Tobogán

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Tobogán

Příspěvekod lajblt » stř 19 lis, 2014 8:23 am

Ahoj všem,

stavba kolejiště dospěla do fáze, kdy je na řadě tobogán do SN. A já bych měl malý dotaz. Pokud použiju spirálu R396, jaká je použitelná délka vlaku na stoupání 25 promile? Uvažuju o provozu osobních vlaků o délce ~150 cm a nákladních o délce 180-200 cm. Je to vůbec na takovém stoupání a poloměru reálné?

Díky za odpovědi. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Tobogán

Příspěvekod milan ferdián » stř 19 lis, 2014 8:34 am

Zde velmi záleží na síle motorků hnacích vozidel,tedy lokomotiv a potom na poměr stoupání v tobogánu.Vždy se snažim zachovat jen technologickou výšku dle NEM102 + nadloží.Tím mi vychází ten nejpříznivější sklon.Zde to je při poloměru R396/360°a rozdíl od T.K. +/-0 po T.K. +58 mi vychází poměr stoupání 1:43,což je velmi příznivý sklon pro delší vlakové soupravy.Doporučuji nejdříve ale prakticky vyzkoušet a postupně přidávat vozy.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tobogán

Příspěvekod Jiri Dvoracek » čtv 20 lis, 2014 8:20 am

Ahoj Tome,

divam se, ze resime stejny problem :mrgreen: Nejdelsi osobni vlak jsem chtel loko + 8 az 10Y (Metropol) a nakladni pak loko + cca 15 az 20 uhlaku. Ja mam na toboganu do SNB vnitrni oblouk R353, takze u klesani by to snad tolik vadit nemuselo. U stoupani ze SNB mam vnejsi oblouk 396 a kazdym zavitem vystoupam 65mm, takze se pridavam s dotazem :lol: A nebo jak psal Milan, tak to proste zkouset a zkouset. Stoupani a klesani do SNA by melo byt pri polomerech 439 pro klesani a 482 pro stoupani se zavitem o vysce 65mm snad ve vetsim klidu. :wink: Nebo bude lepsi snizit vysku SNB ze 130mm treba na 120mm tak, aby kazdy zavit byl jenom 60mm?

S pozdravem
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Tobogán

Příspěvekod workous » čtv 20 lis, 2014 8:15 pm

Ahoj Tome lokopin má zpracovaný tobogán mrkni k němu
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Tobogán

Příspěvekod lajblt » pon 24 lis, 2014 9:27 pm

Ahoj všem, díky za podněty. Takže: Na už hotovém kusu kolejiště vyzkouším, kolik vozů utáhne Brejlovec MTB ve stoupání 30+ promile. Tím si odpovím na to, jestli to bude moci být vlak dlouhý dva metry. A tím pomůžu i Jirkovi. :) Tudíž o víkendu se bude testovat. A lokopinova spirála je super. :) Když jsem stavěl svůj pokus, použil jsem místo půlkruhových mezikruží lichoběžníkové díly z překližky tl. 4 mm, které jsou skládané ve dvou vrstvách do šestiúhelníku s celkovou tloušťkou 8 mm. Není z toho tolik odpadu. A vnější obvod se dá zaoblit po dohotovení.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Tobogán

Příspěvekod PaMi » pon 24 lis, 2014 10:55 pm

lajblt píše:Ahoj všem, díky za podněty. Takže: Na už hotovém kusu kolejiště vyzkouším, kolik vozů utáhne Brejlovec MTB ve stoupání 30+ promile. Tím si odpovím na to, jestli to bude moci být vlak dlouhý dva metry. A tím pomůžu i Jirkovi. :) Tudíž o víkendu se bude testovat.

A to budeš testovat na tobogánu nebo na rovince? Když bude vlak v toboganu a tím bude celý v oblouku, tak půjde utáhnout mnohem a mnohem tíž než když ho máš na rovné koleji.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků