Plan kolajiska XVII

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod Polabský » čtv 08 pro, 2022 6:41 pm

Milane,
klidný Advent a pohodové Vánoce Tobě a Tvým blízkým.
Polabský

P.S. Stále Všem znalým dokazuješ,
že jsi hoden označení Mistr svého oboru.
Děkuji.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod Dusan » čtv 08 pro, 2022 7:30 pm

Milane, za mne opět palec hore, sáňka dole ... :D Mne se prostě líbí ta jednoduchost v jedné rovině a přitom se nabízí spousta provozu 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » úte 13 pro, 2022 4:17 pm

Děkuji kluci Dusan, Polabský.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » čtv 15 pro, 2022 4:11 pm

Znáte ty sny ? Hlavně ty vánoční ? Určitě :D .

Vánoční sen TT/1:120 2200 x 1000 TILLIG/15° (zdroj Miroslav Smyčka)
Hustě sněží již několikátý den. Sněhové vločky se mihotají za světel pouličních lamp. Vyšli jsme před dům a nevěřícně se díváme na bílou plochu, kde včera večer byla protažena silnička k nádraží. Jen kmeny ovocných stromů nám ukazují, kde asi silnička vede. Na nádraží chůzi to máme cca deset maximálně patnáct minut. Oj, oj dnes to bude delší štreka, statečně jsme vykročili a brodili se po kolenou ve sněhu. Jako maják k nádraží nám sloužily světla výpravní budovy, které v tom hustém sněžení, vypadaly spíše jako bludičky. Uběhla půlhodina, než jsme konečně vstoupili do vyhřáté čekárny a tam nás čekalo překvapení. Tolik lidí za tu svoji dobu jsem nikdy neviděl. Většinou se potkáváme na plesech nebo kulturních setkání.
Zvolal jsem „Co je, myslíte, že vás pustím nastoupit do svého vlaku? A kde skončil Karel se svým traktorem a pluhem?“ Ozval se hurónský smích a odpovědi typu ať si dám pozor, abych náhodou nejel na nárazníku nebo v zetce. A Karel ? Ten vyjel a hned zapadl. Musel jít k Pepíkovi, ať ho vytáhne. Autobusy nedojeli a naše auta, nemělo cenu ani otevírat dveře garáže, při pohledu na sněhovou nadílku. Dáváme si s manželkou horkou čokoládu z automatu a kecáme dál se sousedy a známými, které sníh dostal na neobvyklé místo, na naše zafoukané nádražíčko. Boženka v roli pokladní, zřízence i výpravčího kulila oči, kolik lidí dnes koupilo jízdenek. Většina do okresního města.
Po kolejích tlumené sněhem se nasunul náš „Šukafón“ s onou loženou zetkou z nedaleké továrničky. „Nastupovat“, zvolala Boženka. Pomalu v klidu a v pohodě nastupujeme do našeho motoráčku, pěkně vyhřátého. Boženka změnila roli ve výpravčího, pískla a dala rozkaz k odjezdu. Motoráček se zetkou se rozvážně rozjel a koukáme, po pravé ruce stojí motorová lokomotiva se sněhovou frézou. Necítíme ani výhybky, jak jedeme. Přejíždíme poslední výhybku, jejíž kusá kolej vede k rampě do polí, kterou na podzim využívají zemědělci a v zimě lesáci. Dnes tam nic nevidíme, koleje i rampa jsou tak zafoukáme sněhem, že stěží vidíme obrysy rampy. Začíná klesání a pískujeme. Míjíme lichoběžníkovou tabulku, z naší strany odvrácenou, pískáček, přejíždíme nechráněný železniční přejezd s komunikaci vedoucí k rampě. Trať v klesání je v zářezu a po chvíli vede po náspu ve vysokém svahu. Motoráček jede skoro krokem. Ona ložená zetka, dává zabrat. Pomalu sjíždíme dolů do přípojné stanice. Po pravé ruce máme vedlejší trať. Zde už na nás čeká přímý spoj do okresního měst složený s dvěma 810, na začátku a na konci zapojené, s dvěma vloženými přípojnými vozy 010. Zastavujeme na nejbližší koleji k výpravní budově, kde bylo přistavěno ústřední stavědlo stanice. Skoro všichni přestupujeme do druhého vlaku. Koukáme, že i manipulák stojí na vzdálenější koleji a čeká jen až se náš slet 810 rozpustí. Naši soupravě svítí na světelném návěstidle zelená, volno. Souprava se dává do pohybu, projíždíme v hlubokém zářezu ve skále. Po levé ruce ve směru jízdy, se nám ukáže hlavní trať a po chvíli jízdy míjíme protijedoucí rychlík. Nám svítí na předvěstí žlutá a návěstidlo odbočky hlásá červenou. Až rychlík upustí obsazený úsek i obsluha odbočky nám postaví jízdní cestu a rozsvítí nám na světelném návěstidlu zelenou. Trať nadále klesá a přes husté sněžení ve vlaku vládne předvánoční nálada. Komu by se dneska chtělo lopatovat kvůli autu. A zaposloucháme se do písničky od skupiny Kryštof „Jsou vánoce, jsou vánoce, jsou vánoce čas kdy nikdo z nás nemusí se bát .“


Jo, ty sny........... Skrytá stanice s vratnou smyčkou jsou rozděleny na dvě skupiny. Horní skupina tři soupravy + jedna průjezdná* + tři kusé pro motorové soupravy/ucelené. Dolní skupina dvě soupravy, hlavně určené pro dva rychlíky nebo rychlík + Pn, + jedna průjezdná*.
* - koleje mohou být obsazeny soupravou, ale tak, aby neblokovaly provoz souprav z jednotlivých kolejí.

Mrzne až praští, sněhu napadalo po kolena. My jsme se vyškrábali do druhého skryťáku o třech kolejích. Ale to není obyčejný skryťák. Má dvě funkce. První zastupuje hlavní trať/H a druhá funkce zastupuje vedlejší trať/V. No a proto jsou napsány příkazové směry, protože rychlík a vlaky z hlavní tratě určitě nepojedou po vedlejší trati přes lokálkovou stanici :P .
-m-
Přílohy
Vánoční sen  barva DFP.jpg
Vánoční sen skrytá DF 1..jpg
Vánoční sen skrytá 2. DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » čtv 15 pro, 2022 4:13 pm

Vánoční sen popisky
Přílohy
Vánoční sen popisky DFP.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod StandaR » čtv 15 pro, 2022 6:34 pm

Opět krásná práce. Jen na obrázku skrytá II, to stoupání 1:55 je překlep z 1:25 že? :D
StandaR
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » pát 16 pro, 2022 6:49 am

Abe Simpson píše:Opět krásná práce. Jen na obrázku skrytá II, to stoupání 1:55 je překlep z 1:25 že? :D

Ne, proč? Ve stanci je T.K. +113 a do SN II. klesá na T.K. +90. Výškový rozdíl je 17 mm, když odečtu přechody -6. 17x55 = cca 935 mm
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod StandaR » pát 16 pro, 2022 9:05 am

Já si to špatně přepočítal :D pardon
StandaR
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » pát 16 pro, 2022 4:19 pm

Vánoční Mituří TT/1:120 1300 x 900 KUEHN/20°
Naše známá osmička, jednou jako klasika, podruhé jako přeložená a potřetí propojená. To je i naše varianta. V dalekých moravskoslezských Beskydech leží poblíž říčky Morávky samota s pár chalupami, Mituří. Co má společného s modelovou železnici, dohromady nic. Ale vím, že v tom okolí žijou i modeláři, jako je třeba Radek. Známé jeho precizní stavby, které když nám je představí, vyrazí nám dech. Tož jsem v tom koutě zasadil železnici. Hypoteticky, kdyby nestala přehrada Morávka, tak by jsme vlakem vyjeli ze stanice Dobré přes Vyšní Lhoty, Pražmo, Morávku, okolo našeho Mituří a dojeli by jsme na konečnou do Visalaji. Známé to turistické středisko.
Naše stanice Mituří je o dvou dopravních kolejí, jedna vlečka do drtírny štěrku, druhá na rampu české LESY a kusá manipulační s boční a čelní rampou, volnou skládkou. Protože některé osobní vlaky zde končí, máme pro stroj 810, zázemí se zbrojením naftou a v malé dílně případně drobné opravy a i údržba stroje. Kapesní skladiště je přistavěno k výpravní budově jako ve Včelničce a další. Nesmí chybět základ obce, hospoda, kde se soustřeďuje veškeré dění. Sice mají malý sál, ale pro pořádaní bálů, plesů nebo mysliveckých akcí, to bohatě stačí. Však vedle hospody je tradiční vánoční jarmark, s vánočním stromem, s cukrovím, klobásy, uzeným se svařeným grogem, opékané klobásy, vánoční ozdoby, no prostě spousty věci, co můžeme koupit pod vánoční stromeček pro své blízké. Nesmíme zapomenout na naši typicky českomoravskou tradici a tou je prodej kaprů na volném prostranství. Neposedné děti sleduji jak kapři se honí v kádích. Mistr rybář ochotně dá vybrat, po požádaní kupujícího i klepnout kapra po hlavičce a ti náročnějším, i kapra vykuchat. Jedli jste někdo z vás rybí polévku z rybích hlav nebo mlíčí? Je to mňamka.
Pod drtírnou štěrku stojí naložené štěrkem dvě savky a u LESU dva opleny ložené dřevní kulatinou. Na kusé koleji se vykládalo vánoční zboží a naopak u rampy se nakládaly vánoční ozdoby odeslané do světa.
Na kolejišti mohou být v provozu dvě nákladní soupravy a dva motorové vozy 810, které si občas podle GVD proházejí mezi sebou přípojný vůz 010.
-m-
Přílohy
Vánoční Mituří barva DF.jpg
Vánoční skrytá DF.jpg
Vánoční Mituří popisky DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod Libor » úte 20 pro, 2022 1:44 pm

milan ferdián píše:Sychravý podzim/Rudíkov III.epocha TT/1:120 2500 x 2200 KUEHN/20° (zdroj Libor)
Díval jsem se na vaše náčrtky a rady, jak by mělo kolejiště vypadat. Já jsem zvolil tu nejjednodušší cestu. Nelíbili se mi odnímací díly s patrem a další doplňky k rámu kolejiště. Ani ta patrová verze a to proto, že klesání do smyček mi připadá příliš prudké. Možná se pletu, nepřepočítával jsem. Dost přerušených kolejových spojů. Dále mě zarazilo kolejivo BTTB/22°30´plechové, obracené "U".
Zvolil jsem kvůli prostoru kolejivo KUEHN/20° a vynechal jsem jejich pseudoobloukové výhybky. Tvar kolejiště má dvě smyčky, propojené širou tratí. Na první smyčce je stanice Rudíkov s vlečkami a vzadu za poloplastickou kulisou, je výhybna. Pohodlný přístup z vrchu. Druhá smyčka má SN/skryťák, taktéž pohodlný přístup ze shora, zastávku a vlečku na nákladiště metrového dřeva a kulatiny. Ta se vozí lesní drážkou na nákladiště. Železniční vlečka je situována u zastávky Vlčatín. Smyčky jsou na svých koncích zaústěné do odboček Kojatín a Pozďatín (názvy jsou z trati Studenec - Velké Meziříčí/Křižanov). Vlakových souprav je pět. Dvě osobní a tři nákladní.
Surovost nálady v krajině podtrhuje sychravost podzimu už s prvním sněhovým popraškem. Kdo chce může ve stanici si osadit odjezdová skupinová návěstidla. U odboček je to povinnost. Vlečky máme tři. SFINX výrobce cukrovinek a vánočních kolekcí, uhelné sklady neustále rozvážející uhlí po domácnostech před tuhou zimou a nakonec n.p.LESY s nakládkou dřeva.
Barvami jsem pro jistotu šetřil :lol: .
-m-


Ahoj Milane, dnes mne Zlámalík upozornil na toto vlákno a musím říct, že měl pravdu - fakt z toho mám předčasné Vánoce. Jsem vzrušen jako malé děcko pod vánočním stromečkem. Sedl jsem si na zadek a vzal si v práci 2 hodiny náhradního volna, abych to vše prozkoumal, vstřebal a vydýchal. Nádhera. A i s tím podzimem ses trefil do mého nejoblíbenějšího ročního období. V posledních třech letech jsme doma zažili spoustu nepříjemných krkolomností a já jsem hodně dlouho váhal, zda se mám či nemám do nového kolejiště vůbec pouštět. A přiznávám, že jsem stále trochu váhal i ve chvíli, kdy jsem zde na fóru na začátku listopadu zveřejnil můj nový prvotní plánek. Ale po tvém geniálním zušlechtění tohoto plánku už neváhám, jsem pln optimismu a chuti se do toho pustit. Moc děkuji a přeji tobě i všem ostatním zde diskutujícím zdraví a sílu k pokračování v načatých i k načínání nových projektů. Libor
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod TheJaro » úte 20 pro, 2022 2:07 pm

milan ferdián - Hľadám plánik kolajiska ktorý by bol tak akurát a ten Vianočný sen mi vychádza asi najlepšie,ďakujem za tip :P
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » stř 21 pro, 2022 8:20 am

Libor, The Jaro
V poho :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 pro, 2022 1:02 pm

Občas je potřeba dát si oddychovku a zabrousit do ciziny, jak náměty svých kolejišť řeší modeláři.

Osmička H0/1:87 3500 x 3000 ELITE/15° tvar obrácené „U“
Napadlo mě, co to tak počeštit ?
-pokračování příště-
-m-
Přílohy
008 Osmička .jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 1:17 pm

Mně se na tom nejvíc líbí ty myši.
Námět dobrý, proč ne, spoustě lidí ježdění víceméně dokola vyhovuje.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Plan kolajiska XVII

Příspěvekod Ivan » čtv 22 pro, 2022 1:34 pm

Zlámalík píše:Mně se na tom nejvíc líbí ty myši.
Námět dobrý, proč ne, spoustě lidí ježdění víceméně dokola vyhovuje.


No, dokola... Stačí dát mezi prostřední koleje v SN spojky souprava se může i otočit.
Uvidíme, co Milan. Kolejiště je zajímavé.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1698
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků