Pripevneni koleji

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod senior » čtv 08 led, 2015 4:18 pm

Zdravím.
Pokud mohu připojit svůj názor na připevnění kolejí na desku XPS (extrudovaný polystyrén), mám svoji zkušenost prověřenou několika léty. S naprostým klidem téměř vše lepím oboustrannou lepící páskou a drží to spolehlivě. Jen ve stručnosti jakto dělám: nejprve celou desku natřu Solakrylem (nebo Sokratem (polyuretan) - je tvrdší a nerozpouští se vodou), případně do ještě mokrého nátěru položím papírové ubrousky (pozor na prohnutí desky - ta už musí být zafixovaná v rámu nebo na sololitu !!!!). Toto vše je na zpevnění povrchu.
Pokládka kolejí probíhá takto:
a) oboustrnná lepící páska
b) pásek slabého cca 3 mm molitanu (používá se jako mezivrstva pod plovoucí podlahy)
c) znovu lep. páska
d) pásek korku
e) kolej (upřednostňuji flexi)
Tu kolej ještě přichytím přes dírky v kolejích špendlíkem - na lakovaná a papírem zpevněná vrstva to spolehlivě podrží.

V čem vidím výhody:
toto lze kdykoliv rozebrat bez velkého násilí - oboustranná páska se dá snadno sejmout, při potížích stačí použít technický benzin (nenapadá polystyren, pozor!!! na elstat. náboj), při opravě vytáhnu špendlíky a mohu s kolejí manipulovat jak chci. Pokud se jedná o pokusné kolejiště pak nic nezasypávám, pevnost je i tak výborná.
Pokud se týká instalace výhybky podle mého názoru je Houmrovo řešení nejlepší.
Moje kolejiště je v "N"ku. ( Stará HO držela taky dobře.) XPS tloušťka 20 - 30mm.
senior
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 03 lis, 2014 8:09 am

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod cipisekmp » čtv 08 led, 2015 5:32 pm

Ahoj, ted jsem byl u kolegy a ten lepi koleje timhle:
http://www.lucebni.cz/CMSPage.jsp?id=548e2403-9a21-4c08-abb7-6e1a226a0c77&context=151d9b7d-a775-458c-9aa8-2571ad492dee.98915bec-be5d-4112-aef5-635c126ae271.548e2403-9a21-4c08-abb7-6e1a226a0c77&locale=cs&dblockid=b0136d1c-b6aa-4a74-8fc8-9995037adec6&ditemid=95452145-3c02-4994-9fb3-3a13a3eb83d1
Je to transparentni, kdyz to vyschne, tak to ma konzistenci "hustejsiho sopla" a drzi to jak hajzl. Vytlaci to z kartuse na povrch, rozetre tvrdym stetcem mezi rysky kteryma ma oznacene kraje koleji a polozi koleje zatizi. Pred tim na koleje naletuje privodni draty a vyvrta v patricnych mistach do podkladu diry.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod senior » pát 09 led, 2015 12:23 am

Cipisekkmp má pravdu! bude to naprosto spolehlivě držet. Jen že já jsem rozuměl, že chcete mít mpožnost demontáže bez destrukce. Odstranění starého akrylového tmelu není jen tak lehké. Voda na něj moc nepůsobí, zůstává stále "gumový". Odstraňuje se jen těžko - mechanicky.
senior
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 03 lis, 2014 8:09 am

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod belgarat » úte 13 led, 2015 1:21 pm

Znovu pouziju totez tema k dalsimu greenhornskemu dotazu.
Jak doporucujete (s ohledem na pracnost / presnost) provest prevedeni kolejoveho planu na desku kolejiste ?
Deska je u mne v urovni skryteho nadrazi, tzn. budu prenaset skrytak a trate stoupajici do urovne terenu ... nebo je lepsi udelat prumet vseho i za cenu mirneho 'bordelu' v mistech kde trati vedou temer nad sebou (neni jich moc)

Jak je nejlepsi fyzicky kolejovy plan prenest: pravitko, tuzka, velke kruzitko, uhlomer ? Nebo vytisknout v meritku 1:1 a nalepit (vsechno nalepene na papir pak nebude uplne pevne spojene s podkladem ?). Jina, lepsi technika ?

Omlouvam se za stupidni dotazy :) ale do cile vede vicero cest, ale dusledky nebo problemy ktere si jednim nebo druhym privodim jako zacinajici 'stavitel' nedohlednu ... neco by mi mozna doslo, kdybych nebyl nedockavy a postupoval velmi velmi pomalu - zeptat se tech co uz martyriem prosli je vetsi jistota. Diky vsem.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod rawen » úte 13 led, 2015 3:53 pm

Ahoj.
Rozhodně nelep žádný papír pod koleje. Přilož, proznač nějakým důlčíkem a oddělej. Pokud máš tedy možnost velkoformátového tisku. A i u něj je potřeba dávat pozor, protože na výkrese nemusí sedět rozměry. (Např. můj plotr na metru "uhne" +-5mm).
Jinak samozřejmě rýsovat přímo na místě. Když projdeš fórum, najdeš i obrázky pětimetrových "kružítek". počítám, že ti bude stačit menší. :D Dobré je udělat si šablonu z něčeho pevného na použité oblouky...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Myšpulín » úte 13 led, 2015 3:57 pm

Nalepit papír na desku je ta nejmíň přesná metoda. On se totiž namočením rozměrově zvětší, nemáš však zaručenu rovnoměrnost v jedné i druhé ose a hlavně, záleží na čase.

Dostatečně přesná metoda je tužka a pravítko, případně metr. U metru (svinovacího) jen jako nula nebrat nulu, ale třeba 10-ku. Místo úhloměru radši několik bodů. A jinak souřadnice X a Y.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod belgarat » úte 10 úno, 2015 7:47 pm

Toz jsem lipl na podklad prvni decimetry te peno-pasky pod SDK, a na prechodu mezi segmenty (bohuzel musim mit aspon nouzove rozkladaci) jsem chtel namisto pasky strcit kus pevneho podkladu a k nemu koleje pevne zalepit - mam tu 3mm HPS. Akorat ouha, ta zatrolena paska neni 3,0mm ale asi 2.85mm, zkratka dela se mi nepekny zoubek. Ptam se jen proto, jestli se mam pidit po jinem vyrobci pasky :-D nebo to nejak zbrousim/vyrovnam na vetsi vzdalenosti aby mi kolejnice netvorily kopecek. Nebo jsem si dal vlastnaka tim, ze jsem strhl horni separacni folii, aby se mi na pasku lepe lepilo disperzi ...


Dalsi ze serie dotazu: mam jako zakladovou desku XPS; prestavniky se zrejme na nejake desticce/plechu daji zavrutit zespoda primo do XPS ... hral si nekdo, podobne jako Houmr, s tim, ze by zapustil do polystyrenove desky serva ?

Edit: jeste by byl fajn nejaky spolehlivy zpusob jak roznytovat cep v EW1 ... :) pote co jsem nechte zvetsil otvor v podlozi (vyhybka byla prisvorkovana k podkladu, stejne vypruzila) se trochu obavam.
Naposledy upravil belgarat dne úte 10 úno, 2015 10:12 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod PaMi » úte 10 úno, 2015 9:25 pm

Trochu mimo aktualne probirane tema. Objevil jsem a potvrdil dalsi slepou cesticku kudy ne.
Na skrytou modulovou stanici kde jsem lepil koleje primo na preklizku, jsem pouzil lepidlo "Hrebiky v tube" od Pattexu. Kdyz jsem nanesl tenkou vrstvu, tak nez jsem koleje usadil tak polovina lepidla byla jiz sucha nebo vsakla do preklizky a koleje se prilepíy pouze z poloviny. Kdyz jsem nanesl vrstvu vetsi, tak se mezi prazci vytlacilo lepidlo a zustaly tam bile hromadky.
Takze toto lepidlo neni vhodne!!
Nakonec i kdyz to je skrytak, tak jsem musel koleje zasterkovat.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 11 úno, 2015 7:13 am

PaMi píše:Trochu mimo aktualne probirane tema. Objevil jsem a potvrdil dalsi slepou cesticku kudy ne.
Na skrytou modulovou stanici kde jsem lepil koleje primo na preklizku, jsem pouzil lepidlo "Hrebiky v tube" od Pattexu. Kdyz jsem nanesl tenkou vrstvu, tak nez jsem koleje usadil tak polovina lepidla byla jiz sucha nebo vsakla do preklizky a koleje se prilepíy pouze z poloviny. Kdyz jsem nanesl vrstvu vetsi, tak se mezi prazci vytlacilo lepidlo a zustaly tam bile hromadky.
Takze toto lepidlo neni vhodne!!
Nakonec i kdyz to je skrytak, tak jsem musel koleje zasterkovat.


Ve skrytáku s překližkou zásadně hřebíčky... Bohužel délka1,5cm s průměrem 1mm se už blbě shání (v nouzi jsem si koupil nakonec předražený PIKO hřebíčky) ale díky tomu máš možnost kdykoliv cokoliv tam "dole" opravit!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod MIKO-VLAKY » stř 11 úno, 2015 7:52 am

Na překližku jsou lepší jsou vruty s podložkou mezi pražce. Můžeš povolit, poštělovat kolej, znovu přitáhnout. Netlučeš, jenom šroubuješ.
Milan Kovářík
HO (III. epocha)
http://www.miko-vlaky.cz
Uživatelský avatar
MIKO-VLAKY
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 01 kvě, 2014 10:26 am
Bydliště: Husinec

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 11 úno, 2015 12:03 pm

MIKO-VLAKY píše:Na překližku jsou lepší jsou vruty s podložkou mezi pražce. Můžeš povolit, poštělovat kolej, znovu přitáhnout. Netlučeš, jenom šroubuješ.


Moc vyčuhujou :D ... Pro mě tedy bohužel nepoužitelné (moje MUV69 a další věci co maj detaily nízko položené...) Jediná podložka co mi přišla OK byla z kovové pásoviny tl. 0,7mm, ale ten vopruz s řezáním a vrtáním za to fakt nestojí!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Luděk » stř 11 úno, 2015 12:26 pm

Když použiješ podložku pro šroub 5 mm a do ní dáš 3mm vrut se zapuštěnou hlavou, tak v TT s kolejnicí Peco code 75 je hlava šroubu pod úrovní TK.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 11 úno, 2015 2:06 pm

Já se bohužel doma potřebuju dostat uprostřed pražce na max hodnotu 1mm nad jeho hranou! Právě kvůli MuVce - podvěšený dekodér a drobné detaily... Proto ty hřebíčky nebo lepení. Nicméně obecně vzato ta podložka plus 3mm vrut nejsou vůbec špatné řešení...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Ferda » stř 11 úno, 2015 5:26 pm

Petr Zatrepalek píše:Já se bohužel doma potřebuju dostat uprostřed pražce na max hodnotu 1mm nad jeho hranou! Právě kvůli MuVce - podvěšený dekodér a drobné detaily... Proto ty hřebíčky nebo lepení. Nicméně obecně vzato ta podložka plus 3mm vrut nejsou vůbec špatné řešení...

A jak ti to jezdí přes vexle?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod hank » stř 11 úno, 2015 5:44 pm

Já jsem použil na kolejivo Kühn (kusové i flexi) tohle
http://ttmodelar.eu/index.php?route=pro ... uct_id=701
a tohle
http://ttmodelar.eu/index.php?route=pro ... uct_id=699

Pod kolejivem je voluminézní, tj. dost tuhá knihařská lepenka (poznámka starého papírníka, která se může někomu hodit: Tuhost papírenských materiálů roste se třetí mocninou jejich tloušťky!) přilepená na sololit a 8 mm šroubky jsou dost dlouhé na to, aby dosáhly až do toho sololitu. Kolejivo zatím není zaštěrkované, tj. ani nijak přilepené. Přesto takhle nasucho přišroubované drží jak helvetská víra, a to i v obloucích R=267 mm. Vruty jsou sice teoreticky samořezné, ale otvory jsem předvrtal vlasovým vrtáčkem o něco slabším než je průměr šroubků. Drží i tam, kde jsem z nějakých důvodů musel vrut vyšroubovat a znovu do téhož otvoru zašroubovat. Všechna moje hnací vozidla (zatím 4 ks, jedno z tovární velkovýroby, jedno z malosérie a dvě ručně dělaná... zdravím všechny své dodavatele :mrgreen: ) to projedou v pohodě.

Jediné dílčí mínus asi bude, že ne všude ty plíšky půjde zamaskovat štěrkem. Ale jak se říká na Slovácku - na co zdělávat gatě, dyž je brod eště daleko :mrgreen: Takže to budu řešit, až to nastane. Nebo třeba taky nebudu. Vždyť si konekckonců pořád jenom hraju a nejde o existenci.

Ještě jsem zapomněl dodat, že výhybky jsem šrouboval (pokud vůbec - zdaleka ne všechny) za očka vně kolejnic.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků