Publikace (Brožura) kolejových plánků

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod pekl024 » stř 29 pro, 2010 12:55 pm

Nejsem žádný velký češtinář, nevím kolik toho v příběhu Bezdružic po mě Milan F. opravoval, ale souhlasím s Hankem a spol.. Čeština se pomalu ztrácí, když poslouchám 15-leté tak jim vlastně ani nerozumím a to nejsem stařec (35). Nedívím se Hankovi/y 8) , setkal jsem se sním a jeho kultura mluvy je v dnešní době neobyčejná.

Publikaci zatím z nezištních důvodů nemám, ale uvědomme si např. i výtisky pro knihovny atd.
Možná i termín ježíška v tomto směru nebyl štastný.

Pokud se někoho dotknu, tak se omlouvám.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod greenery » stř 29 pro, 2010 1:01 pm

...už je to sice off topic.....ale přesto.
Ony se spíše dříve ty chyby tolik neprojevovaly - veřejné diskusní portály jsou fenoménem poslední doby a jsou otevřené všem. Myslím si, že naopak k pozdvižení kultury jazyka přispívají, je to zkrátka všem na očích. Ale je správné na chyby reagovat.
A když mi bylo .....náct, myslím , že mi taky málokdo rozuměl, (nebo rozumněl) :D
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 pro, 2010 1:13 pm

milan ferdián píše:
Myšpulín píše:Tak jsem knihu rozbalil a musím říci - paráda. Bohužel však musím souhlasit s Hankem a doufám, že Milan u dalších dílů využije jeho služeb nebo najde někoho jiného na tuto práci. Pak už zcela jistě nebude co vytknout.

P.S. Pokud Milane nikoho nenajdeš, nabízím pomoc. Více když tak přes SZ.


Zde by bylo dobré,kdyby se lidé co prováděli korektury v publikaci,vyjádřili... :wink:

Musím ,ale podotknout ,že kluci se snažili v časové tísni udělat to co se dalo.A za to ,že můžeme ve sváteční dny listovat v knize,jim patří velký dík .Když bylo potřeba pomohli a toho si vážím daleko více než sem tam nějaké textové chyby nebo prohozen podmět s přísudkem.. :wink:


Vyjádřím se k tomuto problému - také jsem dělal korektury části textu, co jsem dostal od Milana. Bohužel musím říci, že dalo docela práci upravit text tak, aby se jednak nezměnil smysl textu, a jednak zůstal zachován styl autora (Milan) a navíc se vychytal slovosled spolu s větnou vazbou - Tom Bartoš asi ví co mám na mysli - proto je jen dobře že Milan texty rozdělil mezi několik lidí za účelem korektury, jeden by to zvládl asi fakt těžko.
Jako hlavní zádrhel ale vidím to, že asi nebyl čas na tzv. finální korekturu, tj. někdo MUSI udělat poslední, finální kontrolu celého textu těsně před zadáním do tisku - at už jde překlepy, gramatiku, chybějící čárky atp, či např. různý font písma...

Toto si myslím je příště nutné ohlídat, viz výtky o chybách v knížce! Po pravdě, v knížce samé co jsem si doma s radostí přečetl a prohlédl, jsem zase tak moc takovýchto chyb nenašel, jsou horší případy! A i manželka neměla připomínek a to češtin jeji hříběto - holt bývalá učitelka...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod Jojo » stř 29 pro, 2010 1:15 pm

Kde boli vaše služby pred vydaním knihy????????? Ja som sice brat slovák,ale Milan niekolko krát hladal pomoc aj tu!!!!!!!
Iste ,že hodnotit treba ,ale zasa po funuse? :o
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod alexander » stř 29 pro, 2010 1:53 pm

Poriadne čítaj čo sa tu píše, potom vrieskaj...
Naposledy upravil alexander dne stř 29 pro, 2010 2:16 pm, celkově upraveno 1
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod Jarda H. » stř 29 pro, 2010 2:05 pm

Petr Zatrepalek píše: ..... Bohužel musím říci, že dalo docela práci upravit text tak, aby se jednak nezměnil smysl textu, a jednak zůstal zachován styl autora (Milan) a navíc se vychytal slovosled spolu s větnou vazbou - Tom Bartoš asi ví co mám na mysli - proto je jen dobře že Milan texty rozdělil mezi několik lidí za účelem korektury, jeden by to zvládl asi fakt těžko.
Jako hlavní zádrhel ale vidím to, že asi nebyl čas na tzv. finální korekturu, tj. někdo MUSI udělat poslední, finální kontrolu celého textu těsně před zadáním do tisku - at už jde překlepy, gramatiku, chybějící čárky atp, či např. různý font písma...

Toto si myslím je příště nutné ohlídat, viz výtky o chybách v knížce! Po pravdě, v knížce samé co jsem si doma s radostí přečetl a prohlédl, jsem zase tak moc takovýchto chyb nenašel, jsou horší případy! A i manželka neměla připomínek a to češtin jeji hříběto - holt bývalá učitelka...



Knihu jsem měl možnost prolistovat a zběžně namátkově pročíst až dnes, a pokud bych se měl vyjádřit - nemohu :lol: Za mně se už vlastně vyjádřil Petr Zatřepálek a tak nějak to vidím a cítím i já - nebudu unavovat popisováním téhož. Drobné chybičky se najdou, ale nenajdete tam "slova" jako - vytrýna, richlíkáč, výhipka :roll: atd - co jsou občas v diskuzi na netu a co mi trhají oči !! Mám 100% souhlas s textem v posledním Petrově odstavci !


PS : o úrovni češtiny dnešních mladých lidí bohužel netřeba diskutovat ! Když pak v TV vidíte rozhovor s dívkou kolem 14-15 let a ona řekne, že knihu číst nebude a nemůže, protože nemá čas .... lidstvo asi směřuje k tomu, že za x desítek let většina lidí už ani nebude umět číst a jejich mluvené slovo = hanba povědět.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod chameleon » stř 29 pro, 2010 3:38 pm

Ahoj,
původně jako Milanův nakladatel jsem nechtěl příspěvky zde komentovat, ale na některé mi to nedá :wink:

hank píše:NENÍ to jen věcí autora nebo vydavatele, jestli připustí shazovat jinak dobrou publikaci zbytečnými jazykovými nedostatky.

hanku my jsme vědomě nepřipustili shazování knihy jazykovými nedostatky. Milanovi pomohlo s korekturou několik hodných lidí (zde z fóra). Navíc pro finální korekturu jsem vybral kamaráda šikovného učitele, který ještě po nich (některých) opravil pár dalších chyb. Je otázkou, jestli jiný člověk by korekturu udělal ve stanoveném čase lépe :?: My jsme se snažili pro tuto knihu udělat maximum, co v tu chvíli bylo z naší strany možné, a vytiskli jsme ji tak, jak se nám s Milanem líbila a vím, že jsme udělali správně.

hank píše:....snad porozumíte aspoň tomu, že za ty prachy (příště si klidně připlatím, jestli to pomůže) si přeju ne 95%, ale 100% kvalitu.

ne, nebude to a ani teď to nebyla otázka peněz.
100% kvalitu si přejeme všichni, ale jaká ta 100% kvalita vlastně je?? Nemá každý člověk jiná měřítka?? Pro mě osobně je kniha 100% :D Ne, samozřejmě i já se učím z vlastních chyb, teď např. zkoumám lepší softwarové vyladění formátování textů v blocích, nalezení optimálního vyvážení rozdělování slov versus nastavování mezer mezi písmeny a slovy, občas totiž vypadá, že např. za čárkou není mezera protože je velice malá... :wink: Navíc jsem si všimnul, že třeba u Milana vzadu na knize mi uletěla předložka v - která zůstala na konci řádku..

Každopádně ale netuším, o jakých chybách je zde řeč :oops: Možná mi prosím někdo pošlete pár ukázek třeba jen přes SZ, abych byl v obraze, nejsem totiž češtinář, tak proto je možná nevidím. Třeba to je opravdu děs a hrůza.. :|

Michal Šuhajda píše:A byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že kniha má ISBN (International Standard Book Numbering). Znamená to, že jste dělali i povinné výtisky pro Národní knihovnu?

Ano, přesně tak, rozeslali jsme povinné výtisky na národní knihovny, dle zákonů/vyhlášek uvedených zde: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_pv.html
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod milan ferdián » stř 29 pro, 2010 3:50 pm

Vidím ,že Jiří se již vyjádřil a plně se ztotožňuju s jeho slovami....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod Jarda H. » stř 29 pro, 2010 5:28 pm

chameleon píše: ....nejsem totiž češtinář, tak proto je možná nevidím. Třeba to je opravdu děs a hrůza.. :| ....


Určitě ne :!: Žádný děs a hrůza, taky nejsem češtinář, přesto si myslím, že díky určité sečtělosti a znalostem mohu kvalit textu hodnotit - vím, pomáhal jsem s korekturou a nebývá zvykem kritizovat svoji vlastní (rozsahem malou) práci jako výpomoc klukům, navíc chybičky se mohou vloudit, nejsem neomylný :D ..... Jsem toho názoru , že vzhledem za jaké situace kniha vznikla (původně brožura plánků pro kolektiv lidí zde na fóru), za jaké časové tísně, kdy se kluci snažili splnit původní přislíbený termín dodání - vánoce 2010 - splnit, že třeba za cenu zdržení by práce profesionálního korektora zvedla cenu výtisku atd, zkrátka že do toho Milan i chamelon dali kus práce a času, že to dělali na úkor svých dalších povinností a práce, objem toho si asi nedokážeme představit. Kniha je i přes ty avízované chybičky výborná, toť můj názor. S těmi drobnými chybičkami máte sice pravdu, ale s ohledem na výše popsané okolnosti to beru jako prvotinu, která má na to nárok, ne :lol: ?!

Mám návrh pro všechny - uzavřeme tohle diskuzní téma, stejně už jen mlátíme prázdnou slámu, co vy na to ?
A věnujme se třeba svým představám, co by mohl konkrétního Milan F. zahrnout do druhého dílu o segmentových kolejištích ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod milan ferdián » stř 29 pro, 2010 5:52 pm

Jarda H. píše:
chameleon píše: ....nejsem totiž češtinář, tak proto je možná nevidím. Třeba to je opravdu děs a hrůza.. :| ....


Určitě ne :!: Žádný děs a hrůza, taky nejsem češtinář, přesto si myslím, že díky určité sečtělosti a znalostem mohu kvalit textu hodnotit - vím, pomáhal jsem s korekturou a nebývá zvykem kritizovat svoji vlastní (rozsahem malou) práci jako výpomoc klukům, navíc chybičky se mohou vloudit, nejsem neomylný :D ..... Jsem toho názoru , že vzhledem za jaké situace kniha vznikla (původně brožura plánků pro kolektiv lidí zde na fóru), za jaké časové tísně, kdy se kluci snažili splnit původní přislíbený termín dodání - vánoce 2010 - splnit, že třeba za cenu zdržení by práce profesionálního korektora zvedla cenu výtisku atd, zkrátka že do toho Milan i chamelon dali kus práce a času, že to dělali na úkor svých dalších povinností a práce, objem toho si asi nedokážeme představit. Kniha je i přes ty avízované chybičky výborná, toť můj názor. S těmi drobnými chybičkami máte sice pravdu, ale s ohledem na výše popsané okolnosti to beru jako prvotinu, která má na to nárok, ne :lol: ?!

Mám návrh pro všechny - uzavřeme tohle diskuzní téma, stejně už jen mlátíme prázdnou slámu, co vy na to ?
A věnujme se třeba svým představám, co by mohl konkrétního Milan F. zahrnout do druhého dílu o segmentových kolejištích ?!


JardaH má určitou pravdu,toto téma ještě ponechám otevřené do zítřejšího dne a pak definitivně ho uzamknu a budeme již jen vzpomínat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jinak diskuse na téma "PUBLIKACE_II_Segmentové_kolejiště"již probíhá od 27.12.2010 v tématu v OFFTOPIC a bylo přesunuto z důvodu,aby zde mohla pokračovat nerušená diskuse o návrzích kolejišť ostatních modelářů.. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod gearus » stř 29 pro, 2010 6:10 pm

Jarda H. píše:Mám návrh pro všechny - uzavřeme tohle diskuzní téma, stejně už jen mlátíme prázdnou slámu, co vy na to ?
A věnujme se třeba svým představám, co by mohl konkrétního Milan F. zahrnout do druhého dílu o segmentových kolejištích ?!


Jsem také pro...
gearus
 
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 24 led, 2008 11:34 am
Bydliště: Praha

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod harmi » stř 29 pro, 2010 6:12 pm

Dovolim si nazvat tieto diskusie o korekturach dost malicherne. Islo o velku casovu tiesen, kopa z vas stihla vdaka tomu o jeden vianocny darcek viac, islo na uvod o brozuru planikov a ak sa to vyvinulo na kvalitnu knihu s textami, tak je to len hodnota navyse. V dnesnej dobe je spravne a poriadne pouzivanie jazyka coraz viac vzacnejsie, takze je to sice spravne, ale minimalne v tomto pripade pochopitelne boli ine priority. Ked u nas ani najsledovanejsia sukromna TV stanica nie je schopna napisat titulky v spravach alebo EPG bez chyby...
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 pro, 2010 6:21 pm

chameleon píše:lepší softwarové vyladění formátování textů v blocích, nalezení optimálního vyvážení rozdělování slov versus nastavování mezer mezi písmeny a slovy, občas totiž vypadá, že např. za čárkou není mezera protože je velice malá... :wink: Navíc jsem si všimnul, že třeba u Milana vzadu na knize mi uletěla předložka v - která zůstala na konci řádku..

Každopádně ale netuším, o jakých chybách je zde řeč :oops: Možná mi prosím někdo pošlete pár ukázek třeba jen přes SZ, abych byl v obraze, nejsem totiž češtinář, tak proto je možná nevidím. Třeba to je opravdu děs a hrůza.. :|



Jo, přesně tyhle chyby jsem měl já na mysli! Pak tam byl sem tam překlep, co si pamatuju. Právě proto mi přišlo že tomu chyběla ta "finální" korektura...

Ve srovnání s jinými paskvily co se dají dneska taky koupit, je Milanova knížka super nadstandard! A sám jsem nevěřil, když jsem ty korektury pro Milana dělal, že knížka bude hotová do března 2011, natož do vánoc, a ještě v téhle bomba podobě!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod Myšpulín » stř 29 pro, 2010 6:43 pm

Psal jsem, že je kniha perfektní. Za tím si taky stojím. A je mi zcela jasné, co práce a v jak krátkém čase se muselo vykonat. Podle ohlášení od Milana, že se chystá další díl, soudím, že už tak hekticky vznikat nebude a zbyde právě víc času k té propírané korektůře. Více ode mne přes SZ s Chameleonem.

Milane, nepolevuj a pokračuj!
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Publikace (Brožura) kolejových plánků

Příspěvekod milan ferdián » stř 29 pro, 2010 6:45 pm

Pro doplnění,na straně 130 jsou uvedeni všechny osoby co se podíleli na vzniku publikace.
Apropó jeden dotaz.Volná příloha "Přípojná stanice s L.D. VESELÍ" :?: Jediný mlha se vyjádřil k příloze.....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků