Práce s flexi kolejivem

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod hopeter » stř 20 lis, 2019 11:29 am

Taky bych neriskoval nechat v kolejnicích plné pnutí. Dále je potřeba dohnout i konce prutů. Pokud se nedodrží tyto dvě zásady tak se může stát , že dojde ke zlomu v napojení ( ve spojce hlavně v té izolační ) a je zaděláno na problém při průjezdu toho lomu. Já to řeším tak , že nechám kolejnice delší a až na místě je uříznu na požadovaný rozměr. Ona i sebelepší ohýbačka nechá konce kousek rovné. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod sidlo » stř 20 lis, 2019 11:54 am

Souhlas. Také odřezávám konce které ohýbačka neohne. Je s tím hodně prořezů, ale nechci riskovat problémy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod hopeter » stř 20 lis, 2019 12:51 pm

Lepší zahodit kus kolejnice než mít problémy na hotové trati... Navíc odřezky se dají zpracovat na různé doplňky , šturcy , volně složené kolejnice , sloupky apod. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod hank » stř 20 lis, 2019 1:49 pm

sidlo, hopeter: Jak jsem napsal, zatím to drží, a to i nasucho. Pochopitelně, kdybych používal jako materiál spodku polystyrén, zřejmě by to takhle nešlo. A ostrých styků jsem si při různých pokusech s flexou a extrémně malými poloměry taky užil, než jsem zjistil, že na konci oblouku stačí nechat před stykem 2 - 3 cm přímé koleje. Navázat přímo na sebe dva takhle vytvořené protioblouky bych si ale samozřejmě nedovolil. Taky by se to dalo řešit - jako na "velké" dráze - přechodnicí, ale kdo se s tím má počítat... U dráhy se dřív používala kubická parabola a dnes - jak jsem se nedávno poučil - klotoida, což je pro mě už vůbec španělská vesnice. Ale kdyby si někdo chtěl započítat, tak výpočet modelové přechodnice řeší norma NEM 113 a údajně ho podporuje i XtrackCAD.

No a když si teď při psaní tohoto postu na netu kontroluju, jestli nekecám, tak koukám, že kolega sidlo pro nás líné ty kubické paraboly na svém webu už před nějakou dobou tady
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... rechodnice
předžvejkal do tabulky, dokonce ve formátu .ods, tj. v mém oblíbeném OpenOffice/LibreOffice Calc, za což mu určitě patří řádně a hlasitě poděkovat. :!: Tak možná ještě na stará kolena zkusím něco nového... 8)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6076
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod hank » stř 20 lis, 2019 2:08 pm

Když už jsme tedy zabředli do těchto bažin, tak ještě jeden dodatek. Normu NEM 113 teď nemůžu na webu najít, ale mám ji (v němčině) ve svém arcichlívu, tak kdyby někdo potřeboval, stačí napsat SZ. (Odkaz na stránky MOROP na webu u sidla je nefunkční.) Nicméně pro líné a nešikovné (jako jsem já) je v normě (vydání 2007 v němčině) naznačen tento způsob vytyčení přechodnice bez velkého počítání přímo "v terénu" na kolejišti:

prechodnice_vytyceni.jpg


Překládat to doufám není potřeba.

Edit: Jestli máte pocit, že to patří do jiné sekce, tak ať to admin klidně přestěhuje pod Modelářské techniky nebo na jiné vhodné místo.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6076
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod hopeter » stř 20 lis, 2019 2:46 pm

Hlavně z toho nedělat vědu... :mrgreen:
Prostě vezmu flexi kolej , předohýbám podle potřeby , uříznu kolik potřebuju , pohlídám si rozteč , plynulost přechodu a hotovo.
Matematické vzorečky nechám školákům a vědátorům. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod hank » stř 20 lis, 2019 4:55 pm

hopeter píše: Matematické vzorečky nechám školákům a vědátorům.


OT: Někdy se hodí. Já jsem měl na jednom z minulých kolejišť most s parabolickým obloukem, který jsem si počítal sám... 8)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6076
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Práce s flexi kolejivem

Příspěvekod sidlo » stř 20 lis, 2019 8:35 pm

hopeter píše:Matematické vzorečky nechám školákům a vědátorům. :wink:


Někdy neuškodí si něco spočítat :lol:
V tom odkazu https://sites.google.com/site/sidloweb/xtrackcad/prechodnice je odkaz na program na XTrackCAD. Ten, na rozdíl od jiných programů, umí přechodnici sám spočítat. Prostě se v nastavení přechodnice povolí a potom se na schematu spojí oblouk s přímou. Program přechodnici sám dopočítá. Nakonec stačí plán vytisknout v měřítku 1:1 a koleje vytvarovat.

PS - odkaz na MOROP je opraven.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků