Pripevneni koleji

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod MIKO-VLAKY » stř 11 úno, 2015 5:54 pm

Hanku, plíšky zamaskuješ jednoduše: - zaštěrkovat a zakapat lepidlem úseky mezi vruty, po zaschnutí vyjmout vruty i s plíšky a dodělat štěrkování ve vynechaných částech. Dalším patinováním se vše sjednotí. No, tak jsem to tedy dělal. Ve skrytých částech jsem vruty ponechal a nic neštěrkoval...
Milan Kovářík
HO (III. epocha)
http://www.miko-vlaky.cz
Uživatelský avatar
MIKO-VLAKY
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 01 kvě, 2014 10:26 am
Bydliště: Husinec

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod sidlo » stř 11 úno, 2015 6:44 pm

Možná jsem skrblík, ale za 50 plíšků dát 63 Kč se mi zdá být dost.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod hank » stř 11 úno, 2015 7:16 pm

sidlo: Mně taky... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Pavel-HP » stř 11 úno, 2015 7:45 pm

zaštěrkovat a zakapat lepidlem úseky mezi vruty, po zaschnutí vyjmout vruty i s plíšky a dodělat štěrkování ve vynechaných částech

... cena dobrá, plíšky jsou putovní ... :mrgreen:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod belgarat » stř 11 úno, 2015 8:04 pm

Panove :) diky :)
i do XPS pujde zda se dobre kombinace podlozky M4 + vrut 2,5x16-20 se zapustenou hlavou mezi prazce... aspon teda dostatecne dobre.

Nicmene - co s temi sadrokartonarskymi paskami:
belgarat píše: mam tu 3mm HPS. Akorat ouha, ta zatrolena paska neni 3,0mm ale asi 2.85mm

... narazil jsem na osizeny vyrobek (Bau* mi prodal "50mm x 30m" ve skutecne siri 45, ale to by mi nevadilo), a nebo ty drobne nerovnosti neva ?

pripadne s "jak roznytovat cep v jazyku EW1 a neudelat diru do podlozi" :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod hank » stř 11 úno, 2015 8:19 pm

Pavel-HP: Putovní...? No nevím... Pokud jde o pokládku kolejí, tak už mám hotovo a v tomhle životě už asi další kolejiště nepostavím, vzhledem k věku a stavu tělesné schránky... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Pavel-HP » stř 11 úno, 2015 8:31 pm

Nápodobně (... Pokud jde o pokládku kolejí, tak už mám hotovo a v tomhle životě už asi další kolejiště nepostavím, vzhledem k věku a stavu tělesné schránky...), stavím moduly. Kolejišťátko mám, ale už letitý. Na projetí modelů mi stačí. :P
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod belgarat » stř 18 pro, 2019 5:19 pm

Recykluju vlastni tema ... preneseni kolejoveho planu na placatou desku jsme probrali pred nekolika lety :-D. A ted, jak zamerujete "visute" casti kolejiste nebo dalsi "patra" --- to na zakladovou desku prenesete prumet vyssich pater a stavite nejak nad tim ? Nebo jak se 'trefujete' s tratovymi useky ;) do spravnych mist ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod hopeter » stř 18 pro, 2019 5:41 pm

Někde spoléhám na podpěrné špalíky a kde nejsou tak kontroluji úhelnicí od základní desky. V podstatě všechny důležité body měřím jako průsečíky ze dvou směrů na sebe kolmých a výšku od základny. X dlouhá strana , Y krátká strana , Z výška. Hlavně doměřuji polohy výhybek , trať už se díky flexi nebo v pružnosti kusovek poddá. Ještě jako pomůcku mám vyřezané šablony z kartonu. Nejvíc používám šablonu oblouk+kus roviny abych "nelámal" přechody roviny a oblouku.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Pripevneni koleji

Příspěvekod RSC » pát 20 pro, 2019 11:41 am

Přidám svůj lehce kontroverzní názor k pokládce kolejí. Nikdy jsem "nepochopil" používání vrutů a podložek z jednoduchého důvodu a to je mít koleje v perfektní rovině směrové i výškové. Vruty je to lehce "kozí dráha" a logicky to určitý vliv na bezpečnější jízdní vlastnosti u delších souprav má (TT, H0 to tolik nevadí). Navíc někteří výrobci jako třeba Tillig rovná podloží úplně ideálně rovná nemá, nechci polemizovat o tom, jak je to ve skutečnosti. Když se dívám často na nějaká kolejiště, hned mne to uhodí do očí a říkám si, jak je to nerovné, hmm vruty... hmm potencionální problém s některými lokomotivami. Tím metodu neodsuzuji, jen říkám, co mi lehce vadí. Kdysi dávno jsem to také v modelářském klubu dělali.

Já lepím z mnoha důvodů herkulesem na korek jako podloží a ten je na deskách z překližky nebo "papírových deskách větších tlouštěk". Něco mám i na plechu, ve skrytých částech a to nejen z důvodu podjezdné výšky a tím menších sklonů, ale i proto, že z onoho širšího plechu lze podjezné místo natvarovat tak, že zároveň může sloužit jako ochrana sběračů elektrických lokomotiv, takže jako snížená trolej, když by se náhodou samovolně zvedly, ať je neurazím.

Směrově koleje ladím do roviny špendlíky s plastovým uchycením na konci, zejména rovné úseky, flexi koleje a vyhybky a výškově určitě zatížit přes delší plochu, jako jsou třeba desky a na ně teprve závaží. Těžké bodové předměty přímo na koleje z toho paradoxně často udělají zmiňovanou slušnou kozí dráhu, byť si můžeme říkak, takto to se ten prut nemůže přiohnout - právě že může, zejména, pokud se takto používají kovová závaží.
Když chci něco poopravit, stačí místo zalít vodou na určitou dobu, lepidlo zbělá a lze jej upravovat, opravovat, posouvat, celkem bez problému měnit vyhybky, což jsem občas dělal a ve vlákně to mám, jde to i se štěrkem.

Pokládka koleji vypadá jednoduše, ale není tomu tak, velmi se podceňuje. Preciznost se sakra vyplatí, člověk si o to méně stěžuje na problémy s jízdou vozidel všeho druhu.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod Ferys » pát 20 pro, 2019 12:44 pm

[quote="RSC"]Přidám svůj lehce kontroverzní názor k pokládce kolejí. (…)

Díky za potvrzení mojí myšlenky. Mám za to, že v místě vrutu může být kolej zmáčknutá neúměrně, což může způsobit nežádoucí nerovnosti. I z toho důvodu jsem se rozhodl pro lepení disperzí D1 nebo D2. Dalším důvodem je to, že jsem místo korku použil mikropryž výšky 3 mm. Ta by měla lépe tlumit hluk.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod mpinta » pát 20 pro, 2019 1:41 pm

V článku http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm - Stavba-koleje-pokládka je mnoho dalších detailů, které by se mohly hodit ...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Pripevneni koleji

Příspěvekod belgarat » pát 20 pro, 2019 7:28 pm

mpinta píše:V článku http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm - Stavba-koleje-pokládka je mnoho dalších detailů, které by se mohly hodit ...


Uz se hodily ;) ale ted se resi "vyssi patro", ktere urcite neni po cele plose a rozhodne neni tak pekne placate k pokresleni nebo rysovani :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků