N-ko kombinace kolejí

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod hank61 » sob 22 bře, 2014 4:01 pm

Asi to nesprávně vyznělo. Děkuji za vysvětlení. Zatím jsem nic neobjednával - naštěstí. To, že jsou na trhu výrobky Fleischmann, jako bývalé Roco a novější Picolo jsem opravdu nevěděl. I když je fakt, že mi ty obloukové výhybky na mašinky cz přišly o dost dražší, něž ty, co jsem uvažoval. Jo člověk se hold učí celý život....
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 22 bře, 2014 4:18 pm

Aha,já už myslel,že nepíšu správně česky a zatím špatně čtu. :D Četl jsem Tvůj příspěvek na mobilu a nějak jsem přehlédl slůvko uvažovat. :)Hele,pravda je taková,že je dobré vše 2 x rozmyslet. Můžeš si přečíst tohle vlákno,kde se kolejivo N probíralo. viewtopic.php?f=17&t=2067&hilit=jak%C3%A9+kolejivo+pro+N
Potom se podívat na ceny jednotlivých položek,zvážit zda se Ti bude chtít zaštěrkovávat výhybky Peco a v neposlední řadě,jakým způsobem budeš veklse přestavovat.Nemusí se to dělat pomocí přestavníků,ale také pomocí serva nebo elektromotoru.U Fleischmanna je to jasné,tam je pouze přestavník,druhou variantu použít nelze.Svého času s tím experimentoval fulda,ale jak to dopadlo netuším,mám ten dojem,že nakonec začal stavět s Peca.
Jednoduše řečeno,Peco je pro nimraly,kteří rádi štěrkují a umí to.Rádi pájí,ovládají příslušenství digitálně a vůbec jsou to tak trošku mágové přes elektroniku. :D Pro nás obyčejné spotřebitele je proto ideální Fleischmann,žádné štěrkování,žádné napájení srdcovky atd. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod Beda » sob 22 bře, 2014 7:48 pm

Mimochodem ta obloukova vyhybka s vodivou srdcovkou stala
na masinkach jeste koncem roku 660,- a ted přes 800,- BEZ prestavniku.
Je to popravde na zvazeni, kolejivo to je jak Mira pise spickove, ale ted se mi nezda dobra doba na nakup noveho.

Prave sme vytvorili 5ks drzaku na servo a naistalovali je na segment, vcetne doprogramovani dorazu pro serva.
5 vyhybek cca 4 hodiny prace ( vyrezat drzak serva z plast uhelniku, smontovat, struna, seridit a nastavit dekoder).
Vyhybky PECO ST5/6 .. 260,- ST395/6 .. 270,- (Litomysky.cz).
Servo cca 80,- , 4-nasobny servo dekoder cca 350,-
Na jednu vyhybku - 260+80+90= 430 za vše + cca hodina prace (na kus).
Fleischmann - dneska nove okolo 1200,- ale zase pravda montaz 5 min a zadne serizovani a pojede to věčne...

Koukl bych na ten Ebay, jak Mira pise a kdyby tam bylo neco vyhodne a popsanym zpusobem resene postovne,
tak bych to jeste nezavrhoval, ona ta pracnost se nezda...
N, DCC, NANOX V 3.6, DIGI CZ: Gen LI 101, FBO, Vratná smyčka CZ-030,
ROCRAIL na RaspberryPi...
Beda
 
Příspěvky: 144
Registrován: úte 22 lis, 2011 5:12 pm
Bydliště: Praha 8

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 22 bře, 2014 9:01 pm

Určitě bych pátral na eBay i když občas se něco může něco objevit na modelbazaru.Tam bych ovšem bez osobního kontaktu nebo prověření do obchodu nešel.Taky jsem pár nových kousků koupil za dobré peníze v obchodě v Německu,ale to máme výhodu jen my ze Sudet. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod Rocky_MK » ned 23 bře, 2014 11:52 am

Beda píše:Jasně že je Fleischmann urcite dobra volba, ale ty ceny vubec nizke nejsou:

http://www.masinky.cz/produkt/5346-N-Vy ... /index.htm

http://www.ebay.de/itm/Fleischmann-Glei ... 5403b66ecb

a je to BEZ prestavniku a ten zase:

http://www.masinky.cz/produkt/5317-N-Pr ... /index.htm

Jedine mit kliku na bazaru, ebay...

Ne, že bych chtěl dělat chytrého, v oblasti železničního modelářství jsem začátečník, ale nedá mi to se nezeptat...proč kupovat přestavníky za 440Kč, když se dají výhybky přestavovat servy, která stojí zlomek ceny přestavníku...?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 23 bře, 2014 5:06 pm

Odpověď je jednoduchá, výhybky Fleischmann servem nepřestavíš,tedy aspoň si to myslím.Jak jsem uvedl výše,tak svého času s tím experimentoval Fulda,ale ten se k tomu nevyjádřil.Druhou věcí je spolehlivost přestavníku,ta se zase pro změnu nedá v žádném případě srovnat s životností serva.Respektive zcela jistě bude více jak 8 x vyšší než 8 vyšší cena přestavníku proti servu.Navíc k přestavníku nepotřebuji nutně žádné dekodéry,stačí tlačítka za pár kaček. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod fulda » ned 23 bře, 2014 6:32 pm

Děláš si legraci?
Pokud jsou tady na fóru nějaké fotky výhybky se servem, tak je to eNkovej Fleischmann. V mojem kolejišti fungujou naprosto spolehlivě už několik let.
TADY je na to celé téma.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 24 bře, 2014 5:40 am

Promiň ó veliký mágu,že jsem přehlédl Tvé veledílo :D asi to bude tím měřítkem. :lol: To si jako myslíš,že sleduji všechny příspěvky nebo jak?Já si pouze vybavuji,že jsi to někde řešil zejména v souvislosti s tím,zda to vůbec půjde vzhledem k tomu,že má Fleischmann ve veksli vlastní mechanismus.Takže jak vidno funguje,byť mi tam chybí nějaké fotky jak to vypadá po zaštěrkování.No a teď pár technických poznámek,které jistě rád uslyšíš. :D Tvůj příspěvek je datován 9.10.2012,takže se několik let používání smrsklo na 1 1/2 roku neboli 18 měsíců.1 servo jak sám píšeš přijde na 70 kaček,k tomu potřebuji dekodér z DIGI-CZ za 350 kč,takže pokud platí,že jedním tímto dekodérem mohu ovládat 4 serva,tak mě "pohon" 4 vekslí vyjde na cca 630 Kč,tedy pohon jedné na cca 160 Kč. :wink: No sláva,řekne si človíček,který počítá každou kačku a hledá levnou náhradu za "drahé" přestavníky,které se ovšem dají pořídit na eBay za 8 jurošů,čiže za 220 Kč.za Jenže každé řešení má své ale.Takže já bych všem,doporučil nejdříve si přečíst Tebou zmiňovaná vlákna o ovládání serv jak v digitálu tak i v analogu.
viewtopic.php?f=10&t=6986 viewtopic.php?f=7&t=3954 V prvním případě je to pojednání o 24 stranách,ve druhém o deseti a teprve pak se rozhodnout,co vlastně k pohonu použít a hlavně zvážit,zda mi skutečně stojí úspora 60 Kč na jedné veksli za ty radosti s tím spojené. :D Těmi radostmi myslím zejména bastlení úchytů, štelování serva,programování dekodérů a další bohulibé činnosti,které sežerou hromadu času než se vůbec povede veksli přehodit požadovaným směrem. :lol: To nemyslím vůbec nijak zle,ale tohle řešení je jak sám píšeš ve svém posledním příspěvku pouze pro někoho,kdo je vybaven patřičnými znalostmi z oboru elektrotechniky,programování atd.Pro nás blbouny,je ideální výrobek přestavník,2 tlačítka a pár diod. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod Franky » pon 26 led, 2015 6:13 pm

Ví někdo, jestli se dá přestavník Fleischmann otočit pod úroven kolejí i u té řady kolejí bez podloží? Koukal jsem na to a mám pocit že ne. Tak jestli s tím někdo nemá zkušenost...
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod jirkan » pon 26 led, 2015 6:49 pm

V dávných dobách, kdy se to ještě jmenovalo ROCO, jsem to dělal. Znamená to ale, že kromě přestavníku je třeba otočit i ten přestavovací pražec, a to je trochu problém. Jednak asi nejlepší je vyměnit kus z pravé výhybky za kus z levé (a naopak), horší je, že je při tom třeba odehnout dva "zobáčky", které jsou součástí jazyků a drží to pohromadě. A ty opakované ohýbáni nemají rády, takže se to musí s citem. A pokud to povolí, nezbývá než připájet nějakou nahrážku. Ale při troše cviku to nakonec jde celkem od ruky, a hlavně to funguje. Jen je třeba při štěrkování opatrnost a chránit spodek (teď už vlastně vršek) přestavníku třeba papírovou páskou.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod Franky » pon 26 led, 2015 8:09 pm

Mě jde o to, že bych chtěl koleje štěrkovat. Fleischmann s podložím není úplně ideální pokud jde o detail ( u zimního kolejiště je mi to jedno, to bude pod sněhem). Ještě mě napadá zkombinovat výhybky s podložím a s kolejemi bez a ty úseky si doštěrkovat ručně. Výhoda je v tom, že nemusím složitě zasypávat vyhybky a nevýhoda v tom, že se nemusí barva štěrku trefit. I když FLM nabízí ke kolejivu profi přímo stěrk (otázka je jak to spolu barevně sedí)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod milan ferdián » pon 26 led, 2015 8:44 pm

Franky,ty máš jednu výhodu.Pracuješ se zimní tématikou.Když je hodně sněhu,závěje,tak jako laická veřejnost vidíme vést krajinou dva stříbrné hady.Trochu se omete ve stanici okolo výhybkových jazyků a máš to.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod fulda » pon 26 led, 2015 8:50 pm

A co dát nějakej přestavník, kterej se dává zespoda a prostrčit ho drátkem skrz dírku v tom pražci? (já tak prostrkoval strunu od serva a v pohodě) Pak všechny ty úchytky prostě opižláš nožem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod Franky » stř 28 led, 2015 3:36 pm

Milan: já vím, ale už myslím na budoucnost na dobu "po zimě" :) velký kolejiště bude už bez sněhu
Fulda: pokud jde o přestavníky, tak jsem taková pohodlná konzerva, takže serva na vyhybky ne

asi si zkusím nějaký cvičný kousek s kombinací podloží (vyhybka) a bez podloží (normální kolej) a uvidí se
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: N-ko kombinace kolejí

Příspěvekod fulda » stř 28 led, 2015 3:47 pm

Franky píše:Fulda: pokud jde o přestavníky, tak jsem taková pohodlná konzerva, takže serva na vyhybky ne

Jen bych poznamenal, že nejsou jen serva, ale třeba PECO přestavníky, nebo motůrek od MTB, nebo želva....
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků