Železnice / Railways free downloads

Modely z papíru všech měřítek

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod Myšpulín » úte 30 pro, 2014 6:48 pm

Ještě jsem na rajče přihodil pár fotek upřesňující dotazy. No a zatím ta poslední je jen jakýsi experiment, ale myslím, že nadějný. Jen ho dotáhnout do konce.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod SettO » úte 30 pro, 2014 7:00 pm

Děkuji za upřesnění v textu a další fota(kéž bys přidával..). Ten postup u Be je taky dobrý...Ty obaly od CD řežeš modelářskou pilkou nebo to jde skalpelem?
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod hank » úte 30 pro, 2014 7:25 pm

Myšpulín: Za ten název bych ruku do ohně nedal, ale je všeobecně známo, že papírníci mají ve svém názvosloví odjakživa naprosto nemóresní bordel, takže to je stejně jedno. Zkrátka: Odhaduju to na kartón plošné hmotnosti 180 - 250 g/m2, tj. tloušťku kolem 0,2 - 0,3 mm, může být hlazený i strojně hladký, ale strojně hladký je lepší, protože líp bere lepidlo i barvu a navíc je při stejné gramáži objemnější, tudíž pevnější než hlazený, vcelku nezáleží na tom, jestli bílý nebo barevný ani jestli z buničiny nebo recyklovaný, ale měl by být nenatíraný (tj. ne tzv. křídový) a zaklížený ideálně pro ofsetový tisk, to zase aby se při lepení a barvení moc nekroutil. Podobné materiály jsou třeba lístkovnicové kartóny nebo tzv. bristol, kladívkové kartóny nebo tzv. chromokartón. (Ten poslední nemá nic společného s chrómem :mrgreen: , chrómos je řecky barevný a má to znamenat, že kartón se kdysi používal pro barvotisky, tj. pro litografii nebo knihtisk - dnes nejspíš flexografii - různých vícebarevných reklamních plakátů, krabiček apod. Stejně tak kladívkový kartón nemá nic společného s kladívky, ale první papírna v Německu, která ho vyrobila už někdy koncem 18. století, vznikla na místě bývalého hamru a po něm zdědila logo se třemi kladívky... :mrgreen: ) Bristol i fasciklové kartóny existují i silnější, ale skoro bych řekl, že když je potřeba větší tloušťka, tak bych radši slepil dvě vrstvy. Já nejradši pracuju s recyklovaným bristolem na základní nosné vrstvy - týká se to třeba modelů staveb - nebo bílým bezdřevým strojně hladkým lístkovnicovým kartónem na lícové vrstvy určené k barvení. Ale použít se dá i leccos jiného, v nouzi i natíraný skládačkový kartón, který ma rub a líc, tj. každou stranu jinou.

Ještě edit: Mezitím jsi přidal na rajče další obrázky, máš tam žebra střechy z děrných štítků, což je typická aplikace lístkovnicového kartónu, takže ses prakticky dopracoval k témuž, k čemu jsem já byl kdysi odborně školen... :wink:

Edit 2: Pan učitel Zuska kdysi se "svými" dětmi v klubu dělal nosné vrstvy vozových stěn z plexiskla...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod SettO » úte 30 pro, 2014 8:02 pm

hanku, dobrý, ty souvislosti-historické, to jsem rád, že jsem se přiučil..(To myslím vážně, když to po sobě čtu, aby sis to nevysvětlil jinak - ach, ta slova, jak nedokonalá komunikace). Ale, je tam spousta "názvů", to mohu jít a zeptat se na lístkovnicové kartony či bristol? Nebo spíš obráceně: kam pro ně? Už jsi někde psal do knihařství, tzn. do tiskárny? Pak jsem někde četl,musím najít, že jsou spešl obchody s papírem,tam by ty názvy a gramáž měli znát?
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod Myšpulín » úte 30 pro, 2014 8:08 pm

Hanku, děkuji za upřesnění. Zas to až tak nestuduji, papíru mám hromadu, protože účtaři občas likvidují archív. O štítcích vím, že tolik nechlupatí na řezu. A jsou o něco slabší, proto jsou ohýbány bez rýhování, jsou zde však slepeny tři vrstvy. Je nutné, aby byl papír dostatečně napuštěn. Pak nechlupatí a je dostatečně pevný. A hlavně, chová se pak jak plast. Ale nesmí na něm lepidlo stát. Po slepení je pak opravdu pevný.

hank píše:... Edit 2: Pan učitel Zuska kdysi se "svými" dětmi v klubu dělal nosné vrstvy vozových stěn z plexiskla...

Ale hlavně, toto jsem o panu Zuskovi nevěděl. Ještě jednou děkuji.

SettO píše:...Ty obaly od CD řežeš modelářskou pilkou nebo to jde skalpelem?

Používám klasický nůž s lámací vyměnitelnou čepelí (asi za cca. 50,- Kč). Několikrát naříznu (spíš by se nechalo říct vyškrábu) a pak zlomím. Jde udělat i osazení, ale to s dětmi budeme asi nařezávat pilkou. No a pak pilník.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod SettO » úte 30 pro, 2014 8:20 pm

Myšpulín: ještě se zeptám na to "osazení", tomu nerozumím a už dám pokoj.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod Myšpulín » úte 30 pro, 2014 8:30 pm

SettO píše:Myšpulín: ještě se zeptám na to "osazení", tomu nerozumím a už dám pokoj.

Žebra u mezistěn mají vnitřní vybrání a "sedí obkročmo" na podvozku. To je to osazení. Čili standardně to vyříznout a vylomit nejde. Nejprve rovný řez, pak naříznout kolmo ty nohavice a nakonec odlomit opět rovnoběžně s prvním řezem při pojezdu. Ale při cviku zjistíš, jak na to a místo pilky ti zase bude stačit nůž.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod fulda » úte 30 pro, 2014 8:34 pm

SettO píše:...Nebo spíš obráceně: kam pro ně? ...

Co prodejna ospap na Karláku? Tam se na tyhle pojmy chytají.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod SettO » úte 30 pro, 2014 8:43 pm

Děkuji a pro dnešek končím.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod hank » úte 30 pro, 2014 8:46 pm

SettO: Jestli máš blízko do Prahy nebo Plzně, zkus Grand papír, v Praze je v pasáži Platýz. Ale malých kniháren - živností o síle jedné nebo dvou osob - jsou všude mraky a vyučení knihaři ty pojmy znají.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod hank » úte 30 pro, 2014 8:57 pm

Myšpulín: V Jesenici u Rakovníka to dělali tak, že základní - nosná - vrstva vozové stěny z plexiskla posloužila zároveň jako okenní skla, na plexisklo byla nalepená další vrstva z tenkého papíru s vyřezanými okenními otvory v barvě okenního rámu a na to se nalepila ještě jedna vrstva tenkého papíru s o něco většími okenními otvory, aby bylo vidět materiál těch rámů - hladká se švy z nití jako naznačení oplechování včetně spojení plechů drážkováním nebo rýhovaná jako naznačení obložení dřevěnými peřejkami.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod jafobe » úte 30 pro, 2014 11:38 pm

Myšpulín píše:Protože se blíží Silvestr a já jsem před časem v jiném vláknu něco hovořil o papírových modelech, tady je něco z mé tvorby http://vlakymyspulin.rajce.idnes.cz/Myspulinovy_vlaky#PC300018.jpg. Podotýkám, že to nejsou modely do vitríny, kde by si spokojeně hověly, ale do tvrdého provozu, který se na některých jaksepatří podepsal. Pro počítače nýtů a modeláře, co modelují penězma v obchodě to není, těm návštěvu nedoporučuji. Pro všechny ostatní, kterým na modelařinu moc peněz nezbývá a rádi modelaří, ať se podívají. Jen poznámka, můj foťák celkem dobře fotí to, co je daleko, ale to blízko s ním jaksi neumím. Ale snad bude něco vidět. Jinak cena materiálu na jeden vůz je asi 50,- Kč, takže pro všechny, kteří schání půjčky, na takovouto modelařinu to je zbytečné.

náhodou, hezká inspirace pro ty co rádi tvoří z toho co dům dal :wink: taky jsem něco podobného z papíru (i když ne napouštěného) páchal, i to tu někde na fóru bylo ... jen má sklerosa byla rychlejší, tak už nevím už kde to tu je :oops: kdybych vzpoměl nebo to našel, tak to sem dopíšu

edit: zatím jsm našel aspoň foto v compu, je to sice vystřihovánka (takže jsem byl ušetřen vyměřování, barvení a popisků), která je dodělaná do plastičtější podoby ... ale není to dodělané do provozní podoby, byl to spíš takový pokus v rámci učení se
vag.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod vlaky » pát 17 dub, 2015 2:07 pm

Nevíte prosím, kde by se dal najít papírový model paneláku nebo bytového domu v měřítku H0? Díky
vlaky
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 15 dub, 2015 1:21 pm

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod Petrgar » pát 24 dub, 2015 12:10 pm

Na webu na stránkách http://www.ttmodely.yc.cz/ byly vystřihovánky modelů ke stažení. Stránky byly zrušeny. Nemáte někdo kontakt na autora?
Petrgar
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 23 lis, 2011 9:08 am

Re: Železnice / Railways free downloads

Příspěvekod hank » pát 24 dub, 2015 5:43 pm

vlaky píše:Nevíte prosím, kde by se dal najít papírový model paneláku nebo bytového domu v měřítku H0? Díky


Například u mě na harddisku 8) Kam to chceš poslat?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Papírové modely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků