Údržba a mazání lokomotiv

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Kajinek11 » pát 06 bře, 2015 6:55 pm

Chtěl jsem se zeptat, čím je dobré mazat lokomotivy (olej, vazelína), respektive co a čím? Převody, ložiska kol, kolová táhla u parních a a tak...je nutné kupovat ty drahé speciální oleje na E-shopech nebo se to dá nahradit něčím universálním z OBI, nebo tak...??? Díky moc...
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod PaMi » pát 06 bře, 2015 7:17 pm

Kajinek11 píše:je nutné kupovat ty drahé speciální oleje

Porovnej si cenu oleje a to jak dlouho Ti vydrží s cenou lokomotivy nebo vagonku.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 06 bře, 2015 8:30 pm

Drahé :D já používám cca 2 roky tenhle: http://obchod.agama-model.cz/cz-detail- ... evody.html
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Barbucha » pát 06 bře, 2015 9:36 pm

Kilo za olej je drahé, když se tím namaže až 200 lokomotiv? O vagonech nemluvě? Kolik by to mělo stát, dvacku? To bych opravdu neřešil. Do převodů je lepší vazelina.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Miloš_P » pát 06 bře, 2015 10:01 pm

Ta cena je relativní. Koupil jsem na doporučení tuhle vazelínu
http://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p/ ... lina-26502
a používán jí už několik let a nevypadá, že by jí nějak podstatně ubylo.
Mám 10 loko a mažu tak 1x za rok.
Vzhledem k ceně modelů, bych nedoporučoval kupovat nějaký levný šunt.

edit:
Ten olej nebo vazelína musí být vhodný pro plastové převody, takže bych s OBI byl opatrný.
Nevhodné mazadlo může chemicky narušit plast...
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Barbucha » pát 06 bře, 2015 10:36 pm

Existuje i toto a to mi připadá, že vůbec nemá smysl přemýšlet o něčem levnějším:
http://www.vlackybekr.cz/vlackybekr-cz/eshop/0/3/5/319-Tillig-08973-Vazelina-do-prevodu-5g
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Kajinek11 » pát 06 bře, 2015 10:51 pm

Ok díky za odpovědi.. Jen jsem se zeptal.. rád si nechám poradit. Nechci šetřit za každou cenu, jen mi někdy přijde, že se něco vydává za special železničního modelářství a je to jen cenově nadhodnocené a dá se to stejné koupit levně v normaálním šopu. Viz třeba lepidla, hodinářský olej, nebo bílá vazelína v lekárně. Pokud mi všichni doporučíte opak, nebudu váhat a jdu to objednat.. :D
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Radek Strnad » pát 06 bře, 2015 11:52 pm

Já už řadu let používám mazací pastu bílé barvy(spíš něco jako slonová kost) od Molykote. Teď je to patrně řada D. Je to za pár korun, je toho v balení hromada. Já měl 1kg plechovku, což je asi na sto let. Používá se to např. při mazání závitových dorazů u exteriérových žaluzií(z mé praxe), kde je požadavek mazání několik let bez údržby v prašném prostředí a při teplotách -20 - +50 stupňů.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 07 bře, 2015 4:13 am

Teď jsem si vzpomněl, že když jsem laboroval s BR 38 od Trixe,(hlučnost)tak jsem použil vazelínu na kola. :D Tedy nebyla to žádná chudobka,tuba stála 300,-Kč.
Jinak ten olej od agamy jsem koupil v místním modelářství za pár korun,když jsem potřeboval namazat některé stroje a problém žádný není.Mám ale ten dojem,že stejně dobře by posloužil obyčejný olej na šicí stroj a nedávno jsem odstranil pískání jednoho vagónu hydraulickým olejem do posilovače řízení,který jsem kupoval na dolití do starého auta,takže ho mám doma půl litru. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Polabský » sob 07 bře, 2015 1:38 pm

Před mnoha lety, za časů oných, kdy nikde nic nebylo a všechno se dalo sehnat přes známý, jsem u starších modelů používal motorový olej Super Mogul, to bylo skutečně to nejlepší.
U plastových převodů bych se bál experimentovat, vše se dělá z ropy a mohlo by se to ovlivňovat.
Z vazelín se mi moc osvědčovala "litná" vazelína, ta má tak trochu tixotropní vlastnosti a vydrží strašně moc.
Hezký den !!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Petr S. » sob 07 bře, 2015 8:14 pm

Ze 40 leté praxe : mažu plastickým mazivem na mazání nákolků lokomotiv . Chemickým složením je to lithné mýdlo , je tixotropní - plastické , udrží se na šneku i při 10 000 ot/min , nepoškozuje plasty , barvy ani barvy a popisy , je ekologické , k přírodě přítulné a jde umýt teplou vodou s jarem . Benzínem samozřejmě taky .
Nic lepšího neznám . Dvě lok. BR 98.8-9 od Fl. mají za sebou cca 7 - 10 ujetých km .
Petr
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod John » ned 08 bře, 2015 7:45 pm

od Kajinek11
respektive co a čím? Převody, ložiska kol, kolová táhla u parních a a tak.

Nikde jsem neviděl odpověď. Také mě zajímá, co a jak často mám mazat, popř. rozebírat a čistit. :?:
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 08 bře, 2015 8:08 pm

U každého výrobku je návod,kde je vyobrazeno co mazat.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod John » ned 08 bře, 2015 9:01 pm

Pro každého z Vás jistě běžná věc, ale pro někoho, kdo to nikdy nedělal a ani nikoho neviděl při práci... ty obrázky v návodu připomínají návod z aska na sestavení nábytku (hlavolam na celý den :) )
Nic, jdu oprášit cizí jazyky. Češtiny se v Čechách v příbalových letácích asi nedočkám. :(
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Barbucha » ned 08 bře, 2015 9:15 pm

Pamatuju na jeden návod v češtině k československému výrobku: Olej kápneme olejničkou do všech mazacích míst. Nabudu napínat, bylo to kolo Favorit a obrázek k tomu taky nebyl, takže bylo úplně jedno, v jaké řeči to dodali, že? U mašinek jsou aspoň ty obrázky. Intervaly mazání souvisí s provozem, když člověk najde nějakou špínu na sběračích, tak už by to měl rozdělat a při té příležitosti promazat. Na to lhůty nejsou.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků