Plánky kolejišť V.díl

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod hank » pát 29 pro, 2017 2:50 pm

Měl jsem za to, že koncepce jednotlivých budoucích dílů je rozvržená... nebo jsi změnil plány?

Za sebe bych se přimluvil za speciální díl na téma "mini-", "mikro-" a "pidikolejiště". (Velikostní kategorizace nejmenších kolejišť už tady jednu proběhla, teď se mi to nechce hledat.) Třeba i za cenu recyklace a soustředění už knižně vydaných plánků této kategorie do jednoho svazku. A asi by bylo dobře neomezit se na jednu (byť i "nejsprávnější" :D ) modelovou velikost. Nechci např. mluvit za "hánulkáře" nebo "nulkaře", ale být sám jedním z nich, asi by mi náměty na kolejiště v této kategorii chyběly. Kromě toho se za ty roky sice pomalu, ale přece jen rozvíjí i nové měřítko 1:450 - velikost T (v angličtině je už zažité nesprávné označení "T-gauge").

Sám jistě vidíš, že realizací tvých nejmenších kolejišť z pochopitelných důvodů přibývá, stejně jako pozastavených nebo zrušených maxiprojektů. Navíc od vydání III. dílu utekly už 3 roky a za tu dobu jsi leccos z nejmenších kolejišť zveřejnil jenom tady, takže by si to dle mého názoru zasloužilo i knižní publikaci.

Dost často chodím na anglicko- a německojazyčná fóra k tomuto tématu, ale i když třeba američtí pokračovatelé Carla Arendta jsou kosmopolitní a dávají prostor lidem z celého světa, tak na jimi zveřejněných kolejištích převládá angloamerická atmosféra, včetně vozidel, což přece jen není úplně to pravé. O Britech ani nemluvím, ti jsou až na výjimky zahledění do sebe. (Čímž netvrdím, že některá britská minikolejiště mě nezaujala... Taky mě fascinuje britský smysl pro soutěživost a americký sklon k exhibicionismu, což se projevuje v přehršli výstav a soutěží na témata jako například "kolejiště na 3x3 stopy", "kolejiště v kufříku" apod.) Němci se svými sklony ke spolkaření zas tolik těm nejmenším kolejištím nehoví, nemluvě o jejich občasné zálibě v kýči - viz třeba záplava na kšeft stavěných minikolejišť typu pizza s adventními a vánočními náměty. Nicméně proč opisovat od sousedů, když máme na to nabídnout světu něco vlastního...

Ale vyslovil jsem svůj názor a souhlasu netřeba :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod kubbajs » pát 29 pro, 2017 3:55 pm

Ahoj, omlouvám se za blbej dotaz, ale teď mám jiný starosti. Kolik Milanových knih už vyšlo? Mám 3. Chybí mi něco? Díky za odpověď.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod milan ferdián » pát 29 pro, 2017 3:58 pm

hank píše:Měl jsem za to, že koncepce jednotlivých budoucích dílů je rozvržená... nebo jsi změnil plány?

Ta vzala za své vloni na jaře... :? .
Mini,mikro kolejiště jsem nějaké našel v archívu,ale jak jsem se díval,vše již bylo zveřejněno.Moje dívenka ještě pospává,občas se jde nalokat svěžího vzduchu na Slovensko,sem tam něco pustila zde viz v X. a zase usne :wink: .
Jinak vaše návrhy jsem vzal v potaz,popřemýšlíme,prokonzultuji s dívenkou a uvidíme :P .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod milan ferdián » pát 29 pro, 2017 4:04 pm

kubbajs píše:Ahoj, omlouvám se za blbej dotaz, ale teď mám jiný starosti. Kolik Milanových knih už vyšlo? Mám 3. Chybí mi něco? Díky za odpověď.

Neplaš,nechybí ti nic.Vyšli jen tři díly :wink: .Milan
Přílohy
Sourozenci.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod milan ferdián » sob 30 pro, 2017 11:54 am

hank píše:Za sebe bych se přimluvil za speciální díl na téma "mini-", "mikro-" a "pidikolejiště". (Velikostní kategorizace nejmenších kolejišť už tady jednu proběhla, teď se mi to nechce hledat.) Třeba i za cenu recyklace a soustředění už knižně vydaných plánků této kategorie do jednoho svazku. A asi by bylo dobře neomezit se na jednu (byť i "nejsprávnější" :D ) modelovou velikost. Nechci např. mluvit za "hánulkáře" nebo "nulkaře", ale být sám jedním z nich, asi by mi náměty na kolejiště v této kategorii chyběly. Kromě toho se za ty roky sice pomalu, ale přece jen rozvíjí i nové měřítko 1:450 - velikost T (v angličtině je už zažité nesprávné označení "T-gauge").

Sám jistě vidíš, že realizací tvých nejmenších kolejišť z pochopitelných důvodů přibývá, stejně jako pozastavených nebo zrušených maxiprojektů. Navíc od vydání III. dílu utekly už 3 roky a za tu dobu jsi leccos z nejmenších kolejišť zveřejnil jenom tady, takže by si to dle mého názoru zasloužilo i knižní publikaci.
Nicméně proč opisovat od sousedů, když máme na to nabídnout světu něco vlastního...

Ale vyslovil jsem svůj názor a souhlasu netřeba :wink:

U těch mikro,mini,midi bude dané plochou.A ta je kluci u vás jaká :?: Nevěřte tomu,že ikdyž třeba N-ko nebo Z-etko je menší,že se vejde více na plochu než u těch větších modelových měřítkách :mrgreen: .

V té modelové velikosti "T"/1:450,proč ne,ale je ti jasné,že vše si bude muset modelář postavit od A až po Z a přestavit vozový park na ČSD/ČD mimo kolejiva :?:

No maxi/mega projekty například teď staví megakolejiště Edys.Samozřejmě časem uvidíme kam až dojde.Já je zatím ponechávám stále v hledáčku pozornosti.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod hank » sob 30 pro, 2017 2:38 pm

Pokud jde o T-gauge, tak sem chodí kolegové, kteří už v tom něco stavěli, a mají i své stránky, kde o tom referují:

http://vyhybkar.blogspot.cz/p/blog-page_7438.html
http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/05/2 ... tku-1-450/

Jediný japonský výrobce (Eishindo), který se tím zabývá, vyrábí (kromě omezeného výběru kompletních vozidel podle japonských a západoevropských předloh) dost slušný výběr pojezdů, na které se dají snadno postavit papírové nástavby hnacích vozidel ČSD/ČD na bázi miniboxů - tady

http://doprava.unas.cz/modely/zeleznice.html

je slušný výběr vozidel v měřítku 1:300, zmenšení na 1:450 není neřešitelné. Sám jsem si cvičně slepil štádlera 841 ČD i nějaké baráčky. Má to navíc výhodu, že papírové nástavby (potištěné barevnou tiskárnou) se dají snadno udělat jako "převlíkací". "Placatost" tištěných textur v tomto pidiměřítku zaniká, nicméně někteří extrémisté :lol: s ní spokojeni nejsou a nabízejí na Shapeways leccos vyrobeného na 3D tiskárnách (zatím dost draho, nutno podotknout).

Ty modely, kolejivo a další věci v Evropě prodává britský e-shop https://www.tgauge.com. Ceny v Kč šly v poslední době dost dolů díky vývoji kursů EUR x GBP i CZK x EUR. Hnané pojezdy ("motorised chassis") se vyrábějí ve 4 délkách a rozměrově odpovídají zhruba bertám, brejlákům a dlouhým motorům IV. až VI. epochy, ale dokonce i singrovce. (Vychází to i na takové exoty jako motorové jednotky 845 Arriva.) Kromě toho se vyrábějí i pojezdy bez nástaveb vhodné pro osobní vozy typu Y. A kdo by chtěl dělat úzký rozchod, s určitými tolerancemi lze zkusit motorová vozidla ve velikosti Ze. (Nejlíp ovšem v tomto měřítku rozměrově vychází žitavský motoráček 137.322.)

Více v angličtině tady:

http://www.talkingtgauge.net/index.php? ... 155aa71fb7

Existují i další stránky jednotlivých modelářů, kteří se kromě Velké Británie vyskytují třeba v Austrálii. Hledejte pojem "T-gauge".
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod hank » sob 30 pro, 2017 2:42 pm

milan ferdián píše:U těch mikro,mini,midi bude dané plochou.A ta je kluci u vás jaká :?:
Milan


Podpořte někdo prosím mou děravou paměť a dejte sem odkaz na tu zdejší diskusi, kde se probíralo třídění pidikolejišť asi do 3 kategorií podle rozměrů. Já to teď nejsem schopen najít... :? Děkuji předem za pochopení a spolupráci.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod Edys » sob 30 pro, 2017 3:28 pm

milan ferdián píše:
No maxi/mega projekty například teď staví megakolejiště Edys.Samozřejmě časem uvidíme kam až dojde.Já je zatím ponechávám stále v hledáčku pozornosti.
Milan

Stavím stavím. A zatím mám v plánu i dostavět :)
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod radekpo » sob 30 pro, 2017 3:32 pm

No já jsem tu hankovu prosbu/návrh pochopil tak že by se jednalo o standardní měřítka HO/TT/N na minimální ... nebo i standardní ... ploše. Přeci jenom těch velkých projektů se moc do konce nedotáhne, i když musím přiznat že na papíře se na ně krásné kouká :-)
radekpo
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob 10 dub, 2010 9:02 am

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod hank » sob 30 pro, 2017 4:14 pm

Tak jsem to nakonec po delším pátrání přece jen našel:
viewtopic.php?f=1&t=7183&hilit=minikolejiště

A v diskusi jsme došli k tomuto závěru:

micro - od 0,0 do 0,5 m²
mini - od 0,5 do 1,6 m²
klasika - od 1,6 do 2,0 m²

(nezávisle na velikosti/měřítku).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Plánky kolejišť V.díl

Příspěvekod milan ferdián » ned 25 bře, 2018 10:13 am

hank píše:Tak jsem to nakonec po delším pátrání přece jen našel:
viewtopic.php?f=1&t=7183&hilit=minikolejiště

A v diskusi jsme došli k tomuto závěru:

micro - od 0,0 do 0,5 m²
mini - od 0,5 do 1,6 m²
klasika - od 1,6 do 2,0 m²

(nezávisle na velikosti/měřítku).

Díky Jindřichu.Nechci Vám nic dopředu slibovat (potrestaný jsem už dost :mrgreen: ),ale pokusím se splnit váš nenaplněný sen.Mějte prosím jenom se mnou trpělivost :P .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XI

Příspěvekod milan ferdián » úte 09 říj, 2018 10:04 am

Kolega "Trixt" mi připoměl v odkazu nesourodost vydávaní publikací.
I.díl vyšel 2010
II.díl vyšel 2012
III.díl vyšel 2014
...a najednou čtyřletá díra.Asi se budu muset nad sebou zamyslet :P :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XI

Příspěvekod MkTT » úte 09 říj, 2018 10:09 am

Tak vydej Milane další knihu hned příští rok a trochu to tím dorovnáš :wink: .
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Plan kolajiska XI

Příspěvekod milan ferdián » úte 09 říj, 2018 10:12 am

MkTT píše:Tak vydej Milane další knihu hned příští rok a trochu to tím dorovnáš :wink: .

Dvě v jednom roce :?: Neskončím tím na psychy.... :lol: :?: Nebudou mi nadávat,že jsem žádný modul/kolejiště opět nepostavil :P :?: Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XI

Příspěvekod mlha » úte 09 říj, 2018 11:14 am

Dyť děláš úzkou, jaké nepostavil?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník