Roco geoLine

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Roco geoLine

Příspěvekod jirie123 » čtv 06 pro, 2012 12:55 pm

Rád bych postavil jen maličký okruh pro kluka. Jak mám upevnit kolejivo na plát dřevotřísky. Nikde jsem nenašel žádný manuál. Tavná pistole mi připadá jako barbarské, zoufalé a těžko demontovatelné řešení.
Díky.
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod D » čtv 06 pro, 2012 1:43 pm

jirie123
Podle návodu mají tvoje koleje stejné výstupky pro vruty nebo hřebíčky, jako koleje s podložím TT Tillig. V jejich návodu je způsob upevnění popsán takto: Navrtat skrz dírku a shora přišroubovat k podložce. Ovšem netuším, jak bude takový tenký vrut držet v dřevotřísce, možná by bylo vhodné ji na povrchu nějak zpevnit.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 pro, 2012 1:44 pm

jirie123 píše:Rád bych postavil jen maličký okruh pro kluka. Jak mám upevnit kolejivo na plát dřevotřísky. Nikde jsem nenašel žádný manuál. Tavná pistole mi připadá jako barbarské, zoufalé a těžko demontovatelné řešení.
Díky.


Tak moment:
1) bud si to postavíte napevno. Pak nevidím důvod proč to nelepit (já použil tekutý hřebíky)
2) budete si to na dřevotřísce stavět pořád znovu, když si budete chtít hrát.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirie123 » čtv 06 pro, 2012 2:54 pm

Díky za reakce.

Taky mě docela zmátly ty černé gumové čudlíky.

Pro doplnění:
Pokud někdy půjdu (jakože bych chtěl) do většího kolejiště, tak rozhodně cestou flexi kolejiva.

GeoLINE bych asi obětoval.
Momentálně máme jen něco starého PIKO na koberci a to je neustále masakrováno nepozornými chodci a vagony pak vykolejují a malý zuří.
Ty tekuté hřebíky se mi zdají esteticky přijatelné. Dřevotřísku budu muset asi stejně nějak penetrovat pro lepší soudržnost povrchu.
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 pro, 2012 4:39 pm

jirie123 píše:Díky za reakce.

Taky mě docela zmátly ty černé gumové čudlíky.

Pro doplnění:
Pokud někdy půjdu (jakože bych chtěl) do většího kolejiště, tak rozhodně cestou flexi kolejiva.

GeoLINE bych asi obětoval.
Momentálně máme jen něco starého PIKO na koberci a to je neustále masakrováno nepozornými chodci a vagony pak vykolejují a malý zuří.
Ty tekuté hřebíky se mi zdají esteticky přijatelné. Dřevotřísku budu muset asi stejně nějak penetrovat pro lepší soudržnost povrchu.


No já mám sice koleje Tillig TT ,ale řekl bych, že to je stejný. Obkreslil jsem si kolej na podklad (v mém případě polystyren) udělal přiměřený nános lepidla a připlácl kolej. Tekuté hřebíky se mi nejvíc osvědčily Den Braven Mamut Glue (zlatá kartuš). Na polystyrenu to po 24h drží opravdu skvěle. Zkoušel jsem tu kolej experimentálně utrhnout a šlo to i s kusem polystyrenu. Takže z dřevotřísky (bez jakékoliv úpravy) to už nesundáš bez zničení koleje. To jsem si víc než jist. Pokud budete časem víc lepit použij dřevotřísku impregnovanou. (zelená barva tuším, že se používají na podlahy, mají péro.) Kupoval jsem ji v Bauhasu, nebyla drahá a rovnou ti ji i naformátujou. Určitě vezmi tloušťku 18
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirkan » čtv 06 pro, 2012 4:40 pm

Já bych to lepil nějakým bílým lepidlem na dřevo (Herkules, Ponal a pod.) mírně naředěným a možná s kapkou jaru. Drží to obstojně a v případě potřeby to celkem bez větší destrukce povolí. Popřípadě bych celou operaci spojil se zaštěrkováním prostor mezi kolejemi nebo se zatravněním, a připevnění kolejí se tím vyřídí jaksi samo.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 pro, 2012 5:28 pm

jirkan píše:Já bych to lepil nějakým bílým lepidlem na dřevo (Herkules, Ponal a pod.) mírně naředěným a možná s kapkou jaru. Drží to obstojně a v případě potřeby to celkem bez větší destrukce povolí. Popřípadě bych celou operaci spojil se zaštěrkováním prostor mezi kolejemi nebo se zatravněním, a připevnění kolejí se tím vyřídí jaksi samo.


Jirko bavíme se ovšem o tomto typu kolejiva
http://www.roco.cc/fileadmin/downloads/ ... 207_en.pdf

Pokud máš nějakej typ na zaštěrkování tohoto typu kolejí sem s ním, mě by to moc zajímalo
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirkan » čtv 06 pro, 2012 6:02 pm

Typ kolejiva jsem pochopil. Jednoduchá cesta je pouze nějakým jemným štěrkem zaplnit prostor mezi kolejemi (tedy pokud tam bude něco jako malá stanice a pod.). Protože v reálu v takovém případě bývá zaštěrkováno na úroveň kolejí, je dopré prostor mezi kolejemi něčím vhodně vysokým zaplnit - např. deskový polystyrén tl. cca 5mm, nějaké měké dřevo, třeba balza, a pod. Jako první pokus o zrealističtění GeoLinu to stačí. Dále je možné zaštěrkovat i boky podloží, aby to nevypadalo tak plastově, popř. trochu zasáhnout barvou.
Jako štěrk lze použít cokoliv co je na trhu, pro štěrkování mezi kolejemi raději něco jemnějšího, např. štěrk N od Fleischmanna.
Žádný zázrak se tím asi udělat nedá, ale zas to nevypadá tak špatně, hlavně že není třeba (pro začátek) bojovat mezi pražci a na výhybkách. A jde to rychle od ruky.
No a trávu nejlépe elektrostaticky, funguje ale i malá plastová flaštička, odkud se tráva "vyfukuje" mačkáním nebo třesením :D (NOCH).
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 pro, 2012 9:38 pm

jirkan píše:Typ kolejiva jsem pochopil. Jednoduchá cesta je pouze nějakým jemným štěrkem zaplnit prostor mezi kolejemi (tedy pokud tam bude něco jako malá stanice a pod.). Protože v reálu v takovém případě bývá zaštěrkováno na úroveň kolejí, je dopré prostor mezi kolejemi něčím vhodně vysokým zaplnit - např. deskový polystyrén tl. cca 5mm, nějaké měké dřevo, třeba balza, a pod. Jako první pokus o zrealističtění GeoLinu to stačí. Dále je možné zaštěrkovat i boky podloží, aby to nevypadalo tak plastově, popř. trochu zasáhnout barvou.
Jako štěrk lze použít cokoliv co je na trhu, pro štěrkování mezi kolejemi raději něco jemnějšího, např. štěrk N od Fleischmanna.
Žádný zázrak se tím asi udělat nedá, ale zas to nevypadá tak špatně, hlavně že není třeba (pro začátek) bojovat mezi pražci a na výhybkách. A jde to rychle od ruky.
No a trávu nejlépe elektrostaticky, funguje ale i malá plastová flaštička, odkud se tráva "vyfukuje" mačkáním nebo třesením :D (NOCH).


Takhle to vypadá v TT
http://tauvec.rajce.idnes.cz/TT_geoline#PC060001.jpg
Pražce skoro splývají s podložím. max. 0,5mm schodek.
včil poraď :lol: :lol: , já už si s tím lámu hlavu dlouho. Bavme se o širé trati
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirkan » čtv 06 pro, 2012 11:17 pm

Na širé trati je u těhle kolejí hlavní problém nepřirozené strmý bok štěrkového lože. Takže by mělo stačit opatrně z boku dosypat a vytvarovat reálněji - ve spodní části to rozšířit, nahoru do vytracena. No a pak zakápnout tou směsí ponal - voda - jar. Tím navc zmizí i tvarová jednotvárnost plastu. Nakonec je možné to trochu patinovat, aby se rozbila i ta jednotvárná šeď.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Roco geoLine

Příspěvekod pekl024 » pát 07 pro, 2012 7:55 am

jirkan píše:Na širé trati je u těhle kolejí hlavní problém nepřirozené strmý bok štěrkového lože. Takže by mělo stačit opatrně z boku dosypat a vytvarovat reálněji - ve spodní části to rozšířit, nahoru do vytracena. No a pak zakápnout tou směsí ponal - voda - jar. Tím navc zmizí i tvarová jednotvárnost plastu. Nakonec je možné to trochu patinovat, aby se rozbila i ta jednotvárná šeď.


Určitě by to šlo, použil jsem je v test kolejišti v nádraží a trocha patiny to určitě spraví.

Obrázek
Naposledy upravil pekl024 dne pát 07 pro, 2012 7:07 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Roco geoLine

Příspěvekod workous » pát 07 pro, 2012 2:36 pm

Ahoj jen se přidám stavím celé kolejiště z Roco Geoline a jak píše kolega trochu štěrku a je to :)
Přílohy
ROco geiline.jpg
ROco geiline.jpg (88.6 KiB) Zobrazeno 13788 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirkan » pát 07 pro, 2012 6:42 pm

Holt když se to umí, tak je to brnkačka....... :D .
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Roco geoLine

Příspěvekod workous » sob 08 pro, 2012 6:50 pm

No bnrkačka to není nejhorší je zaštěrkovat výhybky, aby byly funkční - místa je tam opravdu málo :) a na fotu to ještě není hotové je to polotovar
Přílohy
sterk.jpg
sterk.jpg (115.52 KiB) Zobrazeno 13652 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Lubomír Dudek » ned 09 pro, 2012 8:40 am

Velice povedená práce a důkaz,že i se zdánlivě hračkového kolejiva se vlastnim přičiněnim dá vytvořit hodně povedené dílo. Palec nahoru Workhous
Přeběhlík k N scale II epocha druhá válka DRG/DRB
Uživatelský avatar
Lubomír Dudek
 
Příspěvky: 290
Registrován: sob 29 pro, 2007 6:53 pm
Bydliště: Habartov,Žatec,Karlovy vary

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků