Plánky kolejišť,které téma?

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Které téma?

IV.díl-souhrn
11
28%
VI.díl-Ostravsko
1
3%
VII.-Tramvajová
4
10%
VIII.-Úzkorozchodná
19
49%
IX.-Praha
3
8%
X.-Slovensko
1
3%
 
Celkem hlasů : 39

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » čtv 02 říj, 2014 9:24 am

jafobe píše:
Ferda píše:Nóóó, já jsem spíš přemýšlel o tramvajích.
To aby měl Milan nějaké téma na dlouhé zimní večery a myslím, že téma dosti široké.

no třeba to není až tak úplně mimo téma ... tramvajová doprava bývala svého času i nákladní, místy s překladem na normálněrozchodné tratě, podobně jako jiné úzkorozchodné tratě ... takže by se možná dalo spojit, úzkou, tramvaj i vlečku do jednoho celku, byť epocha by byla trochu omezená, ale muselo by se to trochu do kolejiště zestručnit

jeden příklad z mého okolí, jak tomu bývalo na Jablonecku http://www.dpmlj.cz/historie/tramvaje-v-jablonci-nad-nisou/

za mě osobně vlečky a depa nejsou až tak od věci (na téma vleček jsem tu kdysi i přidal nějaký návrh) i když v menším tak je to minimálně doplněk hodně kolejišť, a třeba i se zmínkou jak by měli být správně napojené na trať či nádraží, nejen kolejově, ale třeba i provozně

Mám přímo publikaci v pdf o tamějších tramvajích a dráze.Například ve III.díle jsem nastínil překladiště "Na Brandlu".
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » čtv 02 říj, 2014 9:26 am

Ferda píše:Nóóó, já jsem spíš přemýšlel o tramvajích.
To aby měl Milan nějaké téma na dlouhé zimní večery a myslím, že téma dosti široké.

Také,také.Vychází mi to na chuťovku,ale velmi omezenou počtem výtisku,něco jako speciál. :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod hank61 » čtv 02 říj, 2014 11:30 am

Já bych ocenil nějaké informace k těm úzkorozchodkám. Myslím, že by mi to mohlo v HOe vyřešit problém s místem a současně s titěrností N-kových lokomotiv a staveb, jejichž příliš malou velikost jsem při rozhodování o měřítku asi správně nevyhodnotil...
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod mirdan » čtv 02 říj, 2014 4:30 pm

mlha píše:Jestli se přihlásí Ferda s Daškem tak máme po vlečkách,to bude vyhrávat ostravsko,chi



Ostravsko, bych také bral, ale až posléze. :wink:
mirdan
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 05 led, 2009 7:34 am
Bydliště: Budišovice

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » pát 03 říj, 2014 8:23 am

Anketa běží jen tři dny a výsledek je jednoznačný,takže si pokládám otázku zda v ní má ještě cenu pokračovat.
"Železniční vlečky,lokomotivní depa" - vítěz je jednoznačný
"Souhrn" - měl to být hned následující díl,no rozhodli jste jinač
"Slovensko","Úzkorozchodná" - zde je asi podvědomí o lesních železničkách
"Praha" - modelovat pražské historické nádraží má své kouzlo,hlavně období kdy Těšnovské nádraží,Libeňské dolní nádraží ještě existovalo nebo přímo hlavní s funkčním lokomotivním depem atd.
"Tramvajové" - zde jsem nabízel jedinečnou šanci pro tuto byť úzkou skupinu lidí,protože co znám modelářskou literaturu,tak o pláncích tramvajových tratí nebylo a není ani vidu ani slechu.Při tom ve spojení s nákladní dopravou,s předměstským zázemím nebo ve spojení se železniční stanici vznikají velmi zajímavé témata,která by mohla zaujmout širší modelovou veřejnost,co neustále bojuje doma s místem.
"Ostravsko" - zde je z mé strany velké zklamání,né proto,že jsem z tohoto kraje,ale udiven,kde byla největší koncetrace všech možných kolejových dopravců,jak popisuje kolega JanoHOe,by přineslo Vám další námětové možnosti.

Byla tu zmínka o tom,že příliš specifikuju témata.Nezlobte se na mne,ale když vytáhnu knihu třeba o pláncích kolejišť úzkorozchodných železnic,tak vím co mě čeká.Snažil jsem se hodně míchat různé náměty mezi sebou v minulých dílech,ale IV u vás skončila daleko,daleko vzadu :wink: .Ano mohl bych spojit dohromady,právě ty specifika,otázkou je,budete spokojeni?
Chtěl jsem v edici "Regióny" prezentovat Lipenku s Bechyňkou ,Šumavské lokálky atd..No jo,když vidím jak dopadli témata Praha a Ostravsko,tak si říkám,zda má vůbec cenu vynakládat další úsilí a čas.Protože jakmile se dokončí vítězné téma,potom už nebude co a to je pro mne signál,dále již nepokračovat.Naše železniční síť a její historie je sice velmi bohatá,ale i ona má určité hranice. :wink:
Já vím,že jen čas ukáže,jak to bude dál.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod TTmili » pát 03 říj, 2014 8:40 am

Rozhodně bych nebral tuhle anketu za směrodatnou pro další knihy, a už vůbec bych to nevnímal jako signál, že po železničních vlečkách a depech už jsou zbylá témata nezajímavá a nestojí za zpracování. Za sebe říkám, že výsledek ankety docela dost souvisí s tím, že se v ní objevilo jedno téma, které je zajímavé snad pro všechny. Když bys dal anketu bez železničních vleček a dep, asi bych hlasoval pro tramvaje nebo úzkou, obojí jsou podle mě velice zajímavá témata. Úzká by navíc možná šla rozšířit o některá zajímavá témata ve stylu regionálních drah, jako je právě Lipenka nebo Bechyňka.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod vmucha » pát 03 říj, 2014 8:49 am

Píšeš Milane že o IV je malý zájem, nicméně co ten název říká o obsahu? Já osobně jsem jej v podstatě přehlédl.

Spíš bych se na anketu podíval tak, že pokud by jednotlivá témata měla být kapitolami "souhrnné" publikace, pak by požadavky odpovídaly rozsahu zpracování jednotlivých kapitol.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod greenery » pát 03 říj, 2014 9:02 am

Přesně jak píše TTmili, vlečky jsou specifickým námětem, které doplňuje kterékoliv jiné téma. A jsou kořením (modelového) železničního provozu a bez nich je kolejiště ochuzeno o moment akce - posun a smysl provozu. Netvrdím, že kolejiště s výsekem trati (od tunelu k tunelu :wink: )nemůže být pěkné, ale je to spíše oživené diorama. Když se ale tento výsek obohatí vlečkou třeba na pilu, už jsme někde jinde, a přitom prostorové nároky skoro nestoupnou.
Kdo by nechtěl na kolejišti vlečku, že? A možnosti jsou tak přepestré a v reálu existovalo tolik různých možností, že se v tom málokdo vyzná. Navíc každá vlečka má vazbu na technologii provozu, který obsluhuje, a to je další spousta otázek a znalostí, které nejde jen tak snadno obsáhnout. Téma se prostě vymyká a má souvislost se všemi ostatními. Vlečky mají úzké drážky, i ty tramvaje a Ostravsku už vůbec nemluvím.
Už se na to těším.
Vlečky provází Milane všechny tvoje návrhy. Tahle kniha vlastně rozvine důležité podtéma- skoro bych tenhle díl zařadil do "special edition" :D
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » pát 03 říj, 2014 9:03 am

TTmili píše:Rozhodně bych nebral tuhle anketu za směrodatnou pro další knihy, a už vůbec bych to nevnímal jako signál, že po železničních vlečkách a depech už jsou zbylá témata nezajímavá a nestojí za zpracování. Za sebe říkám, že výsledek ankety docela dost souvisí s tím, že se v ní objevilo jedno téma, které je zajímavé snad pro všechny. Když bys dal anketu bez železničních vleček a dep, asi bych hlasoval pro tramvaje nebo úzkou, obojí jsou podle mě velice zajímavá témata. Úzká by navíc možná šla rozšířit o některá zajímavá témata ve stylu regionálních drah, jako je právě Lipenka nebo Bechyňka.

Proto jsem psal,že čas ukáže a máš pravdu v tom,kdyby se neobjevilo vítězné téma,že by určitě anketa probíhala jinač :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » pát 03 říj, 2014 9:05 am

vmucha píše:Píšeš Milane že o IV je malý zájem, nicméně co ten název říká o obsahu? Já osobně jsem jej v podstatě přehlédl.

Spíš bych se na anketu podíval tak, že pokud by jednotlivá témata měla být kapitolami "souhrnné" publikace, pak by požadavky odpovídaly rozsahu zpracování jednotlivých kapitol.

Tak jako vždy,stejný obsah jak v I.a II.díle .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » pát 03 říj, 2014 9:06 am

greenery píše:Přesně jak píše TTmili, vlečky jsou specifickým námětem, které doplňuje kterékoliv jiné téma. A jsou kořením (modelového) železničního provozu a bez nich je kolejiště ochuzeno o moment akce - posun a smysl provozu. Netvrdím, že kolejiště s výsekem trati (od tunelu k tunelu :wink: )nemůže být pěkné, ale je to spíše oživené diorama. Když se ale tento výsek obohatí vlečkou třeba na pilu, už jsme někde jinde, a přitom prostorové nároky skoro nestoupnou.
Kdo by nechtěl na kolejišti vlečku, že? A možnosti jsou tak přepestré a v reálu existovalo tolik různých možností, že se v tom málokdo vyzná. Navíc každá vlečka má vazbu na technologii provozu, který obsluhuje, a to je další spousta otázek a znalostí, které nejde jen tak snadno obsáhnout. Téma se prostě vymyká a má souvislost se všemi ostatními. Vlečky mají úzké drážky, i ty tramvaje a Ostravsku už vůbec nemluvím.
Už se na to těším.
Vlečky provází Milane všechny tvoje návrhy. Tahle kniha vlastně rozvine důležité podtéma- skoro bych tenhle díl zařadil do "special edition" :D

No právě,já se snažím i na to pidi kolejiště,nějakou vlečku vždy namontovat a popsal jsi to pěkně :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » pát 03 říj, 2014 9:26 am

Co se týče nápadů,těch mám spoustu,když slečinka začne vrnět :D ,jenom ji nevyplašit :D .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod Myšpulín » pát 03 říj, 2014 2:50 pm

Skoro bych se vsadil, že za rok tu bude stejná anketa znova. Samo už bez toho vítězného tématu, ale třeba opět doplněná o další témata. A pak budou na výběr dvě možnosti. Buď to opět jedno téma s převahou vyhraje a budeš mít jasno, co chystat, a pod fousy si mrmlat, proč byl jednoznačný vítěz, nebo naopak to bude těsné vítězství před skupinou ostatních a opět budeš dumat, proč zrovna toto a ne tamto, a jestli to nějak neskloubit dohromady apod. Milane, je snad jasné, že se zatím do autorského důchodu nechystáš (alespoň v to doufám) a v demokracii najít 100% shodu prostě nejde. Myslím, že žádné téma není špatné a vždy se najde dost zájemců, kteří budou mít o tvé publikace zájem. Proto hlavu vzhůru a když si dal na plénum, tak jej respektuj a již neřeš to, proč ostatní ne. Prostě proto, že zrovna bylo něco lepšího, co již příště nebude a čímž se šance ostatních dnes propadnuvších témat opět rapidně zvyšují. Ale určitě zase budeš překvapen. :lol: :lol: :lol:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod milan ferdián » pát 03 říj, 2014 2:55 pm

No jo,když na tom je to nejkrásnější s Vámi polemizovat,hodnotit,pokecat... :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť,které téma?

Příspěvekod hank » pát 03 říj, 2014 4:17 pm

Stručně řečeno: Především si tady hrajeme a proto bychom z toho neměli problémy životní důležitosti.

Edit: Což ovšem neznamená, že bychom to neměli dělat pořádně... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků