy" do vazby rozkládací dvoulisty , to by asi šlo

Poptám se v tiskárně, asi by to neměl být problém, všiml jsem si, že u starých knih kde byly výkresy či mapy to bylo celkem běžné, tak to určitě nebude problém ani v dnešní době.


Problém velkých plánů se dá řešit volně vkládanou přílohou za desky. To bych byl proti. Taková příloha se pak snadno ztratí a znehodnotí to publikaci.

Druhou možností jsou zmiňované vyklápěčky. Tam musí stránkový zlom úzce spolupracovat s technologem. Vyklápěčku není možno umístit kdekoliv. Musí být vložena mezi dva celé archy (16 stran) a to může být komplikace při zachování sledu kapitol. Navíc vyklápěčky komplikují výrobu knižního bloku (lepení jednolomu, horší snášení a šití) a výrobu to prodraží.

Takže pokud jsme ochotni přimhouřit oko nad drobnými typografickými prohřešky, tak bych upřednostnil u dvoustranných výkresů opakování motivu ve hřbetu 3 - 5 mm. Ale nedělat to stylem, ale ručně rozdělit obrázky na dva. Zásah do stylu může způsobit nové neočekávané problémy na jiných stránkách.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod chameleon » ned 28 pro, 2014 9:23 am

sidlo píše:...tak bych upřednostnil u dvoustranných výkresů opakování motivu ve hřbetu 3 - 5 mm. Ale nedělat to stylem, ale ručně rozdělit obrázky na dva. Zásah do stylu může způsobit nové neočekávané problémy na jiných stránkách.

Tak OK, příště vyzkoušíme pár vyklápěček anebo to budu dělat tímto stylem s rozdělením obrázku s opakováním ve hřbetu 5mm :wink:

Myšpulín - v knize je hlavní font Helvetica 10b. Problém byl jen u těch popisků, že byly součástí obrázku - příště to tedy provedeme lépe :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Myšpulín » ned 28 pro, 2014 9:58 am

chameleon píše:
sidlo píše:...tak bych upřednostnil u dvoustranných výkresů opakování motivu ve hřbetu 3 - 5 mm. Ale nedělat to stylem, ale ručně rozdělit obrázky na dva. Zásah do stylu může způsobit nové neočekávané problémy na jiných stránkách.

Tak OK, příště vyzkoušíme pár vyklápěček anebo to budu dělat tímto stylem s rozdělením obrázku s opakováním ve hřbetu 5mm :wink:

Myšpulín - v knize je hlavní font Helvetica 10b. Problém byl jen u těch popisků, že byly součástí obrázku - příště to tedy provedeme lépe :wink:

Já si taky nestěžoval na font knihy, jen na ty obrázky. A proto to sem píši, aby to bylo příště lépe. Jasně, chybami se člověk učí a žádný učený z nebe nespadl. Díky za reakci a ochotu.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Jarda H. » ned 28 pro, 2014 11:16 am

Myslím, že nejdůležitějším "výsledkem" knihy - jak se zmiňují např. jafobe, hank61, SettO, jirkan, ... - bez ohledu na měřítko je pro nás inspirace, nápady, poučení, které se z těch eN-kových plánků dají vybrat !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod sidlo » ned 28 pro, 2014 3:45 pm

Co by se mi líbilo v dalším dílu.

Taková ta mírná odbočení od plánků. Např. povídání o návěstidlech jako ve III. dílu nebo traťové těleso Příloha 2 v II. dílu. Těch témat o zařízení stanic, nákladišť, dep, vleček by se našlo hodně - popis výhybky, popis návěstidla, pravidla zabezpečení vlakové cesty odvratem nebo výkolejkou, kolejová váha, uspořádání skladiště, volné skládky, provoz depa, atd.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » ned 28 pro, 2014 3:51 pm

sidlo píše:Co by se mi líbilo v dalším dílu.

Taková ta mírná odbočení od plánků. Např. povídání o návěstidlech jako ve III. dílu nebo traťové těleso Příloha 2 v II. dílu. Těch témat o zařízení stanic, nákladišť, dep, vleček by se našlo hodně - popis výhybky, popis návěstidla, pravidla zabezpečení vlakové cesty odvratem nebo výkolejkou, kolejová váha, uspořádání skladiště, volné skládky, provoz depa, atd.

Špatný nápad to není.Nezkusí toto téma někdo z vás zpracovat?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod hank » ned 28 pro, 2014 5:05 pm

milan ferdián píše:
sidlo píše:Co by se mi líbilo v dalším dílu.

Taková ta mírná odbočení od plánků. Např. povídání o návěstidlech jako ve III. dílu nebo traťové těleso Příloha 2 v II. dílu. Těch témat o zařízení stanic, nákladišť, dep, vleček by se našlo hodně - popis výhybky, popis návěstidla, pravidla zabezpečení vlakové cesty odvratem nebo výkolejkou, kolejová váha, uspořádání skladiště, volné skládky, provoz depa, atd.

Špatný nápad to není.Nezkusí toto téma někdo z vás zpracovat?


Já znovu nabízím - bude-li zájem - přispět zpracováním návrhu přibližně možné skladby vozidel pro konkrétní námět a epochu s ohledem na dostupnost továrně vyráběných a malosériových vozidel na trhu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 28 pro, 2014 11:56 pm

milan ferdián píše:
sidlo píše:Co by se mi líbilo v dalším dílu.

Taková ta mírná odbočení od plánků. Např. povídání o návěstidlech jako ve III. dílu nebo traťové těleso Příloha 2 v II. dílu. Těch témat o zařízení stanic, nákladišť, dep, vleček by se našlo hodně - popis výhybky, popis návěstidla, pravidla zabezpečení vlakové cesty odvratem nebo výkolejkou, kolejová váha, uspořádání skladiště, volné skládky, provoz depa, atd.

Špatný nápad to není.Nezkusí toto téma někdo z vás zpracovat?

Pokud nevadí "dětská forma" ve třetím díle proč ne. I když děti už rostou...
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod workous » pon 29 pro, 2014 7:23 pm

Já bych měl věcnou plánek Dolní Maxov spodní skryťák je v +- 0 a stanice nad tím taky v +-0 střední stanice taky +-0 a koncová + 58 spodní skryťák tedy - 58?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků