Micro, standart, mega nebo modul ?

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod czhunter » úte 04 dub, 2023 10:36 pm

Abe Simpson píše:Já věřím, že kdyby mohli tak všichni staví mega věci..

Já myslím že ne - vzpomínám na pana Kabaně, který když se řešilo jako do palubní desky auta dostat co největší displej řekl "Na co největší? Taky nejdete do obuvi a nekoupíte si tam tu největší velikost jen proto, že stojí stejně jako ty menší"
A dokonce i kdybych měl dost prostoru, peněz a času, stejně bych si ty největší boty nekoupil.

Protože ve výsledku jde o to mít to, "v čem je nám pohodlně", v čem je nám dobře. Většina lidí je omezena - prostorem, penězi nebo časem - ale i kdybysme omezení nebyli, neznamená to, že každému je dobře "v mega věcech", mně třeba ne.

Já třeba jako dobrý trend vnímám, že se kolejiště obecně zužují.
Dřív bývalo běžné stavět hodně "čtvercoidně" - což je samozřejmě většinou nutné u maličkých kolejšť. Ale takové ty projekty "3x1,5m" mi přijdou dost nepraktické - podle mě je lepší třeba 4x1 m (nebo klidně 4x0,6m je-li to třeba jako v Nku možné), protože délka dělá daleko větší efekt než hloubka. A radši stavět tvar U nebo F než velké obdélníky.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod HonzaM » stř 05 dub, 2023 7:16 am

czhunter píše:Já třeba jako dobrý trend vnímám, že se kolejiště obecně zužují.
Dřív bývalo běžné stavět hodně "čtvercoidně" - což je samozřejmě většinou nutné u maličkých kolejšť. Ale takové ty projekty "3x1,5m" mi přijdou dost nepraktické - podle mě je lepší třeba 4x1 m (nebo klidně 4x0,6m je-li to třeba jako v Nku možné), protože délka dělá daleko větší efekt než hloubka. A radši stavět tvar U nebo F než velké obdélníky.

Tohle je moje zkušenost, je to N-ko. Šířka je 60 cm, začalo to kolejištěm s délkou 3 m vestavěné do nábytkové stěny. Následovalo doplnění v rohu nad postelí spojovací tratí v rohu v šířce jen 24 cm (mohlo by to být i méně, ale jsou to dvě dvojkolejky). Tam následuje nový díl v šířce opět 60 cm. Ve výstavbě je další díl. s navazujícím rohovým dílem se spojovací části o šířce 40 cm. Na stěně za kolejištěm je tapeta s krajinou. Pro někoho je asi rozměr N moc malý, ve nábytkové stěně lze ale v tomto rozměru postavit kolejiště, na němž se dá realizovat zajímavý provoz a přitom to nijak neomezí životní prostor.
Nedávno tady moc pěkné kolejiště v N-ku prezentoval Martin Justiz, má ho dokonce zasklené.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod Sandy » stř 05 dub, 2023 8:07 am

...anebo jít cestou, která je v česko-moravsko-slezských luzích a hájích zcela ojedinělá ( :roll: ), cestou "minisegmentů" :
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minimoduly_GeoLine/1403022573
V nejprimitivnější verzi jednoduchý okruh s jednou stanicí, ve vyšší verzi okruh se dvěma stanicemi nebo třetí verze "účko" se dvěma koncovými stanicemi. ( :oops: )
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod Zippich » stř 05 dub, 2023 10:05 am

Standardní a megakolejiště považuji za evolučně překonaný vývojový druh, který je na ústupu. Něco jako mamuti na konci doby ledové. Je to velké, nepraktické, nestěhovatelné a velmi často se to ani nedožije dospělosti, tedy vlastního dokončení. Čest výjimkám.
Budoucnost patří flexibilním minikolejištím a variabilním modulům, domnívám se.
U minikolejišť je rozhodující, že se naučily opustit obvyklý 90°oblouk, který kolejiště buď nevhodně nafukuje do šířky, nebo je příliš hračkový. Tak vznikl perspektivní evoluční druh „carendt“. Moc se mi líbí. Je úzký, vejde se na poličku u zdi, a přitom umožňuje plnohodnotný modelový provoz. Je nepřekonatelný v parametru „maximum vláčků na minimu prostoru“. To znamená, že dokáže z malé plochy efektivně vytěžit maximum modelařiny. Jeho nevýhodou ale je, že přece jen neumožňuje kochání se plynulou jízdou vlaku v krajině, jak ho známe z dětství, kdy jsme nechávali vlak kroužit na oválu, a kterému dnes, kdy se za to stydíme, říkáme testovací jízdy. Carendt je podle mě ideální řešení pro omezené prostory, nebo pro sběratele modelů, kteří je doma chtějí občas rozhýbat.
Pokud má vláčkař k dispozici jen trochu více prostoru, třeba i s časovým omezením, pak jsou, domnívám se, ideálním řešením moduly. Jsou to vlastně variabilní diorámata, se kterými si lze individuálně hrát, vypiplávat, a kombinovat je podle potřeby. Dá se postavit minimalizovaný layout podél zdi, který plní úlohu jako zmíněný carendt, nebo se v místnosti postaví provozní kolejiště podle aktuálních možností a chuti. Přitom ale moduly umožňují modelovat realistické délky staničních kolejí a reálné poloměry oblouků. To žádná jiná modelářská disciplína neumožní.
V komoře je u zdi žebřinový regál, kde se jich dá nad sebou skladovat velké množství na minimálním prostoru. Pokud je k dispozici volná místnost, mohou být sestaveny trvale jako velké kolejiště. Pokud se potká více modelářů postižených stejných bacilem, tak mohou své moduly jednoduše kombinovat. Lhostejno zda v tělocvičně, divadle, v hospodě, nebo u někoho doma. V případě stěhování, ať už v rámci domu, nebo místa bydliště, se moduly celkem jednoduše přenesou, nebo převezou. Jednomužně, to je velmi důležité. Co už se nehodí, dá se relativně jednoduše prodat, využije to jiný modulář.
I kdybych měl doma jen velmi málo místa, pořídil bych si modul s normovanými čely a hrál si s ním jako s carendtem.
Fandím modulům…
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod Ivan » stř 05 dub, 2023 5:45 pm

HonzaM:

Abe to napsal hezky, ale jak můžeš tvrdit, že je to pravdivější?
Milan popsal svůj pohled na věc a já se s ním víceméně ztotožňuji. Zejména co se týče poměru kolejišť ve stavbě.

Stavět eNko by jistě bylo fajn, ale pro mnohé je to už moc malé, detaily jsou problematičtější. Někomu to zas vyhovuje.
S čím však nesouhlasím, že je v eNku slušný výběr vozidel. Vozů českých předloh ČSD epochy III/IV je minimum. MTB něco dělá, ale žádný zázrak to taky není. Chybí vozy. Pro současnou epoch je to však docela slušné, s tím souhlas.

Prostě každý si najde to své.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod Dovi » čtv 06 dub, 2023 6:17 am

 
Zrovna něco aktuálního k tématu:
(taková klasika, kolikátý případ už)

Dobry den, preji vsem…
Mel bych zde na prodej rozpracovany projekt velkeho, digitalniho kolejiste, ovladaneho pres pocitac.
Rozmery jsou 150x250.
2 patra, 3 nadrazi.
Stavene bylo na zakazku.
Nejake loko a vagony soucasti.
Jakekoliv otazky rad zodpovim :) pokud budu znat odpověď :)
Cena k jednani 145.000,- Kc


rozpracovane_kolejiste_TT_250x150_cm.jpg
rozpracovane_kolejiste_TT_250x150_cm.jpg (31.5 KiB) Zobrazeno 3042 krát

https://modelbazar.cz/rozpracovany-proj ... tt/1099397
vloženo 5. 4. 2023 21:33
zobrazeno 281x
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod HonzaM » čtv 06 dub, 2023 8:38 am

Ivan píše:HonzaM:

Abe to napsal hezky, ale jak můžeš tvrdit, že je to pravdivější?
.


Velmi jednoduše - abeho příspěvek je pravdivější v tom, že Milan u všech typů kromě mini uvádí negativa, zatímco abe u všech typů uvádí plusy a mínusy. Doporučuji každému, aby si na obrazovce zobrazil oba příspěvky vedle sebe.
U modulů je například vyloženě nepravda "Na domácí ježdění není". Sice to sám v následující větě vyvrací, ale to nic nemění na tom, že to není pravda.
Od modulů ve svém příspěvku Milan odrazuje, přitom paradoxně se s ním znám z modulářského setkání.
Abe poskytuje každému modeláři objektivní přehled pozitiv a negativ, zatímco Milanův text jvede spíš odrazení od všeho kromě micro a mini.
Přitom paradoxně jedno z velmi pěkných "mega" kolejišť pochází právě z Milanova návrhu (Kolibov). Ostatně většina návrhů v jeho publikacích patří do kategorií standard a mega.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 06 dub, 2023 8:46 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod Ivan » čtv 06 dub, 2023 8:43 am

Honzo, nepochopils a překrucuješ. Pravda není jen jedna, vždy záleží přece na úhlu pohledu každého z nás :roll:
A to, že Milan napsal, že na domácí ježdění to není, je jeho názor a zkušenost. To však neznamená, že to může mít každý jinak. Popsal svůj názor z jeho pohledu, ty máš jiný. OK. To ale neznamená, že Milan lže, už toho fakt nech... :roll:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod StandaR » čtv 06 dub, 2023 10:51 am

No můj pohled rozhodně nebyl objektivní :D a nikdy nebude.. Určitě si každý ty negativa poskládá podle sebe

Ale trend mikrokolejišť mě uchvacuje velmi, taky bych asi nikomu nedoporučil nic jiného. Sám začínám uvažovat ještě o nějakém "Ironickém mini" ve velikosti 0, maličký posun se skutečně vypadajícími šroubovkami vypadá moc lákavě
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod Střelec » čtv 06 dub, 2023 4:45 pm

Trend je mini a mikro - málo místa, rychlá a cenově dostupná stavba. Když se mini a mikro udělají chytře, půjde z nich časem sestavit mega, nebo to, co se zrovna vejde a hodí.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?jí

Příspěvekod HonzaM » ned 09 dub, 2023 11:44 am

Náš život je plný nezbytných kompromisů a platí to také u modelů vlaků a modelových kolejišť. Mám-li omezený prostor, mohu zvolit menší měřítko a smířit se s menšími detaily a menší nabídkou továrně vyráběných modelů, ale budu mít bohatší provoz. Nebo trvám-li na dokonalé modelovosti, musím se smířit s omezenými provozními možnostmi. Prakticky na všech modelových kolejištích která jsem viděl je podstatně větší hustota koleji než v reálu a tratě vedou tak, jak by ve skutečnosti nikdy vést nemohly. Mohu mít dokonalé moduly na nichž modelovost odpovídá realitě, ale musím se smířit s tím, že je použiju jen několikrát do roka na pár dní. Je to jen otázka preferencí a smíření s realitou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod jafobe » pon 10 dub, 2023 6:49 pm

Co jedinec to názor, i jiný přístup ke kompromisům... Takže se dá říci že každý má v něčem pravdu... ;) A ani měřítko, ani prostor, ani finance nemusi vyřešit vše.
Když to vezmu za sebe... Prostor bych měl i na to abych si postavil to co mám v plánu ve větším měříku v podobě modulů, kde by bylo i daleko reálnější sehnat hotový vozový park, ale zase bych nesehnal jiné věci a musel řešit jiné problémy s tím spojené, a taky bych nemohl využít vozový park který mám k dispozici teď...
Přes to že můj projekt je plánovaný asi na metr čterečný za cenu že by byl prostorově dost zredukovaný s kolejemi v jedné rovině, takže by se vešel i do těch mini, nedá se říci že by mě to provozně nějak zásadně omezovalo ani v počtu provozovaných souprav kterých by při spráné konstrukci mohla být víc jak šest trvale k dispozici na daném prostoru mimo viditelnou část ... Uvažoval jsem i o modulové variantě která by mohla býr provedena o dost realističtěji, ale ta by obnášela jiné řešení pro domácí provoz uskladnění a i komplikaci jak a na jaká setkání bych s ní mohl jet aby se dal využít její potenciál...
Ale s ohledem na ne-stíhání jiných věcí co bych potřeboval, nezvládám dodělat ani mini v podobě nejmenšího MSJF...
Takže je na každém z nás jak odhadneme to co zvládneme, a navíc s časem se může stát že nás okolnosti donutí naše dřívější názory a rozhodnutí radikálně změnit...
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod milan ferdián » stř 19 dub, 2023 9:44 am

milan ferdián píše:Majitel ohlásil fyzickou likvidaci rozpracovaného kolejiště "Telgártská slučka"/N-1:160/2700 x 2100.
-m-

V budoucnu má zájem postavit daleko prostorově skromnější projekt.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod HonzaM » stř 19 dub, 2023 9:58 am

milan ferdián píše:
milan ferdián píše:Majitel ohlásil fyzickou likvidaci rozpracovaného kolejiště "Telgártská slučka"/N-1:160/2700 x 2100.
-m-

V budoucnu má zájem postavit daleko prostorově skromnější projekt.
-m-

Škoda, byl to moc pěkný N-kový projekt, ale chápu majitelovo nynější rozhodnutí, bylo to opravdu poněkud megalomanské.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Micro, standart, mega nebo modul ?

Příspěvekod StandaR » stř 19 dub, 2023 7:04 pm

Říkal jsem si, že to zase až takový mega projekt není, ale pak mi došlo že to bylo N takže cca dvojnásobek obsahu oproti H0. Každé likvidace škoda, ale na všem se sbírají zkušenosti.

Tyhle velké kousky, stejně jako o něco dříve zmiňovaný inzerát, se asi hodně blbě prodávají. Natrefit na někoho kdo má přibližně stejný prostor natož pak motiv.
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků