Diskuse ke III.dílu

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod D » pát 26 pro, 2014 11:15 pm

Na rozdíl od kolegů se vyhnu pochvalám i věcné kritice a budu řešit konkrétní téma z knihy.

Zaujala mě jednoduchost obsluhy skrytého nádraží na plánku Kameničky (Sólo pro 810). Jen tak z hecu jsem se pustil do transformace na velikost TT, zejména jsem řešil principy samočinného rozpojení vagónu a jeho udržení na šikmé koleji bez lokomotivy. Konstrukce TT spřáhel na rozdíl od N-ka k rozpojení vyžaduje zvednutí plíšků na obou spojených spřáhlech a nemá žádnou vhodnou plochu pod spřáhlem, která by mohla vagón o překážku zabrzdit. Volil jsem pevný nesklápěcí rozpojovač a brzdění řešil zvlášť.

Vysvětlivky k obrázku:
  1. Plastový rozpojovač je napevno zabudován v koncové koleji určené pro vagóny.
  2. Přijíždějícímu vozu odjistí přední spřáhlo. Nic se nestane, vagón pokračuje sunut doleva.
  3. Dvouosé nákladní vozy TT (Tillig, Loco) nemají vespod žádný výstupek pod kinematikou spřáhla a osou kol, takže jim rozpojovač nebrání v pohybu.
  4. Odjištění obou spřáhel u lokomotivy. Lokomotiva dále nemůže, nízký podvozek by jí to nedovolil.
  5. Díky šikmé ploše by vagón ihned sjel doprava zpět na lokomotivu. Řešení zadržení vozu:
    1. Nejdříve jsem si myslel, že řešením bude výstupek nebo naopak propadlina v koleji, o kterou se vůz zastaví. Samočinný odjezd ve chtěnou chvíli by pak způsobilo buď odstranění překážky nebo vyšprtnutí vozu přes překážku.
    2. Poté mě napadlo, že důvodem sjetí je samozřejmě svah. Takže svah zrušit a kusou kolej zbudovat zvedací z roviny. Odpojený vůz prostě zůstane stát vlivem gravitace v rovině. Až budu chtít, aby odjel, pozvednutím koleje vytvořím svah a vagón se dá do pohybu.
    3. A nakonec asi nejlepší řešení, tedy opět s pevným svahem. Vložit pod kolej magnet. Bude umístěn na nějakou posuvnou tyčinku kolmo na kolej v místě, kde se nachází kovové kolo vagónu po rozpojení. Když má vůz zůstat, zasune se magnet pod kolej, když má odjet, vysune se ven.
rozpojovac.jpg
rozpojovac.jpg (28.7 KiB) Zobrazeno 5200 krát

Zmíněné skryté nádraží je v knize prezentováno na kolejištích s kolejemi do tvaru částečného kruhu. Snad by našlo uplatnění i v rovině; když ne u modulů, tak třeba ve vitríně.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Myšpulín » pát 26 pro, 2014 11:49 pm

Před chvilkou jsem sem vkládal příspěvek, který zmizel někde mezi elektrony a bity, přepisovat ho již znova nebudu. Ale jednou z myšlenek bylo, že Milanova kniha je studnicí námětů, které je třeba uvést v život. Jakési módní návrhy a skici, které se dodatečně rozpracovávají, rozkreslují a realizují. A toto je ukázka, jak na to třeba v TT.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » sob 27 pro, 2014 8:52 am

sidlo píše: Buďme rádi, že kniha vyšla za pro nás za rozumné náklady. Jde o velmi specializovanou publikaci pro velmi omezený okruh čtenářů (kteří se většinou znají navzájem). Každé další takzvané "vylepšování" pouze publikaci zdraží.

Toto je velmi oprávněná připomínka.Už jen namátkový odhad ceny za připravovaný IV.díl se díky specializace tématu,dosti vyšplhal do neprodejní ceny.Něco s tím budu muset udělat,tzn. něco vypustit,ořezat,zeštíhlet.Celé téma se musí přepracovat do stravitelné formy,jak pro tuto komunitu,pro odborníky,tak i pro laiky.

Neustále se zde poukazuje na počet výtisku.V dnešní době není problém nasekat tisíce výtisku na sklad a můžete nám potom poradit co s tím :?: Už je III.díl vyprodaný,nedostupný :?: Vždyť je teprve od 15.prosince na trhu.Víte ono radit,když nejde o vaše finanční investice,to jde velmi lehce a bravůrně.Jenže nedej bože,kdyby se to týkalo toho konkrétního člověka.Okamžitě by otočil o 180°.

Co se týče těch jazykových chyb,jak jsem psal v posledním svém příspěvku,zodpovědnost beru na sebe jako autor.Vidím a cítím,že je stále co vylepšovat.

Děkujeme Vám jak za pozitivní ohlasy,tak i za oprávněné připomínky.Prosím,čekáme od Vás další recenze.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod pekl024 » sob 27 pro, 2014 8:55 am

milan ferdián píše:Toto je velmi oprávněná připomínka.Už jen namátkový odhad ceny za připravovaný IV.díl se díky specializace tématu,dosti vyšplhal do neprodejní ceny..


Milane , co je prosím cca "neprodejní cena" ?

Petr
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » sob 27 pro, 2014 9:01 am

pekl024 píše:
milan ferdián píše:Toto je velmi oprávněná připomínka.Už jen namátkový odhad ceny za připravovaný IV.díl se díky specializace tématu,dosti vyšplhal do neprodejní ceny..


Milane , co je prosím cca "neprodejní cena" ?

Petr


Cena kterou trh není schopen absorbovat a to nepřeháním a vše stále černobílé.Bude třeba téma nechat uležet,vyzrát.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod MirekTT » sob 27 pro, 2014 9:22 am

milan ferdián píše:......Víte ono radit,když nejde o vaše finanční investice,to jde velmi lehce a bravůrně.Jenže nedej bože,kdyby se to týkalo toho konkrétního člověka.Okamžitě by otočil o 180°.......


Sice souhlasím Milane, ale proč tedy o knize debatujeme, když je vše v podstatě dáno? Takhle jediným výstupem tohoto vlákna bude jen příště lépe ohlídat hrubky. O tom přeci nemusíme hovořit, ne?

Já osobně samozřejmě nijak zasahovat nechci. Napsal jsem zde v mém prvním příspěvku pouze dva úhly pohledu, jeden ryze můj a druhý viděný jakoby očima laika tohoto všeho neznalého, který se ke knize dostane spíše náhodou. No a k tomu směřovaly všechny mé další návrhy o vozidlech, elektrice, kolejivu atd.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2576
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » sob 27 pro, 2014 9:30 am

MirekTT píše:
milan ferdián píše:......Víte ono radit,když nejde o vaše finanční investice,to jde velmi lehce a bravůrně.Jenže nedej bože,kdyby se to týkalo toho konkrétního člověka.Okamžitě by otočil o 180°.......


Sice souhlasím Milane, ale proč tedy o knize debatujeme, když je vše v podstatě dáno? Takhle jediným výstupem tohoto vlákna bude jen příště lépe ohlídat hrubky. O tom přeci nemusíme hovořit, ne?
Však jo a debata je o vašich pohledech.Já z nich čerpám a snažím se Vám i odpovídat na konkrétní návrhy nebo připomínky.

MirekTT píše:Já osobně samozřejmě nijak zasahovat nechci. Napsal jsem zde v mém prvním příspěvku pouze dva úhly pohledu, jeden ryze můj a druhý viděný jakoby očima laika tohoto všeho neznalého, který se ke knize dostane spíše náhodou. No a k tomu směřovaly všechny mé další návrhy o vozidlech, elektrice, kolejivu atd.

V pohodě. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod pekl024 » sob 27 pro, 2014 9:40 am

milan ferdián píše:
pekl024 píše:
milan ferdián píše:Toto je velmi oprávněná připomínka.Už jen namátkový odhad ceny za připravovaný IV.díl se díky specializace tématu,dosti vyšplhal do neprodejní ceny..


Milane , co je prosím cca "neprodejní cena" ?

Petr


Cca ..... bez DPH a dalších spojených nákladů a to nepřeháním a vše stále černobílé.Bude třeba téma nechat uležet,vyzrát.


Je to slušná cena :wink: , ale nemyslím si že nemožná. Kupuji knihy sobě a hlavně jako dárky. Čtu převážně životopisy a autobiografie /významné osobnosti 2.sv. války atd./, kde cena cca 1000,- není problém. Jde o hodnotu kterou kniha/informace/ pro daného člověka má.

Petr

jen viz. http://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/s/ ... 523?page=1
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Myšpulín » sob 27 pro, 2014 10:03 am

milan ferdián píše: ... Cca .... Kč bez DPH a dalších spojených nákladů a to nepřeháním a vše stále černobílé.Bude třeba téma nechat uležet,vyzrát.

Osobně nevidím důvod, proč by kniha měla být barevně. Pokud by obsahovala fotografie přímo popisovaných témat (tedy postavit, vyfotit, popsat v knize), pak bych to i pochopil. Pokud to jsou jen doprovodné momentky, pak stačí takto. A pokud je problém jejich cena, pak klidně i omezit.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod milan ferdián » sob 27 pro, 2014 10:03 am

pekl024 píše:Je to slušná cena :wink: , ale nemyslím si že nemožná. Kupuji knihy sobě a hlavně jako dárky. Čtu převážně životopisy a autobiografie /významné osobnosti 2.sv. války atd./, kde cena cca 1000,- není problém. Jde o hodnotu kterou kniha/informace/ pro daného člověka má.

Petr

jen viz. http://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/s/ ... 523?page=1

No jo,ale tyto publikace zpracovávají skuteční profíci,já se jim nemohu vůbec rovnat.

A tato komunita je složena od nemluvňat :D :?: až po zasloužilé dědečky,beru v potaz i sociální složení naší komunity.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 27 pro, 2014 10:14 am

hank píše:Dále. Některé kluby (třeba KMŽ Brno I) prodávají i knihy a spolupracují se spřátelenými maloobchodními prodejnami. Kdyby se oslovily cíleně... Já jsem neřekl, že nechci B, já jsem jen řekl, že do toho nechci zatahovat ty různé nakladatelské a marketingové profíky, kterým jde o peníze vždy až v první řadě, a navrhuji to nahradit distribučním kanálem, který by se dal zorganizovat i bez nich. Jistě je víc možností, spíš spoléhám, že tady někdo vymyslí něco lepšího než já. Napadá mě třeba guerillový nebo virální marketing, ale to už je opravdu mimo mé zkušenosti. Každopádně to jsou věci, které lze udělat s minimem peněz a za účasti nadšených amatérů.
No Hanku, když ono by nebyl problém prodat více výtisků, i pro předchozí díly jsem zajišťoval distribuci pro modelářské prodejny...a prodalo se tam pár set kousků. To byly ale náklady blížící se po dotisku k tisíci kusům.
U třetího dílu se Milan rozhodl omezit počet výtisků na méně kusů, z nichž v současné chvíli zbývá cca posledních 50 ks. Takže nebyl by problém zajistit dostatečnou distribucei ani propagaci, ale to má smysl pouzze tehdy, pokud je dostatek výtisků.
Podle příprav na díl IV. se zdá, že Milan směřuje spíše k produkci pro omezený okruh předplatitelů a nemá zájem o širší distribuci v běžných prodejních modelářských kanálech, kde by kniha mohla oslovit další stovky modelářů, které nesledují toto diskzní fórum.
Naposledy upravil Dan Buchtela dne ned 28 pro, 2014 8:11 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 27 pro, 2014 10:38 am

Ad korektury:

Jelikož jsem dělal korektury já, cítím povinnost se vyjádřit a omluvit za věci, které mi unikly (a sám jsem jich našel hned několik vzápětí po obdržení výtisku).

1) Zákonitě vždy nějaká chyba unikne, bez to skoro ani není možné. (Na můj vkus jich ale tentokrát mohlo býti opravdu méně).
2) Na rozdíl od II. dílu, kde jsem dělal finální korektury, zde bylo mnohem více práce na prvotních korekturách, kde bylo třeba některé texty i zásadně přepracovat. Dělat pak korekury sám po sobě není úplně optimální, jak asi ví každý, kdo to kdy dělal. Takže pro příště bych se raději přihlásil až k ke korekturám finálním.
3) Ne na omluvu, ale na vysvětlenou konstatuji že korektury byly provedeny v surových textech ve Wordu, ale neproběhly už z časových důvodů na finálním vysázeném textu, kde člověk většinou něco ještě objeví. Důvody byly časové, aby se stihlo uvedení knihy ještě před Vánocemi. Proto pokud budu MIlanem osloven ke spolupráci na dalším dílu, je to pro mne ponaučení... U předchozího dílu korektury proběhly i na vysázeném textu.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod Dusan » sob 27 pro, 2014 10:55 am

Jestli to někdy Milan vydá v barvě, tak si ji přestanu kupovat :-)
Pro mne tyto publikace především mají něco jako "sběratelskou hodnotu", každou mám podepsanou a doufám, že i ostatní díly budou ve stejném gardu. Jednou za čas je vytáhnu a počtu.
Jak to tady tak čtu, tak mi připadá kompromisní řešení vydávat publikaci v určitém možném nákladu jako knihu pro lamy jako jsem já a k tomu "pracovní verzi" na CD za menší peníz nebo za poplatek dokonce ke stažení. Vlci by se nažrali a kozy by zůstaly celý. Milan se sice brání elektronizaci, ale takto by stále zůstal statut knihy. Navíc část plánků je stejně předem na webu, taže ta pracovní verze vlastně už funguje a s bohatou diskusí o kolejivu apod. A pokud je náklad "omezen" cca 500ks, tak se toto přímo nabízí.
Hezký zbytek vánoc všem :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1286
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod sidlo » sob 27 pro, 2014 12:23 pm

Pro ty co navrhují zvýšit náklad mám anketu/soutěž.

Představme si, že někdo navrhne zvýšit náklad o 200 kusů.
Výrobní cena 500 Kč. Prodejní cena 600 Kč. Poštovné 50 Kč.
To znamená 200×500 = 100.000 Kč. Prodejní marže 16,6 %. Doba prodávání 5 let.

Tak kdo se přihlásí první, že dá 100.000 Kč s vidinou, že za 5 let dostane provizi 17 %, během těch 5-ti let poběží 200× na poštu, povede účetnictví, vytaví faktury, skladuje knížky atd.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3616
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Diskuse ke III.dílu

Příspěvekod rawen » sob 27 pro, 2014 12:39 pm

Těch 400 výtisků (nečekaně prozrazených) je pro mě šok a současně vysvětlením mnohého.
Je zbytečné dělat ekonomické rozbory a koumat "co by kdyby", ale mrzí mě volba tohoto propagačně - distribučního modelu stejně jako nešťastné načasování a související uspěchání vydání...

(Jinak jsem ostuda, knihu nemám, nějak mě to neoslovilo - ale i to je obraz propagačně distribučního snažení...)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1712
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků