Mirelon

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Mirelon

Příspěvekod Lasoft » čtv 05 čer, 2014 2:02 pm

Tak jsem zkusil ten Mirelon přilepit na kus překližky Herkulesem a ejhle sjelo to dolů jak blesk. Tak jdu hledat dál. Asi zkusím ten silikon a pak se uvidí. Hladký to určitě je a to bude asi problém. šel bych i do korku ale nevím kde ho sehnat za rozumnou cenu a pod jakým názvem a přitom nekupovat po kouskách (Nejlíp něco jako metráž jestli není).
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Mirelon

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 05 čer, 2014 4:36 pm

Lasoft píše:Tak jsem zkusil ten Mirelon přilepit na kus překližky Herkulesem a ejhle sjelo to dolů jak blesk. Tak jdu hledat dál. Asi zkusím ten silikon a pak se uvidí. Hladký to určitě je a to bude asi problém. šel bych i do korku ale nevím kde ho sehnat za rozumnou cenu a pod jakým názvem a přitom nekupovat po kouskách (Nejlíp něco jako metráž jestli není).


Kupoval jsem v lednu roli 2mm korku v Bauhausu za cca 600. Jinak korek se dá objednat i tady http://www.podlahydecin.cz/e-shop/119_korkove-role

Jinak doplnění - tohle úterý jsem byl znova v Bauhausu a kupoval za stejnou cenu roli 4mm (0,5mx5m) korku pod koleje na nádraží. Dělá se s tím dobře, jen to chce ty 50cm pásy řezat podle kovovýho pravítka/lišty žiletkou nebo hodně ostrým zakulaceným skalpelem, odlamovák mi to "trhá".
Naposledy upravil Petr Zatrepalek dne čtv 12 čer, 2014 5:54 am, celkově upraveno 1
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Mirelon

Příspěvekod Barbucha » čtv 05 čer, 2014 4:53 pm

Mám stejnou roli, vím že mi dost zbude, ale nevím kdy dorazím pokládku kolejí. Jinak se to za rozumné peníze nedá koupit, toto je podkladní korek. Podlahová krytina je broušená a mnohem dražší.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Mirelon

Příspěvekod KaRei » stř 11 čer, 2014 8:47 pm

Lasoft píše:Tak jsem zkusil ten Mirelon přilepit na kus překližky Herkulesem a ejhle sjelo to dolů jak blesk. Tak jdu hledat dál. Asi zkusím ten silikon a pak se uvidí. Hladký to určitě je a to bude asi problém. šel bych i do korku ale nevím kde ho sehnat za rozumnou cenu a pod jakým názvem a přitom nekupovat po kouskách (Nejlíp něco jako metráž jestli není).

Dneska jsem to zkoušel u sebe. Jen místo na překližku lepím na lepenku. Lepil jsem rovný, asi metr dlouhý, 3cm široký proužek do oblouku ve smyčce. Herkulesem jsem napatlal vždy kousek spodní strany mirelonu a připlácl k podkladu. Chvíli se s tím ještě dalo posouvat (klouzal) a srovnat osu, ale docela rychle se to chytalo a po chvíli se s tím už nedalo hnout. Čekal jsem, že bude mít tendenci se vlnit, když jej točím do oblouku (podle zkoušky na sucho to tak vypadalo), ale nakonec jsem jej nemusel ani nijak zatěžovat. Jen přiložit a už se nezvedal a držel na místě. Takhle jsem jel kousek po kousku asi po 10-15 cm. Napatlat a připlácnout. Ani jsem nečekal, až předchozí úsek zaschne. Chytal se opravdu rychle. Vůči posuvům drží dobře.
Kdy nedrží jsou pokusy o odchlípnutí rohu a odlepení tahem nahoru. To se pak pouští docela snadno. Ale zase kolikrát budeš takhle za koleje rvát?
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Mirelon

Příspěvekod Radek(T) » čtv 12 čer, 2014 10:25 am

Jen tak pro zajímavost - kdesi jsem kdysi četl, že se mirelon špatně lepí a mnohem lepší je izoflor nebo starlon. Já jsem v tuším v OBI koupil něco takového http://www.mirelon.com/cz/starlon-3-mm-wp000058.html a nemůžu si stěžovat.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Mirelon

Příspěvekod BohousP » čtv 12 čer, 2014 12:41 pm

Radek(T) píše:Jen tak pro zajímavost - kdesi jsem kdysi četl, že se mirelon špatně lepí a mnohem lepší je izoflor nebo starlon. Já jsem v tuším v OBI koupil něco takového http://www.mirelon.com/cz/starlon-3-mm-wp000058.html a nemůžu si stěžovat.


A sakra ... ! Já tady psal, že lepím Mirelon jako lusk, a on to není Mirelon, ale Starlon. Bohužel, obaly jsem vyhodil, mám už jen nějaké zbytky. Ale je to ono. Navíc, také koupené v OBI. Podle popisu je Starlon extrudovaný polystyrén, tedy je lepitelný běžnými diperzními lepidly. Naopak, rozpustidlová lepidla obsahující aceton, toluen nebo jiné sajrajty, by mu asi celkem změnily fasádu. Takže se omlouvám za zveřejněnou nepravdu. :roll:

Mirelon je z pěnového polyetylénu (viz http://www.mirelon.com/cz/podlozky-pod-podlahy-mirelon-wp000020.html). Polyetylén a polypropylén jsou těžko lepivé materiály. Většinou se dají poznat už na omak - jsou na povrchu hodně hladké, až kluzké. Jako by byly z tvrdého vosku nebo parafinu. Dost často jsou z nich hračky nebo kuchyňské plastové nádoby. Buď se dají tepelně svářet (možná by pomohla i ona známá tavná pistole, ale s ní se víc než špatně dělá rovnoměrná tenká vrstva ... :( ), anebo jsou pro ně určená speciální lepidla - jedná se o lepidla se speciálním samostatným aktivátorem, kterým se nejprve "načne" povrch (např. http://www.super-attak.cz/all-plastik/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=PVC&utm_campaign=Lepidlo).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Mirelon

Příspěvekod Barbucha » čtv 12 čer, 2014 1:17 pm

Ještě že ses přiznal :-D. Máš bobříka za odvahu.
My vodaři víme, že polyetylén je prakticky nelepitelný. Tak už jsem to ani nechtěl nějak komentovat…

Já už v projektech ty obchodní názvy radši nepoužívám, protože se to lidem plete a rvou tam pak něco jinýho, než mám na mysli. Takže Mirelonu zásadně říkám pěněný polyetylén a mám pokoj :-).
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Mirelon

Příspěvekod BohousP » čtv 12 čer, 2014 1:27 pm

Barbucha píše:Ještě že ses přiznal :-D. Máš bobříka za odvahu.
My vodaři víme, že polyetylén je prakticky nelepitelný. Tak už jsem to ani nechtěl nějak komentovat…

Já už v projektech ty obchodní názvy radši nepoužívám, protože se to lidem plete a rvou tam pak něco jinýho, než mám na mysli. Takže Mirelonu zásadně říkám pěněný polyetylén a mám pokoj :-).


Bobříka za odvahu nebo oslí hlavu ... Mě se také zdálo divné, že tu byl zmiňovaný polyetylén a ten můj materiál tak nevypadal ... Také jsem se s ním (edit: s polyetylénem) kdysi dost nadělal v laboratoři.
Naposledy upravil BohousP dne čtv 12 čer, 2014 2:11 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Mirelon

Příspěvekod Ferda » čtv 12 čer, 2014 1:32 pm

BohousP píše:Buď se dají tepelně svářet (možná by pomohla i ona známá tavná pistole, ale s ní se víc než špatně dělá rovnoměrná tenká vrstva ... :( ), anebo jsou pro ně určená speciální lepidla - jedná se o lepidla se speciálním samostatným aktivátorem, kterým se nejprve "načne" povrch (např. http://www.super-attak.cz/all-plastik/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=PVC&utm_campaign=Lepidlo).


Tohle bude fungovat jen na ten polypropylen a i to jen částečně. Kvalitní spoj to nikdy nebude.
Normálně se polypropylen svařuje extrudrem za pomoci přídavného drátu, čili něco jako autogen u oceli.

Na polyethylen (čili lidově igelit)(a mirelon není nic jiného, než čistý pěněný polyethylen) nebude fungovat žádné lepidlo na bázi rozpouštědel. Tahle potvora snáší bez poškození i louhy a kyseliny a lepit lze jen kontaktními lepidly. Takový spoj samozřejmě nikdy mít pevnost nebude. Vyrábí se i se samolepicí vrstvou (je to v podstatě jako isolepa). Jinak je možné koupit i laminovaný a v případě laminace kartonem, papírem, nebo Alobalem lze lepit i příslušnými lepidly. Pak už ovšem nelepíte mirelon, ale pouze laminovanou vrstvu.

EDIT: Vidím, že Barbucha to poněkud jadrněji a jednodušeji osvětlil už přede mnou.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Mirelon

Příspěvekod BohousP » čtv 12 čer, 2014 2:08 pm

Ferda píše:...
Tohle bude fungovat jen na ten polypropylen a i to jen částečně. Kvalitní spoj to nikdy nebude.
Normálně se polypropylen svařuje extrudrem za pomoci přídavného drátu, čili něco jako autogen u oceli.

Na polyethylen (čili lidově igelit)(a mirelon není nic jiného, než čistý pěněný polyethylen) nebude fungovat žádné lepidlo na bázi rozpouštědel. Tahle potvora snáší bez poškození i louhy a kyseliny a lepit lze jen kontaktními lepidly. Takový spoj samozřejmě nikdy mít pevnost nebude. Vyrábí se i se samolepicí vrstvou (je to v podstatě jako isolepa). Jinak je možné koupit i laminovaný a v případě laminace kartonem, papírem, nebo Alobalem lze lepit i příslušnými lepidly. Pak už ovšem nelepíte mirelon, ale pouze laminovanou vrstvu.

EDIT: Vidím, že Barbucha to poněkud jadrněji a jednodušeji osvětlil už přede mnou.


Jen detail - igelit není polyetylén, ale polyvinylchlorid (- http://cs.wikipedia.org/wiki/Igelit, i když i tam uvádí, že se občas tento název používá na plastové fólie obecněji). Máš pravdu, že rozpouštědlové lepidlo na PE nepomůže. Ty specialitky na PE a PP jsou buď na báze modifikovaných kyanoakrylátů, nebo epoxidů, vždy však s aktivátorem, který chemicky načne povrch, resp. změní kohézní síly v materiálu.

Ale závěr pro toto fórum je asi jasný - Mirelon raději nahradit něčím jiným - Starlon, korek, pryž. Problém byl asi v tom, že firma Mirel vyrábí jak Mirelon, tak i Starlon.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Mirelon

Příspěvekod Barbucha » čtv 12 čer, 2014 2:27 pm

Já bych to ještě poněkud dorazil, aby bylo jasno ve všech lidových výrazech. Igelit bylo odjakživa měkčené PVC, už se nepoužívá. To co teď nazýváme igelitovými pytlíky, případně mikrotenem, tak je už jenom zmiňovaný polyetylen. PVC je možné lepit. Nemá smysl zabíhat do plastů na bázi kukuřičných škrobů…

Ale to už je tak trochu mimo, jen pro upřesnění pojmů.

EDIT: tak to vypadá, když člověk po půlhodinovém telefonátu dopíše odstavec :-D. Omlouvám se a jdu zase radši něco dělat.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Mirelon

Příspěvekod BohousP » čtv 12 čer, 2014 3:04 pm

Jó, jó, je to tak ... Teď už toto vlákno můžeme snad i uzavřít, ale o to by měl asi požádat jeho zakladatel.
A ani jsme se nepoprali :mrgreen: .
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Mirelon

Příspěvekod pavel1111ify » stř 27 kvě, 2015 9:00 am

Já lepil dispercolem nejdřív rozetřel a potom na těch koncích jsem to vzal štětcem a drží to dost !! Nožem to neodlepim !
pavel1111ify
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 15 bře, 2015 8:39 pm
Bydliště: Český Brod

Re: Mirelon

Příspěvekod Tomáš » čtv 28 kvě, 2015 10:48 am

A kdyby jste se vybodli na tyhle hrůzný materiály a použili kvalitní gumu.... :mrgreen:
.....tak ušetříte a ještě máte super podklad "lepitelný" čímkoliv

http://www.gumex.cz/elaston-eltec-fs-70 ... 50297.html
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Mirelon

Příspěvekod pavel1111ify » sob 30 kvě, 2015 1:00 pm

no mě stačí mirelon ,lepí se to dobře a drží to :)
pavel1111ify
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 15 bře, 2015 8:39 pm
Bydliště: Český Brod

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků