ARCHÍV 4/Budoucnost

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

1 Máte zájem 2 Zveřejňovat plánky

1 ano
96
49%
1 ne
3
2%
2 ano
87
45%
2 ne
8
4%
 
Celkem hlasů : 194

Re: Budoucnost

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 srp, 2019 6:40 am

t29 píše:Abych svoje hlasování doplnil slovy - věřím tomu že pozitivních ohlasů na Milanovy publikace je daleko víc než negativních. Zatím se mi do ruky dostaly dva díly Plánů kolejišť a sbírku budu určitě rozšiřovat. U knížky to snění o kolejišti jde daleko líp a hlavně, knížku mám napořád, zatímco z internetu plánky a schémata časem mizí.

Děkuji a který díl ti chybí?
t29 píše:Milane, díky za to, co pro modeláře děláš.

Musím dodat,že mi pomáhá pár nadšenců,kterých si nesmírně vážím,protože dodávají k těm plánkům ten pravý šmrnc a já jim zde přede všema velmi děkuji.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Budoucnost

Příspěvekod Fox » pon 26 srp, 2019 2:41 pm

Dovolím si připomenout ještě jeden aspekt, který tu nezazněl. A to je podle mého názoru potenciál knihy (této, i těch minulých a doufejme budoucích), přilákat další zájemce o modelaření. Ne každý je zde na fóru a dostupnost jakékoliv další informace pomůže. Když to beru podle sebe, k rozhodnutí o návratu přispěly jednak úžasný komfort DCC řízení vlaků a kolejiště (v porovnání s mojí FZ1 v minulém století), jednak také Milanovy plánky (díl II)... Je to prostě záslužný příspěvek k tomu, aby u nás modeláři nevymřeli :D .
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Budoucnost

Příspěvekod petrh » pon 26 srp, 2019 5:15 pm

když to bude moc off, prosím smazat:
já osobně si dokážu představit placenou stránku - web archiv, kde bude milan dávaat různé náměty. Ano kniha je fajn, ale... nemáš ji na kochání v mobilu, špatně se to tiskne, nemůžeš kdovíco. I náklad na knihu je docela rachota a dělané malonáklady atd to je kupa starosí. Dá se udělat pak výběr. Idea: archív kde za pár korun (třeba 100 měsíčně) má člověk přístup na možnost prohlížení, stáhnutí si v pdf v dobrém rozlišení (třeba watermarkované atd). na tohle je docela fajn třeba i patreon?

/konec off
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Budoucnost

Příspěvekod hopeter » pon 26 srp, 2019 5:42 pm

Já si taky dovolím trochu teorie... Ano máme internet na všechno , ale ... Abych si na něm mohl něco prohlédnout tak musím mít na to zařízení za tisíce a ještě připojení nebo data za stovky. Když mě k tomu vypnou proud nebo dojdou baterky nemám nic.
Proto i v tomto digitálním světě má knížka určitě své místo i za cenu v malonákladu kolem tisícovky a více. Vlastně pro sběratele se taky pořád ještě tisknou známky. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Budoucnost

Příspěvekod Tax » pon 26 srp, 2019 5:49 pm

hopeter píše:Proto i v tomto digitálním světě má knížka určitě své místo ...

Áno, na záchode je ďaleko skladnejšia než PC s 24 či 32" monitorom a je lepšie čitateľná než tablet či mobil. Ale nielen tam je lepšia. Kniha rozhodne má mať svoje miesto medzi ľuďmi.
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Budoucnost

Příspěvekod Brejla » pon 26 srp, 2019 5:55 pm

Nějaká elektronická forma distribuce by asi stála za zvážení, ale základem by v tomto případě měla zůstat kniha v papírové formě. Nedokážu si představit, jak si prohlížím plánky na nějakém přístroji velikosti 5 až 7". Ani na tabletu 10" to není nic moc. Občas si prohlížím nějaké ukázky na pracovním monitoru velikosti 38", což už celkem jde, ale je to spíše jen odreagování od práce. A v tomto případě je i ta kniha mnohem "mobilnější".
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Budoucnost

Příspěvekod hank » pon 26 srp, 2019 7:07 pm

Můj papírový archív už má několik metráků. Potomky moje hobby nezajímá. S ohledem na věk začínám přemýšlet, komu to všechno odkážu, aby to díky líným dědicům neskončilo ve sběru. Kdyby to všechno bylo na médiích, zmizelo by to se mnou.

Nicméně dost často jsem z různých důvodů rád, když mám totéž na papíře i v digitální formě. Jestli dojde k rozhodnutí řešit to formou nějakého placeného uložiště, rád to podpořím nějakou tou korunou.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Budoucnost

Příspěvekod petrh » pon 26 srp, 2019 7:25 pm

Ako tak to bylo mysleno, jsou desitky planku, co odsud zmizely, kniha je fajn a ma vyhody, ale tech kreseb co tu bylo a uz neni, za ty roky... ruzne skici, crty, napady pro ruzne lidi. Za me by se takove misto i placene hodilo. Ano muzete rict, jsou tu normalie, tam fragment je, ale je to vse? A podle meho lidi dneska jsou ruzni, nicmene ma zkusenost z jinych projektu: lidi mikroplatby neresi a jsou bezne schopni a ochotni rozdavat desitky takovych tu ecko, tu dve ci tri, tu 5. Muzete me mit za kacire, ale kdyby kazdy poslal co tu je regly na adminy exko mesicne nikoho by to nebolelo a jejich praci by to nejak. ocenilo, ano. Nove poradku a doby. Ale tvl kdyz si clovek s nedodelanou skolou tamhle v usti za hrani her vydela mesicne i mic, a kazdy vecer na nej cumi online 5000 lidi atd. proc by tohle nemohlo fungovat i jinde. Ja na patreonu dneska podporuji 4 projekty, kazdy siri nejak kulturu a osvetu.
Edit: ano Hanku a dalsi i tyhle podklady co pisete mate metraky, ale jak se dostanou k lidem jako ja? Ja si klidne zaplatim ecko za neco co budu potrebovat stahnout z knihovny...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Budoucnost

Příspěvekod milan ferdián » pon 23 pro, 2019 10:45 am

Ahoj dívenky a klučinové,
jelikož mám mezi vámi spoustu věrných fandů, já si Vás považuji a velmi vážím, je poctivé vás informovat co bude dál. Určitě znáte přísloví "..člověk míní, život mění..". To se děje i u mne. Již delší dobu zde nevkládám kolejové plánky kolejišť, ne že bych nekreslil, ale veškeré úsilí je věnováno dokončení IV.dílu/SLOVENSKO/ a jelikož je tam klauzule o nezveřejňování obsahu publikace, tak prostě zde nic není. V pozdější době s plánky nepočítám ani zde. Do budoucna je sice v plánu web, ale zda bude nebo nebude, to ukáže čas. Důvodem je i to, že nejsem schopen technicky se posunout v kreslení o další level výše a nápady došly :( .Co se týče ohledně publikací. O IV.dílu jsem před chvíli psal, s V.dílem je to horší. Neznám důvody, proč nebyl díl vydán aspoň před Vánocemi a nevím kdy vůbec vyjde. Mrzí mne to a za to se Vám všem omlouvám. Velmi váhám se VI.dílem, který tím pádem je jen ve hvězdách a má jen mnou navrženou obálku.
Objevila se tu nová krev, no otázkou je jak se prosadí a jestli budou mít onu, jak psal Ray Kroc "..vytrvalost a trpělivost.."
S poděkováním Vám za vše a přáním Veselých Vánoc, bohatého Ježíška, s oslavou bujarého Silvestra a v Novém roce 2020 spoustu nových železničních modelů těch ČSD/ČD/ŽSR
Vám přeje
Milan Ferdián
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Budoucnost

Příspěvekod Trixt » pon 23 pro, 2019 12:02 pm

Ahoj, Milane, za sebe mohu říct, že na pátý díl se těším a je jedno kdy vyjde, hlavně aby vyšel. :) Jinak i tobě vše nej, hlavně hodně zdravíčka, to my klučinové potřebujeme asi nejvíc. ;) Drž se a věřím, že občas nějakého nováčka obšťastníš svým návrhem či myšlenkou, který ho posune správným směrem, a to bohatě stačí. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Budoucnost

Příspěvekod hank » pon 23 pro, 2019 4:00 pm

Aby vám to na vánoce nebylo líto, že od Milana už dlouho nic nového nebylo, tak tu něco mám pro vás pro všechny.

Před delším časem jsem si pro strejčka Příhodu napsal do šuplíka jeden "kolejišťový" příběh, v té době zatím bez konkrétního kolejiště. Minulou zimu jsem ho poslal Milanovi k dispozici a pak na něj víceméně zapomněl. Minulý týden jsem k tomu příběhu dostal od Milana plánek se sdělením, že s tím můžu naložit, jak uznám za vhodné. No a tak jsem s tím tedy naložil a doufám, že v tomto vánočním čase si toho užijete podobně jako já.

Nečekejte žádnou vědu, jde o jednoduchoučké provozní dioráma v eNku, zasněžený kousek krajiny o rozměrech 80x25 cm. Nicméně i taková hračka se dá správně laděným příběhem věrohodně zdůvodnit. Ale hlavní je toto: Sám bych nikdy nedokázal slovní popis krajiny, jakkoli výstižný, přetvořit do kreslené podoby. A v tomto vidím smysl takových komunit jako je ta zdejší. Mně jde líp práce s písmenkama, tak píšu. Milan umí popis ztvárnit v prostoru, což mně dáno není. Každý umí něco a když to dáme dohromady, každý z toho něco má. Do ut des - dávám abys dal, říkali staří Římané.

Takže nejdřív ten příběh.

Rozednívalo se.

Seděl v nepříliš důkladně vytopeném motoráku sám – i když to bychom měli upřesnit, u nohou mu klidně ležela nádherná zlatá kolie, jen občas se podívala nahoru, a když viděla, že pán zatím sedí a k ničemu se nemá, zase zavřela oči - a se střídavými úspěchy se snažil vydýchat si do zamrzlého okenního skla aspoň kousek průhledného místa na pozorování zasněžené krajiny. Sice mu nebylo nijak zvlášť teplo a od podlahy nemilosrdně táhl ledový vzduch špatně těsnícími dveřmi, ale vydržet se to dalo a když si představil, že rtuť teploměru venku atakuje dvacítku pod nulou, raději nechal péřovou bundu na věšáku a jen se více schoulil do hrubého vlněného roláku. Přemýšlel přitom o odolnosti svého pětašedesátiletého organismu a doufal, že ho tělesná schránka zatím ještě nezradí.

Dnes by to bylo obzvlášť nepříjemné, pousmál se pro sebe do bílého plnovousu. Přitom mimoděk pohlédl na jedinou osobu, která se kromě něho a jeho psí slečny v prochladlé osmsetšestnáctce vyskytovala - mladou vlakvedoucí a průvodčí v jedné osobě, která se na jedné ze sedaček vpředu zrovna probrala z přerušovaného ranního klimbání a úsměv nesměle opětovala. Neblbni, dědku, okřikl se v duchu, ještě si bude myslet, že ji chceš balit, a přitom tě na konečné čeká... však víš kdo.

Hned zase zvážněl. Na konci léta mu zemřela žena na rakovinu. O svaté Markétě ještě stihli skromně oslavit čtyřicáté výročí svatby, jenže pak už to s ní šlo rychle s kopce. Brala to statečně, rozloučila se s tímto světem důstojně, ale když v jejím rodišti v pohraničních horách na severu rozptýlil její popel na místě, kde si to přála, najednou jako by ztratil smysl existence. Děti se už dávno rozprchly za studiem, partnery a pak i prací do různých koutů Evropy, vztahy nic moc, takže vnoučata skoro neznal, a tak postupně začal pochybovat o náplni svého dalšího bytí.

Ale ne, ještě se mi tam nechce... ještě chci v životě pár věcí stihnout.

A do toho se na podzim ozvala – no, řekněme jedna známá. Dcerka sousedů z místa, kam jezdíval jako dítě a později student každé léto k babičce na prázdniny, vlastně i láska z toho období, kdy ještě nebyli úplně dospělí a v žádném případě už ne děti, ale říct si to tehdy vlastně nestačili, a když si to nakonec přece jen řekli, už žili každý svým životem stovky kilometrů od sebe. Sice se navzájem z dohledu úplně neztratili, ale po většinu těch dlouhých desetiletí se jejich kontakt omezil jen na vzájemná přání k narozeninám a vánocům. Také jí letos odešel manžel tam, odkud se ještě nikdo nevrátil, ale byla i ve svém babičkovském věku velice aktivní a tak to byla ona, která si vzpomněla na to léto před padesáti lety. Rovnou přešla k činu a pozvala ho, ať s ní stráví Silvestra. „A máš pořád tu nádhernou kolii?“ „Za ty roky už čtvrtou... myslíš si, že pes žije padesát let? Ale jmenuje se pořád stejně, jestlipak si ještě vzpomeneš jak?“ „Lejdy? Nemysli si, já si pamatuju, jak jsi mi před padesáti lety vysvětloval, že se taková britská aristokratka nemůže jmenovat jinak... Tak ji přivez s sebou, místa tu mám dost.“

A tak tu seděl a přemýšlel, co ho tady na konci světa čeká. Je to vůbec zázrak, že sem jede vlakem, ještě k tomu na Silvestra ráno. Tahle trať byla patnáct let mimo provoz a když ji před sedmi lety odkoupila zdejší obec ležící vlastně přímo na státní hranici, všichni měli za to, že tím chce jen blokovat obnovení přeshraniční dopravy. Sousední železniční správa tehdy chtěla obnovit několikakilometrový úsek na svém území, kde byly už přes půl století vytrhané koleje, a zavést peážní nákladní vlaky z kamenolomu ležícího těsně za hranicí. Tehdejší starosta pohraniční obce se však netajil tím, že tomu zabrání za každou cenu. Nicméně předloni ho už nezvolili. Nové zastupitelstvo dalo dohromady svazek dotčených měst a obcí, který se za trvalého nezájmu Českých drah dohodl s jedním nestátním dopravcem na znovuzavedení osobní dopravy aspoň na našem území až nejdál, kam to šlo – na zastávku, kde trať od poslední války už 75 let náhle končila v lukách šturcem na dohled od státní hranice. Dopravce vytáhl z kopřiv dva šukafóny, které před léty koupil víceméně pro strýčka Příhodu. Provozoval je sice v průměru nanejvýš třikrát do roka při různých příležitostných jízdách, ale nabídnuté možnosti se chopil, motoráky nechal ve Veselí opravit a tzv. humanizovat (na výslovnou žádost zadavatele jim přitom v dílnách vzorně obnovili „ódéesácké“ žlutomodré nátěry z přelomu tisíciletí), přičemž dostaly novou řadu 816, a aby nalákal lidi, zavedl docela velkorysý jízdní řád včetně spojů o vánočních prázdninách.

Motorák se zhoupl a vyjel z hlubokého zářezu pod kamenný silniční nadjezd. Trať tu klesá levotočivým obloukem a stáčí se o půl kruhu do protisměru, takže při pohledu z okna mohl postupně ze tří stran pozorovat ve svahu zpustlý židovský hřbitůvek s rozpadající se márnicí a dvěma staletými lípami. A hned za hřbitovem trčel do výšky osamělý tovární komín, jediný pozůstatek kdysi prosperující místní cihelny. Na vrcholu komína bylo vidět letité čapí hnízdo, dnes s čepičkou nového sněhu, které bylo jediným důvodem, proč se místní neodhodlali komín zbourat – čápi zatím každé jaro přiletěli a skoro pokaždé vyvedli mladé. Strojvedoucí zahoukal před krátkým mostem přes potok a to už bylo vidět na levé straně opršelou dřevěnou boudičku čekárny postavenou za války. Mladá vlakvedoucí prohodila „Tak konečná, dál nejedem“, ale to už stál a balil se do teplé péřovky. A nezapomenout batoh s dárkem. A Lejdy radši přivážu na vodítko, ještě to tu nezná... „Tak vám děkuju za svezení, užijte si Silvestra a přeju vám všechno hezké do toho příštího roku.“ „No, budu si užívat v práci... Ale zítra na Nový rok mám díkybohu volno. A co vy?“ „Žádné strachy“, usmál se, „na mě tu bude někdo čekat...“ „Já vím, já tu paní znám, on tu kromě pár chalupářů nikdo jiný než ona už trvale nebydlí... Když jsem nastoupila ke dráze, tak mě ještě stihla zacvičit, než šla do důchodu. Tak ji pozdravujte.“ „A od koho, smím-li se zeptat?“ A opět ten nesmělý úsměv: „Však ona bude vědět...“

Vystoupil do mrazu a čerstvý sníh mu křupal pod nohama. Strojvedoucí stopnul motor, přešel na opačné stanoviště motoráku, znovu nastartoval a přepnul koncovky. Vlakvedoucí se ohlásila dispečerovi mobilním telefonem, jak jinak – skříňka na služební telefon tu sice pořád ještě je, ale určitě už léta vykradená, kdoví, kdy ji naposledy použili. Samozřejmě tu nikdo nenastupoval a tak modrožlutý motorák odjel prázdný. Chvíli se za ním díval a teprve pak mu došlo, že mu slíbila, že tu bude čekat a že ji tu nikde nevidí. No nic, cestu znám, tak jdeme na to. Nadhodil si batoh, přitáhl si kolii k noze radši nakrátko a vyrazil k podjezdu.

Sotva se vynořil zpod podjezdu na druhé straně trati, oslepila ho notná hromada prašanu, jejíž valná část mu zároveň napadala za krk. "Co to sakra..." A ještě jednou a znova. To už Lejdy štěkala jak pominutá a táhla ho za vodítko směrem, odkud sněhové koule přiletěly, div ho nestrhla do sněhu. No samozřejmě, to jsem si mohl myslet, ani v babičkovském věku tě nepřešly tyhle praštěné nápady. "No to je mi teda parádní přivítání po těch letech", měl už na jazyku, ale než to stačil vyslovit, už se mu rozesmátá vrhla kolem krku, to vše za hlasitého zvukového doprovodu zmatené Lejdy, která nevěděla, jestli má páníčka bránit nebo radši počkat, jak se to vyvine. "Tak tě teda vítám u nás a odpusť mi to, tomu pokušení se nedalo odolat", smála se celá udýchaná. Ale to už se smál taky: "Omluva se přijímá, od tebe samozřejmě za všech okolností, akorát pojďme honem do tepla, ať mě nemusíš na Nový rok kurýrovat z horeček. A seznamte se tady s naší psí šlechtičnou."

Jako by těch padesát let neuplynulo a jako by se viděli naposledy včera: S přirozenou samozřejmostí se vzali za ruce a na první pohled ani nebylo poznat, že ta rozesmátá postarší dvojice kráčející k zasněžené chalupě nejsou pubertální milenci, kteří směřují ke svému tajnému silvestrovskému útočišti. Tak jim popřejme, ať si užijí nejen toho Silvestra. Zdá se, že o ně nemusíme mít strach...


No a teď ještě to minikolejiště nebo dioráma nebo co to vlastně je...

a ještě jeden příběh Vánoce 2019.jpg


Takže pokoj lidem dobré vůle, klidné a příjemné vánoce 2019 vám všem.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Budoucnost

Příspěvekod milan008 » pon 23 pro, 2019 5:20 pm

To je moc krásný příběh .
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Budoucnost

Příspěvekod Ronoath » pon 23 pro, 2019 5:44 pm

Jeden z nejkrásnějších příběhů, který se tady na fóru v poslední době objevil. Jednak ten text, ale hlavně fajn spolupráce dvou lidí, kterých si velmi vážím.

Děkuji!

Hanku a Milane, přeji požehnané Vánoční svátky a vše nejlepší do nového roku!
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Budoucnost

Příspěvekod milan ferdián » stř 25 pro, 2019 11:14 am

Příběh jsem dával číst různým lidem, všichni byli velmi dojati. Je hluboký, lidský, vánočně silvestrovský naladěn. Jindřichovi skládám hlubokou poklonu.
hank,milan008,Ronoath
Kluci děkuji :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Budoucnost

Příspěvekod workous » čtv 26 pro, 2019 10:36 am

Moc se k tomu neda napsat proste nadhera, ktera pohladi po dusi panove dekujeme..
Zdenek z Chynic u Praglu.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků