Údržba a mazání lokomotiv

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod up.challenger » pon 06 dub, 2015 9:20 am

No, nazdar - stolní olej, to je tedy věc! A co takhle třeba kachní sádlo :D ? Obecně platí, že hřídele motorů u ložisek není třeba mazat vůbec - když se to přežene, znamená to pro motor jistou smrt. Na nápravy a ložiska by se měl používat olej, na převody plastická maziva - vazelíny. Dobrý olej na bázi silikonu dodává Agama, prakticky stejného složení jsou oleje na jízdní kola, které jsou pro naše účely velice dobře použitelné. Na převody používám plastické mazivo Agip.

Za komoušů jsem mazal olejem na šicí stroje a hodinářským olejem č. 4, ale mám dojem, že moje tehdejší stroje od BTTB by klidně snesly i vyjetý olej z otcovy Tatry 57 :mrgreen: .
up.challenger
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 05 srp, 2010 7:25 am

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Bezmozek » pon 06 dub, 2015 3:57 pm

up.challenger píše:... Obecně platí, že hřídele motorů u ložisek není třeba mazat vůbec...

Obecně platí, že není ložisko jako ložisko, takže pokud nemyslíš zakrytovaný valivý, tak bych si myslel, že tak nějak obecně platí, že když nevím, tak mlčím :wink:
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Ruda72 » ned 23 úno, 2020 8:55 pm

Zdravím všechny modeláře. měl bych dotaz. Čím mažete lokomotivy? Které přesně části? Díky moc předem za věcnou odpověď. Ruda
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 23 úno, 2020 11:53 pm

Ahoj,
Bílou lékařskou vazelínou, pouze převody z toho šneky jen lehce potřít tenkým filmem.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod kanera » úte 25 úno, 2020 8:54 am

Petr S. píše:Tuhnutí oleje je to , co lithné mýdlo nedělá . To naopak řídne .
Díky tuhnutí oleje jsem si na E-bay levně nakoupil . Kdosi tam prodával nejezdící lokomotivy Trix . Ten nešťastník je namazal stolním olejem . TO FAKT NEDĚLEJTE !

Kdyby použil olivový, tak by to jezdilo.
kanera
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 26 pro, 2019 9:34 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Ruda72 » úte 25 úno, 2020 12:39 pm

kanera píše:Kdyby použil olivový, tak by to jezdilo.


A takhle je to tady v 50% případů. Místo rozumné odpovědi blábol. Když pak chcete najít na fóru nějaké věcné informace, je nutno je prokousávat stohy neužitečných výplodů, které sem píše někdo, kdo se za každou cenu musí vyjádřit i když nemá co říct.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod kanera » úte 25 úno, 2020 7:20 pm

Co máš proti oliváči, když tomu tak rozumíš? Pouč mě.
To tvoje není blábol, co nikomu nic nepřinese? Nic neříkám, píši, ale to je asi pod tvé rozlišení...
kanera
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 26 pro, 2019 9:34 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 25 úno, 2020 10:53 pm

kanera píše:Co máš proti oliváči, když tomu tak rozumíš? Pouč mě.
To tvoje není blábol, co nikomu nic nepřinese? Nic neříkám, píši, ale to je asi pod tvé rozlišení...

Píšeš, ale kraviny!
Podle podobných rad si můžu salát přelít mogulem? Olej jako olej, že!
Přestaň trolit!
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Barbucha » stř 26 úno, 2020 7:25 am

kanera píše:Co máš proti oliváči, když tomu tak rozumíš? Pouč mě.
To tvoje není blábol, co nikomu nic nepřinese? Nic neříkám, píši, ale to je asi pod tvé rozlišení...

Oliváč se po nějaké době na vzduchu a na světle začne rozkládat. Takže po měsíci to smrdí a za nějakou dobu to přestane i mazat. Já osobně jsem vzhledem k cenám lokomotiv kupoval originální maziva k modelům. Na převody vaselinu a do ložisek syntetický olej. Vzhledem ke spotřebě jsou to zanedbatelné finanční položky.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod sidlo » stř 26 úno, 2020 8:01 am

Já jsem mazání jako set koupil tady http://pojezdy.eu/eshop/75-maziva-a-oleje. Na modely, které jsou řádově dražší, nebudu riskovat nějaký margarín.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Brejla » stř 26 úno, 2020 8:48 am

Já používám tuk https://www.beco-technic.com/etsyntha-fliessfett-clock-859-8-tube-praezisionsfett-fuer-metalllagerungen-7-g.html , který je ještě lepší. Samozřejmě i dražší, ale kvalita se platí všude.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod juroH0 » stř 26 úno, 2020 8:59 am

Mne sa celkom osvedčila grafitová vazelina, ktorá mi ostala od nejakej sady čapov na aute. Hlavne teda na mosadzné prevody, ale bez problémov aj plastové. Na ložiská používam obyčajný olej na šiace stroje.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Brejla » stř 26 úno, 2020 9:07 am

juroH0 píše:Mne sa celkom osvedčila grafitová vazelina, ktorá mi ostala od nejakej sady čapov na aute. Hlavne teda na mosadzné prevody, ale bez problémov aj plastové. Na ložiská používam obyčajný olej na šiace stroje.


Tato vazelína není moc vhodná pro mazání šnekových převodů. Pro tento účel má moc velká zrna grafitu (což u čepů v autě nevadí)
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Pavel 152 » stř 26 úno, 2020 9:43 am

Zkuste tohle, je to určené na plasty, takže nepoškodí model. Já jsem byl účinkem překvapen. Jede co dřív nejelo i staré BTTB šneky nápravy, fakticky znatelný posun v jízdních vlastnostech.

http://dh-loko.cz/1141-oilofkola.html

Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod juroH0 » stř 26 úno, 2020 10:34 am

Brejla píše:
juroH0 píše:Mne sa celkom osvedčila grafitová vazelina, ktorá mi ostala od nejakej sady čapov na aute. Hlavne teda na mosadzné prevody, ale bez problémov aj plastové. Na ložiská používam obyčajný olej na šiace stroje.


Tato vazelína není moc vhodná pro mazání šnekových převodů. Pro tento účel má moc velká zrna grafitu (což u čepů v autě nevadí)


Môže byť, ďakujem za tip, ak by sa prejavil nejaký problém, budem vedieť čo vyskúšať. Zatiaľ za asi 6 rokov, čo ju používam som problém nemal. Hlavne som nezaznamenal, že by starnutím tuhla, alebo sa zhoršilo mazanie, takže napr. vežiak jazdí asi 4-5 rokov prakticky bez údržby (nerátam občasné čistenie dvojkolí) ten má práve celokovovú prevodovku.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků