Kolejivo Tillig s podložím

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Tomáš » pon 03 zář, 2012 1:16 pm

Nechci zde vozit dříví do lesa,ale nedávno jsem měl poprvé možnost se detailně seznámit s tímto kolejivem Tillig.Záměrně toto zakládám v této sekci,protože by mohlo být inspirací některého začátečníka.Naopak jak říkal jeden nejmenovaný soudruh se učit se učit. :mrgreen: ..takže i já se něco nového rád dozvím. 8)
Inspirací mého kamaráda byl,původně můj had,který se už přemístil k jinému mému kolegovi. :D Aby v tom nebyl zmatek tak hlavní impulz způsobil had kolegy JBr. :D Prostě na takovéto občasné domácí ježdění a provětrání modelů... :)
Nakoupili jsme tedy něco oblouků 310,něco oblouků 353 a něco rovných dílů.Zatím bez vyhýbek,protože tam zatím nemá jasno.(bojuji za použití EW2). Až se zboží sešlo,nastal čas detailního seznámení.Ovál o rozměru 200x200cm byl otázkou mžiku sestaven a bez problémů na podlaze.Toto považuji za hlavní plus.Mě se líbí,že koleje imitují betonové pražce,konečně asi Tillig pochopil,že dřevo už je dávno pryč.Škoda,že právě klasické kolejničky v "betonu" nedělají.Jednu kolej jsem okamžitě podrobil patřičné "patině"..a vida hned to vypadá lépe.Už tolik nesvítí ten šedý plast.Hned jak budu mít chvíli,pokusím se nanést i trochu štěrku a zeleně.No s tím štěrkem to bude chtít opravdu pracovat opatrně,není na něj moc místo.Možná použít "N-kový" a jen to lehce pocukrovat.Určitě to,ale nepůjde dělat klasicky,jako u běžných kolejí.
Myšlenka pro domácího hada je nakonec velmi jednoduchá.Koleje si kolega položí na podložky (dílce překližky). Spojování dílců bude velmi jednoduché o toto se postará právě zámek kolejiva.Inspirací byl nyní had JuraH0.Jednotlivé koleje budou nalepeny napevno a nebude se tak muset stále dokola skládat.Délka dílů pro jeden "modul vychází 830x450cm.
V tomto konkrétním případě to zatím vypadá na nějaký vlakodorom :| ,ale budu se ještě snažit o něco hodnotnějšího....jako politický poradce. :mrgreen:

Dotaz na závěr,protože né vždy se podaří geometrii naplánovat tak ,aby to vyšlo "od hrany ke hraně" , zvlášť když se trať všemožně kroutí, bude nutné nastavovat klasickou flexi kolejí.Ví někdo jak z koleje demontovat ten spojovací zámek,tak abych koleji a ani zámku neublížil?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Jeff Hopper » pon 03 zář, 2012 2:11 pm

Tak kolejivo jsem také užíval - vetšinou jako pokusné před položením normální flexi koleje. Jinak se podle něho krásně ohýbají oblouky. Kolejiště rychle sestavené všude, kde je kus místa. Dále je běžné kolejivo dětem a blbůmvzdorné, krom vyhybek - tam je občas možnost něco ulomit - mě vypadával jeden jazyk - stačilo opatrně přihnout a je v pohodě. Mašiny přesto jezdily taky v pohodě - všechny. Jediná nevýhoda byla a je pouze cena - cenově je to jako kolej se stirofixem. podložím. Jinak co se týče těch spojek tak ze zadu od plastu opatrně zasunout šroubováček a vysunout dopředu - je to tam pouze nacvaklé.

Tady pár foto z použití:

http://jefftt.rajce.idnes.cz/Kolejiste_ ... 0_0041.jpg

http://jefftt.rajce.idnes.cz/Kolejiste_ ... 0_1651.jpg

http://jefftt.rajce.idnes.cz/Kolejiste_ ... 0_4153.jpg

http://jefftt.rajce.idnes.cz/Kolejiste_ ... 0_7233.jpg
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod chameleon » stř 05 zář, 2012 9:13 pm

Teda Jeffe, to stavíš hustý kolejiště :shock: klobouk dolů :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Tomáš » čtv 27 zář, 2012 4:25 pm

Má někdo typ,jak tyto koleje , nalepit,nebo připevnit k podkladu,např.překližce? Už jsem nad tím přemýšlel a dnes přišel konkrétní dotaz.Moc plochy na nalepení tam není (ze spod je podloží duté)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 27 zář, 2012 6:35 pm

Ze spodu to tam mají na šroubky - no, ale kdo se tam má trefit - já jsem to přidělával hřebíčky z malou placatou hlavičkou z boku(propichoval jsem to přes korek do polisťáku a nebo rovnou do polisťáku) do překližky se to bude muset asi zatlouct.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod D » čtv 27 zář, 2012 8:05 pm

V originálním návodu Tilliga ke startsetu s kolejemi s podložím je technologie uchycení kolejí k podložce popsána. Tedy provrtat kolej zespodu, na místě svrtat shora k podložce a nakonec připevnit tenkým vrutem:

upevnění kolejí Tillig s podložím.jpg



Sám jsem koleje to těchto připravených nálitků přivrutovával zespodu, ale je to velice náročné na přesnost (stejně jsem potom díry v překližce zvětšoval kvůli vůli). Neosadil jsem všechny výstupky vrutem, načež se mi koleje začali v nepřipevněných místech trošku vzdouvat. Raději tuto metodu nedoporučuji, příště bych asi zvolil Tilligovu přímou metodu i za cenu viditelných hlaviček vrutů. Více na stránce Testovací kolejiště.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod triton121 » pon 01 říj, 2012 6:54 am

Zdravim chcel by som sa spytat, ze aky maju rozmerovo prierez prazce u tillig kolajiva teda flexi kolaje kedze este ani jednu nemam. diki za odpovede
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Tomáš » pon 01 říj, 2012 6:04 pm

triton121 píše:Zdravim chcel by som sa spytat, ze aky maju rozmerovo prierez prazce u tillig kolajiva teda flexi kolaje kedze este ani jednu nemam. diki za odpovede


Nevím,jestli jsi měl na mysli toto:
platí pro TT Tilig flexi
Přílohy
dřevo.jpg
beton.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod triton121 » pon 01 říj, 2012 9:23 pm

Dakujem, toto som chcel. A este by som sa chcel spytat na vysku toho prazca.
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Tomáš » úte 02 říj, 2012 8:20 am

triton121 píše:Dakujem, toto som chcel. A este by som sa chcel spytat na vysku toho prazca.

2mm
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Davca » čtv 12 čer, 2014 6:38 pm

Zdravím,
má smysl kolejivo Tillig s podložím pokládat na korkový podklad a to vše pak uložit na překližku tloušťky 9 mm nebo už samotné kolejivo (jeho plastové podloží) dostatečně potlačuje přenos vibrací na překližku ?

Děkuji za případné odpovědi.

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod D » čtv 12 čer, 2014 7:32 pm

Podkládat koleje tlumící vrstvou smysl má, plastové podloží vibrace netlumí. Bude ale také záležet na způsobu uchycení. Vyzkoušel jsem si to bez korku i s ním a rozdíl byl poznat. Dnes bych spíš použil gumu.

Obrázek
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod MirekTT » pon 13 srp, 2018 12:07 pm

Nevíte někdo, kdy budou nové IBW s kovovou srdcovkou (bez podloží)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod Ivan » úte 14 srp, 2018 9:37 am

Slyšel jsem že snad v srpnu, je to však informace z Pecek. Taky na ně čekám se stavbou...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejivo Tillig s podložím

Příspěvekod tomas1980 » pát 25 led, 2019 12:08 pm

D píše:Podkládat koleje tlumící vrstvou smysl má, plastové podloží vibrace netlumí. Bude ale také záležet na způsobu uchycení. Vyzkoušel jsem si to bez korku i s ním a rozdíl byl poznat. Dnes bych spíš použil gumu.

Obrázek


takže doporučuješ ješte ke gumovým podložkám co sem nacvakl oroginíl od roca ještě to dát na korek jo ?
tomas1980
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:31 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků