Údržba a mazání lokomotiv

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod HonzaV » pon 14 srp, 2023 11:50 am

no tys mi dal. já na ty vaše weby nesmím lézt.

protože to je lehce nabyl, lehce pozbyl, tak na "model" zatím vůbec nemyslím. To je běh na moc dlouhou trať a nesmí se na začátku počítat s tím, že to mládež vydrží.

spíš myslím vedle rozhládací / nebo zafixované "jen koleje - viz třebas http://www.trainmania.info/zkusebni_okruh.html" sady kolejí na nějakou "nudlovku" - diorámata do vitríny, které půjdou spojit do funkčního kolejiště. Možná s nějakými smyčkami, aby z toho případně stále zůstávala "hračka" co na "vedlejší koleji za nádražím" uveze hotwheelsáky či jinou havěť furt dokola.
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Zlámalík » pon 14 srp, 2023 8:38 pm

Moje Velká Paka vznikla přesně tak - přece to nebudeme pořád skládat na zemi, dáme to na prkno, přidáme vypínání staničních kolejí, ruční ovládání výhybek, úplně stačí travní koberec a nějaký posyp mám po tatíkovi... No a jak to dopadlo jsi asi viděl... Paka má koleje 20 mm nad podlahou právě pro snadný přechod na koleje na zemi, ten původ se nezapře.
Zkus, na co máš sílu - i kus překližky poslouží, ovládání výhybek nech ručně, dráty pro napájení se dají schovat pod polystyren terénu a pak vést po okraji, nemusíš mít zespodu nic. Spojení segmentů přes devítipinové Canon konektory (ty, co byly na sériové porty a myši), opět viz Velká Paka, fotky. Když na nosnou desku nalepíš celoplošně XPS polystyren 5 mm, máš i výšku na to, abys vyřízl příkopy kolem trati. Pod koleje dej pás z 3mm korku, ten pak časem přesypeš štěrkem a máš trať jak víno. Silnější XPS desky mají stavebniny, tenké pak na modelov.cz - lepší desky jsou ty, co jsou z pevnější, tvrdší pěny. Spojení dílů pomocí kulatých neodymových magnetů, jsou i s dírou uprostřed a do ní dáš středicí kolík. Ale to píšu jen tak, abys měl inspiraci, nenech si do toho kecat :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Ivan » úte 15 srp, 2023 11:49 am

Zlámalík to hezky popsal. Já ještě jedno důležité upozornění pro případ, že bys zvažoval pořídit nové koleje. Modely BTTB mají poměrně velké okolky, proto, zejména některé loko, nové výhybky neprojedou. Mám ragulina ČSD a ten dokonce drhne o pokladnice kolejí. Nejsem si však jist, zda to nedělal jen na kolejivo Kuehn, které je malinko nižší než Tillig.

Takže jestli to máš na hraní s dětmi a jezdí to, tak vše vyčistit IPA(ou) a jezdit.
Já také něco podedili jako Zlámalík a dopadl jsem stejně. Modely jsem sice neprodal, ale leží v krabici na chatě. Jejich jízda byla totiž problematická... Ty máš však zřejmě v lepším stavu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod HonzaV » úte 15 srp, 2023 1:34 pm

jasný, chápu vás oba. je možné, že to skončí pár - možná funkčními - diorámaty ve vitríně a hotovo.

rozhodně děkuju za podněty.

IPA koupen, uchošťoury jsou, teď už jen tu elektrizovanou čistící kolej na očištění kol mašin a možná pak čistící vozík na koleje

ještě jedna věc pro zprovoznění, co bandáže. na některých mašinách nejsou vůbec, někde dost "unavené". řešit? neřešit? :)
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod Ivan » úte 15 srp, 2023 2:52 pm

Uvidíš, jak to bude jezdit, klidně je nech. . Já moc bandáže nemusím a když jezdíš na stole, není potřeba je tam mít.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Údržba a mazání lokomotiv

Příspěvekod HonzaV » pon 21 srp, 2023 11:15 am

Jak jsem psal, rozhejbal jsem všechny tyhle motorky https://www.rajce.idnes.cz/album/3UXU6R0bOUAulZ4t/1605149794
viď videa https://www.rajce.idnes.cz/album/3UXU6R0bOUAulZ4t
Některé se vzpíraly a bylo třeba trocha oleje na šicí stroje, jinde trochu povolit podvozek, aby nedrhly převody. nu a IPA na vše, kudy třeba vést proud.

díky za rady. Další krok bude inventura plechových kolejí a výhybek, abych věděl, z čeho můžu postavit mladému základní "hrací" ovál - osmu - s nádražím a vlečkou. (vše je o kompromisech, ale našel jsem 220x120 cm)
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků