Kout na Šumavě, Betexa 1999

Modely z papíru všech měřítek

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod SettO » ned 16 dub, 2023 4:47 am

Ahoj, zkoušel jste někdo zjistit měřítko vystřihovánky stanice Kout na Šumavě? Nemám normálii 17/H a nedaří se mi ji najít. Různě porovnávám, podobné stavby jsou ve staré brožuře D4, dále u KB Model jsem ji nenašel, i když má podobnou, Říčany, ta je ale 18a. Firma resinové modely má dva modely, to už bude ta 17, ale 2 různé výšky budovy. Mně zatím vyšlo kolem 1 : 110, ale raději bych přesněji. Děkuji za případné odpovědi.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod Highway » ned 16 dub, 2023 9:58 am

Miroslav Gabriel na svém papermodel shopu uvádí tyto údaje, ale když to srovnáme s vaším měřením, které je blíže TTčku...tak to má možná špatně

Kout na Šumavě
CZ-BTX-060-
želeniční nádraží
M 1:87
rozsah: 2,9 × formát 220 × 320 mm
autor: Tereza Hamrová
vydavatel: Betexa
poznámka: doplněk kolejiště H0
Pavel, H0, začátečník podruhé po 20ti letech
Uživatelský avatar
Highway
 
Příspěvky: 101
Registrován: stř 14 lis, 2018 9:50 pm
Bydliště: Kladno, Doksy u Kladna

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod Jarda H. » ned 16 dub, 2023 3:31 pm

SettO píše: ............. stanice Kout na Šumavě? Nemám normálii 17/H a nedaří se mi ji najít. Různě porovnávám, ......


Budova v normálii H/17 (snad) byla předlohou jedné z prvních - ne-li zcela první - vystřihovánky pana Richarda Vyškovského, šlo o vystřihovánku "Staré nádraží" v měřítku 1:100. Pokud se k ní někde dostaneš, rozměry pro porovnání by se daly naměřit ?! Nedej se zmást vystřihovánkou p.Vyškovského, mělo to boční přístavby, malej skládek vedle staniční budovy a na druhé strańě taky cosi bylo ....
PS : doplnění - dohledal jsem na netu obrázek slepené vystřihovánky :D

A ještě malá poznámka nakonec - nevyvracím, že jde u BETEXY o měřítko 1:87, ale podle obrázku na obalu by mohlo jít o velikost blíže k TT (jak píšeš 1:110 ?!), koleje se mi zdají staré plecháče z doby TT Zeuke a model lokomotivy i vagonu (žlutej Bananen) by taky mohl být v TT - samozřejmě HO tyhle modely má asi taky.
Přílohy
nádraží-staré-ABC.jpg
nádraží-staré-ABC.jpg (5.18 KiB) Zobrazeno 8781 krát
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod hank » ned 16 dub, 2023 6:22 pm

Vystřihovánky budov Richarda Vyškovského jsou víceméně freelance a pokud jde o vztah k rozměrům skutečných budov, nelze je považovat za závazné. Myslím, že o tom dokonce někde i sám psal. Za prvé, snažil se znázornit typické architektonické prvky a to, čemu říkám umělecký dojem: Není to takové, ale mohlo by být - aneb, řečeno slovy klasika, není důležité být, ale vypadat. A za druhé, snažil se maximálně využít přidělenou tiskovou plochu, kterou ale na druhé straně nesměl překročit.

Ještě ten Kout: Změř si výšku dveřních otvorů a o měřítku budeš mít jasno hned.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod SettO » ned 16 dub, 2023 7:22 pm

Hoši, děkuji za odpověďi. Na obalu Betexy je podle mě opravdu vlak v TT, to sedí. Autorkou je pí Hamrová, ne Král papíru.
Právě než shánět další vystřihovánku (tu pana Vyškovského) k oměření, tak jsem doufal, že hank tu normálii bude mít... :D . Takže, hanku, dík, ty dveře (okna, nebo např. výška budovy), fajn, ale já nevím, kolik právě ty dveře ve skutečnosti měří. Jinak bych se neptal....Prosím Tě, tak kolik? Dík.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod hank » ned 16 dub, 2023 9:27 pm

SettO píše:Hoši, děkuji za odpověďi. Na obalu Betexy je podle mě opravdu vlak v TT, to sedí. Autorkou je pí Hamrová, ne Král papíru.
Právě než shánět další vystřihovánku (tu pana Vyškovského) k oměření, tak jsem doufal, že hank tu normálii bude mít... :D . Takže, hanku, dík, ty dveře (okna, nebo např. výška budovy), fajn, ale já nevím, kolik právě ty dveře ve skutečnosti měří. Jinak bych se neptal....Prosím Tě, tak kolik? Dík.


Nějaké výkresy mám, ale okótované bohužel jen půdorysy...

Od země po horní futro můžou ty dveře mít asi 2 - 2,2 m, jestli mají ještě světlík nebo sklápěcí okénko nad horním futrem, tak si přidej 30 - 40 cm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod SettO » ned 16 dub, 2023 9:36 pm

Děkuji, tak to vychází na těch 1 : 110, předpoklad mi vyšel. Děkuji i Jardovi za čas a ochotu pomoci. Ahoj.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod SettO » úte 18 dub, 2023 9:51 pm

Ahoj, nevím, kde je problém....něco jsem zjistil, tak napíši odpověď, chci odeslat a už mi to 2x zmizelo, nezobrazí se. Zatím tedy ahoj.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod SettO » stř 19 dub, 2023 8:04 pm

Ahoj, tak předně musím poděkovat panu Blažkovi z Resinových modelů, který mi obratem poslal požadované míry. Jak jsem předpokládal, je to měřítkový "guláš", ale u takto zjednodušené vystřihovánky se to dalo předpokládat. "Nejlépe" dopadly půdorysné míry a výška budovy, tam to vyšlo 1/110. ( Zkusím odeslat....).
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod SettO » stř 19 dub, 2023 8:14 pm

Fajn, pokračuji: To odpovídá kompromisu mezi H0 a TT, jak je na obalu uvedeno. Horší už je to dál, posuďte: okno v patře šířka 1/105, výška 1/99. Dveře jsou oproti normálii úplně jiné, takže zase odhadem a porovnáváním: šířka 1/70, výška 1/87.
Závěr: při zvětšení do H0 tedy zvolím x 125%. Toť konec pátrání. Ahoj.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Kout na Šumavě, Betexa 1999

Příspěvekod radula63 » úte 25 dub, 2023 4:37 am

Doplnil bych, že stavby Richarda Vyškovského v ABC byly v měřítku cca 1:140, tj. mezi TT a N !
P. Vyškovský dělal stavby původně pro svého syna na kolejiště TT a trochu je zmenšoval aby zabraly méně místa = výňatek z jednoho jeho rozhovoru (necituji přesně).
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.


Zpět na Papírové modely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron