Roco geoLine

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Roco geoLine

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 02 led, 2016 11:28 am

Rovnou bych vyměnil ten kabel za nějaký pružnější a pletený,to co tam jde z výroby je na prd. :twisted: Je to pár vláken a dost tvrdých,měl jsem to samé na malém trafu od flajše z letitého starsetu.Já se tím nepáral a zahodil to do popelnice. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Myšpulín » sob 02 led, 2016 3:08 pm

Než vezmeš kotouček, můžeš vzít starý nůž a pokusit se tím o rozdělání. Ne vždy to však jde. Nůž se nezasouvá do spáry kolmo ke stěně, ale šikmo. Směr je nutné zjistit. Někdy je přesahující vnitřní rámeček na spodním dílu, jindy na horním. Vyhýbáš tím nožem vlastně jednu bočnici ven a druhou dovnitř a tím se trhá případné lepidlo nebo vycvakávají zámky. Pak si zničenou hranu přebrus.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirie123 » ned 03 led, 2016 7:33 pm

Tak .... dokonáno jest.
Opatrně, jako zručný neurochirurg jsem rozřízl kryt. Další velmi nepříjemné překvapení skýtal pohled do útrob. Deska je přilepená jakýmsi bílým sajrajtem k jedné polovině krytu, takže nějaké zkracování s opětovným připájením na PCB bylo nemožné. Nakonec jsem jen odřízl kousek pseudoplastu, který obepíná kablík před vstupem do krrytu, a pak oba odizolované konce jednoduše znovu připájel nasunul dvě vrstvy bužírky a pro jistotu omotal stříbřitou páskou.
Estét by asi zvracel, ale já si oddechl, protože to zkrátka zase FUNGUJE :lol:
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod fulda » pon 04 led, 2016 8:45 am

Škoda, že jsi neudělal fotky.
To lepidlo bývá silikon a nebo "teplé" lepidlo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod tom301 » úte 05 led, 2016 8:33 pm

Lze vyhybky Roco GEOLINE běžně ovládat ručně i po elektrifikaci, aniž by se tím poškozoval el. přestvavník ? Díky.
tom301
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05 led, 2016 2:52 pm

Re: Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod workous » úte 05 led, 2016 9:45 pm

Jde to bez problémů
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod fulda » stř 06 led, 2016 8:41 am

Jen jedna drobnost, pokud je v nich originál dekodér 61196, tak ten při ručním přehazování občas přejde do nastavovacího režimu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod tom301 » stř 06 led, 2016 10:53 am

a) Ano dotaz směřoval k vyhybce orig. digitalizované. Co to znamená, že přejde do nastavovacího režimu ? Že se nastaví sama zpátky do polohy, jak byla naposledy nastavena přes dekodér..?

b) Ještě proč se ptám: Ke "kobercovému" digi start setu pro malého kluka chci dokoupit nějaké kolejivo. Rozšiřující set H0 geoline s druhým oválem vyjde cenově zhruba nastejno ve verzi ruční (61102+61103) i digitalizované (51250), resp. digitalizovaný je tedy mnohem výhodnější - oproti kusovému součtu je mnohem větší sleva.
Je ale nemyslitelné, že by teď kluk lovil digi ovládání 4-5 výhybek v multimaus ovladači, musí mít možnost je jednoduše ovládat ručně. Na druhé straně, za rok nebo dva budeme třeba chtít povýšit kobercovku na něco vážnějšího, ovládat vše softwarem a připravená digitalizace, de facto "zdarma", se bude hodit - pokud ovšem do té doby se el. přestavníky nezlikvidují ručním ovládáním...

c) a doplňující dotaz - existuje nějaký ovládací prvek zapojitelný do ROCO centrály jako slave, uživatelsky přívětivější pro ovládání vyhybek - např. s přímými přepínači ?

Předem díky za pochopení - toto je můj modelářský comeback po 30 letech :-)
tom301
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05 led, 2016 2:52 pm

Re: Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod MkTT » stř 06 led, 2016 11:17 am

tom301 píše:
c) a doplňující dotaz - existuje nějaký ovládací prvek zapojitelný do ROCO centrály jako slave, uživatelsky přívětivější pro ovládání vyhybek - např. s přímými přepínači ?


Existuje například tohle: http://www.digi-cz.info/jednoduchy-ovla ... lusenstvi/. Vyvinul to fulda.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod fulda » stř 06 led, 2016 12:39 pm

tom301 píše:a) Ano dotaz směřoval k vyhybce orig. digitalizované. Co to znamená, že přejde do nastavovacího režimu ? Že se nastaví sama zpátky do polohy, jak byla naposledy nastavena přes dekodér..?

Nastavovací režim (opis z návodu):
- pro uvedení do nastavovacího režimu několikrát ručně přehoďte výhybku
- výhybka signalizuje uvedení do nastavovacího režimu tak, že sama několikrát přehodí ...

(a to je IMHO ten problém, výhybka sama několikrát přecvakne)

tom301 píše:b) Ještě proč se ptám: Ke "kobercovému" digi start setu pro malého kluka chci dokoupit nějaké kolejivo. Rozšiřující set H0 geoline s druhým oválem vyjde cenově zhruba nastejno ve verzi ruční (61102+61103) i digitalizované (51250)

... v tom případě ber digitál, dekodér je na jednom šroubku, tak ho třeba vyndáš a je to.
Nebo ti dokonce mohu za pivo "prodat" ruční přestavníky.

tom301 píše:c) a doplňující dotaz - existuje nějaký ovládací prvek zapojitelný do ROCO centrály jako slave, uživatelsky přívětivější pro ovládání vyhybek - např. s přímými přepínači ?

Ano, stačí sledovat články o vláčkaření mojí dcery tady na fóru, nebo moje stránky a potažmo DIGI-CZ.
Jak už napsal MkTT, tak třeba TOHLE je dobré pro děti, protože je to barevné a hravé (připojí se to do Roco kostky do konektoru slave) a nebo třeba TOHLE, pokud si chce víc hrát tatínek a udělat si nějakou vlastní krabičku, nebo panýlek nebo tak něco.

Mimochodem - TADY je celé vlákno o geoline.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ruční ovládáni elektrifikované vyhybky GEOLINE?

Příspěvekod workous » stř 06 led, 2016 1:33 pm

fulda píše:Jen jedna drobnost, pokud je v nich originál dekodér 61196, tak ten při ručním přehazování občas přejde do nastavovacího režimu.

To jsem nevěděl nepoužívám uvedené dekodéry...tak sorry za zmatky :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod jirie123 » čtv 07 led, 2016 9:45 pm

fulda píše:Škoda, že jsi neudělal fotky.
To lepidlo bývá silikon a nebo "teplé" lepidlo.

Fotky jsem udělal a příležitostně zveřejním jako memento :evil:
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Miloš Pavlát » čtv 07 led, 2016 9:49 pm

Ahoj,
další cestou, pokud již chlapec vlastní tablet nebo smartfon, může být centrála z21 (resp. Z21 dražší). Bývají také součástí DIGI start setu ROCO. Pokaždé si postavíte jinou kobercovou sestavu, kterou vyfotíte již zmíněným tabletem připojeným přes WiFi router, který je v setu s centrálou. Do fotografie v tabletu na příslušné místo vložíš symbol výhybky. Takto graficky upravené výhybky v tabletu jsou schopni ovládat děti již od cca 3 let. Podporovány jsou pouze Apple a Android. Pro WinTab a WinPhone to dle vyjádření Roco (dotaz poslán v roce 2013) dělat nebudou.
Ahoj Miloš
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Roco geoLine

Příspěvekod JendaTT » čtv 07 led, 2016 10:01 pm

Přesně takto to s klukama doma provozujeme - centrála z21 + dva tablety a dva smartphone - a je to naprosto super, každý z kluků si jezdí s lokomotivou jakou chce, přehazuje si výhybky jak potřebuje a hlavně, nejsou omezení žádným kabelem, takže si k vláčkům na koberci lehnou kde chtějí a z tabletu si vše ovládají jak potřebují a jezdí a jezdí... :D
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Roco geoLine

Příspěvekod Stanin » ned 10 led, 2016 5:58 pm

Miloš Pavlát píše:Podporovány jsou pouze Apple a Android. Pro WinTab a WinPhone to dle vyjádření Roco (dotaz poslán v roce 2013) dělat nebudou.
Ahoj Miloš

OT: Snad s příchodem Windows 10 změní názor. Jinak tabletů s Windows je taky dost. Do budoucna to vypadá jako dobrá hračka, hlavně v kombinaci s loko, která má v kabině kameru. Doufám, že mě nezačne mrzet přechod od Apple k MS kvůli tomuhle :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků