PUBLIKACE 2

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod hank » pát 24 úno, 2023 9:50 am

Já k tomu ještě dodám, že snad tisíce podobných obrázků nakreslil Norbert Pitrof (1907-1995, rodák z Vrbky, dnes místní část Postoloprt) aka Pit-Peg pro časopis MIBA; aktivně pracoval prakticky až do své smrti. Souhrnně byly jeho kresby vydány v sérii MIBA Report (např. čísla 7, 8, 12, 13) a v publikaci Pit-Peg: Panoramen, Skizzen, Anlagen, Bauprojekte (MIBA Verlag Nürnberg 2004, ISBN 9783896102214), která se občas objevuje ve specializovaných internetových antikvariátech. Význam Pit-Pega je pro německé železniční modelářství podobný jako Vladimíra Zusky u nás. Někdo by mu snad mohl vytknout poněkud kýčovité krajiny přeplácané modely pozemních staveb a dalšími tzv. oživujícími prvky, ale takhle se v (západním) Německu v 60. - 70. letech v době hospodářského zázraku prostě modelařilo. V každém případě u něho lze najít spoustu inspirace.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod milan ferdián » úte 18 dub, 2023 9:15 am

Ochutnávka m-press. No comment...
-m-
Přílohy
Plány kolejišť zima 2022.png
ZIMA 2022 23.jpg
ZIMA 2022 3.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod StandaR » úte 18 dub, 2023 9:17 am

Takže to je jenom "překlad" Miba plánků? :roll:

plán č.9 je dokonce vytáhnutý z posledních plánů kolejišť, buď 2001 nebo 2004, z hlavy si nejsem jistý
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Ivan » úte 18 dub, 2023 4:18 pm

Abe Simpson píše:Takže to je jenom "překlad" Miba plánků? :roll:

plán č.9 je dokonce vytáhnutý z posledních plánů kolejišť, buď 2001 nebo 2004, z hlavy si nejsem jistý


No jooo, č. 16 :mrgreen:
vybrat do ukázek zrovna to, co již bylo vydáno :roll:

Publikaci si nepořídím, nevypadá to, že by tam bylo něco zajímavého.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod StandaR » úte 18 dub, 2023 4:34 pm

Já osobně doufal v originální tvorbu inspirovanou českou železnicí, to ani nemluvím o tom že jako ilustrační obrázek k Průmyslové úzkorozchodce hodí Köf 2 (pokud vidím dobře), který snad ani na úzkou nikdy nenajel. Kdyby radši nějakou T211, když už tam hážeme normální rozchod.

Kritika se možná zdá přísná, ale publikace taky není levná a zatím tam vidím jen známou tvorbu z německa :roll:
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod RadekH0 » úte 18 dub, 2023 4:55 pm

Těšil jsem se ale taky jsem předpokládal nové plánky. Škoda… :oops:
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod hank » úte 18 dub, 2023 5:44 pm

Abe Simpson píše:...který snad ani na úzkou nikdy nenajel.


Úplně přesně řečeno, 5 ks bylo přestavěno na metrový rozchod a dostaly řadu 199. Ale to zřejmě nebude tento případ.

Na to, že ŽM přebírá plánky a obrázky kolejišť z německých časopisů (např. autora Reinholda Barkhoffa) bez uvedení zdroje, už jsem tu upozorňoval.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod RadekH0 » ned 07 kvě, 2023 7:31 pm

Ahoj,
má už někdo publikaci fyzicky doma? Jsou tam opravdu jen zmíněné plánky MIBA nebo je tam i něco nového/ českého?

Díky
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Martin70 » pon 08 kvě, 2023 4:47 am

Já mám objednáno a zaplaceno. Zatím publikaci doma nemám. Nechám se překvapit, rovněž jsem spoléhal na plánky z českého prostředí a tratí. 8)
Odpověď na dotaz do redakce časopisu Železniční magazín z 23.3.2023 :
"Distribuce Plánů kolejišť ( Zima 2022/23 ) měla proběhnout začátkem února, ale díky nemocnosti téměř celé redakce se opozdí a proběhne v průběhu měsíce dubna.
Nová Modelářská příloha je téměř hotová, ale museli jsme práci přerušit, jelikož pracujeme na ŽM 3/23. Jak bude trojka v tiskárně, novou MP zdárně dokončíme :-) Časopis Železniční magazín musí vyjít v daném měsíci, takže má před novou Modelářskou přílohou přednost."
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Martin70 » úte 09 kvě, 2023 9:43 pm

Tak už jsem dnes publikaci Plány kolejišť ŽM vylovil ze schránky. Začínám listovat. Co přesně koho zajímalo?
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod StandaR » stř 10 kvě, 2023 9:52 am

Za mě osobně asi celkový dojem.

A třeba stručně kapitoly, nebo jak moc se v plánech zohledňuje česká předloha. Podle ukázek to předtím totiž vypadalo že moc ne
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Jarda H. » stř 10 kvě, 2023 10:48 am

První otázka už padla :D v předchozí diskuzi, takže ..... Měl bych stejný dotaz - děkuji !

RadekH0 píše: Jsou tam opravdu jen zmíněné plánky MIBA nebo je tam i něco nového/ českého?

Díky
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Dovi » čtv 11 kvě, 2023 8:52 am

 
Na itvlaky mají (měli) skladem okolo 150 kusů. A píší tam "úplně nové vydání", jenže pod tímto pojmem si lze bohužel představit skoro cokoliv.

Mně osobně by ani tak nevadilo, kdyby tam nebylo nic ryze "českého" - protože v tomto jsem myslím celkem realista a s nějakou originální česko-slovenskou tvorbou vytvořenou nyní výhradně pro potřeby redakce ŽM nepočítám.

Pořídil bych si eventuálně tuto novou brožovanou publikaci spíš jen (nebo hlavně) pro občasné listování si barevnými 3D obrázky v duchu toho původního stylu 60. až 70. či 80. let...


Martin70 9.5.2023 píše:Tak už jsem dnes publikaci Plány kolejišť ŽM vylovil ze schránky. Začínám listovat. Co přesně koho zajímalo?

Martine,
prosím Tě, jestli znáš ty předchozí Plány kolejišť z roku tuším 2001 ("německá" kolejiště za 195,-Kč) a pak ještě 2004 ("německá" a "americká" za 295,-Kč), mohl bys s nimi porovnat toto údajně "úplně nové vydání" z roku 2022 (letos v roce 2023 vytisknuté a dané na trh za cenu 495,-Kč)?

Konkrétně:
Je tam něco významně navíc?
Něco zásadního, co v těch dvou předchozích není?
Není to spíš jenom nějaký redakční výběr (= v podstatě redukce) z těchto dvou původních vydání?
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Martin70 » čtv 11 kvě, 2023 11:59 am

Dovi píše: 
Martin70 9.5.2023 píše:Tak už jsem dnes publikaci Plány kolejišť ŽM vylovil ze schránky. Začínám listovat. Co přesně koho zajímalo?

Martine,
prosím Tě, jestli znáš ty předchozí Plány kolejišť z roku tuším 2001 ("německá" kolejiště za 195,-Kč) a pak ještě 2004 ("německá" a "americká" za 295,-Kč), mohl bys s nimi porovnat toto údajně "úplně nové vydání" z roku 2022 (letos v roce 2023 vytisknuté a dané na trh za cenu 495,-Kč)?
Konkrétně:
Je tam něco významně navíc?
Něco zásadního, co v těch dvou předchozích není?
Není to spíš jenom nějaký redakční výběr (= v podstatě redukce) z těchto dvou původních vydání?

Zdravím Dovi. Já ty německé či americké plánky jak zmiňuješ nemám. Mám jen MF plánky IV (to je známá paráda) a tak snad někde plánky, takovou salátovou složku od PIKO z omdesátách let (taky něco jiného).
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: PUBLIKACE 2

Příspěvekod Martin70 » čtv 11 kvě, 2023 12:01 pm

Jdu na to, beru publikaci do ruky. Prolistuji a pak napíšu. Dříve jsem se k tomu nedostal. 8)
Takže se pokusím napsat pouze mé, názory se mohou lišit, první dojmy z výtisku plánů ŽM Zima 2022 a popsat co obsahují. Mám to porvé v ruce a vše musím teprve přečíst podrobně.
1.B První článek popisuje jednotlivé velikosti a měřítka kolejišt. 4 strany
2. C Drůhý se zaměřuje na námět. 2 strany
3. D Na epochy. 1strana
4. E Stavební prvky - kolejivo,výhybky, křižovatky a podloží. 6 stran
5. F Plánování stanic - zhlaví, umístění kolejí a drážních budov a pod.2 strany
6. G Plánování dep. 2 strany
Pak už strany s 39 plánky kolejišť. Strana či dvoustrana obsahuje popis stanice, dráhy, ilustrační fotku z reálného modelového kolejiště, barevný plánek v 2D a 3D a náčrtek půdorysu kolejí, některé i s nivelitou stoupání trati (pomálu plánků). Oproti publikacím od MF není plánek navržen na přesné kolejivo s úhly odbočení výhybek v daném měřítku. Na straně je uveden rozměr kolejiště v H0, TT a N.
Z témat námětů vybírám pro ilustraci : Místní Adršpach, Lom s vratnou smyčkou, Koncová regionální dráha, Lesní dráha,Smaltovna, Kontejnerové překladiště, Žel. opravny,Průmyslová úzkororchodka, U hlavní trať s odbočkou, Zubačka, Depo úvraťové a průjezdné, Depo uzlu, Kamenolom místní dráhy, vlečka vápenky, Dráha doly a hutě, Rybník-Lipno, Železná Ruda a Hora Sv. Šebestiána a jiné.
Na závěr strana s návěstidly a DCC dekodéry k nim.
Publikace nabízí podle mě obecnější pohled na tvorbu kolejišť, námět si může vybrat každý, zejména začínající modeláři. Pokročilejší už mohou hledat rady i jinde a přesně podle svých představ. Snad jsem trochu pomohl a odpověděl v rychlosti na dotazy. Přeji pohodový železniční a modelářský den. Martin 8)
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků