Výstava modeláře Michala Kavaliera

Modely z papíru všech měřítek

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Výstava modeláře Michala Kavaliera

Příspěvekod MPM » sob 30 led, 2016 1:01 pm

VÝSTAVA MODELÁŘE MICHALA KAVALIERA - MALÝ VELKÝ MUŽ PAPÍROVÉHO SVĚTA
Místo konání: Muzeum papírových modelů, Police nad Metují, ČR
Odkaz: www.mpmpm.cz
Popis:
Výstava trvající od 23. 1. do června 2016 nabízí průřez tvorbou mnoha tituly ověnčeného modeláře Michala Kavaliera (více než 70 medailí z českých a zahraničních soutězí, trojnásobný vítěz celorepublikové Papírové ligy). Bezmála 400 modelů mapuje jeho tvorbu od 80. let, mezi jeho modely patří i Zlatá ulička v měřítku 1:1400, mnohé z modelů jsou k vidění na aktuální výstavě. Michala Kavaliera můžeme směle zařadit mezi modelářské univerzály - nemá žádnou vyhraněnou kategorii, a i z tohoto důvodu se jedná o výstavu, která je velice pestrá a na své si tam přijdou všichni milovníci papírového modelářství.

O autorovi a výstavě:
Michal Kavalier je mnoha tituly ověnčený modelář (mj. trojnásobný vítěz celorepublikové Papírové ligy, vítěz modelářské soutěže v německé Hoyerswerdě v roce 2003 s modelem kolesového parníku Mark Twain a celkově držitel více než sedmi desítek medailí ze soutěží nejen v ČR).

S modelářstvím začal v osmdesátých letech minulého století a sám vzpomíná, že první výsledky nebyly příliš valné. „Dnes mě třeba i mrzí, že jsem toho tolik zkazil, ale každý nějak začínal…“.

V současné době se ovšem už víc jak desetiletí pohybuje na špičce papírového modelářství. Patří k modelářským univerzálům, tedy k lidem, kteří nemají vyhraněnou kategorii, kde převážně pracují, ale jeho práce volně přebíhá z jedné kategorie do druhé a třetí a zdá se, že neexistuje hranice, na které by se mohl zastavit.

Sám není autorem modelů, ale jako vynikající zhotovitel si dokázal vybudovat pověst velice šikovného a přitom pečlivého, snad až perfekcionistického, modeláře. Možná je to způsobeno jeho vzděláním, sám připouští, že to může být i dědictví po mamince, která byla také zlatnicí.

„Můj vzor?,“ ptá se sám sebe, „Těžko říct. Má papírový modelář nějaký vzor papírového modeláře? V mých začátcích jsem nikoho podobného neznal. Jinak obdivuji snad všechny naše autory, kteří pro nás nadšence tyto modely ‚hodí na papír‘. Nejraději jsem měl, a stále mám rád, našeho asi nejznámějšího autora a ‚krále‘ vystřihovánek, pana architekta Richarda Vyškovského,“ odpovídá si a hned dodává: „Nerad bych někoho vyzdvihoval, nebo na někoho zapomněl. Svým způsobem je pro mne vzorem každý, kdo postaví hezký model hodný obdivu, který ještě nebyl viděn, který nemám a samozřejmě bych jej chtěl mít také ve své sbírce postavených modelů.“

Výstava sice není bilanční, ale přesto si autor dovolil malé shrnutí své dosavadní tvorby. „Mým nejmenším modelem je již zmiňovaná Zlatá ulička v měřítku 1:1400. Těžko říct, který byl největší. Možná Sojuz 28 od Ladislava Badalce. Rád vzpomínám na spolupráci při stavbě Pražského hradu od Roberta Navrátila nebo spolupráci na modelu Městské památkové rezervace od architekta Richarda Vyškovského. Dále byla úžasná spolupráce s Josefem Kropáčkem na stavbě zvětšeného Jeepu z ABC od pana Vyškovského v měřítku 1:2,5. Nerad bych zapomenul ještě na ‚malé velké‘ modely v měřítku 1:300 od architekta Milana Weinera, kde se jedná o celé městské zástavby jako např. Skalka, Podskalí, nádraží Petrovice, nebo skanzen Veselý kopec,” uvedl autor.

Slavný antický učenec Archimédés ze Syrakus řekl: „Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí.“ V parafrázi na tuto známou větu můžeme o Michalu Kavalierovi s jistotou tvrdit: „Dejte mu vystřihovánku a on nám z ní vytvoří model.“
MPM
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 30 led, 2016 11:56 am

Zpět na Papírové modely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků