jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Modely z papíru všech měřítek

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Příspěvekod jafobe » pát 04 črc, 2014 7:33 pm

mizl píše:Ahoj jafobe,

Jednu zakázku mi zákazník odřekl a tak jsem měl trochu času na zkušební roubenou trampskou boudu. Najdeš jí v tomto tématu : viewtopic.php?f=25&t=8557#p153384 . Možná to je způsob, jak na roubenky. I když samotný postup je v celku těžký na dodržení geometrie budovy.

Michal

ahoj Michale
už jsem zhlédnul trampskou boudu, je hezká ale není roubená je to srub, i tam jsem ale zmínil že to pro roubenku není to pravé ořechové, ssrubová vazba je všude ukončena přečnívajícími konci tránků, zatímco roubená vazba ve větší části končí přímo spojem, tam by se muselo ne soustružit drážku, ale seřezávat konce špejlí, pak to deálné je, pracnost bude asi obdobná jako u toho soustrižení), nebude to sice vazba jako na roubece (tam jsou trámy většinou seřezávány trochu šikmo, kvůli tomu aby se svírali k sobě a ne jen leželi na sobě ... ale s ohledem na měřítko to bude vadít možná jen počítačům nýtů :D i když kdo ví, možná nemají ani páru o tom jak vůbec vypadá roubená vazba :D

jinak pro doupřesnění, což ale někdy neplatí pro novodobé stavby ...
- u srubové vazby není potřeba jako u roubení aby byli šikmo seřezané trámy, tam onu svírající funkci nahrazuje ta přečnívající část trámu, další rozdíla jsou i v tom jak trámy doléhají k sobě, u srubu bývá v trámu (častěji jen odkorněné kulatině kmenu) drážka do které zapadne druhý trámek po celé délce, a průměry kulatim se na jedné stavbě liší, rohový vazba je sice jednodušší, ale zase podélná vazba trámů je trochu komplikovanější, a hlavně, kulatima zůtává víc odolná vnějšímu vlivu počasí než ořezaný trám
- u roubené stavby jsou trámy vesměs hranaté, či alespoň osekané či ořezané do hranata tak aby tlouška stěny byla všude stejná, i když na výšku jsou něteré trámy vyšší jiné nižší, a všude jsou nezi trámy mezery, které se ucpávyli nejčastěji a zvenčí pak zadělali hliněnou mazaninou (omítkou), čímž vzniká asi to nejvíc typické pro roubenky aneb omítnuté plochy mezi trámy ... to u klasických srubů téměř nenajdete
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Příspěvekod jafobe » sob 05 črc, 2014 7:00 am

tak jsem ještě udělal ukázku jak se většinou dělá roubená vazba na modelech ze špellí, v místě rohové vazby se seříznou vdy dvě protilehlé strny špejle tak aby na sobě seděli, není podmínkou aby se špejle přímo dotýkali, může mezi nimi být malá mezírka, takže na sobě budou přilepené jen v rozích, je to sice křehčí a než zaschne lepidlo může se to nevhodnou manipulací snadno zbořit, ale dá se to třeba zadní stěnou lepit na karton, který zvenčí nebude vidět, po slepení a natření barvou (jak sem to na ukázce dělal já), jsem zatmelil spáry mezi trámy (akrylovou modelovací pastou, osobně používám od firmy pébeo http://www.pebeo.cz/cs/doplnky-pro-akrylove-barvy/ první nahoře, lze zakoupit v obchodě s uměleckými potřebami), osobně bych ji tónoval ještě bílou barvou, po zaschnutí totiž skoro zprůhlední, na fotkách je ještě nezaschlá
roub1.jpg
roub1.jpg (15.4 KiB) Zobrazeno 9318 krát
roub2.jpg
roub2.jpg (20 KiB) Zobrazeno 9318 krát

a když už jsem začal od papíroého modelu, tak porovnání špejlového roubení s tím kresleným papírovým
roub3.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Příspěvekod mizl » pon 07 črc, 2014 11:29 pm

Tak tomu říkám paráda. Až bude čas, tak se pustím do stavby malé hájenky. Už jí vidím zasazenou v krajně.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Příspěvekod jafobe » pon 15 led, 2024 4:34 pm

Tak jsem si zase jednou čmáral...
Tentokrát je to ale jen volná inspirace stavbami reálnými přizpůsobená hlavně místu kde bude stát, aby se dalo zkusit jesli to bude použitelné než si s tím budu hrát víc...

domek.jpg

P1090163.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Příspěvekod hank » pon 15 led, 2024 5:02 pm

V případech, jako je tento, se skoro nemůžeš splést; i model strážního domku s dodatečně vybudovaným freelance dřevěným zádveřím lze vydávat za model podle reality, protože taková zádveří bývala doslova každej pes jiná ves. Konkrétně to mohu dosvědčit na základě dochovaných archívních dokumentů z tratí MSCB a MGB, kde snad ani dvě přístavby ke strážním domkům nebyly stejné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: jak na stavby podle reálných předloh bez plánků

Příspěvekod jafobe » pon 15 led, 2024 5:55 pm

hank píše:V případech, jako je tento, se skoro nemůžeš splést; i model strážního domku s dodatečně vybudovaným freelance dřevěným zádveřím lze vydávat za model podle reality, protože taková zádveří bývala doslova každej pes jiná ves. Konkrétně to mohu dosvědčit na základě dochovaných archívních dokumentů z tratí MSCB a MGB, kde snad ani dvě přístavby ke strážním domkům nebyly stejné.

Ano to vím že se to dost často přizpůsobilo místním poměrům byť zděný základ nejen str. domku býval často podle daných normálií pro danou trať (aby se šetřilo za kreslení plánů pro každou budovu extra), i na tratích kolem nás (Liberec - Pardubice a přilehlé) to je vidět, teda dneska spíš už přestává být vidět...

Volnou inspirací zde bylo mířeno spíše na rozměry budovy podle daných normálií potřebuji nějakou která nebude moc přesahovat rozměr prostoru pro ní daný, tak aby tam působila přirozeně a s ohledem na umístění na okraji panelu nebyla ani moc na ráně... Předchozí pokus (viz foto) se mi moc nezamlouval tak jsem zádvěří dal do štítové strany aby mohl být blíž kolejím a dál okraji panelu...

DSC07913m.jpg


Inspirováno tímto str. domkem

IMGP6806m.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Předchozí

Zpět na Papírové modely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků