M 131.1 v H0

Modely z papíru všech měřítek

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

M 131.1 v H0

Příspěvekod jafobe » úte 14 zář, 2021 6:34 pm

Tak zase po dlouhém čase došlo na jeden papírový model. Tentokráte došlo na Hurvínka M131.1 staženého z webu autora http://sleska.szm.sk/
S ohledem na okolnosti mi bylo přiděleno jako jednomu ze skoro členů spolku Kolej-klub, který pořádal muzejní víkend v Turnovském depu, obsluhování H0 kolejiště. Což znamenalo že tam nebude dotyčný který jej onsluhoval dříve, takže příprava kolejiště a provoz padli na mě, a bylo také jasné že motoráček který se tam proháměl dříve letos nebude... tak nastal malý maraton, vymyslet nějakou náhradu. O stránce vím už delší dobu lepij jsem z ní do TT zmenšený model služebáku Da, takže bylo jasno odkud model bude... pak výběr jestli se pustit do M 152 (tu tam měl kolega co tam býval dřív, a která je vlasně i klubovým vozidlem) nebo M131 (která zase o trochu líp zapadá do doby ztvárněné na kolejišti... s ohledem na představu že model bude trochu plastičtější nakonec padla volba na M131, hlavně kvůli vyřezávání oken, i když s vnitřními rámy jich je ve výsledku víc jsou jen pravoúhlé, takže snadnější na realizaci (na tu byl necelý týden, teda jen chvíle párkrát odpoledne a večery) a to i s vyřešením pojezdu (přestavbou továrníhoTT startsetového pojezdu BTTB, který měl kola vcelku vhodného průměru a po letmé rozborce by měla jít upravit i vhodná vzdálenost náprav pro H0 model z toho co je doma k dospozici,, takže odpadlo schánění dílů a čekání jestli vůbec dorazí včas...). Interiér jsem ani nedělal, protože by trochu překážel a hlavně bych na to neměl dost času, i takto to bylo docela dost hektické a poslední večer před akcí jsem se jěště mordoval s pojezdem který se nedařil dle pšedstav, takže ani na některé detaily jako zasklení, nárazníky, dodělíní detailů na střeše a podvozku už nedošlo. A díky šikovnému pomocníkovi jsem jeětě na akci měl trochu času doladit pojezd aby to aspoň trochu jezdilo (spíě poskakovalo a rámusilo, takže nebyl potřeba ani zvukový modul... :mrgreen: protože původní ozubená kolečka nepřežila přetažení na novou hřídelku, takže jsem tam nakonec dal jiné z jiného pojezdu BTTB). Takže nakonec skoro den a půj jezdil a mohl dělat radost malým i velkým divákům. A někteří ani netušili že to je model z papíru, asi hlavně kvůli nabarvené střeše která trochu mátla... :-D

hrubý základ
P1060321.jpg


zatím jen nasucho položená střecha
P1060331.jpg


a stále nedokončený model už v provozu na kolejišti
IMGP3232m.jpg


Svůj účel splnil Hurvínek řekl bych že docela dobře, i přes hromadu nedodělaných drobností, takže do příště se může ladit dál... ale dost mořná dojde na celou novou stavbu, včetně vylepšení drátovo-plechového pojezdu...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: M 131.1 v H0

Příspěvekod jafobe » stř 15 zář, 2021 4:52 pm

Pro zajímavost ještě přihodím to co není zvrchu tak vidět, když už jsem samodomo drátový pojezd zase vyndal... pro porovnáni jsem u něj nechyl původní plast BTTB který vymezoval uložení motorku, ozubených kol, šneku i náprav... to bylo nahrazeno 1,5 mm měděným drátem a plíšky ze zbytků leptů ze kterých byli udělané "domečky" pro plastová ložiska hřídelek a kluzná ložiska náprav...

Proužky bílého plastu tam jsou jako izolace proti vyzkratování přes měděnou kostru
P1060338.jpg


Tada je trochu vidět jak se zvětšilaila vzrálenost náprav z původních 50 mm na 74 mm (rozteč podle papírové vystřihovánky) a rozchod kol pomocí jiné osy se zvětšil ze 12 mm na 16 mm, jen byla trochu potíž s ozubenými koly na nápravě, které byli nejspíš "nalité" přímo na osu, takže po nalisování na novou osu, byť se stejnými zářezy nevydrželi a praskli. takže jsem museli nakonec nalisovat jiné... na zkonstruování pojezdu bylo jen pár hodin a vše se muselo odměřovat, zkoušet, upravovat...
P1060339.jpg


Ale jako takový nouzový pojezd to v pohodě dva dny jezdilo... škobrtalo přískokem vřed, protože něco trochu nesedlo a včechny vůle se projevili, ale malým divákům to vůbec nevadilo. :)
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm


Zpět na Papírové modely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník