Stavba z kartonu (podloží)

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Lasoft » pát 07 zář, 2012 6:01 pm

Lidičky mám dotaz. Má tu někdo zkušenosti kromě Shimiho se stavbou podkladu a celého kolejiště z kartomu. Jde mi o to zda je nutné ještě na karton dávat něco co by tlumilo hluk. Nebo to karton dělá sám. Mám nějakej miralon ale nevím jestli to má smysl. Nebo to dát jen na viditelné části a použít miralon jako násep. :?: U Shimiho to nezjistím neb použil koleje přímo s náspem a další lidi neznám :?
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Tomáš » sob 08 zář, 2012 10:15 am

Bohužel nějak nerozumím tvoji otázce a tak se pokusím odpovědět obecně.
"Podklad celého kolejiště" to je co?.Kolejiště je tvořeno z rámu a pak nějaké výplně.Není mi jasno,jak by jsi chtěl dělat celé kolejiště z kartonu.?
Pod koleje se dávají různé typy podložek.Jednak to může být korek,dál se používají různé pěnovky typu karimatka,mirelon.Pokud mám rám tvořen ze dřeva,často se stává,že projíždějící soupravy rezonují a vydávají hluk.Trochu se tomu pomůže,pokud se nástavba rámu udělá z polystyrenů.Zmíněné podložky pod koleje pomůžou proti hluku,jen do doby,než koleje zaštěrkuješ.Zaštěrkováním vznikne opět slušný rezonátor a podložka to moc neutlumí.Já vhodnou podložku využímám spíš jako násep pod koleje.(karimatka,pěnovka pod sádrokartonářské profily).
Po několika pokusech se nejvíc přikláním k používání polystyrénu a překližky v kombinaci se sádrou a kuchyňskými útěrkami.Nejlevnější a nejefektivnější řešení.Viz třeba Houmr.

PS.pokud líp definuješ dotaz,bude se líp odpovídat
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod radekkrupka » sob 08 zář, 2012 11:28 am

Jestli chceš stavět kolejiště (myslím tím "rám") z kartonu, tak to zvaž. Vím, že Shimi to tak má, ale je spíše výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Orientoval bych se spíš na tužší a trvanlivější materiály...

Miralon pod koleje klidně dej, nic tím nezkazíš, pouze ho musíš dobře přilepit k podkladu. Můžeš tím i vytvořit tvar štěrkového lože a ušetříš tak na štěrku...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod workous » sob 08 zář, 2012 12:15 pm

Ahoj stavěl jsem také kolejiště na dřevěném rámu a vše ostatní bylo z kartonu. Práce je s ním dobrá v podstatě nůžky skalpel a dobré lepidlo.Teď stavím na rámu a začal jsem používat polystyrén a je to nesrovnatelné nemusíš čekat až to proshne je to pevnější atd. Až budu dělat krajinu nemusím s bát když namáčíš podloží jestli se to propadne atd - další věc je pořádně vše zatížit jinak po zaschnutí se ti to zkroutí. Sám uvidím jaký to bude rozdíl. Ještě něco pokud jsem něco zalil naředeným herkulem vše bezvadně ztvrdlo a drželo to zas jo pak stačilo namočit a za 10 minut vše povolí :). Oba materiály maji něco do sebe vůbec nevylučuji, že také použiju na vrch někde karton. To jsou moje zkušenosti.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod mizl » sob 08 zář, 2012 1:18 pm

Tomáš asi myslel toto s tím podložím http://kolejistett.webnode.cz/stavba-ko ... /stavba-1/ .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Lasoft » sob 08 zář, 2012 5:46 pm

Opravdu jsem nemyslel rám ( je ze dřeva) z kartonu, ale podloží pod koleje jak to dělá Shimi na svém kolejišti Je to lehký. Sice pracný a čekám ale lehoučký a karton mám tak proč to nezkusit.. A jde mi o to zda s tím má někdo zkušenost a je potřeba ještě tam dát něco na odhlučnění typu korek či miralon. Omlouvám se za blbou specifikaci původní otázky. Rám už mám a pokládám karton do míst kudy vedou koleje ale opravdu nevím zda tam dát ještě něco dalšího na odhlučnění či ne. U Shimiho se ničeho nedopátrám, protože má koleje i s podložím :? . Myslel jsem jestli to tu někdo taky netvoří z kartonu.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod kecu.p » čtv 06 pro, 2012 2:56 pm

Z vlastní zkušenosti, kdy jsem stavěl kolejiště ve velikosti TT, tak bych karton už nikdy nepoužil jako podklad pro svršek. Problém je v tom, že karton není pevný a bude mít tendenci se kroutit. Když jsem studoval střední školu, tak jsem jej použil, protože rodiče neměli finance mi ještě platit materiál na to kolejiště. Vydrželo to rok, dva ... a potom se to začalo kroutit. Zejména rozdílem teplot.
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 06 pro, 2012 3:55 pm

radekkrupka píše:Jestli chceš stavět kolejiště (myslím tím "rám") z kartonu, tak to zvaž. Vím, že Shimi to tak má,


Shimi má klasický rám z překližky a na něm teprve kartón.
http://shimiland.info/Terra_01.html
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 pro, 2012 4:44 pm

Já bych měl z kartónu strach. Pokud něco obyč, tak raději obyčejný sololit.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Lasoft » čtv 06 pro, 2012 4:56 pm

No já se právě inspiroval Shimiho stránkama a stavím to stejně jako on. Zatím mám teda jen rám a podklad z kartonu pod skrytý nádraží a smyčku. Dávám dvě vrstvy naplocho a zatím i když to tam bylo přes zimu a netopí se tam tak je naprosto klídek a nic se nekroutí.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod carodej » úte 11 pro, 2012 6:34 am

Karton pokud nemá uzavřený povrch je problem. časem nasává vzdušnou vlhkost (i když ho natřeš) a rozpadá se. Pokud to nechceš provozovat rok a pak zahodit, tak bych se do toho nepouštěl, a radši použil pevný rám a do něho pevný podlahový polystyren - tam ta stabilita bude o hodně lepší. A na odhlučnění 30mm pěnovou pásku pod sádrokartonnové konstrukce. Je levnější než korek, lépe se shání a dobře se s ní pracuje.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Jarda » úte 11 pro, 2012 2:06 pm

V současnosti stavím malé kolejiště v měřítku H0 (1,2x2,4m) a jako materiál jsem použil „speciální“ karton. Jedná se o desky LightBoard firmy Antalis. Jedná se o voštinové desky, určené do interiéru, které mají, co se týče hmotnosti a opracování vlastnosti kartonu, ovšem jsou impregnované a výrazně pevnější.
Ukázky a rozestavěné kolejiště s tohoto materiálu je možné vidět u nás v klubu SŽM Pečky, kde vám rádi ukážeme, jak se s tímto materiálem pracuje. :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod chameleon » úte 11 pro, 2012 2:26 pm

Jarda píše:V současnosti stavím malé kolejiště v měřítku H0 (1,2x2,4m) a jako materiál jsem použil „speciální“ karton. Jedná se o desky LightBoard firmy Antalis. Jedná se o voštinové desky, určené do interiéru, které mají, co se týče hmotnosti a opracování vlastnosti kartonu, ovšem jsou impregnované a výrazně pevnější.
Ukázky a rozestavěné kolejiště s tohoto materiálu je možné vidět u nás v klubu SŽM Pečky, kde vám rádi ukážeme, jak se s tímto materiálem pracuje. :lol: :lol:

Ano, tyto desky jsou teď ve výstavnictví a reklamně (hlavně stojanech) hit - mrkněte sem na obrázky, co se z toho dá všechno postavit - viz xanita xboard zde
Ale stejně, i když to je to možná zajímavé, já bych si to do kolejiště nedal...ta překližka má něco do sebe :wink:

dokonce z toho vyrobili v Izraeli kolo.. :shock: kolo z papíru...to bych taky v čechách nechtěl :lol:
Přílohy
kolo.jpg
kolo z Xanita X-BOARD, (c) www.swistar.cz
kolo.jpg (49.89 KiB) Zobrazeno 11450 krát
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod carodej » stř 12 pro, 2012 5:09 am

No ... kouknul jsem se na cenu ( http://www.swistar.cz/kategorie/desky/x-boardy/ ) a nemyslím si že by to bylo až tak výrazně levnější než překližka ( http://www.topdrevo.cz/?98,preklizka-tr ... 00x1250-mm) )... :D
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Stavba z kartonu (podloží)

Příspěvekod Jarda » stř 12 pro, 2012 8:17 am

Cena za materiál je srovnatelná s truhlářskou překližkou, to je fakt. Ale na rozdíl od překližky je výrazně lehčí. Také opracování je snadné a na rozdíl od překližky je možné provádět doma v obýváku. Já pro práci používám de facto jen kovové pravítko, odlamovací nůž a skalpel.

Samozřejmě stavba kolejiště není jen s tohoto materiálu, kombinuji jej s dřevem. Ale dřevo musím opracovávat mimo dům. Dřevo řežu, frézuji a brousím venku, na terase. Doma v pracovně jsem jen jednou, minulý rok, vyřezával el. lupenkovou pilkou Proxxon manželce s překližky siluety zvířat (pro nějakou „uměleckou“ mozaiku). Veku bylo -10°C tak jsem pracoval doma. I přes to, že jsem používal odsávání průmyslovým vysavačem byly piliny skoro všude. Nedokážu si představit, že bych doma používal i jen modelářskou cirkulárku, kterou jinak používám běžně pro řezání překližky. Na tož větší pilu, kterou používám pro řezání větších dílů.

Právě největší výhoda námi používaných „papírových“ desek a snadnost a čistota zpracování.

Pokud potřebuji například provádět do desek výřezy, tak si jej nakreslím a skalpelem vyřežu. Rychle a jednoduše.

Pokud to samé budu provádět s překližky tak musím nejdříve odvrtat rohy a přímočarou pilou vyříznout nebo použít frézku a odfrézovat.

Další velkou výhodou je nízká hmotnost. Kolejiště 1,2 x 2,4 m postavené na dřevěném rámu bez problémů unesu ve dvou. Srovnatelné kolejiště s překližky váží minimálně 2x tolik. :roll: :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků