Budovy na kolejišti

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod hank61 » pon 01 čer, 2015 6:05 pm

dino píše:Ahoj, hledal jsem téma, kam napsat svuj dotaz. A tady to téma má k tomu nejblíže.
Prosím, umisťuje se strazny domek dveřmi ke trati?
Toto umístění je relativně časté, alespoň podle foto na Google.
Mám domek od Šikulů a chci jej dát správně.
Dík
Dino


Někde jsem zde četl, že strážní domky se situovaly tak, aby z nich bylo co možno nejlépe vidět na trať. Má to svoji logiku. Pokud máš ten samý jako mam já, koukni na moje stránky, nebo rajče. Stojí u tunelu:-) :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod hank » pon 01 čer, 2015 7:13 pm

Ono taky záleželo na tom, jestli přímo v tom domku byl služební prostor nebo jestli na stanovišti byla zvláštní návěstní budka, ale většina str. domků byla obrácena ke trati štítovou (=kratší) stěnou - většinou s okny, ale ne nutně. Dogma to však není, někde byly složité terénní poměry a mohlo to být i jinak, třeba šikmo nebo podélně.

Který domek od Šikulů máš? Kleny jsou v náspu, tak tam je to jasné, ke kolejím patří ta slepá stěna, Batelov je ke kolejím cihlovým štítem s okny a přístavba se zádveřím a záchodem je logicky odvrácená od kolejí, a tzv. domek typ 01 je původně uherský a patřil taky štítem ke kolejím, tím se dvěma okny.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod hank61 » úte 02 čer, 2015 4:35 am

Ještě ti sem doplňuji obrázek s pozicí toho domku. Plot a úprava zahrádky mě teprve čeká :-)
P5306997.JPG

P5306998.JPG
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod petrh » pát 28 črc, 2017 9:31 pm

Kolezi, když barvíte stavby tónovaným primalexem či něčím takovým, barvíte ještě v aršíku nebo po vyříznutí před použitím, nebo až nakonec? mě přijde praktičtější po vyndání z aršíku. ale znáte to, nač objevovat kolo;) díky za čas
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod hank61 » sob 29 črc, 2017 5:29 am

Jak co. Ideální postup je dost individuální, dle konstrukce a barevné členitosti dané stavby. Já většinou " hrubou stavbu" barvím až po slepení, a detaily před přilepením k vlastní stavbě. Ale tohle je jen obecná rada a záleží na konkrétní situaci. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod rawen » sob 29 črc, 2017 8:14 am

Barvím v průběhu a po slepení, protože často barva (a pod ní tmel) překryje hrany, ke kterým se dříve nedostaneš.

Mimochodem, je velmi vhodné po vyříznutí každého dílu oškrábnout popel ze všech hran. A čím silnější díl, tím větší zkosení hrany, protože laser vypaluje kráter ve tvaru V. Proto ten tmel na spoje.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod petrh » sob 29 črc, 2017 8:41 am

Diky hosi. Chystam se na zachodky od kb model a mam tam na rozcvicku po dodelani stanice zde v polostavu koupene jeste domek od awepe pry mlade modelare. Red odjede dite na soustredko tak treba to dorazim uz mi na stanici chybi jen sloupy podper verandy.
Mimochodem delate je z nosniku a barvite temperkama?
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod rawen » sob 29 črc, 2017 4:37 pm

petrh píše:Mimochodem delate je z nosniku a barvite temperkama?

Temperu nepoužívám, ale něco, co dřevo vsákne. Konkrétně letité Agama Acrylic Color, které ředím a nechám jimi dřevo nasáknout. Po proschnutí lehce zabrousím.
Těmi barvami tónuju Primalex i natírám detaily - okapy a římsy, ploty, ... ale i kotvičky, brzdy...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod petrh » sob 29 črc, 2017 5:15 pm

tak akrylky pristaly dneska doma z pecky, uvovidíme co z toho bude:D kilovka aka primalex taky ted uz jen to zkusit a moc nezkazit. jako zasklívání oken s nevhodnou folii je peklo:D ted uz vim snad jak na to, jen ted to vypada vic na pavuciny. Ale i jsme jim udelal pricku v cekarne a stropy:) nutno rici, ze toto (http://modely-vlacku.webnode.cz/products/nadrazi/) od bubi, neni user friendly a dost to nesedi, jako ze dira v dlazbe verandy je mimo diru podkladovky i o 3 mm a pod
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Budovy na kolejišti

Příspěvekod amirinda » sob 29 črc, 2017 6:36 pm

okénka "zasklívám" laminovací folií, pouze ji samostatně protáhnu mašinou.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků