Ruční stavění výhybek TT?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod Myšpulín » úte 01 lis, 2016 8:04 pm

Až na skutečnost, že to určitě není 1:120, je to parádní. Palec nahoru a pusa dolů.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod fruafru » stř 02 lis, 2016 12:40 pm

Dík.Jestli se ptáš na kolejiště tak to je v eNku 1:160 na TTčko nějak nemám prostor (zatím), jestli se ptáš na měřítko pákového přístroje tak ten ten je přesně navržen aby umožnil manipulaci prstem, samo že by šel zmenšit jen si neumím představit jak asi 4 mm velkou nebo spíš malou pákou budeš manipulovat a přestavovat vyhybky, navíc budou ty páky hodně blízko u sebe, takže nebude možno přestavovat je rukou (prstem). TT čkové vyhybky jdou přestavovat taky, mám to vyzkoušeno a původně to mělo být na kolejiště v TT jenže situace se mění každým okamžikem. Co jsem nezkoušel je H0 a větší rozměry
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod Myšpulín » stř 02 lis, 2016 2:51 pm

Promiň, zapomněl jsem přihodit smajlase. Jasně že jsem myslel pákový přístroj a jasně že menší by to bylo k ničemu. Jak jsem psal, perfektní záměr perfektně a efektně zpracovaný. Ještě jednou napíšu paráda.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod JiriKTT » stř 03 říj, 2018 9:55 pm

Dobrý den,
uvažuji o ručním ovládání výhybek. Stavědlový přístroj se mi líbí. Jaké jsou s ním zkušenosti? Bude lepší použít výhybky Kuehn WR10/WL10 než Tillig EW2? Hádám, že s výhybkami Kuehn by měla být jednodušší konstrukce celého systému, protože je do koncové polohy dotahuje pérko. Zkoušel někdo nad stavědlovým přístrojem od Malé železnice udělat kolejový závěrník?
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod JanoH0e » stř 03 říj, 2018 11:18 pm

Asi tak, nerobím TT, ale také všeobecné zhodnotenie ti napíšem. Je úplne jedno, aké výhybky použiješ. Ja som z výhybiek Peco strunu odstránil, pretože páka ma dostatočný dlhý chod, bowden, struna v ňom, dostatočné pruží. Najväčší problém je doviesť bowden k výhybke. Oblúk nesmie byť s malým polomerom, k bowdenu by mal byť dobrý prístup. Na to treba myslieť už pri plánovaní. Používam na prenos rôzne páky pre RC lietadla, ktoré je potrebné vhodne umiestniť. To všetko je potreba si dopredu dobré premyslieť. Ak sa to dobré nepremyslí, potom je to boj. Taktiež pripojenie k výhybkám môže byť problém, pretože niekedy sa ti môže stať, že síce bowden "dočiahne", chodí ale v inom smere, pretože oblúk zmenil smer bowdenu.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod Myšpulín » čtv 04 říj, 2018 4:19 pm

JanoH0e píše:Asi tak, nerobím TT, ale také všeobecné zhodnotenie ti napíšem. Je úplne jedno, aké výhybky použiješ. Ja som z výhybiek Peco strunu odstránil, pretože páka ma dostatočný dlhý chod, bowden, struna v ňom, dostatočné pruží. Najväčší problém je doviesť bowden k výhybke. Oblúk nesmie byť s malým polomerom, k bowdenu by mal byť dobrý prístup. Na to treba myslieť už pri plánovaní. Používam na prenos rôzne páky pre RC lietadla, ktoré je potrebné vhodne umiestniť. To všetko je potreba si dopredu dobré premyslieť. Ak sa to dobré nepremyslí, potom je to boj. Taktiež pripojenie k výhybkám môže byť problém, pretože niekedy sa ti môže stať, že síce bowden "dočiahne", chodí ale v inom smere, pretože oblúk zmenil smer bowdenu.

Když na to přijde, není bowden vůbec potřeba. Vše se dá řešit táhly, úhlovými pákami. Sníží se tím síla potřebná pro přestavení o odpor bowdenu (který je při dobře zvoleném směru a dobrém namazání sice malý, ale je).
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Ruční stavění výhybek TT?

Příspěvekod JanoH0e » čtv 04 říj, 2018 5:17 pm

Mám ovládanie bowdenom práve preto, že som napasoval ručné ovládanie v podstate do hotového koľajiska. Odpor je minimálny, aj bez mazania. Preto je nutné pred stavbou dokonale si premyslieť vedenie tiahel, bowdenov atď. A vyriešiť uchytenie k výhybke.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků