Minulost

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Minulost

Příspěvekod zugi » pon 15 říj, 2018 8:13 pm

Ahoj Milane,
zdraví je potfora svéhlavá. Já o důchodu zatím mohu uvažovat jen v souvislosti s Chocholouškem, ale dovolím si malou poznámku na základě denního pozorování v nejbližším okolí [nebudu rodiče jmenovat :D ] :
důchodci primárně nestíhají, nemají čas, úkolů mají nad hlavu a jsou ve stresu...

Pokud do toho tedy půjdeš, přeji Ti, abys našel optimální poměr životního a modelářského důchodu, a nepustil nás zdejší úplně k vodě ;-)
Věřím, že nejen pro mě, jsi jedním ze symbolů současného žel.modelaření. Nejsou to jen skvělé plánky, ale i samotná přítomnost v této komunitě, zkušenosti a názory.
PS: Kde jinde se tak pobavíš? Večerníček už není co byl a zde to může být i na víc než 10 minut :-X
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
zugi

Příspěvekod HonzaM » pon 15 říj, 2018 9:00 pm

V důchodu má člověk více času na svá hobby a pokud je modelář, uvítá, že tomu hobby může věnovat čas, který mu předtím chyběl. Další možnou činností je věnovat se vlastním dětem a vnoučatům. Co si ale Milane představuješ pod pojmem “modelářský důchod”? Pokud ses modelařině věnoval jen jako výdělečné činnosti a přestaneš se jí dál věnovat, pak se můžeš věnovat vnoučatům a pokud žádná nemáš, můžeš se třeba věnovat modelářskému dorostu a ujmout se vedení modelářského kroužku. Ty děti to určitě ocení. Můžeš také dostavět modulovku do které ses pustil, dotáhnout ji do konce a užívat si její provoz. Na to budeš potřebovat nějaký čas na nastudování techniky, tedy tématu, kterému ses dosud nevěnoval.
N, epocha 5,6, DR5000, TC9 Gold
http://www.1ku160.cz
HonzaM

Příspěvekod hank61 » úte 16 říj, 2018 5:55 am

Milane. Když to tak čtu, napadá mě, že já jsem prožíval něco podobného cca před pěti lety. Téměř 40 let jsem se aktivně věnoval radiem řízeným modelům letadel a speciálně jejich klasické konstrukční stavbě. Když jsem to tak matně počítal, moji dílnu opustilo za ty léta přes sto takových modelů. Dost jsem publikoval v časopisech, kreslil plány, a jeden čas jsem se i marně snažil obnovit slávu retromodelů letadel z období před rokem 1989. A najednou jsem postupně získával pocit, že toho začínám mít dost a že mi to už nepřináší tu kýženou radost. Přestával jsem publikovat, na letiště místo 3x týdně, jsem jezdil 3x za rok, do stavby jakéhokoliv letadla jsem se neskutečně nutil….. Cítil jsem, že to chce nějakou změnu. Novou energii, elán a chuť se realizovat v něčem jiném jsem našel před 4 roky zde, a vzpomínám si, že zpočátku jsem měl díky naprosté neznalosti tohoto hobby dojem, že se zde mluví čínsky :D . Jsem rád za tohle fórum a především si vážím těch lidí, kteří se zde dokáží podělit o své znalosti, nápady, úspěchy, ba dokonce i o případné neúspěchy. A ty jsi rozhodně jedním z nich. Očekávat v dnešní době nějaký mediální vděk je asi dost naivní představa, ovšem ten pocit z letité smysluplné činnosti, z toho kolika lidem tvoje (i vás ostatních) zkušenosti pomohly, kolika lidem jste rozšířili znalosti, a ušetřili drahocenný čas i peníze, ten přece za to stojí a ten vám nikdo vzít nemůže…. A já jsem jen jedním z nich, který to takto vnímá. Přeji ti tak kromě pevného zdraví i potřebný životní optimismus, a chuť do dalších projektů i v tomto hobby :wink:
Naposledy upravil hank61 dne úte 16 říj, 2018 11:51 am, celkově upraveno 2
Hraju si, a aby mě to bavilo, nemusím to brát kdovíjak vážně. :-)
http://hankovystranky.cz/
hank61

Příspěvekod HonzaM » úte 16 říj, 2018 8:07 am

Jak píše Hank61, je možné opustit to, co jsi dělal dosud a co už ti nepřináší pocit naplnění, a pustit se třeba do něčeho, co jsi dosud dělal jen na papíře. Tedy třeba zvolit nějaký projekt a realizovat až do plně fukčního stavu, nebo třeba si nainstalovat a naučit se používat WinTrack nebo Skype. Tedy činnosti, na které jsi neměl při malování plánků čas a co už ti nepřinášelo pocit naplnění.
HonzaM

Příspěvekod Ove » úte 16 říj, 2018 8:08 am

Tak já se přidám, taky to mám z druhé strany. Jako kluk jsem byl blázen do Karlexe a Sergejů s uhlákama, doma jsem měl TéTéčka, jenže pak ubylo času, ale když přišly děti, tak jsem nejprv postavil eNkovej panel, jenže syn se zbláznil do motorsportu a od dětství chtěl komentovat Formuli “Van”, takže vláčky šly stranou a sjezdili jsme spolu co se kde dalo, okruhy, závody, srazy SimRacing, kde jsme potkali spoustu lidí z motorsportu, byl jsem několikrát v LeMans... a syn si splnil sen, komentuje, jezdí po závodech a... loni se oženil a koníčka sdílí se ženou, takže jsem “zůstal na ocet” a rouhodl se oprášit vláčky. Původně jsem chtěl zůstat u svého starého panelu, jenže jsem uslyšel Brejlovce a hotovo, začínám stavět odznova panel pro dlouhé vlaky... Bohužel mi “ujel” digitální vlak, takže v tomto jsem naprosto nesposkvrněnej a nedotčenej informacemi, takže se pídím a bádám. Na tomto foru jsem našel spoustu informací, rad a nápadů a potkal pár lidí co mi za těch pár týdnů dokázali pomoci nebo mne nasměrovali a Milane, ty jsi jeden z nich, takže ti tímto za sebe děkuji.
Ove

Příspěvekod Michal Vaniš » úte 16 říj, 2018 11:52 pm

Ahoj Milane.
Ať je ti kolik chce ,s důchodem(hlavně modelářským) to nemá nic společného.Nemyslím, že pokus udělat tlustou čáru by byl tím správným krokem...
Máme Tě tu rádi, rádi Tě tu "vidíme a slyšíme" a především si pro nás PAN modelář. 8) To že něco děláš "archaicky" nebo po svém přeci neznamená nějaký hendicap.
Za sebe si myslím, (a možná nás bude víc), že svou prací a znalostmi si nás ostatní inspiroval a posunul o nějaký ten podstatný level modelaření výše.
A za to Ti patří velký DÍK :!:

Takže určitě s námi zůstaň a třeba jen zvolni...Na tu další knížku si rádi počkáme a bez tvých "ochutnávek" plánků a příspěvků by to zde nebylo ono :wink:
Nemusí pršet, stačí když kape... :mrgreen:
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Michal Vaniš

Příspěvekod Irudzi » stř 17 říj, 2018 5:37 am

Michal Vaniš píše:Ahoj Milane.
Ať je ti kolik chce ,s důchodem(hlavně modelářským) to nemá nic společného.Nemyslím, že pokus udělat tlustou čáru by byl tím správným krokem...
Máme Tě tu rádi, rádi Tě tu "vidíme a slyšíme" a především si pro nás PAN modelář. 8) To že něco děláš "archaicky" nebo po svém přeci neznamená nějaký hendicap.
Za sebe si myslím, (a možná nás bude víc), že svou prací a znalostmi si nás ostatní inspiroval a posunul o nějaký ten podstatný level modelaření výše.
A za to Ti patří velký DÍK :!:

Takže určitě s námi zůstaň a třeba jen zvolni...Na tu další knížku si rádi počkáme a bez tvých "ochutnávek" plánků a příspěvků by to zde nebylo ono :wink:
Nemusí pršet, stačí když kape... :mrgreen:

Ahoj, tak pod tento příspěvek se velice rád podepíšu. SOUHLAS!!! :wink:
Irudzi

Příspěvekod Trixt » stř 17 říj, 2018 5:41 am

Jen taková malá poznámka. Právě to, že Milan dělá plánky "jinak", jim dává ten správný náboj, šmrnc a originalitu. Osobně se mi, jím používané znázornění, moc líbí. Prostě je skvělé a bylo by škoda ho měnit. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail
Trixt

Příspěvekod Lucy » pát 19 říj, 2018 6:47 am

Přidávám se k ostatním klukům s přáním,zůstaňte.Vy jste se už asi rozhodl,patří vám poděkování.Pokládám si sama pro sebe pár otázek.Modelářská komunita v České a Slovenské republice je tak bohatá,že si může dovolit přijít o jediného grafika :?: Modelářská komunita má na skladě dalšího Rolfa Knippera,Michaela Meinholda a Hermanna Peteru :?: Největší troll má tu drzost rozdávat své knížecí rady :?:
Vy lidé,musíte něco ztratit,aby jste pochopili oč jste přišli,jste...... :roll: (smajlík ťukající prstem na čelo)
Lucy

Příspěvekod hank » pát 19 říj, 2018 8:57 am

Lucy: Z těch už nežijících výtvarníků modelové železnice, po nichž zbylo srovnatelné dílo, bychom neměli zapomenout například na Vladimíra Zusku z Jesenice (1911-2006) nebo rodáka z Vrbky (tehdy ovšem zvané Ferbka) u Postoloprt (Postelberg) Norberta-Josefa Pitroffa aka PitPeg (1907-1995), který svůj profesní život po r. 1945 spojil s časopisem MIBA.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Příspěvekod pekl024 » pát 19 říj, 2018 9:07 am

hank píše:Lucy: Z těch už nežijících výtvarníků modelové železnice, po nichž zbylo srovnatelné dílo, bychom neměli zapomenout například na Vladimíra Zusku z Jesenice (1911-2006) nebo rodáka z Vrbky (tehdy ovšem zvané Ferbka) u Postoloprt (Postelberg) Norberta-Josefa Pitroffa aka PitPeg (1907-1995), který svůj profesní život po r. 1945 spojil s časopisem MIBA.

Mimo téma: Chyběla mi po dobu mé nepřítomnosti studnice vědomostí, která obohacuje naše vědění. :P
Základ je spokojenost, http://www.modelytt.nolimit.cz/
pekl024

Příspěvekod BohousP » pát 19 říj, 2018 9:19 am

Milane, když jsem se před cca devíti lety potřetí vrátil k vláčkům, brzy jsem objevil Diskuzi Modely.biz a tvé jméno. Ač jsme se nikdy nepotkali osobně, obdivuji tvůj entuziazmus a ochotu pomáhat ostatním. Chápu, že na 150 procent a víc se nedá pracovat celý život, také znám lidský nevděk i podrazáctví, ale myslím, že úplný odchod od vláčků by tě brzy začal trápit. Tak tě za všechny prosím, zůstaň alespoň na "malý úvazek".
Přeji hodně zdraví a sil.
Bohouš
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
BohousP

Příspěvekod Brejla » pát 19 říj, 2018 1:29 pm

Trixt píše:Jen taková malá poznámka. Právě to, že Milan dělá plánky "jinak", jim dává ten správný náboj, šmrnc a originalitu. Osobně se mi, jím používané znázornění, moc líbí. Prostě je skvělé a bylo by škoda ho měnit. :)

Je všeobecně známo, že "počítačové" zpracování vyniká rychlostí a přesností,ale i přes využití nejmodernějších softwarů je z něj na první pohled patrná ta digitální syntetičnost. Právě klasickým ručním zpracováním lze nejvěrněji dostat svou představu, myšlenku a duševní cítění na papír a právě tím jsou cenné plánky od Milana i jeho předchůdců.
Ideální by možná byla v dnešní době kombinace obou postupů. Digitálně vytvořit přesný kolejový podklad a do něj ručně dokreslit krajinu.
Brejla

Příspěvekod HonzaM » pát 19 říj, 2018 3:10 pm

Brejla píše:Ideální by možná byla v dnešní době kombinace obou postupů. Digitálně vytvořit přesný kolejový podklad a do něj ručně dokreslit krajinu.

Ano, to by bylo prima.
HonzaM

Příspěvekod jihous » pát 19 říj, 2018 6:20 pm

Brejla píše:
Trixt píše:Jen taková malá poznámka. Právě to, že Milan dělá plánky "jinak", jim dává ten správný náboj, šmrnc a originalitu. Osobně se mi, jím používané znázornění, moc líbí. Prostě je skvělé a bylo by škoda ho měnit. :)

Je všeobecně známo, že "počítačové" zpracování vyniká rychlostí a přesností,ale i přes využití nejmodernějších softwarů je z něj na první pohled patrná ta digitální syntetičnost. Právě klasickým ručním zpracováním lze nejvěrněji dostat svou představu, myšlenku a duševní cítění na papír a právě tím jsou cenné plánky od Milana i jeho předchůdců.
Ideální by možná byla v dnešní době kombinace obou postupů. Digitálně vytvořit přesný kolejový podklad a do něj ručně dokreslit krajinu.

Něco podobného jako dokonalé plánky z PC se dělo při nástupu CD s muzikou. Můj známí říkal dokonalé až k zblití (a taky se nejvíc prodávali živáky).
jihous

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť