Výzva_téma "VLEČKY"

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Tomáš » čtv 11 srp, 2011 6:10 pm

Zajímavé,že tu zatím nikdo nejmenoval vlečky Brno.Co jsem měl možnost slyšet,máme tu prý nejrozsáhlejí vlečkovou síť v čr.Mě vždycky vascinovala vlečka na BVV,kterou mám za barákem.Naskytly se mi tu i pohledy,kdy Brejlák stojí na křižovatce na červenou a vedle osobáky.To ani nemluvím o tom když tu jel Albatros.To bylo slávy.Vůni uhlí sem cítil dalších 5dní.Velmi zajímavé je třeba napojení vlečky do šalinové smyčky v Kr.poli.To si ještě živě pamatuju když naposled vozy KT8 stahovali z vagonů přímo na koleje.V zábrdovicích byla vlečka do Vlněny a do plynáren,která vedla velkým městským parkem.Děti si hrály na písku a za hlavama jim šibovali s vagonama.Vlečka Zetor,Královopolská,Teplárna červený mlýn,Teplárny Brno,Vlněna Mosilana,Ferona Brno,No to jsou jen zlomky těch rozsáhleších vleček.Z některých už toho moc nezbylo,ale třeba zbytek staré Tišnovky se pořád využívá
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 12 srp, 2011 8:36 am

Tomáš píše:Zajímavé,že tu zatím nikdo nejmenoval vlečky Brno.Co jsem měl možnost slyšet,máme tu prý nejrozsáhlejí vlečkovou síť v čr.

No jo, v Brně bylo vždycky všechno nej... :D Kam se hrabe Ostrava, nebo Mostecko... :D
Ale vážně, posvitavský vlečkový systé, a další jsou opravdu zajímavé, ale na modelování poměrně rozsáhlé.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod vmucha » pát 12 srp, 2011 9:04 am

Pěkný vlečkový areál máme i v Ústí ned Labem - kolem ulice U vlečky. Projíždí to tam několika fabrikami v neuzavřeném oválu. Mimochodem i ty fabriky jsou architektonicky moc hezké. Myslím, že jako námět by to mohlo být inspirativní. Včetně toho, že v navazujícím areálu chemičky je úzkokolejka.
http://www.mapy.cz/#x=14.007510&y=50.658465&z=14&t=s
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Popopo » pát 12 srp, 2011 7:05 pm

17. záři od 7:30 do 13:00 bude v P&G Rakona Rakovník den otevřených dveří s prohlídkami některých oddělení. Vlečka bude vidět z "vláčku", který bude jezdit po podniku.
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 13 srp, 2011 12:07 am

vmucha píše:Pěkný vlečkový areál máme i v Ústí ned Labem - kolem ulice U vlečky. Projíždí to tam několika fabrikami v neuzavřeném oválu. Mimochodem i ty fabriky jsou architektonicky moc hezké. Myslím, že jako námět by to mohlo být inspirativní. Včetně toho, že v navazujícím areálu chemičky je úzkokolejka.
http://www.mapy.cz/#x=14.007510&y=50.658465&z=14&t=s


No to máš Vlasto výborný nápad,ale ještě mi řekni,kde pak chceš sehnat hnědé figurky? :D Jinak já už taky dával náměty z našeho velkoměsta,ale nějak se to nechytlo :lol: asi si na přístav nikdo netroufá :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Jarda H. » sob 13 srp, 2011 7:52 am

miroslav lengyel píše: ....Jinak já už taky dával náměty z našeho velkoměsta,ale nějak se to nechytlo :lol: asi si na přístav nikdo netroufá :mrgreen:


Nechytlo :wink: .... já to beru tak, že Milan zpracovává témata, která by šla převést HLAVNĚ do domácích podmínek, do domácích kolejišť. A téma přístavu je spíše pro nějaký KŽM či velká kolejiště a i když v nové knize od Milana zřejmě i nějaký větší motiv bude, skutečný výběr (dle dostupných podkladů a informací !!) už je na samotném autorovi :D
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod milan ferdián » pon 15 srp, 2011 9:38 am

Jarda H. píše:
miroslav lengyel píše: ....Jinak já už taky dával náměty z našeho velkoměsta,ale nějak se to nechytlo :lol: asi si na přístav nikdo netroufá :mrgreen:


Nechytlo :wink: .... já to beru tak, že Milan zpracovává témata, která by šla převést HLAVNĚ do domácích podmínek, do domácích kolejišť. A téma přístavu je spíše pro nějaký KŽM či velká kolejiště a i když v nové knize od Milana zřejmě i nějaký větší motiv bude, skutečný výběr (dle dostupných podkladů a informací !!) už je na samotném autorovi :D


Téma přístav má jen z domácích kolejišť Petr Zatřepalek a na modulu jen naše sekce N scale,autor Dan Buchtela.

JardaH pravdu dí.... :wink:

Publikace je zatím ve stavu stále výpočtů a skic.Ikdyž základní kostra je skromná,byl jsem překvapen,jak jejich obsahy bobtnají a to se snažím vyhýbat se psanému slovu.Časové zpracovávaní publikace vypadá na delší dobu,než jsem předpokládal. :oops:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Jarda H. » pon 15 srp, 2011 10:43 am

milan ferdián píše: ......Časové zpracovávaní publikace vypadá na delší dobu,než jsem předpokládal. :oops:


Myslím, že to vůbec nevadí, hlavně že máš chuť, čas a podklady ! Trpělivost čekat my máme, výrobci modelů nás to naučili :mrgreen: Jak dlouho třeba čekám na kuehnovské patráky ČSD a jak dlouho asi ještě budu ......
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod radekkrupka » pon 15 srp, 2011 10:49 am

Jarda H. píše:Myslím, že to vůbec nevadí, hlavně že máš chuť, čas a podklady ! Trpělivost čekat my máme, výrobci modelů nás to naučili :mrgreen: Jak dlouho třeba čekám na kuehnovské patráky ČSD a jak dlouho asi ještě budu ......

Ty seš s těma patrákama fakt k neutahání :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Jarda H. » pon 15 srp, 2011 11:08 am

radekkrupka píše:.....Ty seš s těma patrákama fakt k neutahání :)


Je to jako s kofolou - Když je miluješ, není co řešit ! :lol: :lol: :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 18 srp, 2011 8:27 pm

Dobrý den, chtěl bych vyrobit točnu s ručním pohonem pro objekty továren, jako je v Prostějově, nebo v Pardubicích nebo velmi známá z filmu Marečku podejte mi pero.
Sestava by měla obsahovat kruhovou jámu, dřevěnou točnu, kladky a elektrický vrátek. Vrátek ze II epochy, nějaký starý s litinovou převodovkou a starým elektromotorem.
Ať guglím jak mohu, nenašel jsem.
U nás v tabákové továrně si točnu vybavuji z dětství, ale vrátek jsem tehdy asi neregistroval. Dnes je tam již jen hromada cihel. Tak by prosil, zda někdo nemá nějaké foto, děkuji.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod vmucha » pát 19 srp, 2011 8:55 am

V archivu ČD jsem našel tyhle plány točny z roku 1894. Jen se domnívám z kontextu ostatních materiálů, že jde o cukrovar v Krásném Dvoře.
Co se týče kvality fotek nic moc, ale snad ti to pomůže.
http://vmucha.rajce.idnes.cz/Tocna_cukrovar_Krasny_Dvur/
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod Vladimír_B » ned 21 srp, 2011 7:13 am

P152: točny (a jedna dokonce s pohonem) jsou k vidění v tomhle článku: http://www.pshzd.cz/vlecka-kavoviny-pardubice.html další točna je v Poděbradech u nádraží, sice plechová, ale má zachované stojany s klikami na otáčení. K Poděbradům bych i nějakou fotku měl.
Točna s dřevěnou výdřevou byla/je ve Vejprtech.

K vlečkám obecně. Zajímavá je stanice Planá u M.L. Máme tu staré a nové silo, i s halou na vykládku/nakládku http://www.mapy.cz/#x=12.731966&y=49.86 ... 17&l=3&c=h a na vlečce před vlastním silem je ještě, málo obvyklá, boční najížděcí rampa (velikostně odpovídá čelní) zřejmě pro vykládku vz vzv z blízkého skladového areálu. Mezi areálem sila a nádražím jsou ještě na rampě sila (mohla taky sloužit zemědělcům). Na JV konci stanice se náchází další malé silo s přístavbou na vykládku volně ložených hnojiv. http://www.mapy.cz/#x=12.731004&y=49.85 ... 17&l=3&c=h Naproti přes koleje byla vlečka betonárky a o kus výše se nachází krom vlečky OTV, pila jež produkuje řezivo na vz Res a dřevní štěpku v kontejnerech.
Mapy na mapách už neodpovídají realitě - ve stanici proběhla perestrojka...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1230
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod MirekTT » pon 22 srp, 2011 7:28 pm

Taky nebudu úplně k tématu, ale zkusím to tady.
Jaký bývaly výměnový tělesa na vlečkách? Myslím vlečku civilního podniku, výhybky v oploceném areálu. Měly také překlápěcí závaží a návěstidlo se svítilnou? Uvažuju kolejiště obsluhované výhradně posunovačema, žádná serva ani stavědlové drátovody. Také jsem viděl místo svítilen na tělese jen ohlý pomalovaný plech se symboly výměnové návěsti.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2576
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výzva_téma "VLEČKY"

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 srp, 2011 8:00 am

MirekTT píše:Taky nebudu úplně k tématu, ale zkusím to tady.
Jaký bývaly výměnový tělesa na vlečkách? Myslím vlečku civilního podniku, výhybky v oploceném areálu. Měly také překlápěcí závaží a návěstidlo se svítilnou? Uvažuju kolejiště obsluhované výhradně posunovačema, žádná serva ani stavědlové drátovody. Také jsem viděl místo svítilen na tělese jen ohlý pomalovaný plech se symboly výměnové návěsti.


Na vlečkách na kterých jsem měl možnost být (v pracovním pojetí),výhybky měly závaží,pomalovaný plech.Výhybky se přestavovaly vždy ručně.Měli jsme i raritu na vlečce a to anglickou výhybku.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků